ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.03.2011
FEB-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Cazare cu buget redus

Pentru ca am adaugat impresii despre excursia de 4 zile la Roma, fara sa dau amanunte despre cazare am hotarat sa deschid un nou topic despre acest hotel. Este situat pe o strada perpendiculara pe strada care este situata gara centrala din Roma, Termini.

Zona, din punct de vedere al curateniei si al oamenilor care o populeaza, nu este extraordinara. Dar, pentru noi nu a fost un minus foarte mare. Acest hotel este situat la etajul 3 al unui bloc. Exact, un bloc, in care la fiecare etaj era cate un hotel diferit. Hotelul are maxim 12 camere locuibile, o mica receptie, o sala de mese, in care sunt 4 mese. Noi am luat micul dejun, dar stiam la ce sa ne asteptam pt ca scria clar ca este un mic dejun rece. Acesta continea: dulceata/gem/miere, crema de ciocolata, unt, paine prajita si chifle; lapte, suc de portocale, ceai. Toate puse sub forma de bufet suedez. Cafeaua era la un esspressor, dar nu era deloc buna, asa ca am evitat-o.

Noi am avut o camera cu vedere spre o curte interioara f mica, asemanatoare cu cea a blocurilor din Buc, pt cunoscatori. Prietenii nostrii au avut camera cu vedere la strada si automat mai galagioasa. Totul era curat, prosoapele schimbate de 2 ori in 4 zile, curatenie in camera zilnic, sapun, gel de dus, uscator de par. La receptie, in tura de noapte am dat si peste un roman pe care l-am luat la intrebari in legatura cu nelamuririle pe care le aveam. A fost f amabil. La fel si cele 2 cameriste si inca 2 receptioneri, fiecare pe tura lui :) Noi am ajuns devreme, pe la 10 dimi, si desi check-in-ul se facea in mod normal la ora 13, nu a fost problema sa ne cazam in momentul sosirii. La plecare, deasemenea f amabili, ne-au permis sa lasam bagajele la ei, deoarece avionul nostru era la ora 21, iar check-out-ul se facea la ora 11. In rest, nu am petrecut prea mult timp in hotel. In scara blocului nu era f curat, dar nu am dat importanta. Cred ca este un loc ideal pt tineri cu buget redus si nu numai. Asa ca voi da calificative din punctul de vedere al unei tinere pt care nu conteaza asa de mult luxul si care isi doreste sa vada intreaga lume cu bani putini :)

Trimis de cristinook in 04.03.11 16:29:53
    Validat / Publicat: 04.03.11 18:22:02
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Venetia, Lido

VIZUALIZĂRI: 3056 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristinook); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 40.00 EUR pe cameră

dorgo
    [05.03.11 12:15:34]

@cristinook... mersi de info, sa inteleg ca la hotel "Max" de 2 stele de langa Gara Termini ai dat 35 de euro per noapte? Ai facut rezervare din timp? E aglomerat, solicitat? La pretul asta mic, cred ca este...

Comditiile de cazare nu ma intreseaza prea mult, la hotel stai doar noaptea. La Roma am dormit si la hostel la periferia orasului si-n Italia am dormit si-n trenuri calatorind noaptea si vizitand orase ziua, cu "bilet circuit"...

cristinookAUTOR REVIEW
    [05.03.11 17:49:53]

Cazarea pt 3 nopti a fost 140 eur/camera cu mic dejun inclus, deci aprox 47 eur/noapte. Rezervarea a fost facuta cu o luna inainte printr-o agentie de la noi. Nu cunosc daca e f aglomerat...

dorgo
    [05.03.11 18:21:48]

@cristinook, multumesc mult... avand in vedere ca la Roma cazarea la hotelurile centrale e cam scumpa (70-80 euro), acest hotel Max, e de retinut, restul voi cauta pe google...

cristinook, dorgo
    Alte impresii din această RUBRICĂMax Hotel: