ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.01.2010
    JAN-2010

Sub orice critică

Tentativa de schi in Postavaru

Mihai Margineanu - Cand te scuturi de zapada

Dupa ce ne-am uitat toata saptamana cu jind pe camerele web ne-am decis sa urcam azi in Postavaru sa dam cateva "ture". Nu ne-a speriat gerul aprig care fusese anuntat, ne era doar putin teama de aglomeratia care banuiam ca va fi in Poiana. Am ajuns in Poiana putin dupa 11 dimineata dar deja era problema cu parcarea (de obicei in zilele cu zapada drumul spre Poiana se inchide la pranz). Am avut neplacuta surpriza sa constatam ca trotuarele au devenit foarte pretioase, 12 lei perimetrul pe care vroiai sa iti lasi masina... Nu conta ca zapada nu era nici macar curatata... Dupa indelungi cautari am reusit sa gasim un loc fara taxa aproape de intrarea in statiune, cam 20 de minute de mers pe jos pana la cabina mica...

Ganduri sumbre au inceput sa imi dea tarcoale, confirmate apoi la vederea masei de oameni din apropierea gondolei. La cabina mica, cu care urcam de obicei, la fel, un rand urias... Brusc mi s-a taiat tot cheful. Am inteles ca va mai dura cel putin o ora pana voi putea sa imi pun schiurile in picioare. Incepuse sa se raceasca, batea putin vantul, asteptarea nu era tocmai placuta. In sfarsit, avem “sansa” sa fim ultimii care sunt acceptati la cabina, in ciuda rugamintilor unor baieti mai glumeti din spatele nostru de a fi primiti si ei dand asigurari ca nu sunt grei, ba chiar promit sa stea in picioare... (in cabina transportul se face doar in picioare...). Faceau haz de necaz dar au avut noroc si au fost primiti si ei in cele din urma. Cu chiu, cu vai, dupa o ora am inceput urcarea. Pe platou la Kanzel, ceata. Frigul ne pisca fara mila obrajii si vantul se straduia din rasputeri sa ne dezechilibreze... Am rezistat eroic si am inceput coborarea. Sus se schia foarte bine, aici intotdeauna e mai multa zapada cand ninge, dar pe masura ce ne apropiam de Sulinar apareau si portiuni de pamant/gheata si chiar pietre... Nu eram foarte surprinsa pentru ca Sulinarul a avut intotdeauna portiuni cu probleme (nu exista zapada artificiala in Postavaru) asa ca am inceput slalomul printre pietre cu toata maiestria de care am putut da dovada.

In curand eram jos, pregatindu-ne sa mai induram inca o data (pentru ultima oara) calvarul pana la urcarea in cabina. Randul era de data aceasta putin mai mic, semn ca intre timp cei mai putin rabdatori plecasera. Frigul incepuse sa se inteteasca, nu mai aveam deloc rabdare, mi se parea un supliciu imens toata aceasta asteptare. S-a intamplat insa si ceva inedit. In timp ce asteptam un miros placut ne-a gadilat simturile. Ne uitam in jur si observam un baiat care adusese 2 cutii cu pizza unor schiori care erau mai in fata la rand… Foamea ii razbise cu siguranta mai mult de plictiseala pentru ca la ritmul de melc cu care puteai urca sus nu ajungeai sa obosesti. Parca si auzeam comanda telefonica: “2 pizza va rugam, la coada la telecabina... ”

Ceata se intetise sus, nu vedeai la 2 metri in fata. Schimbam traseul si o luam pe "Sub teleferic”. Aici, damburi... aveam senzatia ca sunt la un concurs de sarituri. La un moment dat chiar mi-a sarit un schi si am reusit sa ma si lovesc. Am incercat sa ignor insa si aceste neajunsuri si sa ma bucur de clipele putine pe care le mai aveam de petrecut pe schiuri. Era in jur de orele 15. Reusiseram, deci, recordul de a face 2 coborari in 3 ore. Statuseram in total doar la rand la cabina aproape 2 ore.

Am parasit Poiana cu regretul de a nu fi schiar dupa pofta inimii. Si era atata zapada pe munte... Trebuie insa sa te si ingrijesti de partii, doar si copacul, nu e suficient sa il plantezi, trebuie sa te si ocupi de el daca vrei sa iti dea roade. Din pacate, cum in ultimul timp ninge tot mai putin, in Poiana se poate schia doar imediat dupa ce s-a asternut zapada. Dupa 2-3 zile partiile se deterioreaza si schiatul devine un chin, nu mai vorbesc de deteriorarea echipamentului.

Imi pare rau ca desi sunt din Brasov nu pot schia in conditii decente aici, acasa, si suntem adesea nevoiti sa mergem in Predeal sau in alte statiuni de pe Valea Prahovei unde partiile nu egaleaza frumusetea Postavarului, dar sunt intretinute si beneficiaza de zapada artificiala.

Trimis de krondia* in 23.01.10 21:52:52

VIZUALIZĂRI: 2136 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 12 lei/zi trotuar cu plata Poiana Brasov

krondia* [23.01.10 21:54:18] »

Fundal muzical: http: //www. trilulilu. ro/sebiola/ba9222fb766c83

Multumesc

webmasterXY* [23.01.10 22:16:08] »

krondia, frumoasa melodie!

krondia* [23.01.10 22:38:00] »

Da, nu e cu Postavaru, dar se incadreaza in tematica

molko* [23.01.10 22:49:04] »

review minunat (ne poti tine la curent saptamanal?) . si cand ma gandesc cat de aproape am fost azi dimineata sa merg pe postavaru... nu am apucat sa schiez anul asta si ma mananca talpile. cumparasem si cagula sa fac fata frigului dar s-a spart gasca aseara. Acum imi dau seama ca faceam o greseala si ca mai bine ca nu am ajuns.

MULTUMIM PT"EFORTURILE" DEPUSE D-LE COPOS.. uitati-va 500km mai la sud si mai invatati putin, si poate atunci o sa aveti si sezon de ski in Poiana.

krondia* [23.01.10 22:58:16] »

Eu am dat doua ture si duminica trecuta. Atunci nu era coada dar nici zapada nu era, pietre gheata... Noi am primit cartela de ski de la munca si e valabila doar in Poiana de asta ne mai chinuim sa schiem si aici. Cand se termina insa, urcarile, vom alege, cu parere de rau, alte partii.

E rau ca nu poti stii ce te asteapta cand ajungi in Poiana - era o camera web in apropierea cabinei mici (se vedea daca era coada...) dar a fost scoasa, la fel si comentariile de pe camerele web din aceeasi locatie de pe net. Nu stiu daca mi-e permis sa dau numele, dar probabil stiti la ce site ma refer.

krondia* [24.01.10 00:07:43] »

molko, ca mi-am amintit, era un tip azi care purta o masca haioasa din neopren (nu cagula), ii acoperea fata complet. Am vazut acum si pe net ceva mostre. Nu stiu cat sunt de utile, dar astazi, sus pe platou, zau ca mi-ar fi prins bine si mie una...

molko* [24.01.10 00:15:54] »

eu chiar mi-am cumparat o cagula dupa cateva geruri groaznice pe partie, sunt din material tip fleece, sunt speciale pt ski... gasesti la magazine specializate.. cu gaurele la nas ca sa poti respira...

Admin [24.01.10 00:15:59] »

mutat in sectiunea "Poiana Brasov, asa cum am vazut-o eu" -- o rubrica care aduna toate reviews-urile legate de Poiana -- fara discriminare de.. varsta a autorului [asta apropo de reviews-ul celui care a initia aceasta sectiune - Rares, 6 ani]

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [24.01.10 13:50:12] »

"cu gaurele la nas ca sa poti respira..."

am vazut si eu, la SelGros. dar erau putin altfel: aveau gaurele si pentru ochi... sa poti evita brazii!

on: oare unde in Romania exista partii cu adevarat de ski?!? adica unde sa fie cat de cat respect pentru sport si mai putin dorinta de inavutire brusca?

krondia* [24.01.10 14:19:06] »

La sfarsitul anului trecut s-a inaugurat o partie moderna pentru incepatori pe Valea Sambetei, langa fantanita parintelui Arsenie Boca, in zona "Motul Dragusului", la 7 km de Victoria. Partia este dotata cu telescaun, tunuri de zapada si nocturna. Exista si un centru de inchirieri. Am inteles ca partia este foarte buna, dar din pacate are o lungime de doar 500m... Este bine de stiut ca investitia a fost realizata de un localnic, stabilit de multi ani in strainatate si care isi doreste sa ridice zona la nivelul celei de pe Valea Prahovei.

Dragoș_MD, krondia*, molko*
    Alte impresii din această RUBRICĂDrumeţii în Masivul Postăvaru: