ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2015
DIN: onesti
ÎNSCRIS: 29.05.10
MAY-2015

Hotel Termal - oaza de relaxare

Intrucât în 2014, am fost cazat la hotel Perla din Baile 1 Mai, chiar de 1 mai, prilej cu care am vizitat si Baile Felix, am decis sa mergem tot spre Oradea. Oferta la hotel Perla de 1 Mai, m-a dezamagit, scump, iar drumul pana acolo inseamna peste 500 de km doar dus, deci, costuri mari cu combustibilul. Așa că încep să caut, caut pe internet oferte de 1 mai la Baile Felix, am incercat telefonic la International, destul de scump si cam rigizi, la Prezident si Aqua Prezident mult prea scump, si gasesc oferta speciala la Termal, 560 lei 3 nopti cu mic dejun, si cina de 1 mai, oferta valabila pentru 2 adulti si un copil pana in varsta de 6 ani. Pentru copii peste 6 ani se platea patul suplimentar in suma de 110 lei la cerere si masa in valoare de 50 ron.

Nu stiam nimic despre acest hotel in februarie 2015, iar postarile despre ele inclusiv pe site-ul amfostacolo nu erau lamuritoare. Am riscat si am luat bilete. Imediat nasii si cu parintii, auzind unde mergem, solicita si ei bilet acolo, asa ca sun la agentie si rezolv problema.

Traseul stabilit, acelasi ca anul trecut dar, de data aceasta, cu oprire in Deva pentru a vizita cetatea si nu in Sibiu.

Pe data de 29.04.2015 pornim la drum. In 5 ore si juma suntem la Deva ne cazam la vila Europa despre care voi scrie mai târziu, si vizitam cetatea unde urcam cu telecabina si orasul.

Dimineata plecam la prima ora intrucat stiam de anul trecut ca portiunea de sosea dintre Deva si Beius este destul de rea. Insa drumul a fost cumplit, 180 km au fost parcursi in 5 ore si jumate. Spre deosebire de anul trecut, drumarii in loc sa repare au distrus si portiunea de sosea dintre Beius si Oradea, care desi era denivelata se putea circula, si ma refer aici la poduri, acostamente. Practic din 50 in 50 de metri aparea cate o portiune de pamant decopertata din asfalt sau drumul se ingusta brusc, si trebuia sa astepti sa treaca masina de pe sensul opus sau sa faci semn cu farurile sa treci tu primul. Din 5 in 5 km erau amplasate aceleasi semafoare imbecile in varf de rampa, care-ti macinau nervii de asteptare. Interesant era faptul ca desi era zi lucratoare se lucra in dorul lelii, din cand in cand vedeai 2 muncitori care mestereau ceva la un utilaj asistati de un sef cu un telefon in mână. Aceasta este cea mai proasta sosea din tara pe care am circulat si la ritmul lucrarilor va mai rămâne vreo 10 ani de acum înainte.

Ajungem la hotel, fierti de nervi si oboseala, ne cazam extrem de repede la etajul 7, remarc doar liftul silentios, mare si rapid si anuntul din lift cu numarul de telefon la care puteam suna in caz de nemultumire.

Camera este de dimensiuni normale cu balcon in care erau 2 scaune confortabile îmbracate in piele si o priveliste superba. Lenjeria extrem de curata, apretata, paturile in numar de 2 care se puteau uni, mobilier nou, modern, televizor mare lcd, prize multe, frigider cu minibar, baia mare curata cu cabina de dus, prosoape curate, uscator de par, sampon, gel de dus la discretie. Curatenia s-a facut in fiecare zi cu simt de raspundere, nimic de reprosat.

Camera, ok, sa vedem cum stau cu spa-ul. Desi vremea de afara era potrivita eu vroiam sa ma bag doar in piscina interioara. Ca sa iesi spre piscinile exterioare trebuie sa treci prin spatiul cu piscina interioara si sala de forta si fitness care este si noua si foarte bine dotata. Surpriza, piscina interioara era goala.

Deja enervat din cauza drumului sun direct la agentie si o iau la rost pe fata care mi-a vandut biletul, eu vreau sa ma imbaiez in piscina interioara care este goala, in bilet spune ca am acces nelimitat la piscina interioara, programul la piscina este doar pana la ora 20, iar piscina exterioara pentru copii nu functioneaza (eu faceam comparatie cu hotelul Perla unde programul la spa era pana la ora 23). Oarecum surprinsa fata de la agentie imi cere un ragaz de cateva minute pentru a se informa. Primesc telefon peste vreo 10 minute, piscina interioara a functionat pana la ora 12 pentru tratament iar acuma este golita, dar maine va fi functionala incepand cu ora 12, iar programul pentru piscine este pana la ora 20, întrucât în fiecare zi se schimba apa si acesta e programul hotelului si nu se poate face nimic in sensul asta.

Dezamagit, chiar ma gandeam sa cer banii inapoi, ma hotarasc sa intru intr-una din cele 2 piscine termale exterioare. Afara erau 22 grade, era ora 17, deci vremea era potrivita. Am ales piscina cu hidromasaj si surpriza apa era fierbinte in jur de 36 de grade, aveai masaj cervical la jeturile de apa termala si la ciuperca din mijlocul piscinei, masaj termal la picioare, la solduri, gat si hidromasaj pe o placa pe care stateai intins. Nu-i rau deloc, imi zic. Apare si Andreea, fata mea care pe 1 mai urma sa implineasca 6 ani si care vroia sa-și exerseze calitatile de inotatoare in bazinul exterior cu apa dulce pentru inot. E rece, zic. Nu conteaza, spune Andreea, eu vreau acolo. Hmm, hai sa vedem. Intru eu primul. Apa era un pic mai rece dar ok, pe marginea piscinei era indicata temperatura de 29 de grade. Am folosit-o si pe aceasta din plin.

Hotelul are 3 piscine exterioare din care 2 termale si una dulce pentru inot. Hotelul are si 2 mini piscine pentru copii tot cu apa termala cu topogane in ele care au functionat in urmatoarea zi precum si masute cu scaunele unde copii puteau socializa. Deja ma simteam mai bine. Spre deosebire de hotel Perla unde apa desi este termala este mai diluata, la Hotel Termal apa este cu adevarat termal este captata prin niste pompe din subsol la temperatura initiala de 60 de grade si racita pana la 36-39 de grade. Dupa aproximativ o ora am inceput sa simt beneficiile apei termale, furnicaturi in tot corpul, disparitia febrei musculare si imbunatatirea circulatiei sangvine.

La ora 20 au inceput sa schimbe apa in piscina cu hidromasaj, asa ca ne-am mutat in cealalta piscina termala, cea care comunica cu hotelul. Si acolo apa era la fel de calda dar aveai doar masaj cervical. Oricum, cei de la piscina nu ne-au scos afara, intrucat golirea piscinelor dura cateva ore.

Asa ca am stat pana la ora 20.30 cand foamea instalata ne-a scos afara. Uitandu-ma pe telefon gasesc vreo 20 de apeluri pierdute. Fusesem sunat de personalul hotelului care dorea sa stie ce nemultumiri am si cum pot ei sa ma ajute pentru a-mi face sejurul placut. Mi-au explicat ca au fost probleme tehnice la una din pompe si din acest motiv nu au putut umple piscina pentru adulti si nici cea pentru copii, dar ziua urmatoare vor fi disponibile, ceea a fost si adevarat. Nu-mi plac paturile, desi se pot uni, tre sa pun o patura intre ele si sa dormim pe orizontala, zic eu nemultumit in continuare. Nici o problema imi raspunde receptionera, va dam un pat suplimentar pentru copil din partea casei cu tot cu lenjerie. in cateva minute a aparut patul suplimentar, destul de ok si acesta, intrucat putea dormi si un adult in el.

Întreg personalul incepând cu femeile de serviciu, liftiera, receptioner, patron, fratele patronului au fost extrem de politicosi, respectuosi, amabili si serviabili cu un comportament ireprosabil.

Mai mult decat atat pentru a doua zi de 1 mai, tortul pentru ziua Andreei a fost tot din partea casei. Si tortul a fost chiar foarte bun. Mai mult decat atat dimineata am gasit in camera si 2 halate, tot din partea casei. Ulterior, am aflat ca aceste halate se inchiriau cu 5 lei/zi/halatul. Desi era deja trecut de ora 21 am fost sunat din nou de la agentie sa ma intrebe daca sunt multumit.

Micul dejun a fost bufet suedez, mancarea foarte buna, gaseai de toate, incepand de la omleta, ochiuri, oua fierte, crenwursti, carnacioari, salate de tot felul, cereale, mezeluri variate de buna calitate, branzeturi, rulouri de cascaval umplute cu diferite chestii, cafea, ceai, lapte cald si rece, unt miere, dulceata cornuri fursecuri fructe, sucuri cu pulpa de fruct, totul la superlativ. Am constatat cu surpindere placuta, de altfel, ca suntem vecini cu primarul Timisoarei d-l Robu.

Cina de 1 mai a inceput de la ora 18.30, a fost excelenta, mancare foarte buna, bufet suedez la discretie, fripturi de toate natiile, garnituri de toate felurile, sucuri, bere la halba, apa minerala, apa plata, prajituri, atmosfera muzicala de exceptie cu formatie si dansuri, totul super. Chiar la intrare am fost intampinati de catre directorul hotelului care ne-a urat bun venit, ne-a indicat mesele noastre, si ne-a intrebat daca suntem multumiti de aranjament. Restaurantul era amenajat ca pentru nunta, muzica excelenta, singura diferenta era lipsa darului sau plicului.

Atmosfera a fost extraordinara, si a tinut pana dupa miezul noptii, iar cei premiati am fost noi turistii care pe langa tort cum a fost cazul nostru, am primit si diferite diplome de participare frumos ilustrate gen mandru, chic etc. Aceasta grija permanenta pentru multumirea turistilor s-a manifestat si la piscina. Au fost aruncate baloane in apa, s-a facut aqua zumba, muzica la piscina a fost toata ziua, au existat animatori pentru copii cu diverse jocuri si dansuri. Chiar lânga piscina a aparut un ceaun urias si un angajat imbracat in bucatar l-a umplut cu apa si in fata tuturor s-a apucat sa prepare un gulas de-ti lasa gura apa. Langa el patronul si inca un angajat invitau in special barbatii sa serveasca palinca pana la finalizarea gulasului. O portie de gulas costa 15 lei. A fost excelenta, consistenta si stropita din plin cu palinca din partea casei.

Am testat si aparatele din sala de forta, am facut si un masaj de relaxare la hotel care, contra cost, ofera si asa ceva. Exista si o sauna dar nu am folosit-o. Hotelul Termal are baza spa comuna cu Hotel Nufarul, dar restaurante separate asa ca aglomeratia nu s-a simtit deloc. Datorita conditiilor foarte bune de aici, am mai prelungit sejurul cu inca o noapte si nu am regretat cu nimic.

Intrucât oferta de rusalii era similara ca pret cu cea de la 1 mai, am profitat la maximum si de aceasta ocazie dar doar eu, sotia si cu Andreea. A fost foarte bine si de aceasta data. Singura diferenta a fost aceea ca, in locde cina de 1 mai, am beneficiat de dejun de rusalii tot la fel in regim de bufet suedez.

Programul artistitic a fost deosebit si de aceasta data, copii beneficiind in plus si de prezenta lui spiderman si de pictura gratuita. S-au facut si concursuri de sarit in apa, baut bere, iar pe langa vestitul gulas s-au mai facut si gratare.

La piscina functioneaza si un bar care serveste bere, sucuri, inghetata etc la preturi relativ decente.

In ultima zi, din sejurul de rusalii a existat late check-out, motiv pentru care am luat un bilet de 3 ore la piscinele de la Aqua Prezident, si nu a fost rau deloc, nici acolo.

Datorita beneficiilor apei termale care ne punea in miscare sangele, am fost activi si ne-am plimbat prin toata statiunea, am mancat la vreo 3 restaurante Rustic, Casa Romaneasca, Art Restaurant, si totul a fost bine. Din Baile Felix ne-am intors la Onesti prin Maramures, via Sapanta si Sighetul Marmatie, dar despre asta, alta data

Trimis de florinvalentin in 11.09.15 22:44:44
Validat / Publicat: 12.09.15 00:29:07

VIZUALIZĂRI: 4662 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinvalentin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 aqua prezident
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.50 EUR pe cameră

bogumil
    [12.09.15 13:16:43]

Acesta este probabil cel mai bun hotel de 3 stele din staţiune, cu cea mai faină zonă de piscine dintre hotelurile similare.

Data viitoare, poţi încerca singurul complex termal de 5 stele, ce se va deschide peste câteva zile, Hotel Lotus Therm.

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [12.09.15 14:10:22]

În 2006 am stat și eu 10 zile la acest hotel și m-am simțit excelent. Îl recomand și eu cu toată încrederea.

Felicitări pentru articol!

pusi
    [05.02.16 12:59:39]

intrebare: la restaurant seara sunt seri tematice?? muzica, dans ceva?? ce stiti??

ptr copii, sunt ceva de divertisment?? prin zona hotelului??

bogumil, pusi
    Alte impresii din această RUBRICĂTermal Hotel [Băile Felix]: