ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.01.2018
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 20.07.13
JUN-2017

Albena — stațiunea-grădină

După un sejur reușit, în urmă cu câțiva ani, la Mena Hotel Palace 3* AI (Sunny Beach), deși, mai nou, nu ne stă în obicei să ne mai ducem odată într-o țară unde am mai fost, deoarece mai avem atâtea alte țări de văzut, am decis să alegem un hotel din Albena, de 4*, tot AI, stuat pe plajă, cu sezlonguri și umbrelă în prețul camerei, care să aibă și piscină interioară (pentru zilele ploioase). Si am ales Laguna Beach și bine ne-a fost! (vezi impresii)

ALBENA este prima din salba de stațiuni de pe litoralul bulgar, aflată aproape de Varna și de Balcic. Este și cea mai aproape de Giurgiu și Constanța, așa că oboseala călătoriei pentru noi, clujenii, (după o noapte în autocar) este mai redusă. Are în dotare 43 de unități hoteliere, de la 2 la 5*, cu prețuri și grad de confort pentru toate buzunarele și o plajă de cca 5 km, lată de 150 m, cu nisip fin și intrare lină în apă. Unii colegi AFA au scris că este și cea mai scumpă, dar nu s-a obosit nimeni să ne dea un tablou comparativ al tarifelor din diferite stațiuni de pe litoralul bulgar, ca să vedem dacă este așa.

Aș vrea, în relatarea mea, să relev un aspect pomenit în treacăt de către turiștii care au petrecut sejururi în Albena. Dintre toate stațiunile, ea merită, pe deplin, numele și renumele de STATIUNE-GRĂDINĂ. Pentru iubitorii de spații verzi intravilane, de parcuri și rezervații naturale, Albena este în capul listei.

Nu se poate să nu remarcați peluzele ei îngrijite (stropite seara și tunse dimineața), grădinile și rondurile, nu numai cu trandafiri (nici nu se putea altfel deoarece suntem în Bulgaria Kazanlâcului), dar și cu alte flori (modestele dar vivacele panseluțe, somptuoasele cale sau bulgării de zăpadă ai viburnului, etc) care întregesc peisajul floricol. De admirat grija cu care copacii existenți au fost cruțați și protejați (nu tăiați în prostie ca la noi). Am văzut un hotel la care umbra oferită de umbrelele de la piscină era completată, în mod strălucit, de umbra copacilor din incintă.

Despre trandafiri pot să vă spun că în partea frontală a hotelului Laguna Beach, unde am stat, se află o splendindă gradină cu trandafiri de diverse soiuri și înălțimi (sunt și adevărate tufișuri sau boschete), care inmiresmează locul și ale căror arome ajungeau până la balconul camerei noastre de la et. IV. Dupămasa puteai vedea turiști francezi (veniți prin clubul Lookea) care își făcuseră un adevărat obicei să doarmă, învăluiți de miresme, pe băncile din grădină!

Să nu mai vorbim de străzile din stațiune, dar ce zic eu ”străzile?! ”, care erau adevărate alei de parc veritabile. De fapt, față de alte statiuni (cum ar fi Sunny Beach cu cele peste 100 de unități hoteliere ale ei), unde gradul de urbanizare excesiv le-a transformat în adevărate orășele, toată Albena este un parc. Ceea ce am încercat eu în fotografiile atașate relatării mele, este o imagine pală a realității de la fața locului. E drept că pe celelalte stațiuni le-am văzut numai din autocarul care ”risipea” turiștii prin locațiile alese, așa că m-aș bucura dacă Albena ar avea rival, la capitolul stațiune-grădină.

De pădure ce să mai vorbim?! ”Cade pe tine! ” ca la cele două hoteluri din nordul stațiunii, unde dacă ieși prin față ajungi pe plajă, iar dacă ieși prin spate intri în pădure. O pădure densă și umedă, bogat populată cu floră si faună. Pădurea face parte din Rezervația Baltata 185 ha,bașcă un pârâu, Batov,care are prostul obicei să se mai reverse ca în 2011. Scriu și eu Baltata așa cum am văzut la alții, dar tare aș fi tentat să scriu cu diacritice, adică BĂLȚATA - termen care îmi sună mai familiar, găsindu-l și în limba română, referitor la vaci!

În orice caz, cinste municipalității din Albena și, mai ales firmei care se ocupă de peisagistica statiunii și care a realizat această oază de verdeață cu un profesionalism demn de toată lauda. Dacă iubiți natura și frumosul, în sejurul dvs la Albena, acolo vă puteți bucura pe deplin de ele.

Gata!

Trimis de ioan marinescu in 01.01.18 11:38:13
Validat / Publicat: 01.01.18 12:35:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach, Mena Palace Hotel

VIZUALIZĂRI: 3407 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ioan marinescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Stațiunea, parcul și pădurea.

Zoazore [01.01.18 15:55:25] »

@ioan marinescu:

ca la cele două hoteluri din nordul stațiunii

= îmi permit să vă corectez:6 hoteluri în două complexuri hoteliere! Toate au ieșire la pădure!

Noi adorăm Albena. Din 2008 acolo ne petrecem vacanța și nu ne plictisim. Am stat și la Laguna Mare, dar în 2010.

Mie Nisipurile mi se pare mai scumpă!

La mulți ani!

ioan marinescu [01.01.18 16:09:00] »

@ioan marinescu: AN NOU numai cu bucurii! Mulțumesc pentru precizare, dar nu pot avea pretenția, la un singur sejur, că le-am văzut pe toate... Trebuie să mă mai duc!

Zoazore [01.01.18 17:33:17] »

@ioan marinescu: Musai! Încercați Boriana! Este primul din linia celor șase!

Dan&Ema [02.01.18 20:30:14] »

@ioan marinescu:

La inceput de an - La multi ani cu sanatate! - si o prietenie! Numai de bine! Cu admiratie si respect, Dan

mishu [14.01.18 11:20:31] »

@ioan marinescu: LA Multi Ani! si un an minunat la fel cum este minunata si Albena, ca doar de asta am fost acolo de vreo 7 ori, usor de ajuns dar si frumoase locuri, verzi intradevar.

Si sper ca oaza de verdeata care este acolo sa se mentina in continuare fara a lasa ca urbanismul sa-i strice frumusetea.

Felicitari, votat cu mare drag.

Dan&Ema, ioan marinescu, mishu, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Albena și împrejurimile: