ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2015
ÎNSCRIS: 13.07.13
AUG-2015
PREȚ SEJUR 220€ ?

Max Hotel3

AFA RECOMANDĂ: Pentru transfer Aeroport - Hotel (Roma) și/sau tururi turistice ale Romei / Vaticanului - recomandăm www.ghidroma.com
  • Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. 0039 324 981 3672
  • O surpriză plăcută

Prima data la Roma. Prima excursie in doi dupa fooooarte mult timp. Ne-am hotărât miercuri si vineri am zburat spre Roma. Am ajuns la Fiumicino la 7:30 dimineața, de unde am luat un autobuz pana in gara Termini.

Hotelul este la un minut de mers pe jos de la gara. Noi l-am găsit dupa ce ne-am învârtit in jurul lui vreo 20 de min. Hotelul este situat la et 3 al unui bloc in care mai funcționează încă 2 sau 3 hoteluri. Am urcat cu liftul pana la et 3, iar cum am deschis usa, eram deja la receptie. Aceasta mica, cocheta, cu mobila albă, cam 2 metrii pe 3 ca mărime. Recepționerul, destul de amabil, nu ne-a cazat imediat, deoarece camera nu era curățata, noi ajungând foarte devreme, dar ne-a invitat sa luam micul dejun.

Restaurantul, foarte mic, cred ca avea 2 sau 3 mese, servea MD tip bufet. Unt, gem ceva prăjituri si cafea. Am refuzat politicos (soțul dorind " mâncare" iar untul si gemul nu intrau in categoria asta). Ne-am dus in recunoastere, am mâncat, si pe la 11 ne-am întors si am primit camera.

Aceasta era mica dar foarte frumoasa si curată, decorată in verde Pal (culoarea mea preferata). Un pat dublu o măsuta cu tel. micuț, un dulap de haine cu umerașe, papuci. In dulap seiful gratuit. Am mai avut si un frigider. Baia micuța, dar foarte curată, si cu absolut tot ce e necesar, gel de bus, sampon, loțiune de corp, prosoape. Prosoapele s-au schimbat zilnic, chiar daca nu ceream acest lucru. La fel si curatenie s-a facut in fiecare zi. Un balcon mare, dădea intr-o curte interioară., foarte liniștita.

Noi ne-am simțit foarte bine in acest hotel, mai ales fiind situat la un minut de gara Termini de unde poti lua metroul sau autobuzul, dar si aproape de câteva atracții turistice.

Astfel, Basilica Santa Maria Magiore se afla la 15 min de mers pe jos. De acolo, la San Pietro in Vincoli (SF Petru in Lanțuri) am facut încă 15 min, iar de acolo pana la Coloseumu încă 10 min. De acolo am luat metroul pana la Termini.

Recomand cu mare drag acest hotel.

PS. Zona e destul de pestriță, aici făcându-si veacul mai multi compatrioți colorați de-ai noștri, dar si multi arabi, si foarte multi negri (nu ca as fi rasista).

Trimis de Coca Dosky in 24.08.15 01:15:11
    Validat / Publicat: 24.08.15 10:56:38
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA
    • Alte destinații turistice prin care a fost: Austria - Viena, Germania -Norvegia (din Germania in Danemarca am traversat cu feribotul, iar in Norvegia am vizitat fiordurile) Egipt, Dubai, Srilanka, Ungaria, Croația, Muntenegru, Irak (aici locuiesc acum) etc

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Coca Dosky); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 EUR pe cameră

webmasterX [24.08.15 10:56:17] »

Coca Dosky [24.08.15 12:52:07] »

@webmasterX: nu, nu este acolo. Este de cealalta parte a gării Termini, din Via G. Giolitti, in aceeași clădire cu hotelurile Nice to meet you si Guest House.

webmasterX [24.08.15 13:09:36] »

Am resetat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Coca Dosky [24.08.15 13:12:46] »

@webmasterX: da, acolo este.

calatorul [18.09.15 16:32:28] »

Felicitari pentru vacanta frumoasa.

Coca Dosky [19.09.15 23:02:08] »

@calatorul50: Multumesc frumos!

calatorul, Coca Dosky