ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2015
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 18.04.15
AUG-2015

O zi in Dubrovnik

Ne-am programat in luna august vacanta in Muntenegru in mai multe locatii: Ulcinj, Budva, Tivat, Herceg Novi. La 50 km de Herceg Novi se afla Dubrovnikul din Croatia, atat de cautat si de laudat.

Am plecat din Herceg Novi dimineata la ora 8. Spre norocul nostru, la granita croata nu am stat mult, fiind foarte devreme. Am ajuns in Dubrovnik, unde am parcat in parcarea publica subterana (foarte bine semnalizata prin indicatoare rutiere). Plata la parcare se face numai in kune (moneda locala). Daca nu ai kune, exista acolo un bancomat, de unde poti retrage bani si plati (sunt multe bancomate si in cetate, deci aveti unde schimba bani). La intrarea in parcare primiti un bon, pe care trebuie sa-l pastrati pana la plecare. Acest bon il introduceti in aparat la plecare, va va indica suma de plata si va va elibera un alt bon, cu care veti putea parasi parcarea in maxim 15 minute de la ora indicata pe bon.

Din parcare pana la cetate distanta este de maxim 300 m.

Cetatea se poate vizita in doua moduri: pe ziduri, contracost (100 kune adulti, 3 kune copil pana la 15 ani) sau printre cladirile vechi, pe stradute si alei, gratis.

Traseul pe ziduri este destul de lung si segmentat. Daca urcati pe la poarta din vest puteti parcurge 2/3 din zid. Parcurgerea acestui segment se face cam intr-o ora-o ora si jumatate (atentie, sa aveti apa rece la voi, altfel gasiti puncte de alimentare cu apa si alte racoritoare... la preturi destul de piperate- 1/2 litru de apa- 4 euro).

Panorama de pe zid este splendida: se vede atat orasul, cat si marea. In apropierea debarcaderului de pe acest segment puteti cobori in cetate. Pentru a continua parcurgerea completa a zidului, trebuie sa platiti inca o data aceeasi taxa.

Cetatea in sine este mare, alcatuita din foarte multe cladiri inghesuite, despartite de stradute inguste. Sunt multe biserici catolice, precum si o sinagoga.

De-a lungul stradutelor inguste sunt o multime de magazine sofisticate, restaurante, terase, etc. Preturile sunt pe masura faimei cetatii (adica exagerat de mari pentru buzunarele romanilor).

Pentru a vizita toata cetatea ai nevoie de cel putin 5-6 ore.

De la debarcader se organizeaza diferite plimbari prin imprejurimi cu vaporasele.

In afara cetatii exista o telecabina, de unde poti ajunge pe varful muntelui din apropiere, de unde ai o panorama superba a Dubrovnikului privit de sus (tariful este totusi destul de mare- 40 kune de persoana). Aceeasi panorama o ai gratis si de pe sosea, venind dispre Muntenegru.

Ca o concluzie, Dubrovnikul este o destinatie superba, care nu trebuie ratata daca ajungeti in zona.

Trimis de odi_io in 09.09.15 21:13:34
Validat / Publicat: 09.09.15 23:16:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CROAȚIA.

VIZUALIZĂRI: 4341 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (odi_io); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[09.09.15 21:25:59]

@odi_io - Câteva fotografii de pe acolo ar fi mai mult decât bine-venite... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew.php?id=3304

crismis
[09.09.15 23:40:30]

@odi_io: Nu, nu trebuie sa mai platesti inca o data taxa ca sa strabati intreaga lungime a zidurilor cetatii, trebuie doar sa prezinti biletul la punctul de control.

In rest, da, sunt de acord: cetatea e superba! Iar plimbarea pe ziduri merita fiecare banut, mai ales seara, la asfintit, cum ne-am nimerit noi!

Vacante frumoase in continuare!

odi_ioAUTOR REVIEW
[10.09.15 10:14:37]

@crismis - Noi am vazut pretul afisat, este adevarat nu am incercat sa mergem mai departe pe ziduri deoarece ardeam de nerabdare sa strabatem si stradutele care aratau destul de interesante vazute de sus.

crismis, odi_io
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Dubrovnik: