ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2015
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
OCT-2015

Luna de Miere la Carpatia Express

Da, ati citit bine titlul. Pentru cine ma cunoaste, stie ca mi-a cam crapat o "tigla" de pe "acoperis" si ca imi plac locatiile inedite.

Cum dupa cununie nu aveam posibilitatea, din cauza serviciului, sa plecam din tara pentru o scurta luna de miere, am zis ca sint destule locuri frumoase din tara noastra pe care nu am apucat sa le vizitam si am ales Maramuresul.

Cum eu am avut mai mult timp pentru organizare, am intrat pe net sa caut cazare in Maramures si asa am dat peste Hotelul Tren. Mai sa fie! Ce-ar fi... daca ar fi!?

Ma bufnea risul de ideea mea asa ca am facut pe loc rezervare pentru prima noapte. Trimit un mail pe adresa de corespondenta si primesc raspuns "Atentie, paturile sint suprause!!!" (si ce daca!). :D

Imi intreb sotul - Ai ceva de comentat daca nu te consult in privinta cazarii? Am gasit pe net ceva minunat si vreau sa iti fac o surpriza!

- Nu, nu am ce sa comentez... merg pe mina ta!

- Pomiti sa nu cotrobai pe laptopul meu ca sa afli ce rezervare am facut?

- Promit!

Si cum e un om de onoare, am avut incredere in cuvintul lui. Am spus citorva prietene si mi-au zis "clar, nu esti sanatoasa la cap!" (de parca imi spuneau ceva nou...)

Rezervarea s-a facut cu cardul, urmind ca anularea sa fie gratuita pina la 5 zile inainte, dupa aia urmind sa fie oprita toata suma. Am citit pe undeva ca se pot reprograma datele daca exista camere (cusete) libere pentru alte perioade, fara a fi taxat in vreun fel.

A venit si ziua Z cind am pornit la drum. Pe la ora 10 am primit un telefon de la receptionera hotelului intrebindu-ma daca imi mentin rezervarea mai ales ca era o zi urita foc, ploua mocaneste de 2 zile. Am zis ca noi sintem pe drum, ca avem vreo 8 ore pina sa ajungem la destinatie si am intrebat daca pot sa comand si cina (tot pe net citisem ca pentru cina trebuie sa anunti de dimineata) avind in vedere ca ajungeam seara tirziu. Mi-a spus ca pentru cina nu se mai poate face rezervare dar ca ne vor recomanda un restaurant in oras. Ca biroul va fi deschis pina la orele 18 si ca daca nu ajungem in timp util, vom gasi cheia la paznic. Mi-a mai pus citeva intrebari la care i-am zis ca nu pot raspunde deoarece vreau sa fac o surpriza pentru sotul meu iar acesta fiind in masina linga mine, si-ar fi dat seama unde il duc. O singura intrebare mai aveam "e cald in acea locatie? ". "Da, va fi cald! " -a fost raspunsul pe care l-am primit.

Auzind intrebarea mea, sotul a facut ochii mari :

- Mama, dar unde ma duci tu? De ce ai intrebat daca e cald? Orice hotel care se respecta are caldura.

- Cine a zis ca te duc la vreun hotel? :)

- Aoleu, unde ma duci? In padure cu ursul?

- Nu chiar, dar pe aproape! Trebuie sa facem in asa fel incit sa luam doar citeva lucruri din bagaje ca sa le luam cu noi in "cuibusor".

- Lasa ca luam valizele si scoatem hainele in camera. Nu vezi ca afara ploua si ti-a zis si doamna aceea ca ploua la destinatie?

- Nu ai unde sa duci bagajele. Trebuie sa luam doar strictul necesar. Si... apropos, vezi sa iti faci nevoile inainte ca nu exista toaleta in "cuibusor".

-WHAT? Cum sa nu fie toaleta? Mai, tu ma sperii.

Si eu rideam in hohote...

- Si acum ce mai ai de rizi?

- Pai ma gindeam cum sa iti spun ca nu ai posibilitatea sa ma tii nici in brate...

-CEEEEEEEE??? E celula de izolare si eu nu stiu? O sa dormim in picioare?

- Nu, doar ca nu ajungi cu miinile ca sa ma tii in brate.

- Imi pare rau ca iti spun, dar pe mine nu m-ai prins la afacerea asta. Sa nu te superi pe mine dar daca baie nu am, sa te tin in brate nu pot... eu nu am sa ma dau jos din masina. Dupa cite imi dau seama, e mult mai confortabil in masina.

- Cum vrei, eu nu te oblig, dar daca in noaptea nuntii tu ma lasi singura, miine anulez casatoria!

O parte din drum s-a desfasurat in liniste. Bosumflati!

Cind am ajuns la poarta de intrare in Maramures, am oprit sa facem o poza. Inca ploua dar peisajul era foarte frumos.

La ora 18 am intrat pe poarta garii. Pe parcursul drumului am urmat indicatoarele cu Mocanita.

- M-ai adus in gara? Si de aici unde plecam?

- Nu plecam nicaieri. Aici vom ramine la noapte.

- Unde, in tren? si pe fata i s-a latit un zimbet...

- Da, in tren!

Eram singura masina din parcare. Pustiu nenica! Noroc ca nu asfintise soarele si am apucat sa ne facem o idee despre imprejurimi. Unde o fi biroul? Unde o fi receptia? Eram dezorientati cind am vazut un nene cu o vesta portocalie fosforescenta. Intreb "aici e Carpatia Express?" / Da, dumneavoastra sinteti doamna cu rezervarea? / Da. / Veniti cu mine.

Am urmat paznicul respectiv si am urcat in tren. Ce mi-a placut ca nu s-au pastrat scarile incomode originale si ca in fata usii era o scarita de lemn foarte usor de urcat. A aprins lumina in vagon si ne-a dat o cheie de la cuseta nr 8. Am eschis usa si mi-a placut. Nu am calatorit niciodata cu un vagon de dormit asa ca si pentru mine era ceva nou. Dar eu citisem pe net si vazusem si poze asa ca nu eram surprinsa deloc. Pe cind el... ramasese fara cuvinte (nu pentru ca nu mai vazuse vreo cuseta ci pentru ca isi faceam planuri cum sa dormim impreuna.)

Paznicul ne-a dus sa vedem si toaleta de la capatul vagonului, apoi ne-a aratat si containerele de afara unde erau dusurile si alte wc-uri. Totul foarte curat. Caldura era suficienta. Ne-a urat sejur placut si a plecat.

Noi ne-am "acomodat" putin cu interiorul cusetei, adica nu prea aveam cum sa stam amindoi in acelasi timp in picioare ci unul trebuia sa stea pe pat ca celalalt sa se uite pe geam, sa monteze- instaleze laptopul pe masuta... sa prepare cina :)).

Nu stiu daca sufar de claustrofobie, insa simteam o mare nevoie de "aeriseala" asa ca i-am zis sa iesim sa ne plimbam putin prin imprejurimi sa ne dezmortim oasle dupa o zi de stat in masina.

Dupa vreo ora, timp in care ne-am invirtit prin centru si am mincat prajituri la o cofetarie, am revenit sperind ca sa apara si alte masini in parcare, ca ne spusese paznicul cum ca vor mai fi si alti turisti. Dar pina la parcare, trebuia sa intram in incinta. Pe unde sa intram? Portile inchise. La ghiseele din gara intuneric. Hai sa trag de poarta rulanta. Avea o tona si ceva... nu s-a clintit. A tras EL, Power man si a reusit sa faca un spatiu de 30-35 cm... mi-am supt toate cele si am trecut.

Stiti vorba aia? Cei mai tari din parcare, noi eram. (si parcarea era goala!). :D

Tinjeam dupa o seara cu foc de tabara si sporovaiala pe malul girlei, asa cum vazusem eu in prezentare. Poate ca din cauza ca eram singurii, puteam sa sporovaim intre noi si in cuseta... nu s-a mai aprins focul... Mai mult ca sigur si din cauza ploii.

Am intrat in cuseta si am "pregatit" cina. Ne-am procurat hrana de pe drum ca sa mincam lipiti in cuibusorul nostru. Intre timp am vrut sa povestim cu prietenii de pe net si am dat sa ne conectam. Trebuia parola. Ia-o de unde nu-i. Mi-a venit ideea sa ma duc sa caut paznicul sa il intreb daca stie parola. Dar si acesta era de negasit. M-am gindit ca poate raspunde cineva la nr de pe care fusesem sunata dimineata. Gresit. Nu a raspuns nimeni. M-am intors in tren si vedem pe pereti doua pagini cu instructiuni, una in romana, alta in engleza. Acolo erau trecute doua numere de urgenta. Nici la aceste numere nu a raspuns nimeni. :(. Asta e singurul lucru dezamagitor din aceasta locatie. Ca poti sa mori si nu te aude nimeni. Intr-un tirziu, scotocind noi pe acolo am gasit o usita care se deschidea, un fel de etajera cu oglinda si pe suportul ei am gasit parola de la internet. Asta dupa vreo 30 de minute de cautare.

Despre lumina, la fel, nu ne-am priceput de unde se aprinde. Am apasat si rasucit pe toate butoanele intilnite in cale... intru-un tirziu am vazut pe peretele opus paturilor, o tablita cu doua desene ce pareau a fi becuri. Am tras de butonasele alea si am facut lumina in paradis.

In rest, curatenie, parfum pe culoar, prosoape imaculate, lenjerie la fel. Patuturile moi dar mici, de liliputani. La latime ma refer. Cit o bancheta de compartiment de tren.

Dupa masa ne-am luat schimburile si ne-am dus sa facem dus. Containerele sint separate pentru barbati si femei insa cum noi eram singurii de pe acolo, am folosit containerul de barbati ca imi era frica sa ma duc singura in cabina aia mare. Cred ca si gazdele au fost multumite ca nu trebuiau sa curete in doua locuri. La baie l am gasit gel de dus care mirosea a trandafiri. Caldura cit sa poti sa lasi toalele de pe tine. Apa fiarta. Nota 10. Scara de lemn plouata si uda, a fost alunecoasa si cit pe ce sotul meu sa se aleaga cu o scrititura. In rest, nimic rau de comentat.

Acum a venit si ora somnului. Am incercat sa stam amindoi pe un patut si cind vroiam sa ma intorc de pe o parte pe alta, trebuia sa ma dau jos din pat, sa ma intorc apoi sa ma asez din nou. Pina la urma am renuntat si l-am trimis pe el sus...

Am dormit foarte bine in linistea aia dar de la ora 4 jumate nu am mai avut somn. Pe la ora 7 fix s-au auzit niste pasi pe culoar. Cred ca era persoana insarcinata cu curatenia, mers hotarit de barbat de se zgiltiia trenul. S-au auzit si citeva masini care parcau, ne gindeam ca ne vine companie. Apoi vase zdranganind prin vagonul restaurant. Ni se spusese ca micul dejun va putea fi servit intre orele 7 si 10. Noi ne-am dus pe la 9, dupa ce am facut o lunga sedinta foto prin vagoanele si locomotivele din gara. Venise si un cuplu de turisti germani care s-au pozat vreo ora in locomotiva, aproape sa nu mai am si eu loc de ei. :)

Am intrat cu "emotie" in vagonul restaurant. Era dragut. Intim, calduros, curat si primitor. Un bufet suedez pregatit pentru 2 persoane asezat pe o masa: cascaval, sunca, ardei, iaurt, miere, lapte, suc de portocale, unt si chifle, citeva feluri de cereale si fructe. O doamna ne-a servit dupa dorinta, mie ceai si lui cafea. Intre timp ploaia s-a oprit, a iesit soarele si mi-a venit o idee geniala. Am cules niste flori, mi-am facut o coronita si un buchet, am imbracat rochia de mireasa si... am trecut din nou la calarit vagoanele si locomotivele mocanitelor. Abia pe la 12 am terminat cu sedinta foto. Eram uda pe rochie de la baltile din parcare, de la iarba pe care ma asezasem, plina de praf si murdarie de prin trenuri si casele muzeului ce incepea a se construi pe acolo, insa fericita de rezultat. Ne-am dus sa platim, am primit si un calendar pentru anul viitor cu mocanita in fiecare luna a anului. Poze superbe facute de profesionisti. Am iesit pe poarta in tinuta "de bal", spre incintarea paznicului care zimbea multumit vazindu-ne incintati de poze si peisaj. Am zis ca poate mai gasesc peisaje care sa ma inspire la poze inedite... si asa am ajuns la Memorialul durerii de la Sighet. Unde sa intru imbracata in rochie de mireasa in asemenea loc? Nici macar eu, nebuna lumii, nu puteam sa fac asa ceva, astfel ca m-am dezbracat in parcare. Dar asta e o alta poveste... pe care v-o detaliez alta data. E ceva mai trista.

Mi-a placut mult la Carpatia Express, cu singuranta ca sa recomand tuturor celor ce vor merge acolo si sint aproape sigura ca voi reveni intr-o zi cu soare ca sa stam la foc pe acele fotolii "bufante" pe care le-am probat ude fleasca. O sa vedeti in poze. :)

Trimis de adri-nico in 19.10.15 11:49:01
Validat / Publicat: 19.10.15 17:22:01

VIZUALIZĂRI: 3014 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P27 alt peisaj minunat.

Marian Preda [19.10.15 17:28:24] »

@adri-nico;

Start vot! Într-adevăr, o inedită alegere unde să-ţi petreci... luna de miere! Casă de granit!

gettyy [19.10.15 17:38:11] »

@adri-nico:

... Super amuzant!!!

Casă de piatră vă doresc!

alinaro [19.10.15 17:43:14] »

@adri-nico - Numai tu puteai face asta, dragă Adri! Ești de belea. Să aveți o căsnicie minunată, încununată de flori ca-n coronița ta din Maramu'. Îți dai seama că m-am dus imediat la poze, ai fost cam zgârcită cu pozele tale în rochie de mireasă (glumesc). Casă de piatră și toate cele bune!

sirbuvio [19.10.15 18:08:34] »

Mă, tu vorbesti serios?

Eşti ok?

!

violetacurpan [19.10.15 18:25:43] »

Sa fie intr-un ceas bun!

Interesant si distractiv review, chiar m-ai facut sa zambesc. Imaginatie ai, umor nu mai spun, chef de distractie la maxim deci, sotul tau cu siguranta nu se va plictisi langa tine.

Este o vorba: ,,Viata e un bun pierdut de n-ai trait-o cum ai vrut". Tine-o tot asa!

Felicitari!

adrianbogdan [19.10.15 18:27:04] »

Buna!

Foarte interesanta alegerea pentru luna de miere.

Fie ca ploaia ce a cazut pe tot parcursul miniluni de miere sa va aduca belsug, liniste in suflet, sanatate, intelegere si...

Casa de piatra!

Personal mi-a placut articolul.

sirbuvio [19.10.15 18:58:11] »

Gataaa... nu mai are timp sa scire. E deja la cratita... !

adri-nico [19.10.15 19:09:20] »

Wow, ce de ecouri. Am lipsit putin de acasa si uite cite urari am primit.

Multumesc din suflet pentru gindurile voastre atit celor care ma cunoc personal cit si celor care ma stiu doar de prin reviewuri.

@ sirbuvio, sint cit se poate de ok, ti-am confirmat pe mesaj privat.

@ alinaro - da, numai eu puteam face asta! si mi-a cam iesit! cit despre poze, am pus 2, va ca nenea webu' mi-a sters una, desi se incadra bine in peisaj. daca vrei sa vezi toata galeria, da-mi un mesa privat.

@ violeta- ploaia ne aduce bogatie in suflete!

sirbuvio [19.10.15 19:11:45] »

Sper ca nu te-ai suparat... si ca... mai stii de gluma!

Casa de piatra, si multa bafta!

iulian68 [19.10.15 20:37:11] »

Casa de piatra, multa sanatate si iubiti-va mult!

adri-nico [19.10.15 20:39:02] »

@iulian68 - Multumim frumos!

nicole33 [19.10.15 20:42:16] »

@adri-nico -

Casă de Piatră şi fericire maximă!

Original mod de a petrece luna miere ai ales.

adri-nico [19.10.15 20:45:58] »

@nicole33 - Nu regretam nimic. Destinatia chiar a fost de vis si mi-a parut rau ca Mocanita nu are program decit de joia pina duminica. O sa revenim cu siguranta. Macar la nunta de argint. Avem toata viata sa recuperam luna de miere. Multumim de urari!

balasa violeta [19.10.15 20:48:01] »

@adri-nico - cand veti intampina dificultati in viata, amintiti-va de iubirea care v-a adus in fata altarului!

O destinatie altfel, interesanta si de neuitat!

Intotdeauna sa va iubiti ca la inceput!

buterfly* [19.10.15 20:52:30] »

Pfoaaa cat am ras esti incredibila! Casa de piatra! Sa ai mereu asa idei interesante si sa nu te schimbi niciodata! (Nu ma refer la rochie!)

danamandache [19.10.15 21:15:14] »

Doamne, ce idee! Doar tu puteai sa alegi sa petreci, in tren, noaptea nuntii! Ai putea sa scrii o carte sau sa faci un film - "Mireasa din tren ".

Casa de piatra, sa fii fericita si iubita!

Sotul tau ce zice? Mai merge pe mana ta, te mai lasa sa ii faci surprize?

adri-nico [19.10.15 21:57:17] »

@buterfly - Chiar a fost de ris? Si cum sa fiu incredibila ca doar ma stii ce imi poate capul. Ideile interesante o sa ma inspire toata viata pentru a nu trai in monotonie iar de schimbat... stii proverbul cu lupul... Da?

adri-nico [19.10.15 22:00:55] »

@danamandache - Asta nu a fost chiar singura surpriza pe care i-am facut-o. E una dintre cele mai frumoase si da, ma mai lasa sa fac ce vreau... ca daca nu, anulez casatoria. Il am la mina.

Nu pot uita privirea paznicului cind am iesit de pe portile garii. Chiar daca paream o ciudata, mi-a zimbit admirativ. Si nu m-a certat daca m-am cocotat pe casele din muzeu. Ne-a zis ca daca nu ploua, ne facea focul de tabara chiar daca eram doar noi doi in toata locatia.

alex1968 [19.10.15 22:09:15] »

@adri-nico - Casă de piatră, să fiţi sănătoşi şi fericiţi!

Şi să rămâi mereu la fel de... zburdalnică şi curajoasă...

Larissa [19.10.15 22:52:42] »

Îți doresc multe momente frumoase alături de alesul tău! Oricum luna de miere nu mai e ce a fost! Măcar voi ați petrecut-o într-un mod inedit. Felicităr!

adri-nico [19.10.15 22:59:06] »

@larissa2015 - Multumim frumos.

Ce alti trazniti s-ar fi dus la Memorialul Durerii de la Sighet?

Daniela33 [20.10.15 11:23:05] »

Ce tare Fix cam aceasi experienta am avut si eu cu actualul logodnic, cu 2 zile inainte de 1 mai anul acesta am rezervat si eu o cuseta Si noi am fost singuri si mie asta mi-a placut, daca ar mai fi fost macar un cuplu nu cred ca ar mai fi fost o experienta interesanta, e ceva sa ai un intreg tren numai pt tine

Oricum paturile suprapuse si spatiul foarte mic a fost si pt noi un incovenient dar am dormit tun, e romantic, e altceva si e special cand ai persoana potrivita langa tine. dar atentie, nu e comod )

adri-nico [20.10.15 11:34:01] »

@Daniela33 - Ati avut parte de foc? Ati scris despre aceasta frumoasa experienta?

Daniela33 [20.10.15 11:39:46] »

Ce foc?? Eram singuri singurei? Cred ca doar daca aprindeam noi unu am fi avut parte de experienta asta dar sincer pe noi nu ne-a interesat deloc. Partea romantica a fost ca eram singuri cuc in ditamai trenul. Nu am scris ptc nu era mare lucru, e un tren pe post de hotel, curat adevarat dar e un tren pana la urma, inghesuit. eu am cam fost dezamagita de cuseta, mi s-a parut foarte mica, in poze am avut impresia ca e mai mare si mai luxoasa. de fapt seamana bine cu cusetele trenurilor actuale (ma refer la cea in care am fost noi ca poate sunt si alt gen...) A fost cald si cam atat. La micul dejun am fost singuri iar.

adri-nico [20.10.15 11:45:42] »

@Daniela33 - Draga mea, tocmai aia e ideea. Sa scrii despre parerea ta ca altii sa nu traiasca cu imaginatia lor... Eu am stiut bine unde ma duc si da, si mie mi s-a parut inghesuit insa asta era si ideea, sa stam lipiti ca doi porumbei. Glumesc, desigur.

Si noi am fost tot singuri atit in tren cit si la micul dejun. Oricum, pentru o seara as repeta experienta.

Daniela33 [20.10.15 11:58:35] »

Eu nu as mai merge, m-a deranjat lipsa toaletei private (daca ar fi fost mai multi ar fi fost groaznic), dusul e in afara trenului, ai impresia ca stai la camping... E romantic nu zic dar parca as prefera acum un spa, o camera cu trandafiri, un pat mareeeee ca sa nu dai cu capul peste tot

adri-nico [20.10.15 12:01:33] »

@Daniela33 - hahaha... ati avut ceva "action" daca v-ati dat cu capul peste tot.

De acord cu tine ca e mai buna varianta cu spa-ul, insa in comparatie cu cortul (desi nu am fost nicioata) banuiesc ca e mai buna cuseta.

bog68 [21.10.15 11:20:45] »

Casă de... ce casă?!

Castel supra-super-extra-fortificat vă doresc!

Să fiți fericiți și iubiți... veșnic!

adri-nico [21.10.15 11:23:36] »

@bog68 - Multumesc din suflet pentru aceasta urare speciala!

luciaoradea [21.10.15 15:49:14] »

Am tot amânat votul cu intenția de a nimeri zuperbonus -ul. Și uite, tocmai ce am deschis netul, era votul nr 49. zic eu "ce bine, la țanc am nimerit! "Când votez însă, îmi apare votul 51 ????. Cineva mi-a luat-o înainte. Dar nu-i bai, eu tot te felicit. Multă sănătate și fericire va doresc! Să aveți parte de tot ce e mai bun.

Deși eu nu aș fi ales o astfel de varianta pentru noaptea nuntii și luna de miere, îmi place sa citesc despre astfel de alegeri. original, într-adevăr!

adri-nico [21.10.15 16:09:27] »

@luciaoradea - Multumesc de tot! Nu citisi ca toate prietenele carora le-am spus mi-au zis ca sint tacanita rau de tot?

ungureanica [21.10.15 17:59:41] »

Inedită locație. Mă întreb cum încăpeam eu pe acolo. Ne bucurăm pentru voi și vă urăm și noi Casă de piatră!

adri-nico [21.10.15 18:03:34] »

@ungureanica - Tu luai cuseta cu pat pe mijloc ca sa scoti picioarele afara pe culoar!

Multumim!

liviu49 [14.06.16 22:29:07] »

@adri-nico - Da, e adevarat, am mai citit acest articol, dar din pacate, numai articolul, nu si ecourile. Si cum neuronul meu, la aceasta ora este activ, imi amintesc si cu ce ocazie. Am vazut in saptamana aparitiei articolului un articol despre Maramures si l-am citit. M-am amuzat atunci, ca si acum de altfel, dar pe vremea aceea nu citeam si ecouri. Ce fraier eram! Nu ca acum as fi mai destept! dar acum gasesc ca sunt, de multe ori mai interesante ecourile decat voturile, uneori si decat articolul. Chiar daca o fac cu intarziere, mai bine mai tarziu decat niciodata! Ma alatur corului de uratori si va doresc sa vi se implineasca toate dorintele, dar sa aveti grija ce va doriti, pentru ca s-ar putea sa se implineasca! Ca unul care am dormit prin trenuri, cate odata mai mult ca acasa, dormitul in lits wagon (v-am rupt ce stiu straineza!) nu mai are secrete si va felicit pentru originalitate. Hazul care va caracterizeaza face articolul atractiv si faptul ca am acordat cel de-al 60-lea vot, spune ceva. Ca sa mai inveselim atmosfera din acest ecou, va povestesc o intamplare in care am fost tenorul dintr-o opera. Intr-o zi, pe la pranz, o colega de serviciu ma suna si imi spune ca a doua zi trebuia sa fim la prima ora la ICCF Timisoara, pentru a rezolva un litigiu comercial. Ii spun ca stiu pe cineva la Tarom si pot face o rezervare la avion. Imi spune ca nu e nevoie ca a luat ea ordinele de deplasare, diurna si bilete la acceleratul de noapte. Ce sa mai zic. Ne vedem pe peron si vad ca merge si se opreste la vagoanele de dormit. Eu sunt nedumerit ii spun ca prin vagonul de dormit nu se poate traversa, pentru ca usile de la capetele vagonului sunt blocate. Aflu ca respectiva colega rezervase bilete la vagonul de dormit, imi da un bilet, despre care banuiam ca este la o cabina, de barbati, dar vad ca locul este intr-o cabina de femei, unde avea si ea bilet. Raman tablou si ma gandeam cum rezolv situatia. Gasesc o scuza de a iesi din cabina, merg in viteza la casa de biltete clasa 1 imi iau tichet de loc si calatoresc pana la Timisoara, la clasa 1. Dimineata, la coborare sunt intampinat cu o privire care imi da fiori (nu de bucurie). Dupa ce ma cearta, ii explic de ce nu am putut calatori in aceasi cabina cu ea, discutii contradictorii, etc. Un timp neintelegerea am dat-o uitarii, numai ca la data cand am plecat din firma unde fusesem colegi (e adevarat ca functia ei era mai mare ca a mea), cand sa imi iau cartea de munca, ma trezesc cu o imputatie, insemnand niste penalitati platite catre ICCF Timisoara, obiectul deplasarii noastre. Nu mi-am facut mari probleme, am facut contestatie si am castigat in instanta. Nu am stiut mai mult de doi ani de zile cine venise cu propunere de imputare, pana cand am aflat ca persoana cu care fusesem in delegatie avea probleme de sanatate (un accident vascular). Am sunat-o, am vorbit cu ea, i-am urat sanatate si cu lacrimi in voce m-a rugat sa o iert pentru raul pe care mi-l facuse cu acea imputare. Am iertat-o, pentru ca nu prea stiu sa ma supar pe cineva, chiar daca mi-a facut rau. Se pare ca si de data aceasta Zanele bune care ma ocroteau, se pare ca au fost mai rele si au pedepsit-o pentru raul facut protejatului lor.

Dar de ajuns cu nostalgiile si inchei urandu-va sa aveti parte de bucurii si sa va pastrati buna dispozitie, oricat de greu v-ar fi.

adri-nico [14.06.16 22:37:19] »

Multumesc mult! Dupa asa poveste, imi dau seama ca sinteti Zina cea buna, cu nr 5.

18 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adri-nico, adrianbogdan, alex1968, alinaro, balasa violeta, bog68, buterfly*, danamandache, Daniela33, gettyy, iulian68, liviu49, luciaoradea, Marian Preda, nicole33, sirbuvio, ungureanica, violetacurpan
Alte impresii din această RUBRICĂTrenul-Hotel Carpatia Express: