ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.09.2015
AUG-2015

Descoperă Herceg Novi

O destinatie incantatoare

TIPĂREȘTE URM de aici

Dupa Ulcinj, Budva si Tivat, am ajuns la Herceg Novi, unde am fost cazati la Apartments Milicevic (vezi impresii). De la Tivat am ajuns la Lepetane, de unde am luat ferryboat-ul pana la Kamenari (contra sumei de 4,5 euro), . Suma este valabila pentru autoturisme, pasagerii nu platesc suplimentar. Locurile de vizitat sunt: Stari Grad (Orasul Vechi) si cetatea. Plimbarile le incepeam de pe esplanada din dreptul plajei Golden Bay, continuam cu debarcaderul, treceam printr-un tunel pietonal si continuam pana la Igalo (o alta statiune care se afla in prelungirea statiunii Herceg Novi). De-a lungul esplanadei sunt foarte multe restaurante, terase si cafenele, atat in Herceg Novi cat si in Igalo. Majoritatea plajelor sunt betonate, iar restul sunt cu pietricele. Apa este calda si curata.

La pranz mancam la terasa Splendido aflata pe plaja, unde o portie de caracatita grill cu garnitura era 15 euro, o portie de piept de pui cu garnitura aferenta era 7 euro, o portie de cevapiski (10 mititei) + garnitura era 6 euro, iar berea draft la 500 ml era 2,3 euro. Tot la aceasta terasa gaseai si foarte multe sortimente de inghetata (o cupa era 0,5 euro).

Seara restaurantul nostru preferat era Tri Lipe, unde daca te duceai dupa ora 19 nu mai gaseai mese libere, toate fiind ocupate sau rezervate. Aici obisnuiam sa mancam calamari fripti sau grill (portia era 10 euro), pieptul de pui grill era 7 euro, iar berea era 2 euro.

De-a lungul esplanadei erau si magazine de suveniruri. In Igalo am gasit Spa cu pesti, unde fiica mea s-a delectat cu o sedinta de 10 minute (trebuia 5 minute) contra sumei de 5 euro. Tot in Herceg Novi se gaseste si bazinul de inot cu nocturna al echipei locale de polo care avea meci aproape in fiecare seara. La aproximativ 50 km de Herceg Novi se afla Dubrovnik (in Croatia), pe care merita sa-l vizitati (va sfatuiesc sa plecati dimineata la prima ora, deoarece in sezon este aglomeratie la granita).

Un alt loc de vizitat in Herceg Novi este Manastirea Savina, care este unul dintre obiectivele turistice ale zonei (chiar daca trebuie sa urci foarte multe trepte).

Ca o remarca vis-a-vis de statiune nu am vazut cersetori in statiune.

In concluzie, Herceg Novi este o statiune care merita vizitata.

Citește și CONTINUAREA aici

Trimis de odi_io in 05.09.15 23:02:52
Validat / Publicat: 06.09.15 01:39:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (odi_io); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmaster21 [06.09.15 01:01:26] »

Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=12847

Aurici [07.09.15 14:04:48] »

@odi_io - Traseul Lepetane spre Stoliv-Parcanj-Muo-Kotor noua ni s-a parut cel mai pitoresc din Muntenegru. S-a nimerit sa mergem chiar in prima zi pe acolo si ne-am indragostit pur si simplu. In fiecare seara din cele 5 cat am stat in Kotor, am revenit in zona aceea ca sa mancam si sa fim acolo, indiferent care era programul nostru de peste zi. Daca m-as intoarce in Muntenegru as face-o in primul rand ca sa merg cu masina de la Lepetane pana in orasul Kotor. Sper sa scriu si eu cat mai curand despre asta.

Aurici