ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.10.2011
JUL-2011

Foarte nemulțumit
Foarte nemulțumit

Sub asteptari

nu a fost prima vacanta in Turcia. anii trecuti am fost la Kusadasi, Antalya.

Dupa reclama facuta de cei de la agentie ne asteptam sa fie un hotel cu servicii, daca nu mai bune decat celelalte la care fusesem anii trecuti, macar la fel.

Dar dezamagirea a venit imediat cand am intrat in camera. Nu era atat de curat cum ar fi trebuit pentru stelele hotelului, mobila cam veche.

mancare era, dar nu atat de variata cum era la celelalte (avand si mai putine stele decat acest hotel).

angajatii nu erau serviabili, nu-ti dadeau atentie (cum eram obisnuiti ca la celelalte). rusii erau ca la ei acasa, angajatii vorbind rusa, engleza mai putin.

in concluzie, ne pare rau ca am ales acest hotel si nu am mers in alta parte sau tot unde am mai fost (dar zici sa vezi si altceva).

Nu as recomanda acest loc. Se poate si mai bine la banii astia sau chiar mai putin.

Trimis de dinu veronica in 29.10.11 00:13:33
Validat / Publicat: 29.10.11 00:54:00

VIZUALIZĂRI: 4416 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dinu veronica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 66.96 EUR pe cameră

[29.10.11 00:55:06]

@dinu veronica: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Spune-ne, te rog, la ce alte hoteluri ai mai fost (in Antalya si Kusadasi) si - macar pe scurt - cum a fost, cum v-ati simtit acolo

[29.10.11 20:35:42]

@veronica: ai putea sa-mi spui, te rog, cand anume ai fost in iulie? Si cati ani au copiii? Si, de asemenea, mai concret, ce anume te-a nemultumit in privinta serviciilor (faptul ca rusii sunt majoritari e regula in orice hotel din Turcia, deci asta chiar nu mai merita pomenit, desi sigur ca nu ne convine, stiut fiind ca ei nu sunt chiar cei mai civilizati dintre turisti).

eug
    [30.10.11 20:16:52]

si ca sa intelegem cat regreti ca ai platit, se poate sa ne spui si noua?!

mersi

tumisfabu
    [01.11.11 10:02:06]

Sau sa vedem cateva poze cu mizeria din camera?

Miha254
    [03.11.11 14:55:33]

@cristina65: Cristina eu nu as spune ca este in regula cu rusii majoritari in orice hotel din Turcia. Poate in zona Antalyei. Am scris si eu un review despre acest hotel avand aceeasi impresie: sub asteptari din punct de vedere pret - calitate. Este mai mult decat in neregula sa platesti atat si sa te simti marginalizat pentru ca nu te poti intelege intr0o limba internationala cu personalul hotelului. E chiar frustrant sa vezi ca acestia vorbesc cu totii limba rusa din care tu nu intelegi nimic si nu vb limba engleza fiind singura in care tu ai putea comunica. : -)

[03.11.11 22:10:33]

@Miha254: miha, stai o secunda, n-am spus ca este IN regula cu rusii, ci este regula prezenta lor in nr mare, chiar nu s-a sesizat nuanta? In fine, sa zicem ca ai citit repede... Cat despre faptul ca turcii vorbesc/inteleg rusa, e ceva cat se poate de normal, tinand cont de nr emorm de turisti rusi, este o adaptare absolut fireasca, cred de altfel ca si daca n-ar intentiona, tot ar invata vrand-nevrand... Iar despre alte zone ale litoralului turc, nu ma pot pronunta, am fost doar o data in Turcia la mare, dar in Belek cel putin, rusii erau categoric majoritari.

Miha254
    [04.11.11 09:36:41]

@cristina65: Am citit cu atentie si nu am observat nici o nuanta in faptul ca ai generalizat ca in Turcia e o regula ca rusii sa fie majoritari in orice hotel. Am scris doar gresit folosind "ïn regula" in loc de o "regula". Tot ce am vrut de fapt sa evidentiez a fost ca nu este corect sa se generalizeze pentru ca este vorba de fapt de anumite zone din Turcia in care poti spune ca rusii sunt prezenti in numar mai mare in hoteluri si asta e zona Antalya. Noi am fost si in Kusadasi si in Icmeler si in Istanbul si nu a fost cazul. In orice caz am vazut ca ai revenit si tu si ai precizat ca e vorba despre Belek unde ai stat si tu o singura data ceea ce mi se pare putin ca sa poti generaliza. Cat despre faptul ca "e ceva cat se poate de normal, tinand cont de numarul enorm de turisti rusi... " cred ca este un punct de vedere al tau personal nu si al meu care cred in continuare ca pe langa limba rusa era normal sa se vorbeasca si limba engleza avand in vedere ca este un resort deschis catre toate natiile de turisti lar limba engleza este o limba internationala spre deosebire de limba rusa reducand in mod semnificativ sansele ca turistii de alte natii sa se poata simti bine fara a putea comunica cu personalul hotelului. Daca tu consideri normal sa stai 10 zile intr-un hotel in care nu te poti face inteleasa e opinia ta si atat.

[04.11.11 10:36:19]

@Miha254: Of, ce drag imi e mie de discutiile care o iau pe aratura... De rastalmaciri nu mai zic!

Ma explic: in review-urile pe care le-am citit inclusiv pe AFA, cat si din povestirile prietenilor care au fost in Turcia (ma refer la litoral), o f f mare parte pomenesc de invazia de rusi. Ma asteptam la asta, eram pregatita (nu fericita, ci doar avertizata). Fyi, in hotelul unde am stat eu (Papillon Zeugma) se vorbea si engleza. Basic, e adevarat, suficient insa ca sa ma inteleaga si sa ma serveasca. Nu m-am simtit nici o secunda marginalizata. Apoi, sigur ca "resortul fiind deschis catre toate natiile", cum zici tu, era normal sa se vorbeasca si engleza, sigur ca ai dreptate, dar eu nu m-am referit la asta! Lucrand insa ani de zile cu aceeasi categorie de turisti si vorbind aceeasi limba, o inveti (la nivel primar) volens-nolens!! Plus ca eu nu vorbeam de hotel in sine, hotel care vad ca si pe tine te-a nemultumit, ci la modul general... Sper ca acum m-am facut inteleasa, pt ca suntem de mult off-topic si oricum mie nu-mi plac polemicile, nu sunt o fire razboinica, doar ca nu-mi place sa spun ceva si sa se interpreteze altceva...

Friends: -)) ?

Dica07
    [07.02.12 11:58:41]

@eug: Al 4-lea an consecutiv in Turcia la hoteluri diferite, toate de 5 stele UALL. Anul trecut in iulie am fost la acest hotel si nu are dreptate deloc acesta aceasta doamna. Am fost un grup de 7 familii (20 persoane cu copii) si toata lumea a fost super incantata, e singurul hotel din cele 4 la care am fost la care as reveni cu placere. Care e problema ca sunt rusi, peste tot sunt in Antalya, la fotbal am jucat contra rusilor am castigat, la bocia am castigat, la tir am adunat o gramada de diplome iar la distractie am fost mult peste ei desi eram un sfert cat ei, am dansat, am baut si ne-am distrat cu ei doar am fost in vacanta. Iar plaja a fost mult mai buna decat la celelalte hoteluri, nisip iar in apa puteai sa intri 50 m pana sa iti ajunga la gat. Celelalte hoteluri la care am fost: IC SANTAI-BELEK, ALVA DONNA-BELEK, SUNRISE PARK-SIDE (DEZASTRU) SI PAPILLON AYSCHA (CEL MAI BUN CALITATE PRET)

cristina65, Dica07, eug, Miha254, tumisfabu
    Alte impresii din această RUBRICĂPapillon Ayscha Hotel: