ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.08.2019
PREȚ ~4000 $ ?

La pas prin New York

Vacanta in America

Salutari,

Ne-am indeplinit anul asta, eu si sotia mea, un obiectiv care pentru multa lume poate parea un vis: ne-am facut concediul in America, mai precis in Plainsboro/NJ.

Ce-i drept vacanta asta este "clocita" de cativa ani si s-a-ntamplat in sfarsit in vara asta. La insistentele unor prieteni vechi stabiliti in State am aplicat pt viza, am luat bilete de avion si in 24 Jul am tulit-o spre New York.   Ei au fost gazdele si ghizii nostri 2 saptamani batute pe muchie.

Primele 2-3 zile a fost cumplit cu diferenta de fus orar (7 ore intre ei si noi), plus efortul fizic de a merge pe jos din prima zi, plus impactul psihologic (oare?) indus de toata nebunia si efervescenta din Manhattan.

Apoi au inceput sa vina toate de la sine si sa ne acomodam cu caldura si umezeala de pe strada, cu aerul conditionat din toate interioarele posibile, cu zgarie norii ce umbresc totul in Down Town and Middle Town, cu preturile normale pentru ei - dar numai pentru ei (8 $/bere - minimum).

Ce e interesant e ca n-am vazut nici-o masina Suzuki pe strada; dar absolut nici-una. La un moment data a aparut o motocicleta Suzuki. Sigur i-am facut si poza pentru ca era cat se poate de inedita.

Pe unde ne-au plimbat picioarele:

- Empire State Building urcat fara coada la bilete (asta cica este un eveniment)

- Statuia Libertatii si Elis Island

- Cental Park - este absolutely huge si plin de surprize. La fiecare intersectie gasesti pe cate unul ce canta la ceva (cu palaria in fata), vreun pictor de caricaturi, cate-o veverita obraznica, pe cineva la plaja in poiana, etc

- muzee - sunt o gramada si majoritatea enorme. Nu zic de Metropolitan Museums of..., dar este unul deosebit "Gulliver's Gate" cu machete de orase (chiar aparte). De asemenea Guggenheim Museum cu Brancusi la loc de cinste

- Gara Centrala, Oculus, diverse memoriale (inclusiv fantanile din locul WTC), High Line (o bucata de linie de metrou suspendata, desfiintata si transformata in parc - oaza verde in buricul orasului), biserici care mai de care, Wall Street,  The Bull, Victoria's Secreet, Madame Tussauds Museum, Times Square (aici e o NEBUNIE completa) si Hard Rock Cafe

- dat cu bicicleta (inchiriata cu o aplicatie de pe telefon)

- Harlem (a fost un soc cand am iesit din metrou si-am vazut diferenta fata de Manhattan) cu Apollo Theater si Red Rooster Restaurant

- Bronx - Gradinile Zoologice si Botanice (astea sunt efectiv ca sa te omoare de picioare). La gradina botanica am avut surpriza imensa sa vad un fluture Monarh absolut superb odihninu-se pe alee.

- concert Iron Maiden in Philadelphia - EXTRAORDINAR

- sigur am uitat/sarit ceva, dar as deveni plictisitor la cate mai sunt de spus.

Apoi cam seara de seara am batut la cate un restaurant cu prietenii nostri. Restaurantele bune sunt mici, cu meniu scurt si preturi... inverse fata de meniu  Mai mereu ne-am lins pe degete dupa masa.

Sa nu uit de Atlantic City si Washington unde si-acolo ne-am vanturat intr-o seara (Atlantic City cu cazinourile de langa plaja) si Washington cu tot ce inseamna el intr-o zi - foarte putin din potential. Ce e de tinut minte la Washington: intrarea la toate muzeele e libera - incredibil fata de cat de scumpe sunt cele din NY.

- Capitoliul si Obeliscul

- Casa Alba - vazuta de la distanta, vreo cateva memoriale

- Muzeul Spatiului

- piata de peste - una dintre ele (acolo am mancat fructe de mare proaspede ce doar ca nu au fugit din farfurie)

- Spy Museum (pe asta l-am sarit din cauza de timp, dar l-am vazut de pe drum c-am trecut pe langa el  )

Si ca sa fie tabloul si mai complet am trecut si in Pennsylvania pentru un pic de fun - orasul New Hope, Delaware.

E mult de povestit despre excursia in America.

Sper ca cele de mai sus sa fie debutul unui nou thread animat care am vazut ca lipseste in sectiunea ghid de calatorie

Enjoy

Trimis de Marius.Marda in 11.08.19 10:21:33
Validat / Publicat: 11.08.19 10:51:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Grecia, Muntenegru, Ungaria, Franta, Italia, Macedonia

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marius.Marda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P01 [fără descriere]

webmasterX [11.08.19 10:50:51] »

@Marius.Marda: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.