ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.11.2015
REGIM MASĂ UAI
2 AD. + 1 COPII -- v: 3

Papillon Ayscha Hotel5

Papillon Ayscha VS Alva Dona

Scriu la indemnul webmaster33.

In 2013 - 28 mai am fost in turcia la Papillon Ayscha (familia 2 adulti si un copil 3 ani) si socrii (2 adulti). Hotelul este OK de 5 stele mancarea la fel pe scurt spus nu prea am avut ce baga de vina. Scriu despre el facand comparatie cu Alva Dona Exclusive - vezi impresii.

Despre zbor transfer nu am ce sa scriu ele fiind standard.

Papillon Ayscha: primirea la receptie ok, draguti cazarea sa facut repede dar fara nimic

Alva dona: la fel de repede dar erai asteptat cu sampanie suc apa etc dulciuri atat pentru adulti cat si pentru copii

Papillon Ayscha: mica atentie la receptie, am dat 20 de euro si a venit un baiat de la receptie care ne-a prezentat camerele, ceva mai bun decat standard si un apartament la etajul 5 cu vedere la mare, undeva la 200-250 mp cu conditia sa stam toti in el, desigur am ales sa stam in apartament (vezi poze)

Alva dona: 40 de dolari, atentie la receptie, am primit camera standard dar aproape de piscine, plaja, restaurant, asta am cerut noi sa fim aproape de toate tinand cont ca am mers cu fetita

La ambele hoteluri piscine cu topogane atat pentru adulti cat si pentru copii, piscine mari difera doar forma. La piscine pentru copii dau un plus mare la Alva dona avand 3 piscine pentru copii una fiind amplasata pe plaja, fata de una singura la Papillon Ayscha!

La ambele hoteluri mancarea a fost ok nu am ce reprosa, eu nefiind un mare gurmand doar ca la Papillon Ayscha cina pentru cei intarziati era daca nu ma insel pana la 12-1 noaptea (nu mai tin minte exact) iar la alva dona pana la 6 dimineata! La Papillon Ayscha la 24 puteai sa iti faci un sandwich ceva salate totul foarte restrains iar la alva dona era mancare gatita, fructe salate etc

la capitolul bauturi Papillon Ayscha: bere efes la draft dupa care aveau ceva bauturi tari si de import, cocktail urietc dar aveai meniu unde se specifica ce intra la ultra all si ce trebuie platit (de ex Campari sec era pe bani dar un cocktail Campari oranj era gratis).

La alva dona aveai meniu doar pentru cocktail si cafele si inca ceva dar fara pret doar sa stii ce contine si sa le spui ce cocktail doresti! Totul era inclus in pret plus ca aveau bar deschis non stop.

Seara la spectacole ambele hoteluri cam pe acolo (muzica live, seara cu tematica, circ, etc) dar aici trebuie sa dau un MARE PLUS la Alva dona fata de Papillon Ayscha, scena mult mai mare mai atragatoare fata de Papillon Ayscha, efecte de lumini laser foc etc.

Personal daca ar fii sa aleg intre Papillon Ayscha si Alva dona as merge pe Alva dona pentru ca nu pun atat de mult accent pe camera unde doar dorm noapte! Cu siguranta ca la Papillon Ayscha a depasit apartamentul camera de la alva dona dar sa nu uitam ca 90% a fost noroc!!!

Per ansamblu la ambele hoteluri m am simtit bine dar alva dona este mai organizat, barurile sant mai strategic puse (la unele inclusive cu trepte pentru copii sa ajunga la frigiderul pentru sucuri etc)

Daca aveti intrebari si am omis ceva va raspund cu mare drag

Trimis de lorand in 09.11.15 12:05:17
Validat / Publicat: 09.11.15 15:44:51
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Croatia, ungaria Germania Austria Romania

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lorand); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 66.96 EUR pe cameră

webmaster33 [09.11.15 12:23:55] »

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

= = =

lorand [10.11.15 09:55:48] »

@webmaster33 - este ok

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [10.11.15 22:28:51] »

@lorand -

Am citit impresiile tale despre ambele hoteluri. Mă bucur că ţi-a plăcut așa de mult sejurul petrecut la Alva Donna. Și mie mi-a plăcut la vremea respectivă.

Am însă o mare nedumerire referitoare la notele acordate la capitolul plajă și mare. La Ayscha ai dat 80%, în timp ce la Alva Donna, care are o plajă mai proastă decât Ayscha, cu mai mult pietriș la intrarea în mare și cu o intrare în mare mai abruptă, ai dat 100%. Crezi că ai putea detalia?

lorand [11.11.15 08:11:56] »

@nicole33 - Notele le am dat per ansambul (sezlong, bar, terasa, piscina cu apa sarata pentru copii pe plaja) nu m am referit doar strict la plaja si intrarea in apa.

zlatna [11.11.15 21:01:37] »

Frumos articolul. V-am dat votul 14 de super bonus si ati trecut de la statutul de silver la cel de gold. Turcia este o destinatie in care inca nu am fost, dar trebuie trecuta pe lista mea pentru urmatorii doi ani. Cred ca unul din cele doua hoteluiri despre care ati scris par a fi o destinatie buna, dar cum ziceti si dumneavoastra Alva Dona pare mai organizat.

Va doresc calatorii placute.

lorand [12.11.15 09:21:58] »

@zlatna -Multumesc mult. Daca am omis ceva sau va intereseaza unele aspect sau detalii va raspund cu mare drag. Cu siguranta sant hoteluri si mai bune dar creste si pretul.

lorand, zlatna