ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.01.2012
ÎNSCRIS: 29.01.08
AUG-2011

Trenul Hotel

Margareta Pislaru - Glasul Rotilor De Tren

Asculta mai multe audio diverse

Dupa sejurul in Maramures la Ocna Sugatag la tratament (bai sarate) am zis sa fac si o vizita in zona Viseu in drumul spre casa si am ales acest fel de cazare mai deosebit adica sa ma cazez in tren.

Locul ales se numeste Viseul de Sus, adica gara forestiera.

Acest fel de turism e ceva nou pentru România, trenul turistic se numeste Carpatia Express si este format din citeva vagoane de dormit si un vagon restaurant atasate la o veche locomotiva cu aburi.

Vagoanele sunt aduse din fosta Cehoslovacie si au fost renovate in totalitate si sunt puse la dispozitia turistilor care sunt in special straini si sunt destui cei care cauta acest fel de turism care la noi e ceva nou si as zice ca si ceva unicat in Romania.

Totul in acest tren e de calitate incepind cu grupurile sanitare de la capetele vagoanelor (apa calda curatenie bec) pina la dusuri care sunt la capatul trenului cabine separat pt femei si barbati.

In cusetele de cazare exista si prize de curent cu toate ca spatiul e cam mic, adica un pat jos si unul sus + chiuveta cu sampon, sapun si lenjeria aferenta.

Cei cu pretentii de spatiu mare trebuie sa tina cont ca asta e o forma de cazare in tren si spatiul e limitat, notele date de mine se refera la acest tip de cazare adica in tren.

Am facut rezervare prin telefon pentru o camera dubla (o cuseta cu doua locuri) si am optat pentu pachetul de cazare cu mic dejun + cina +bilete la trenul Mocanita. Dimineata aveam rezervat locul la trenul turistic si nu mai trebuia sa stau la coada la bilete.

Exista si varianta de cazare doar cu mic dejun dar eu am vrut sa iau pachetul complet sa fie totul inclus.

La sosire am vrut sa vad inainte de a ma caza cum arata trenul si cuseta si am fost multumit de conditii.

Seara am mers la masa adica la... vagonul restaurant... unde am servit cina care era inclusa in pachet, bucatareasa era din Elvetia (in anii trecuti am fost de doua ori in Elvetia) si am vrut sa vad daca serviciile sunt ca si acolo si intradevar servirea si masa a fost la superlativ.

La masa majoritari straini care vorbeau limba germana si ff putini romani printre care si noi.

Bautura nu era inclusa dar am primit bonus cite un paharel de palinca.

Dimineata am mers din nou la vagonul restaurant care era linga vagonul nostru de dormit si am servit micul dejun bufet suedez.

Cei cazati in tren trag masina linga tren si ceilalti o parcheaza linga gara.

A fost o experienta deosebita cazarea asta in tren, eu unul am circulat foarte mult cu trenul dar trenul asta era altfel nu mai pleca si parca tot aveai senzatia ca trebuie sa plece.

Dimineata la ora 9 am plecat mai departe cu alt fel de tren care chiar a plecat,

Trenul asta se numeste Mocanita.

Trimis de Nicu in 01.01.12 22:08:40
Validat / Publicat: 02.01.12 07:34:50

VIZUALIZĂRI: 3686 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Locomotiva cu aburi

creivean
[02.01.12 07:43:00]

@Nicu

Excelentă locaţie, cred că oferă senzaţii deosebite faţă de orice altceva.

Poate ne dai şi câteva preţuri (am văzut acum pe saitul lor că o cazare+demipensiune+bilet la Mocăniţa este 149 RON/persoană) la cazare şi la cele servite în restaurant (băuturi, masa a la carte, etc.).

Plus, ar fi util de ştiut, dacă trenul asta, în anumite condiţii este apt să ne plimbe prin zonă (ştiu şi eu, cu un grup de turişti ce solicită asta la rezervare), nu de alta, dar văz că are ataşată şi locomotiva funcţională.

Mulţumesc şi... Un An Nou plin de vacanţe multe şi frumoase, plus (vorba lui @roth) sănătate, sănătate, sănătate!

[02.01.12 10:58:23]

NicuAUTOR REVIEW
[02.01.12 13:26:56]

@ creivean

Trenul asta adica Trenul Hotel nu pleaca din loc cu toate ca e tren dar pleaca celalalt care e adevarata atractie a zonei adica Mocanita si doar cu ala se fac excursii cu grup organizat sau nu.

Asta e doar pentru cazare si masa, afacerea asta e facuta de elvetieni pe teren romanesc si a iesit ceva interesant.

Legat de pret am platit pentru o noapte de cazare (2 persoane) la cuseta + mic dejun +cina+bilete Mocanita 298 lei.

Masa se serveste doar la comanda mic dejun si cina, bauturile nu sunt incluse.

Legat de senzatii deosebite, drumul pina acolo adica din centru Viseu de sus cam 1 km e catastrofal sau scandalos de rau, drum ce trebuie parcurs pina la tren.

Acolo e o gara unde nu mai circula trenurile de calatori circula doar trenurile care aduc bustenii de la munte si Mocanita pentru turisti.

Activitatea de baza e... sa taiem padurea... si pe planul 2 turismul.

Normalitatea va fi atunci cind se va inversa adica in primul rind turismul si pe urma sa vedem daca mai taiem... padurea...

La multi ani!

Si drum bun dar... doar... cu Trenul Mocanita!

Diaura*
[02.01.12 13:57:51]

@ Nicu

Cand am vazut titlul, am crezut ca va fi vorba de varianta terestra a unei croaziere. Pacat ca m-am inselat. Dar si asa, stand pe loc, tot e ceva deosebit.

Larissa
[02.01.12 15:49:19]

Se pare că am venit cu superbonusul! Nu am știut că există așa ceva la noi! Nici nu știu ce să zic, este interesant, dar eu sunt un pic marcată de unica mea experiență cu vagonul de dormit, single, bucurești-oradea, când nu mi-a plăcut nimic, mai ales spațiul strâmt al cușetei și toaleta care necesită mers prin tren... În fine, sunt curioasă dacă era liniște și cum era zona în care este amplasat, măcar vedeai ceva panoramă pe geam? Sau, care era mai exact, distracția?

kelyboy
[03.01.12 14:53:41]

Interesant si inedit! Pacat ca nu i-a venit ideea unui asemenea hotel unuia de-al nostru... sau poate ce tocmai acesta e si ideea acestui business, mai tot timpul strainii isi promoveaza mult mai bine si eficient afacerile, exista totusi si romani care ar avea posibilitati financiare pentru o asemenea afacere... Oricum, e de apreciat aparitia in peisajul turistic romanesc si a acestui obiectiv. Primeste turistii si pe timpul iernii?

NicuAUTOR REVIEW
[08.01.12 16:16:42]

@ kelyby

Acest obiectiv adica Trenul Hotel e deschis doar de la 1 mai pina la 30 oct si in rest la cerere.

Aici a fost organizat si revelionul si au fost destule cereri, cu o luna inainte erau ocupate jumate din locuri.

@ larissa2012

Care era distractia? Era vorba de o cazare mai neobisnuita asa spune si titlul, acest tren e pus acolo si ofera cazare pentru cei ce vor sa mearga a doua zi cu Mocanita.

Despre peisaj nu prea doar vagoane pline cu busteni, despre peisaj se poate vorbii doar la celalalt tren Mocanita, la asta nu, mai ales ca asta sta pe loc si nu pleaca niciodata.

Eu am luat pachetul care continea si cazare si traseul cu Mocanita,

aici am scris doar despre cazare.

[06.08.15 22:22:06]

@Nicu: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA/. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Diaura*, kelyboy, Nicu