ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.10.2015
DIN: Bistriţa
ÎNSCRIS: 12.10.15
SEP-2015

Sejur minunat

Am petrecut o saptamana in acest resort (25.09.2015-02.10.2015) eu, sotia si fetita noastara de 4 ani. Nu cred ca este necesar sa mai dau detalii de zbor aeroport etc asa ca incep povestea mea de la intrarea in hotel.

Nici nu ne-am dat jos din autocar si deja a venit un baiat sa ne ajute la bagaje dupa care am intrat in holul hotelului (receptie) unde la intrare am fost asteptati cu sampanie dulciuri gen rahat, bonboane haribo alune etc.

Dupa ce am dat pasapoartele si mica atentie la receptie am cerut o camera aproape de piscine, restaurant si plaja (mentionez ca resortul are doua aripi, ce veche si una noua care face legatura cu cel vechi printrun pasaj care traverseaza strada si este destul de departe fata de plaja piscine si restaurantele principale ) asa ca noi am preferat sa stam in cel vechi aproape de mare restaurante avand o fetita de 4 ani.

Din camera pana la piscina principala si restaurantul principal nu faceam mai mult de 1 min .

Cazarea nu a durat mai mult de 5 min (nu am apucat sa terminam paharul de sampanie) si am fost condusi la camera. Camera standard de 5 stele fara a iesii din comun cu ceva ,pat matrimonial + pat pentru copil baie cu vana uscator de par fierbator de apa , ceai cafea zahar la plic , minibar , etc cum spuneam standard pentru 5 stele.

Hotelul are 13 baruri un restaurant standard mare unde se lua mic dejun, pranz si cina + inca un restaurant situat langa plaja unde puteai lua pranzul si cina dar aici sortimentele de mancare erau mai putine (pizza, paste, pui gatit in diferite feluri supa salate legume si fructe). Mai erau 6 restaurante a la carte unde plateai 6 euro de persoana rezeravrea (copilu gratis). Noi am fost la restaurantul chinezesc unde am fost intampinati cu un platou cu sushi dupa care am comandat aperitiv, supa, fel principal si desert. Desigur si bautura era inclusa.

Vorbind de bautura Berea clasica efes a lor + becks toate la dozator iar de aici puteai bea cam orice (whiskey undeva la 7 feluri : J&B J&B rare ballantines jameson etc) la fel si cu vodka si desigur Campari martini garone vin teqiula si nenumarate cocktail-luri.

Dimineata la mic dejun te asteptau cu sampanie si se repeta la fiecare masa (mic dejun, pranz cina) plus orice bautura vroiai de la bere, vin tarie etc.

Despre mancare nu prea am ce spune pentru ca este tipic de 5 stele (nu ai cum sa gusti din toate intr-o saptamana) din abundenta restaurant separat pentru copii cu meniu separat asa ca nu prea ai cum sa nu iti placa ceva, mancaruri gatite + ca mai erau bucatari care iti pregateau pe loc paste ,carne etc cu ingredientele alese de tine.

Micul dejun cred ca era de la 7 (nu am ajuns mai repede de 8 niciodata) pana la 10.30 sau 11 (sincer nu mai retin exact) dupa care mergeam pe plaja (plaja curata, nisip) unde la 10 se deschidea barul si puteai servii pe langa bauturi, fructe, ceva gen placinat cu branza si carne, un fel de gogosi umplute inghetata iar de la 12 hamburgari kebab etc dar oricum deja tot la 12 se deschidea celalalt restaurant de lang plaja (12-18) unde puteai servi mai multe mancaruri dar mai limitate decat in restaurantul principal cum am spus in randurile de mai sus iar de la 13 pana la 15 puteai servi pranzul la restaurantul principal.

Cina era de la 18.30 pana la 21 iar de la ore 21 pana la 6 AM functiona din nou restaurantul de langa plaja asa ca putem spune ca mancare si bautura non stop.

Pentru copii aveau 2 piscine in interiorul compexului si una pe plaja cu apa de mare, topogane mini club etc iar pentru adulti 3 piscine una fiind echipata la fel cu topogane.

In fiecare seara era spectacol cu o anumita tematica, circ, samba etc iar dupa spectacol care se termina undeva pe la 10 si ceva incepeau alte petreceri pe plaja cu muzica live, in incinta gen karaoke, belly dance etc.

Personalul hotelului mai mult decat amabil singurul minus as spune aici ca majoritatea stiu doar rusa si prea putini germana sau englez.

A fost un concediu foarte reusit iar daca am omis ceva va voi raspunde cu cea mai mare placer.

PS am uitat sa precizez ca la fiecare masa aveai cafea ceai suc natural cappy (6 sortimente) si fresh portocale facut pe loc!

Trimis de lorand in 12.10.15 13:20:58
Validat / Publicat: 12.10.15 16:16:21

VIZUALIZĂRI: 3944 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lorand); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 dimineata plaja si barul de pe ponton
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 22 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 108.00 EUR pe cameră

[12.10.15 14:50:23]

@lorand: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nitul
    [29.08.16 13:27:05]

Bună ziua, îmi puteți spune cum a fost vremea la sfârșit de septembrie, se poate face baie în mare, care sunt temperaturile? Mulțumesc anticipat!

lorand, nitul
    Alte impresii din această RUBRICĂDobedan Exclusive Hotel & Spa [ex. Alva Donna] [Bogazkent]:

• pagină generată în 0.066426038742065 sec