ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2016
ÎNSCRIS: 28.06.13
JUL-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 4ani + 7ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Albena, pentru ultima oară ca destinație de sejur

Am ales și anul acesta Albena pentru ca am sperat să regăsesc aceeași stațiune plină de familii cu copii, de liniște și... decență.

Drumul: punctul de trecere a frontierei (Vama Veche) destul de aglomerat, deși eram în cursul săptămânii și în mijlocul zilei, iar la vignete era ceva coadă. Ca idee, în week-end sunt cozi serioase la trecerea frontierei, inclusiv la achiziționarea de vignete. Am văzut conaționali de-ai noștri care se băgau în față, atât la coada de la trecerea frontierei cât și la rovignetă, pe principiul comunicat celor care protestau: ”Și ce ai să faci, boss, nu vezi câți suntem? Te omor și te fac din haur! ”

Traficul: până în stațiune surprinzător de aglomerat. ”Zmeii” români de pe A2 devin ”iepurași” și merg mult sub viteza legală, dar nu se dezmint și accelerează dacă vrei să îi depășești. Bulgarii cred că s-au săturat de astfel de atitudini pentru că sunt departe de toleranța în trafic din anii trecuți.

Turiștii: Am găsit anul acesta o stațiune ce mi-a părut schimbată. Mult mai puține familii cu copii, în schimb mulți conaționali de-ai noștri care se comportau de o manieră cel puțin discutabilă.

Erau genul acela aparte care se deplasează în grupuri numeroase, foarte gălăgioși, indiferenți la cei din jur pentru care doar propria ”valoare” contează. I-am auzit strigând și îndemnând caii care trăgeau trăsurile cu turiști prin stațiune, am auzit comparații cu speciile cabaline de acasă, i-am auzit de la terase (ca jumătate de stațiune, cred) cum explicau la telefoane ostentativ de mari că ”mașinile ie din Jermania, are kilometri reali și face... x ieuro”. De ei am fugit de pe litoralul românesc, dar i-am regăsit acolo.

Lor li se adaugă o specie aparte de bătrâni, care la plajă și chiar seara la plimbare își purtau diformitățile la vedere. Astfel de oameni au întreaga mea compasiune, dar nu vreau ca în concediu să răspund la întrebările copiilor legate de cicatricile, bubele sau diformitățile amintiților vârstnici.

Tor prin stațiune mișună și un soi de ”interlopi” locali, grupuri de băieți cu mușchii umflați, burtă și ceafă pe măsură care se amuză făcând glume deplasate cu tinerele pe care le fluieră, claxonează sau le sperie într-un fel sau altul.

În perioada în care am fost era pe acolo și echipa de tineret a unui club bucureștean care avea ca distracție preferată aruncarea de pocnitori printre picioarele trecătorilor, indiferent de vârstă.

Prețuri: mari. Mâncarea (inclusiv mâncarea și băutura din marketurile din stațiune) este cam de 2-3 ori mai scumpă ca pe litoralul nostru, orice altceva (șlapi, prosoape, creme, ochelari de soare etc.) de 3-4 ori mai scumpe ca la noi.

La plecare și la întoarcerea am stat în Costinești. Stațiune este un mare șantier, înghesuită și relativ aglomerată. În schimb oamenii de mult mai bună calitate ca cei din Albena, prețurile mai mici la noi, atmosfera mai destinsă... Îmi pare că Albena a devenit un... Techirghiol al maneliștilor.

Un motiv suficient pentru a nu mă întoarce acolo în anul care vine.

Trimis de Mircea P in 20.07.16 15:44:28
Validat / Publicat: 20.07.16 18:42:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2804 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mircea P); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Între Albena și Balcic (pe jos)

ANILU
[20.07.16 20:13:06]

@Mircea P: Te înșeli amarnic dacă crezi că pe litoralul nostru nu sunt astfel oameni.

Dar când îți alegi locația unei vacanțe o alegi cu bunele și relele ei.

Trebuie să vezi partea bună a lucrurilor că altfel iți strici vacanța, și asta ti-o spun după vacanța pe litoralul nostru după 4 ani.

Am înțeles ce-ai vrut să spui prin acest articol.

Toate cele bune.

[20.07.16 20:19:59]

@ANILU: tocmai ce spuneam că am fugit pe litoralul bulgăresc de un anumit tip de români de la litoralul nostru

Sunt dezamăgit ca i-am (re) găsit pe unii dintre ei într-o stațiune cunoscută mai ales pentru condițiile bune oferite famililor cu copii. Oricum, nu intenționez să-mi petrec vacanță la noi...

Eu nu iau destinațiile de vacanță cu bune și rele, ci pur și simplu îmi plac sau nu.

Sejurica
[24.07.16 12:33:05]

Ingrijorator...

[24.07.16 13:34:58]

@Sejurica: Da... Incerc anul viitor Grecia. Cât mai departe în Grecia...

Sejurica
[24.07.16 14:08:10]

@Mircea P: Si eu ma gandeam la fel pentru anul viitor!

[02.08.16 21:09:23]

Imi pare rau ca impresiile dvs. suna a generalizare. Din expuneri, sincer, reiese ca v-ati fi dorit sa fiti singur in hotel, singur in Albena sau doar cu familia si... atat.

[02.08.16 21:20:03]

@getodac: Vă propun să citiți cu atenție ce am scris. Nu mi-am dorit să fiu singur în hotel/statiune, dimpotrivă (pentru conformitate citiți și postarea mea de anul trecut, pe aceeași tema).

Dar apreciez că un mediu cu bețivi, violență, limbaj vulgar etc. nu este potrivit pentru un concediu, cu atât mai mult cu cât am dus acolo și copiii. Poate dumneavoastră vă place un astfel de mediu, dar eu am alte gusturi/preferințe.

Manelele, alcoolul, vulgaritatea sunt departe de ideea mea de distracție/ relaxare.

Cât despre generalizare, am prezentat atmosfera... generală, cea care contează.

[03.08.16 22:28:22]

Scuze, se pare ca am inteles eu gresit... ati fost in inspectie in Albena, nu in concediu. Nu imi plac manelele, nu am auzit asa ceva in Albena, dar e clar pentru toata lumea ca exagerati. Apropo, nici exagerarile nu-mi plac.

Toate bune.

[03.08.16 23:13:22]

@getodac - Mie îmi plac sau nu lucrurile, ma simt sau nu bine, mă adaptez dacă se poate, dar nu a fost cazul acum. Nu înțeleg care este interesul dumneavoastră în a mă contrazice, vă stric afacerile cumva?

Review-urile mele pentru stațiune/ hotel, anul trecut, au fost pozitive, spuneam atunci că voi reveni și asta am făcut. Anul acesta lucrurile s-au schimbat.

De altfel, vă invit să citiți atent review-urile mele din acest an (și cele de anul trecut) și veți vedea ce anume mi-a plăcut și ce nu, care oameni nu mi-au plăcut, în ce context am amintit manelele.

Anul acesta nu am fost în inspecție nici pe litoralul nostru (Costinești), nici în Albena (Dobrotitsa), nici la greci (Zakynthos), ci doar am căutat distracție și relaxare.

De Albena am fost, însă, dezamăgit și, personal, am scos-o din lista de destinații pentru vacanță. Pur și simplu nu m-am simțit în largul meu (nici soția sau copii) iar atmosfera am descris-o așa cum am simțit-o.

Dacă am fost subiectiv? Cu siguranță am fost, pentru că fiecare dintre noi își ”filtrează” experiențele prin propria personalitate. Cred că ăsta este și rolul acestei platforme: ca din mai multe experiențe bazate pe personalități diferite, fiecare să tragă propria concluzie.

Pe de altă parte, dumneavoastră nu vă plac manelele și exagerările. Nici mie. Așa cum nici să fiu contrazis fără argumente nu-mi place. Nu am găsit argumente concrete care să infirme afirmațiile mele, nici review-ul dumneavoastră din acest an despre Dobrotitsa / Albena, mă îndrumați?

fanespoitorul
[07.08.16 16:45:23]

@Mircea P - Sunt venit proaspat din Albena si o sa scriu cand se va cristaliza ceva. Eu nu as da vina pe romani. In Albena datorita evenimentelor internationale au fost multi germani, francezi, englezi. Am stat la Ralitsa Superior Aqua park si nu pot sa dau exemple cu germani si francezi. Si ai nostri au frustrarile lor si vor sa se dea cocos sau sa-si impuna prostiile. Dar francezii de la Ralitsa vorbeau cu voce tare de parca erau pe camp, nemtii nu stateau la coada unde se facea fripura, parca li sa parea ca este hotelul lor, alti nemti care luau castroane intregi de scoici, luau cu mana, rezervau sejlong-uri si nu mai veneau, probabil erau la aqua park etc. Copii francezilor jucau fotbal si erau foarte violenti etc.

Nu este padure fara uscaciuni. Nu m-ai inteles. Eu nu as da vina doar pe romani. Lumea este o oglinda in care vezi doar ce vrei in ea. si daca te vei duce la bani mai multi vei gasi alte lucruri care te vor deceptiona.

[07.08.16 16:49:41]

@fanespoitorul: Un motiv în plus ca în anul următor să evit Albena/Dobrotitsa.

Postarea mea făcea referire la atmosfera generală din Albena; românii erau doar exemplul cel mai apropiat, fiind și cei mai vocali.

De altfel, nu că se vorbea tare m-a deranjat, ci mai ales ce se vorbea, nu lipsa de maniere la masa, ci atitudinea conaționalilor pe fondul consumului excesiv de alcool.

[07.08.16 18:28:18]

Bravo. In sfarsit cineva care priveste situatia obiectiv.

O seara buna.

ANILU, fanespoitorul, getodac, Mircea P, Sejurica