ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2008
DIN: craiova
ÎNSCRIS: 01.07.08
JUN-2008

Un adevarat imperiu

Am mers la hotelul adakule incepand cu data de 16 iunie 2008. Nu a fost prima experienta pe care o aveam in turcia, mai ales ca in urma cu un an mai fusesem in turcia (bodrum). Citisem pe internet opinii pro si contra acestui hotel si sincer nu stiam ce sa mai cred. Pretul biletului spunea si el ceva: hotel de 5 stele, all inclusiv, pret sub 400 de euro.

Mi-am facut rezervarea insa nu m-am uitat decat la pret si la perioada in care sa merg. Nu am observat faptul ca primele tarife (cele mai ieftine) se aplicau nu pentru cladirea principala ci pentru anexa. De la agentie ne-au intrebat daca vrem sa anulam rezervarea pentru anexa si sa facem alta pentru cladirea principala. Dar ne-am gandit ca la un hotel de 5 stele nu pot fi diferente mari intre camere. La un hotel cu o capacitate de peste 1000 de locuri ma asteptam sa fie ocupat cel mult jumatate ( fiind extra-sezon).

Nu a fost insa asa: era ocupat aproape in totalitate iar unii turisti au fost tinuti mai mult de 6 ore in lobby in asteptarea unei camere libere. Insa in cazul nostru, am fost cazati imediat. Am fost fericita sa aflu ca voi sta in cladirea cu balcon (stiam ca nu au camere cu balcon). Am fost condusi in corpul B, ce avea 5 etaje.

Inca de la intrare am putut constata caracterul mai vechi al acestei cladiri, prin prezenta mochetei, a liftului nu tocmai nou, usilor invechite. In camera mobilierul era vechi, aceeasi mocheta pe jos insa camera era extrem de spatioasa, baia la fel, aveam balcon :D si o priveliste.....de stepa si...iar stepa :)

Curatenie in camera se facea la 3 zile (am aflat dupa vreo 4 zile cand eram destul de surprinsa ca la un asemenea hotel nu se schimba prosoape sau nu se face curat). Dupa am agatat cartonasul cu "please clean my room" de fiecare data cand plecam din camera; si mereu gasem curat facut :D.

Multi se plang de aerul conditionat: si eu m-am speriat cand am sosit caci era foarte cald in camera si aerul conditionat functiona mai mult ca ventilator. Dar din acea zi nu au mai fost probleme.

Programul mesei era foarte bine structurat: breakfast, late breakfast, gustari la barul de la piscina, gustari la barul de la plaja, fast-food, inghetata s.a.m.d. totul era bine pus la punct ca si.....ceasurile lor :D dar barul de la plaja se deschidea la 11 si tu te ducei la 11 fara 2 minute nu te serveau :P dar deoarece nu mananc prea mult nu ma afecta acest lucru.

Mi-au placut foarte mult frigiderele cu apa plata mereu rece si numai buna sa te racoresti. Doar ca se termina repede si fiecare lua cate dorea (chiar unii se spalau si pe picioare cu ea, chiar daca 5 dusuri aveau apa calda si rece si e aflau foarte aproape de piscina) astfel se facea ora 5 de obicei si nu mai gaseai apa in frigider.

Privelistea absolut superba, nu am nimic de comentat caci asa ceva nu poate fi descris in cuvinte. Plaja era cu pietriciele, ponton insa in apa pietre mari care te impiedicau sa inaintezi. In primele zile apa a fost murdara la fel si plaja insa totul a fost curatat dupa ce marea s-a linistit.

Mancarea super si din belsug, fata de experienta mea de anul trecut cand nu stiam ce sa pun in farfurie de teama sa nu dau de vreo caracatita:P sau alte vietati marine dupa care nu ma topesc :p am mancat de la carne de pui, vita, porc pana la cane de miel, toate foarte bine gatite.un singur lucru ma asteptam sa fie prezent: baclava. Au fost dulciuri destule, de la tort pana la budinca, clatite, salata de fructe, gogosi etc. dar nu am intalnit decat intr-o singura zi acea baclava originala, specifica turcilor. asta e :)

Acum partile mai putin bune: faceam un drum foarte lung pana la plaja sau piscina; erau atat de multe trepte de urcat sau coborat (bune sa te tina in forma- am incercat cateva zile sa fac acest "sport" dar am renuntat)... Am renuntat si am preferat sa astept lifturile :p vreo 5 pentru mine din cladirea anexa :D si veneau extrem de greu :(

Apoi ajuns la plaja, daca nimeresti dupa ora 9 cu greu mnai gaseai sezlong, apoi saltea (pe care ti-o luai singur) venea problema prosoapelor: si mai rau. O vad ca pe o lipsa de dezorganizare caci era pe criteriul care apuca mai repede cele mai multe.unii luau 6-7 altii plecau asa cum venisera.

In final, faptul ca am stat in anexa nu m-a afectat caci am avut balcon :P , liniste (camerele cu vedere spre mare din cladirea principala au putut asculta si vedea petrecerile ce aveau loc in fiecare seara pe una din terasele hotelului - nunti, banchet etc), curatenie (intr-un final). Cam 3* calitatea camerei, dar servicii de 5* in afara ei.

Pentru cat am platit am fost super multumita si abia astept sejurul de anul viitor!

Trimis de patty in 01.07.08 04:03:29

VIZUALIZĂRI: 4334 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (patty); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂLadonia Adakule Hotel (ex Alkoclar) [Bayraklidede]: