ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2016
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUN-2016

Pongal, o alegere inspirată. Alegerea doamnei senator

Pongal

Situat pe strada Republicii nr 46 în Eforie Sud, adică pe șoseaua ce leagă Eforiile de Mangalia.

O clădire din anul 2011, la parter cu un restaurant micuț, cochet, deasupra aflându-se camerele pensiunii - unde nu am fost cazați, deci nu cunosc amănunte.

Întreaga unitate funcționează pe tot parcursul anului, dispunând de încălzire centrală.

Clădirea este situată la câțiva metri de lacul Techirghiol și la o distanță considerabilă față de mare.

Era ziua Mariei, împlinea o frumoasă vârstă, trebuia să marcăm momentul. Ne-a invitat aici, la acest restaurant, un loc primitor, cu prețuri decente, cu mâncare bună și delicioasă, cu personal amabil.

În timp ce Maria și soțul meu si-au ales o masă la umbră, eu am ”inspectat” un pic locul.

Terasa din față are 7 mese din lemn, din acelea de grădină, cu scaunele aferente. Pavele de bună calitate. De ce este important locul pe unde calc? Pentru tocuri! Dacă nu-s ok, îmi stric ”încălțările de duminică” :D

Pe terasa din lateral dreapta am numărat 5 mese a câte 6 locuri, mese de vară, de terasă, cu scaune confortabile, asortate cu umbrele de culoare verde.

Cred că există și o parcare în stânga clădirii, nu am întrebat.

De jur împrejur sunt plantate flori. Locul e micut, atmosferă de vacanță, liniștită, totul e aranjat cu mult bun gust, parcă nici nu ne aflam în Eforie Sud.

În interior am descoperit un aer rece, plăcut, funcționa AC, 7 mese din lemn, cu scaune confortabile, toate mesele erau aranjate frumos, erau în așteptarea turiștilor.

Culori calde pe pereți, câteva tablouri, în dreapta un bar micuț cu TV, lângă el era ușa de la bucătărie.

Perdelele și draperiile îmbrăcau ferestrele, pardoseala era din gresie. Mi-a încântat ochii, totul strălucea de curățenie. Am fost și la toaletă pentru a-mi face o impresie cât mai corectă despre local. Era foarte curat, consumabilele erau la locul lor, mirosea a proaspăt dezinfectat.

Când m-am întors la masă, pe terasă, Mary deja îmi comandase un whisky cu gheață, paharul mă aștepta să-l golesc.

Nu am întrebat de wi-fi, nu m-a interesat.

Am comandat o ciorbiță de pui, C. o ciorbiță de perișoare, Mary una de burtă. Mie mi-ar fi fost suficient o ciorbiță, dar nu am scăpat de sărbătorită și a trebuit să comandăm și felul doi, dar și desert, adică, câte o tochitură și câte un papanaș. Doamna senator nici nu a vrut să audă că țin regim, că eram fericită pentru că ajunsesem la frumoasa cifră 50... de kg:P

Meniul era bogat, prețurile mai mult decât acceptabile, zilnic au și ofertă pentru ”meniul zilei”. Sincer, când sunt cu C nu prea mă strofoc să rețin prețurile, nu-mi răscolesc stresul, el e ”seiful”;)

Totul a fost foarte gustos, ciorbițele asezonate cu smântână și ardei iute, tochitura arăta ”apetisant”, m-a ispitit să golesc farfuria, salata de castraveți acri mi-a uns papilele gustative, papanașul uriaș mi-a adăugat muuulte calorii la siluetă :((. Am gustat un pic și dintr-o chiflă pufoasă, n-am putut rezista tentației. Simțurile mi-au fost încântate de aromele diverse, savoarea bucatelor a fost pe gustul meu.

Nu degeaba prietena mea e senator, se pricepe la multe.

Am mâncat cu multă plăcere, am savurat la final cu pahar cu vin roșu, am ciocnit în cinstea Mariei.

Cât a costat? Poate aflați voi de la doamna senator, pentru că nu l-a lăsat pe C. să achite nota.

Recomand cu mult drag acest loc foarte curat și decent, unde ești servit foarte repede, unde mirosul și aromele preparatelor îți crează o stare de bine, de confort. Dacă mai adaugi și ospitalitatea oamenilor, te declari încântat.

Restaurantul este mult peste ceea ce am întâlnit și ”probat” în Eforie Sud. Nu este de cinci stele, dar nici nu am nevoie de Sirius pentru servi ceva gustos. Pentru mine contează oamenii și preparatele lor, nu stelele unui restaurant sau ale unui hotel/pensiune.

Am întâlnit aici oameni de cinci stele, așa cum în alte locuri luxoase m-am lovit de oameni fără niciun pic de strălucire, egoiști, cu gândul ca din nimic să facă o ciorbă și să scoată bani mulți.

Stațiunea în sine îți lasă un gust amar, dar nu de armurariu, o părere de rău că există și oameni indiferenți la nevoile turiștilor.

Rog atașarea melodiei https://youtu. be/mbW-CfcdHPo, dedicată celor dragi sufletului meu.

La mulți ani Maria, sănătatea să îți fie cel mai bun prieten, să te însoțească pretutindeni! :*

Trimis de krisstinna in 25.06.16 11:11:03
Validat / Publicat: 25.06.16 14:11:24

VIZUALIZĂRI: 3501 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P08 Pe terasă, sărbătorita era foarte bucuroasă

webmasterX [25.06.16 11:14:46] »

crismis [25.06.16 14:58:31] »

@krisstinna: Sa va fie de bine! Si... la multi ani sarbatoritei!

irinad [25.06.16 16:41:50] »

Felicitări şi numai urări de bine şi ție şi sărbătoritei!

Nu ştiu cum mi-a scăpat precedentul tău articol despde restaurantul cu specific turcesc (eram ocupată cu insula iubirii), dar l-am citit si apreciat acum!

maria55 † [25.06.16 17:22:27] »

@krisstinna, draga mea prietena! Simt ca acest articol a fost cu "dedicatie"si nu pot decat sa-ti multumesc din suflet! Un articol scris din inima si nu in ultimul rand sincer asa cum sunt toate articolele tale! Da, statiunea este "varza", dar avem si oameni de calitate care incearca din rasputeri sa schimbe fata acestei titulaturi! Putini, dar sunt... Pongal si Koktail! Multumesc mult ca ai ales sa-ti petreci o zi din mini sejurul tau cu mine, mai ales ca stiu ce sacrificiu ai facut pt. a ajunge la Eforie!!!

elviramvio [25.06.16 17:24:48] »

@krisstinna -

La ruleta voturilor am nimerit superbonusul si ma bucur.

la multi ani doamnei senator dar si echipei, sa repete actiunea tot

la fiecare mica sau mare aniversare!

maria55 † [25.06.16 18:33:12] »

@crismis@irinad@elviramvio, va multumesc din suflet pt urari! Fetelor, va astept la mareeeee...

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [25.06.16 20:03:52] »

@krisstinna - Felicitări, fetelor! La mulți ani sărbătoritei, aprecieri pentru cei ce se întâlnesc și știu să se distreze!

Vrei să spui că la Restaurant Pongal din Eforie Sud papanașii se "livrează" numai câte unul? Atunci de ce te plângi de calorii? Cred că este primul loc în care am remarcat (cel puțin așa am dedus din fotografie) că papanașii nu sunt perechi.

krisstinna [25.06.16 20:12:03] »

@webmasterX - Mulțumesc!

krisstinna [25.06.16 20:20:28] »

Mulțumesc tuturor vizitatorilor pentru aprecieri! Acest articol este dedicat doamnei senator @maria55, o prietenă de nădejde, o doamnă care pune suflet în tot ceea ce face, o doamnă care ajută necondiționat oamenii, o doamnă AFA-istă care iubește viața, profită din plin de ea, se bucură de bucuria noastră, de reușitele copiilor noștri, un exemplu de optimism nemaiîntâlnit, în pofida tuturor greutăților și necazurilor din viață.

krisstinna [25.06.16 20:23:24] »

@crismis - Mulțumim frumos! Te pupăm dulce!

krisstinna [25.06.16 20:34:10] »

@irinad - Mulțumesc, nu-i bai de Saray, eu vreau doar să fiu utilă, ca și voi, e bine să fie scrise cât mai multe impresii despre diverse locuri, pentru a ajuta cât mai mulți colegi. În perioada vacanțelor sunt sigură că ne vor "scăpa" multe articole. Dar, mai sunt 4 luni și vine frigul, deci vom avea timp de citit.

krisstinna [25.06.16 20:48:35] »

@maria55 - Off, Maria! Scumpa mea, normal că ți-am dedicat acest articol, a fost o plăcere pentru mine să-ți pot dedica ceva. Știu că tu apreciezi fiecare gest, oricât de mărunt ar fi. Ești OM. Ești o luptătoare și așa vreau să rămâi. Eu îți voi fi alături, trebuie doar să-mi dai un semn. Optimismul tău și dragostea de viață mi-au luminat zilele în ultimii doi ani. Te apreciez enorm și tu știi asta. Când nu-mi răspunzi la apeluri intru în panică și mă rog să mă suni pentru a îți auzi glasul. Cât privește Eforie, eu tot sper că va fi bine. Majoritatea oamenilor sunt de bună credință, am observat asta. Dacă nu ar exista speranța, am putea oare realiza ceva? Mulțumesc pentru orele petrecute împreună, ne-am simțit minunat! Să fii sănătoasă!

krisstinna [25.06.16 20:53:12] »

@elviramvio - Mulțumim pentru urări! Mulțumesc pentru aprecieri!

krisstinna [25.06.16 20:59:35] »

@iulianic -Mulțumim pentru urări, pentru aprecieri. La Pongal am cerut o porție pentru două persoane. Adică pentru mine și soțul meu. Nu o puteam refuza pe Maria. Să știi că m-am întors de la mare cu 1,5 kg în plus. Acum am intrat iar la cură, doar e vară și "colacii" trebuie distruși. Mulțumesc de vizită!

maria55 † [26.06.16 18:09:57] »

@iulianic, portia de papanasi, normal, ca peste tot, este formata din doua bucati!!! Dar asa cum ma stiti voi, sunt "madame economy"si nu ma dezmint!!! M-am scos )

teona [27.06.16 14:26:25] »

Dragele mele prietene, se pare ca orice intalnire intre voi este plina de emotie si bucurie. Va doresc la amandoua sa aveti parte, cat mai des, de astfel de momente placute.

Si nu pot sa nu iti urez Maria sa ramai mereu persoana minunata pe care am cunoscut-o la Mistral si care m-a impresionat cu dinamismul ei molipsitor la Predeal si Cincis. La multi ani doamna senator! Si tu Cris sa ai o vacanta minunata dupa acest preambul estival.

krisstinna [28.06.16 21:44:50] »

@teona: Mulțumim, scumpa mea, știi că ne ești dragă și sper ca la viitoarea întâlnire să ne onorezi cu prezența ta plăcută. Ar fi perfectă întâlnirea, după sufletul nostru

maria55 † [29.06.16 08:33:41] »

@teona: am citit ambele ecouri, acum dimineata si ne-ai facut... ziua mai frumoasa decat poti tu crede! Multumesc pt urari! Da, ai remarcat corect! Orice intalnire cu autoarea articolelor,este o mare bucurie!!!!

flaviana77 [22.03.17 11:31:18] »

uite ca la acest restaurant nu am ajuns.

insa recunosc comoditatea este de vina, din clipa in care am gasit Coktail am zis gata nici nu mai cautam in alta parte caci nu are sens, acolo gaseam efectiv ce ne doream, mancare buna in fiecare zi, chelnerita se imprietenise cu baietelul nostru care atunci cand se aseza la masa ii spunea sa imi aduci repede mancarica ca imi e foameeeee, ce sa vezi am stat numai in apa si apa face foame stii nu??? astea sunt vorbele baietelulul meu de 5 ani jumatate anul trecut cand eram acolo.

dar ramane de tinut minte si Pongal pentru o alta data cand ne vom mai intoarce in Eforie...

adri-nico [04.04.17 10:28:35] »

Hmmm... cineva m-a intrebat prin mesaj privat daca la Dobru, actiunea Tortul a fost pentru ca era ziua Mariei? NUUU, a fost pentru ca era vorba de sentimente, de umanitate de prieteie, de necunoscut, de frumos, de viata cu spini si petale de trandafiri... de TRIUMF!

Asa am aflat ca ziua Mariei e in iunie. E "raca" sau "geamana"?

Asta vara am fost la Eforie si am stat chiar linga lac, pe malul lui, dar nu imi amintesc de numele asta. Cred ca mai tin minte doar trecerile de pietoni pe care le-am avut ca si semn de orientare ca sa o gasesc pe Capreoara mea!

Cit despre Capreoara asta care aniverseaza 50 de kile... o maninc cu piele cu tot daca mai face reclama la bunatati cind io n-am timp sa ies din birlog.

maria55 † [04.04.17 10:46:01] »

@adri-nico: măi căpreoară sentimentală ce esti????! Păi când ai sa revii la Eforia Euforiei, am să-ti prezint TOATE trecerile de pietoni că 5 sunt toate si am să vă insotesc si la aceasta terasa, chiar si la bulgari... scai am să fiu, sănătosi sa fim!

adri-nico [04.04.17 11:09:03] »

@maria55: da' de unde ai aflat tu de bulgari? te luam cu drag!

adri-nico, crismis, elviramvio, flaviana77, irinad, iulianic, maria55, teona
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Eforie Sud?: