ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.11.2015
ÎNSCRIS: 25.06.13
OCT-2015

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Pompei - un oraș ca o stafie

Pompei - un oras roman, aproape de Napoli, regiunea Campania - a fost descoperit intamplator in anul 1748. El ofera si azi enorme informatii despre viata romanilor in perioada cand Imperiul Roman se afla in plina desvoltare. Port, la Marea Tireniana, fondat in sec, VIII-IDH., Pompei a murit in anul 79 DH., in data de 24 august, cand Vezuviul s-a revarsat peste el timp de 12 ore. Era in oras infloritor, dar a fost distrus si acoperit sub 5 metri de cenusa. Peste 2000 de barbati, femei si copii au murit asfixiati.

In prezent este una din cele mai importante atractii turistice din Italia si se afla pe lista celor mai spectaculoase locuri din lume. Nu voi scrie prea mult despre acest loc al celei mai mari tragedii antice. Nici astazi, la aproape 2 luni - nu mi-am revent. Ma simt uneori trista, ravasita, uimita, indurerata, dar trebuia sa vad cu ochii mei ce a facut acel vulcan si cat de puternice sunt fortele naturii dezlantuite.

Am intrat in vechiul Pompei prni PORTA MARINA, platind o taxa de 10 euro si primind gratuit o harta. Orasul este impartit in 9 zone numite -REGIO -, cu aproximativ 78 puncte de vizitat. Sigur nu ajunge o zi pentru a vizita tot, anumite zone sunt inchise, nenumarati arheologi lucrand si astazi la sapaturi si restaurari.

Noi, care aveam la dispozitie doar 4 ore, am fost orientati de catre ghid, spre zonele 7,8 si 9 - care au poate cele mai interesante puncte de vizitat : de la casele modeste ale celor saraci, la vile, palate, teatre, forumuri, piatete ,,artefacte, precum si mulaje ale cadavrelor (originalele aflandu-se la Muzeul de Istorie al noului Pompei si la Muzeul de Arheologie din Napoli. Fotografile vor vorbi mai bine decat mine.

De 2000 de ani, Pompei rezista pentru noi, dezvaluindu-ne la tot pasul ca era un oras - port in plina dezvoltare: starzi pietruite si usor inclinate, asa incat apa de ploaie sa se poata scurge, trei pietre mari leaga trotuarele inguste, creand podete pentru trecatori, sau constituind piedici impotriva carelor unor eventuali atacatori. Se vad si azi urmele lasate in lava, a carelor folosite de pompeieni. Bucatele mici de piatra alba erau montate intre bucatile mari ale strazii, avand un efect fosforescent, asa incat la lumina lunii, erau de mare folos calatorilor nocturni. Diferenta dintre clasele sociale se observa la constructii : unele saracacioase, fara picturi, cu un etaj, altele -adevarate vile sau palate cu curti interioare, fantani, cu sculpturi si desene sau mozaicuri viu colorate.

Forumul - era locul unde se intalneau cetatenii pentru treburi sociale, judiciare si economice. Marele amfiteatru avea o capacitate de 5000 de locuri, Aici aveau loc piese de teatru (tragedii, comedii), concerte si lupte cu gladiatori. La Casa del Fauno -una din cele mai mari resedinte din Pompei -a fost descoperit un mozaic (dintr-un birou) foarte bine conservat sub stratul de cenusa si cateva statui din bronz.

De asemenea multe coloane sprijinite una de alta, au ramas in picioare pana astazi. Nu lipseau nici bordelurile numite "lupanare" (casa prostituatelor), unele foarte bine conservate. Pe pereti se pot vedea fresce reprezentand scene erotice, iar paturile din piatra, la vremea aceea, erau acoperite cu paie si frunze de palmier.

Ne-a trezit la realitate o pizzerie -restaurant si o taraba a unui artist anonim care vindea suveniruri (picturi realzate pe bucati de roca vulcanica), intr-0 piazza pompeiana. Arheologii inca muncesc mult si descopera zilnic lucruri noi. A fost o excursie impresionanta in orasul in care inca mai miroase a cenusa si uneori ai senzatia ca in pragul unei vile te va intampina gazda. Daca ajungeti in regiunea Campania -Italia, nu ratati vizitarea ucigatorului Vezuviu si a "nemuritorului " Pompei.

Trimis de bica adriana in 20.11.15 13:19:13
    Validat / Publicat: 20.11.15 15:21:48
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 4191 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bica adriana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P13 Statui care inca sprijina constructia
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 21 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂExcursie Pompei şi/sau Vezuviu: