ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2016
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 11.07.16
JUL-2016

Așa da!

Astăzi, din ce în ce mai mulți locuitori ai " Țării tradițiilor nenumărate" preferă să aleagă meleagurile străine ca loc de petrecere a vacanței, fiindcă sunt de părere că peste granițe pot găsi paradisul.

Totuși, este cu adevărat atât de bine pe litoralul altora și atât de rău pe al nostru? Eu cred că nu. Așa cum la alții totul e roz și frumos, așa este și la noi. Poate nu la fel ca la bulgari, turci, greci și mai știu eu ce, fiindcă noi nu știm să păstrăm minunățiile naturale care abundă în România, astfel încât să le avem pe timp îndelungat " fericite" și plăcute ochiului, dar avem ceva mai mult de atât: îndestularea, de care ne putem într- adevăr bucura, în ale peisajelor și locurilor de neuitat. Iar o dovadă în acest sens este și faptul că Țara lui Dracula are toate trepele de relief: câmpii, dealuri, podișuri, munți și mai are și lacuri, fluvii, plus ieșire la mare (asta fiind numai o mărturie a unicității țării noastre).

Acum vreau, însă, să mă opresc asupra litoralului românesc, și mai exact asupra hotelului Recif din Neptun.

Neptun reprezintă o stațiune ce îmbină distracția cu relaxarea. Aici poți auzi gălăgia plăcută a teraselor, restaurantelor și cluburilor în miez de noapte, gălăgie care te face să te simți cu adevărat în concediu, după părerea mea, însă poți savura și liniștea unei zile de vară, când majoritatea turiștilor sunt ocupați cu statul sub razele fierbinți ale Soarelui și vizitatul din când în când a meduzelor ce își fac simțită prezența ori de câte ori Marea Neagră se odihnește, alungând furia valurilor sau după caz, cu odihna de după- amiază pe paturile comfortabile ale clădirilor- gazdă.

Nu vreau, totuși, să vorbesc despre stațiune acum, ci despre hotelul la care am stat anul acesta.

Hotel Recif este poziționat chiar în centrul stațiunii, în spate la restaurantul Spring Time, printre câțiva copaci parcă dornici să ajute și ei la animarea turiștilor. Plaja nu este chiar la doi pași de plajă, însă nici departe. Distanța este numai bună de o plimbare de aproximativ 5- 10 minute, în funcție de ritmul fiecăruia.

Acest hotel infirmă zicala " aparențele înșeală" pentru că exteriorul său, modern și elegant, introduce turistul în atmosfera distinsă a interiorului, la fel cum titlul introduce lectorul în tema operei sau cum uvertura obișnuiește spectatorul cu armonia creației muzicale.

Recepția este îngrijită și elegantă, cu canapele comode, numai bune ca să aștepți să se facă accesul la micul- dejun sau și mai bine, să îți susții echipa preferată la campionatele de fotbal (dacă tot e perioada UEFA).

Pentru a putea ajunge la camere, există două variante, și anume lifturile, care sunt în numar de două și care merg foarte bine sau scările pentru cei care vor să facă sport mai mult.

Camerele nu sunt foarte mari, dar sunt perfecte ca sa te odihnești după ce te-ai trezit foarte devreme ca să poți prinde cât mai mult timp de plajă sau după ce ai umblat hoinar printre tarabele pline cu suveniruri ale Neptunului. Camerele prezintă TV, răcitor, dar care nu răcește foarte bine, dulap, comode cu sertare, fotoliu și măsuță potrivite butonatului la laptop, baia este micuță, dar are un duș încăpător, iar eleganța chiuvetei și a oglinzii care strălucesc și de curățenie, dar și datorită design- ului cu sclipici reușesc să te facă să uiți ca marimea încăperii destinate spălatului nu este una mare. În balcon se află două scaune din plastic și o măsuță pentru a putea admira priveliștea care ți- a fost oferită (mai greu cu marea, probabil cei de la etajele mult superioare pot privi și o bucățică de mare neagră).

Curățenia era la ea acasă, de fiecare dată când ne întorceam de la plajă vedeam cameristele pe holuri, ieșind dintr- o camera și intrând în alta, la noi fiind de fiecare dată spălat pe jos, schimbate prosoapele, aduse cele necesare băii și foarte des schimbată lenjeria.

În ceea ce privește mâncarea, cuvintele de laudă continuă să fie aduse în discuție :). Micul- dejun este destul de variat, ceea ce completează faptul că în fiecare zi este aproximativ același (numai câteva elemente erau schimbate câteodată, de exemplu crema de brânză, salata de vinete, iahnia de fasole, ouăle umplute). Această masă consta în ouă ochi, omletă, cârnăciori, crenwursti, cașcaval, telemea, șuncă, salam, cereale de mai multe feluri, lapte, miere, unt, roșii, castraveți, ardei, iaurt simplu și cu fructe, biscuiței cu sau fără ciocolată și orez cu lapte. Aveai deci ce să alegi, chiar dacă erai mai pretențios, chiar dacă diferențele de la o zi la alta la micul- dejun nu erau uriașe. Și mâncarea de la restaurant era bună, însă nu foarte variată, existând puține feluri de paste, pește etc, pizza deloc, însă ce era în meniu, era în mare parte delicios (șnitel, cartofi prăjiți, cașcaval pane etc erau bune, pastele cu patru feluri de brânză erau extraordinare, papanașii erau și ei gustoși și mai erau și altele care meritau încercate; supele și ciorpele nu erau cine știe ce, dar merge).

Personalul este demn de laudă din toate punctele de vedere, deși foarte tineri cei care făceau parte din personal, erau extrem de amabili și oricând dispuși să te ajute și să îți împlineasca mofturile.

Piscina nu am văzut- o decât de pe terasa (se poate mâncă înăuntru, pe terasa cu vedere la piscină și pe terasa propriu- zisă unde este și un loc de joacă pentru copii), însă părea măricică și curată. În ceea ce privește piscina este de apreciat faptul că este ascunsă, nu se poate vedea in parcare sau în jurul hotelului unde este piscina, fiind înconjurată de hoteluri și de verdeața pomilor de care spuneam mai sus, la exteriorul hotelului.

Așadar, hotelul ofera servicii si facilitati foarte bune la cele 3 stele pe care le deține și într- adevăr merita vacanța la hotel Recif, însă cel mai bine numai cu mic dejun pentru cei care sunt pretențoși în ale diversificării culinare.

Trimis de JulieJuly in 11.07.16 17:02:29
Validat / Publicat: 11.07.16 17:43:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 1999 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (JulieJuly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Hotel Recif- baie

[11.07.16 17:36:49]

Bun review de debut, merită remarcat.

@JulieJuly: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂRecif Hotel (ex Covasna) [Neptun]:

• pagină generată în 0.041903972625732 sec