ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.12.2015
JUL-2015

Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Castelul din Ravadinovo - un kitsch monstruos

Inițial aș fi vrut să includ experiența asta într-un articol unitar despre excursia noastră de o zi prin împrejurimile Duni Resort. Dar după ce am descoperit că mai există un articol de sine stătător aici, dar și pentru că pe Tripadvisor are destul de multe recenzii pozitive, am decis să scriu separat, pentru a putea fi util și altora, la o simplă căutare.

Cum am ajuns aici? simplu - în stația de taxiuri din resort era un panou reclamă cu excursii mai mult sau mai puțin locale și prețurile aferente ale acestora. Printre ele și „castelul din Ravadinovo”. Am întrebat la recepția hotelului despre locul ăsta și am primit ceva informații despre cum se poate ajunge acolo cu mașina. Și cum era o zi mai mohorâtă și cu ploaie ușoară, am luat „jucăriile” și am pornit. Din păcate, ne-am bazat doar pe informațiile primite despre cum se ajunge acolo, nu aveam de unde să știu ce mă așteaptă acolo, neavând acces la internet (pt. că n-am vrut să achit o sumă relativ mare pentru un serviciu de care nu aveam musai nevoie).

Localizare: 42.3883659 N, 27.6716208 E. E relativ aproape de Duni, se ajunge în câteva minute.

Sait oficial: zamaka.bg/index.php?lang=en; pe FB.

La poartă o tanti ne cere taxa (parcă 8 leva de persoană, oricum, foarte scump pentru Bulgaria) fără a ne da și un bilet de intrare (primul loc unde am pățit așa ceva în țara de la sudul Dunării - până și la umbrela de la plajă ni s-a dat bon fiscal!). Deci evaziune pe față. Și nu doar eu am observat asta, ulterior am aflat că majoritatea turiștilor se plâng de acest aspect, așadar e o regulă acolo!

La cum arată pe dinafară, mă așteptam să pot urca prin el și să vizitez ceva (orice!). ȚEAPĂ! maximă; lucrările nu-s terminate, accesul în interior e blocat (nici măcar în crama descrisă de alții n-am avut acces). Așadar ne-am sucit pe-afară prin ploaie, am făcut câteva poze (pe care le atașez) i-am urat numai de bine cui ne-a scos prostia asta-n drum și am plecat mai departe.

Mai jos voi spune ce am găsit ulterior despre acest loc, la câteva căutări simple pe net:

Proprietarul său este un milionar mafiot de 59 de ani, fost luptător, apoi ofițer vamal la Sandanski, milițian (dat afară pentru că a bătut deținuți), reangajat într-o firmă privată de pază după 1989, Georgi Kostadinov Tumpalov. S-a ocupat inclusiv cu o firmă care extrăgea pietre, undeva la granița bulgaro-turcă, cel mai probabil (și) pentru acest castel.

Despre castel: a înglobat deja circa 16000 de tone de piatră din muntele Strandja (care se spune că se irizează diferit în funcție de direcția din care e luminată, iar noaptea cică e fosforescentă - dar nu am avut cum să verific povestea asta), vreo 50 tone de tablă de cupru pe acoperișuri și alte asemenea. Are podele de stejar, va fi dotat cu vitralii la fiecare fereastră, cu mobilă de stejar sculptată manual. Are pitite prin beci copii după tablouri celebre, urmând a găzdui probabil o copie de pinacotecă. ;)

La intrare, sunteți „întâmpinați” de „cavalerul Tumpel” (o statuie) pe soclul căreia scrie:

Sunt un străin dintr-o țară depărtată, iar pe drum te-am dus în inima mea, te-am ținut ascuns în sufletul meu, așa cum o mamă își ține pruncul. Te-am văzut demult într-un vis și te-am ridicat piatră cu piatră, iar acum te văd stând în fața mea - 'Îndrăgostit de vânt', castelul din povești”.

Hai zău! sireacu'...

Văzută de sus, clădirea are formă de cruce; are patru turnuri, iar alături mai e o „biserică” (inchinată Sfântului mare mucenic Gheorghe), un lac cu lebede albe și negre, o minigrădină zoo, un țarc unde sunt câțiva cai de rasă. În incintă mai e o terasă unde probabil prețurile sunt tot umflate și nu veți primi niciun bon. Am mai găsit undeva cum că în vara care a trecut a fost organizată undeva acolo și o cameră pentru un joc tip „escape room”. Numele castelului „Îndrăgostit de vânt” este marcă înregistrată.

Cam asta e. NU RECOMAND, deși unii copii ar putea fi încântați de „castelul din poveste” - ar fi însă păcat să-i educăm cu o imagine distorsionată asupra a ceea ce înseamnă un lucru cu adevărat de valoare.

Trimis de Dragoș_MD in 26.12.15 11:37:14
Validat / Publicat: 26.12.15 19:38:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3638 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P11 Castelul din Ravadinovo - un kitsch monstruos

Zoazore
[27.12.15 00:15:04]

@Dragos - Hai, mai, Dragos, ca esti cam carcotas! Ai vazut ce gospodar e omul? Are si gaini! Si sperietoare de ciori (aia in dres)

Castelul asta, sau palat, ce-o fi, va deveni parc de distractii? Ca mie asa-mi pare!

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
[27.12.15 10:00:58]

@Zoazore - Ideea inițială a fost să-l facă boutique hotel. Dar nu cred că se va realiza vreodată. Oricum, la ritmul în care se lucrează la el, nu știu dacă va fi gata de a fi folosit în indiferent ce scop prea curând.

Cu toate acestea, a luat deja ceva premii pentru turism:

- 2015, premiul pentru inovație în turism;

- 2012, premiul pentru obiectivul turistic cel mai atractiv.

[04.05.19 12:42:03]

Mutat în rubrica "Castelul Ravadinovo [Ravadinovo], DUNI / DJUNI" (nou-creată pe sait)

Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Ravadinovo [Ravadinovo]: