ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2020
Familie
2 AD. + 1 COPII -- v: 10 ani
REZONABIL

Un sejur plăcut la hotelul Recif din Neptun

În urmă cu mai puțin de o săptămână am plecat din nou spre mare. Ne-am hotărât pe ultima sută de metri; vineri am mers la o agenție din oraș, am cerut câteva oferte pentru zona Neptun-Olimp, am optat pentru hotelul Recif din Neptun, iar duminică dimineața porneam la drum.

Hotelul Recif se află în zona centrală a stațiunii Neptun, pe o alee din spatele terasei Springtime. Adresa exactă este: strada Plopilor, nr. 12 B, Neptun, județul Constanța. Clasificat la 3 stele, hotelul dispune de 160 de camere duble și 2 apartamente.

despre SERVICII

Am ajuns în parcarea hotelului pe la ora 14.00, iar cele câteva locuri de parcare erau ocupate. Hotelul are cam 30-35 de locuri în față, dar sunt insuficiente în plin sezon estival, raportat la numărul de camere. Am lăsat mașina pe marginile străzilor din apropiere, alegând să mergem cu ea la plajă. Parcarea este o problemă în acea zonă!

Deși pe voucher era specificat faptul că check-in se face la ora 18.00, fetele de la recepție au fost drăguțe și ne-am primit imediat ce am sosit. Am completat formularul de cazare și am primit cartela de la camera 107 (așa am solicitat noi, la etajul unu).

Atitudinea personalului: recepția - ok; cameristele au fost așa și-așa (în cele trei zile petrecute acolo a fost luat doar gunoiul și nu s-au schimbat prosoapele); cu băiatul de la piscină nu am interacționat deloc. Toți membrii personalului purtau măști de protecție.

Măsuri în vreme de pandemie: la recepție sunt montate recipiente cu dezinfectant. Le-am întâlnit și pe holul de la etaj, dar și în restaurant. La intrare se află un covoraș cu clor, iar când ne-am cazat ne-a fost măsurată temperatura. În general, turiștii cazați poartă mască în interiorul hotelului. Există și un circuit separat creat pentru siguranța tuturor: se urcă cu liftul și se coboară pe scări.

Semnal wireless destul de bun în cameră, am folosit internetul mai mult seara.

Hotelul are două piscine exterioare. La cea mare, adâncimea apei oscilează între 135 și 165 de centimetri, iar cea mică este de formă ovală și are probabil 40-50 de centimetri adâncime. Pe margine există numeroase șezlonguri și câteva umbrele, pe care cei cazați le folosesc gratuit. Chiar dacă se specifica faptul că numărul de persoane în piscină este limitat (10 persoane în același timp, parcă), turiștii nu respectau această măsură. Apa din piscine a fost curată, la fel ca întreaga zonă.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera 107 are vedere către spatele hotelului, unde există mai mulți tei și stejari. Seara era foarte plăcut atunci când frunzele foșneau mângâiate de adierea vântului. Am primit o singură cartelă cu care activam electricitatea. Se intră pentru început într-un mic hol, apoi urmează spațiul de cazare propriu-zis. Dotări: cuier cu oglindă, un dulap încăpător, două paturi twin lipite, cu saltele și perne confortabile, noptiere și veioze, o măsuță rotundă, un fotoliu de colț (nu este extensibil), birou cu minibar, televizor Teletech de 81 cm, aer condiționat. Pe jos este gresie, iar la fereastră sunt perdele cu draperie. Camera a fost suficient de spațioasă pentru doi adulți și un copil.

Balconul se întinde pe toată lățimea camerei. Este prevăzut cu bară de inox pentru uscarea prosoapelor și am avut la dispoziție două scaune și o măsuță de plastic. Am dormit cu ușa de la balcon deschisă (are plasă pentru insecte), dar către dimineață ne trezeau țipetele pescărușilor din apropiere.

Baia este spațioasă. Este prevăzută cu o cabină de duș cam mică. Oglinda de la chiuvetă este mare, iar pe suport am găsit două prosoape albe mari, două prosoape mici și unul pentru picioare. În ceea ce privește consumabilele, am avut la dispoziție două pliculețe de șampon, două săpunuri mici și o trusă de cusut. Hârtia igienică a fost completată după două zile.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Hotelul dispune de restaurant unde se servea micul dejun (în intervalul 07.30 - 09.30). Noi nu am avut inclus, așa că nu îmi pot exprima părerea referitor la acesta. La intrarea în restaurant erau afișate câteva variante pentru masa de prânz, cum ar fi: ciorbă de pui a la grec și tochitură dobrogeană = 49 de lei.

Noi am mâncat pe la terasele din stațiune, iar micul dejun l-am încropit pe plajă.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

A fost un sejur dedicat aproape în totalitate reprizelor de soare și de bălăceală. Pentru că plaja din dreptul stațiunii era cam aglomerată, am mers cu mașina zilnic între Venus și Saturn, unde apa este curată și mică la mal. Există câteva zone pentru cearceafuri și rogojini, dar parcă se tot restrâng de la un an la altul. Mai este puțin și vom fi obligați fie să facem plajă pe șezlong (contra cost, bineînțeles), fie probabil pe trotuar, lângă stradă. Curățenia pe plajă lasă de dorit; sunt și oamenii de vină, dar și autoritățile. De exemplu, pe porțiunea pentru cearceafuri unde am mers noi nu exista nici măcar un coș de gunoi.

Prețuri șezlonguri: 25 de lei în timpul săptămânii; 30 de lei în weekend (cred că în proporție de 50-60% erau goale).

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Chiar dacă plaja este relativ departe (cam 12-15 minute mers pe jos până” La Steaguri” ), hotelul este bine poziționat, mai ales pentru plimbările de seară ori în raport cu terasele și magazinele din zonă. În 2-3 minute ajungi pe strada principală.

Stațiunea Neptun face anumite progrese, dar mai sunt suficiente aspecte care lasă de dorit. Au fost renovate multe hoteluri în ultimii ani, însă administrația publică pare că nu poate ține pasul cu cei din mediul privat. Există încă suficiente locuri cu bălării, dar și grămezi de gunoaie printre străduțele secundare. Este clar loc de mai bine la capitolul curățenie în stațiune!

Concluzie: Cu bune și cu mai puțin bune, noi ne-am simțit bine la Neptun și probabil că vom reveni în anii următori. Hotelul Recif a fost în regulă, așa că îl recomandăm (cu marele său minus - parcarea foarte mică).

Toate cele bune!

Trimis de Floryn81 in 24.07.20 18:17:21
Validat / Publicat: 24.07.20 19:51:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în NEPTUN / OLIMP.

VIZUALIZĂRI: 2675 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 Pe malul mării, așteptând răsăritul.

[24.07.20 21:06:16]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.​​

doinafil
[24.07.20 21:36:42]

Să vă fie de bine șederea la Hotel Recif din Neptun și, dacă mai puteți, mai mergeți acolo, pentru că se pare că este O. K. ! Mi-ar fi plăcut să știu dacă hotelul este construit mai recent sau dacă - așa cum am eu senzația, văzând pozele - este unul vechi (oare cum se numea, dacă este așa cum presupun?! ), din vremea anilor ' 80 și reamenajat sau, mai bine zis, dacă i s-a făcut o reparație capitală, începânt de la (re) compartimentarea spațiilor parterului, a camerelor, de remobilare și refacere a băilor - cu tot ce implică: obiecte sanitare noi, cabină de duș, etc.   De ce întreb asta? Pentru că în tinerețe mergeam aproape numai la Neptun, și nu-mi amintesc ca între blocurile hoteliere să existe piscine. Cred că și ele au fost făcute recent, sau poate că erau, dar nu-mi mai aduc eu bine aminte!

Indiferent cum ar fi, mă bucur că ați ieșit la plajă pe litoralul nostru! Noi nu avem curaj să mergem la „2 Mai” , cum intenționam! Aglomerația de pe plaja mică și înghesuiala din anii precedenți (vin familii cu copii, bunici, părinți, etc.), ne pun „frână” , cum s-ar spune - anul acesta! Poate prin septembrie, când se va mai rări, să facem o încercare!

Vacanțe frumoase în continuare și alegeri inspirate! ​ ​

Floryn81AUTOR REVIEW
[24.07.20 21:59:25]

@doinafil:  Noi ne-am făcut curaj și am ieșit pe litoralul nostru imediat după ce au fost ridicate restricțiile. Am încercat cât de cât să respectăm distanțarea, purtăm mască în spațiile închise, ne spălăm și ne pufăim pe mâini cu tot felul de substanțe și asta este... Am mai fost anul acesta de două ori la mare, prima dată de Rusalii la Costinești vezi impresii, iar a doua oară tot în Neptun, pentru un weekend la hotelul Bâlea vezi impresii.

Adevărul este că seara pe strada principală din Neptun era aglomerație, dar ieșeam repejor din mulțime și ne plimbam pe plajă sau pe marginea lacurilor. Ziua am mers la plajă cu mașina tocmai pentru a evita aglomerația de pe plaja La Steaguri.

Ne-a plăcut în acest an la Neptun, trecând peste problemele semnalate referitoare la plajă sau la gunoaiele care nu vor să dispară de tot de pe litoral.

În ceea ce privește hotelul Recif, se pare că unitatea de cazare a fost modernizată, în trecut numindu-se” Covasna” .

Mulțumesc pentru lectură și pentru ecou! Sănătate multă și o vară frumoasă în continuare vă dorim!

doinafil, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂRecif Hotel (ex Covasna) [Neptun]: