ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2015
ÎNSCRIS: 26.07.15
JUL-2015

Către satisfăcător

Sejur 2015 hotel Dorna

Personalul de la receptie foarte amabil, am primit camera imediat ce am ajuns la hotel. Camera curata, dotata cu toate cele necesare (minibar, uscator de par, cabina de dus, AC). Lenjerie si prosope curate care puteau fi schimbate, curatenie in camera in fiecare zi. Am gasit si loc de parcare.

Atentie, daca nu parcati in locurile amenajate politia comunitara blocheaza rotile. Zilnic am vazut masini blocate in apropierea hotelului.

Mancarea este ok, variata, in cele 5 zile cat am stat acolo nu s-au repetat felurile de mancare. Fata de anii trecuti au fost mai multe fructe, deserturile sunt de asemenea variate (inghetata, prajituri de mai multe feluri...).

Bauturile oferite la barul piscinei nu sunt de cea mai buna calitate (sucuri si bere dozator, bauturi alcoolice locale) dar sunt acceptabile. In regin all inclusive acest bar ofera pe tot timpul zilei cafea, bere, sucuri, apa minerala si bauturi alcoolice, dar numai in incinta hotelului la piscina. Nu exista beach bar, pe plaja fiecare isi achizitioneaza de unde poate contra cost bauturile.

Punctul forte al hotelului este divertismentul oferit. Sunt organizate cine cu tematica (cina orientala, italiana, etc...), exista zilnic dupa amiaza clovn care se ocupa de copii (parintii chiar au doua ore de liniste in timp ce copii participa la diverse activitati interesante), spectacole de dans si cursuri de dans, pe plaja sunt organizate in fiecare dimineata ore de fitness si aerobic (Roxana antrenoarea este de nota 10), toate acestea gratuit fara costuri suplimentare. Se organizeaza si spectacole de stand up comedy, am avut muzica live pe terasa hotelului in fiecare zi pana la 11 noaptea.

Din pacate au existat si lucruri mai putin placute legate in special de comportamentul inacceptabil al personalului care se ocupa de plaja si sezlonguri. Desi in regulamentul care ni se ofera si care este afisat hotel scrie clar faptul ca nu poti rezerva sezlongurile, in realitate multi clienti ocupa sezlonguri la piscina si pe plaja lasandu-si un prosop pe sezlong dupa care pleaca (am stat o zi intreaga pe plaja si multe sezlonguri sunt "ocupate" cu prosoape fara sa fie utilizate deloc in acea zi). Desi in regim AL sezlongurile sunt gratuite la plaja si la piscina trebuie sa duci o lupta zilnica sau sa te trezesti de la 5 dimineata pentru a "ocupa" cu prosoape sezlonguri. Sau mai ai o alta varianta - o mica "atentie" baiatului care se ocupa de plaja Dorna si iti tine el sezlongurile ocupate. Asa se face ca la ora 8 dimineata cand am ajuns la plaja si ne-am asezat pe niste sezlonguri libere a venit la noi unul dintre baietii care se ocupau de plaja (cel mai plinut cu palarie) si ne-a spus rastit sa plecam de acolo pentru ca sezlongurile desi sunt libere momentan de fapt sunt rezervate, culmea pentru clientii hotelului vecin!!! Am plecat, dar direct la receptie si a trebuit sa fac scandal, sa vin cu receptionera pe plaja ca sa ii aminteasca angajatului hotelului ca plaja Dorna este pentru clintii hotelului si nu afacaerea lui proprie. Deci daca va ganditi ca aveti sezlonguri incluse in pretul pachetului luati in calcul faptul ca va trebui sa va enervati zilnic pentru a le obtine.

Un alt lucru important care lipseste cu desavarsire este paza. Am vazut doar un agent de paza care sta la umbra la intrarea in hotel. In ultima zi am asistat la un incident in care o doamna cu un copil in varsta de doi trei ani a fost agresata de un alt client al hotelului. Aceeasi poveste cu sezlongurile de data aceasta la piscina - agresorul "ocupase" sezlongurile cu prosoape si nu a mai revenit; peste cateva ore fata care se ocupa de piscina vazand ca nu mai vine nimeni a stans prosoapele si a dat sezlongurile unei alte cliente. Agresorul un barbat inalt si corpolent s-a intors in cele din urma si a umilit-o ingrozitor pe biata femeie care primise sezlongurile fara sa stie macar cine statuse acolo inaintea ei. A fost bruscata, umilita, i-au fost aruncate lucrurile de pe sezlong. REACTIA ANGAJATILOR A LIPSIT TOTAL, VICTIMA ERA SFATUITA IN SOAPTA SA NU PROTESTEZE, AGENTII DE PAZA NU AU APARUT. Deci nu sunteti in siguranta, daca cinava cu mai multi muschi vrea sa va agreseze nu va imaginati ca exista agenti de paza sau angajati care ar putea interveni. Sunteti pe cont propriu sau la mila celorlalti turisti care pot interveni sau nu.

Pacat de faptul ca toate celelalte aspecte au fost ok, pacat de tot divertismentul foarte bine organizat, poate patronul sau cineva din conducerea hotelului citeste parerile turistilor si elimina toata tigania aceasta legata de sezlonguri si plaja.

Trimis de Adriana . in 26.07.15 12:43:48
Validat / Publicat: 26.07.15 15:07:01

VIZUALIZĂRI: 2617 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adriana .); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.07.15 12:57:10]

@Adriana .: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂDorna Hotel: