ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.06.2021
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUN-2021
Cuplu
EXCELENT

La Dorna am dezvirginat all inclusivul romanesc

In anul 2014 un articol de pe AFA facea deliciul publicului. Articolul cu pricina vorbea despre

Dezvirginarea “olinclusivului” .

Ei bine as vrea sa scriu despre dezvirginarea all inclusivului din Romania asa cum l-am simtit noi pe pielea noastra.

Intocmai ca si colega noastra si noi doream o cazare cat mai aproape de plaja din Corbu, bine noi vizam o locatie care sa impace si capra si varza. Bogdan sa lucreze, eu sa hoinaresc prin serparie si pe plaja.

Initial am rezervat si am platit

477 lei pentru o camera cu mic dejun la hotel Amiral, din punctul nostru de vedere era tot ce ne trebuia... dar, a doua zi dupa ce am facut plata la ora 9 dimineata o voce cristalina ma intreba la telefon daca doresc sa ne relocam la Dorna, Sincer nici nu ma trezisem bine si oricum peste doua zile aveam chek inul asa ca piticul din creier mi-a soptit ' i-a cazarea! ' , am zis da si vocea din telefon imi zice ca este un all inclusive la 3 stele.

Urmarea...

Duminica pe o ploaie mocanesca gasim cu greu parcare in zona hotelului Dorna, Intram, doamne dragute la receptie, naspa ne cer dovada ca suntem vaccinati. Normal suntem vaccinati dar nu aveam dovada nici macar pe telefon. Pedeapsa: am completat niste chestionare ca cele de le-am completat la vaccinare. Gata, ma... ne primesc. Doamnele ne pun bratarile ne fac un instructaj cu privire la orele mesei si ce contine all inclusive. Primim si cheia impreuna cu un card pe care sa il folosim in cazul in care dorim sa dam drumul la aer. Bogdan isi aduce aminte ca a parcat aiurea masina, foarte tare, doamnele ne informeaza ca ne baga in parcarea din spatele hotelului asa ca primim un card cu care se putea ridica bariera parcarii. Multumiti!

Camera

Numarul 25, la parter langa biroul managerului, magazie si fix in line cu sala de fitness. Holul proaspat spalat desi era ora 16.

Am descuitat usa si am intrat in micuta camera. Ma, mica dar curata. Un dulap, doua paturi de o persoana unite cu asternuturi curate, un birou, un tv, un aer conditionat, un minifrigider cu bar (cu plata), un fotoliu de culoare albastra destul de ramolit, o masuta, doua noptiere... ok pentru un cuplu. Pentru Bogdan esential si de capatai este balconul... aveam si inca unul frumusel cu masuta scaune plus o scrumiera.

Baia

Mica dar in regula, ceva consumabile, prosoape albe. De apa calda nu am dus lipsa, presiunea un pic cam slaba, dar ne-am descurcat

Conceptul all inclusive destul de divers pentru banii dati.

Toate mesele se servesc tip bufet. La intrare te verifica cate un domn dragut care te intreba numarul camerei si te indruma sa iti pui manusi de unica folosinta. La ciorbe te servea cineva, restul stil bufet. Carne ca la balamuc de multa si de diversificat gatita. Bauturile alcoolice si non alcoolice se serveau la liber in timpul meselor la fel si inghetata. Sa nu zambiti!... cel mai slab stateau la salate. Prajituri cremoase bunicele si fructe destul de diverse: banane, mere, pepene, piersici etc.

In afara de micul dejun mesele se serveau in serii, etajul 1 si 3 prima serie{ 13-13,40}cu o pauza pentru dezinfectie de 20 minute si parter / etaj 2 a doua serie. {14-14,40}, acelas principiul aplicat si seara.

In timpul zilei {9-23}, apa, cafea, racoritoare, bere la draft, bauturi alcoolice autohtone, cocktailuri se serveau la barul de la piscina. La barul de la plaja aveam la dispozitie racoaritoare si bere la draft.

Una peste alta nu am murit de foame chiar ne-a placut menu-ul, diversificat si bine gatit. Deliciul meu a fost desigur friptura de vita si Bogdan a fost incantat de friptura din berbecut.

Mentionez ca cei mici aveau un menu mai soft, dar oricum deliciul lor din farfurie era pastele cu sos si cartofii prajiti.

Cireasa de pe tort

Seara am avut spectacol.

In fiecare zi a saptamanii am vazut ca aveau cate un spectacol (19,30-21,30), oferta destul de diversa, pe noi ne-a incantat seara de luni- machedoneasca.

In intrervalul (11-13) si (17-19) cei mici aveau animatia lor in care se organizau jocuri, dance party, balone, face paiting, etc.

Piscina si plaja

Destul de mica si normal ca neincapatoare dar partea cu sezlongurile asezate in dreptul plajei hotelului suplineste din punctul meu de vedere lipsa locurilor de la piscina.

Nemultumiri

Putine, legate in special de camera care cu toate substantele mirositoare cu care se spala pe jos izul de miros de mucegai persista... in rest am fost satisfacuti de all incusive-ul de la Dorna.

despre SERVICII

Personalul bine instruit cel putin cat am relationat cu receptia.

deasemeni, un mare bravo copiilor care debarasau mesele

despre CAMERE & COND. CAZARE

ok

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Bucataria, modul de prezentare, igiena un mare plus

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Locul de la piscina foarte mic si incomod pentru turisti, nu vreau sa imi imaginez cum arata lucrurile cand hotelul este full.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

P04 Holul de la receptie

nicole33
[24.06.21 23:04:56]

@adrianbogdan:

477 lei pentru o camera cu mic dejun la hotel Amiral, din punctul nostru de vedere era tot ce ne trebuia... dar, a doua zi dupa ce am facut plata la ora 9 dimineata o voce cristalina ma intreba la telefon daca doresc sa ne relocam la Dorna, ..., am zis da si vocea din telefon imi zice ca este un all inclusive la 3 stele.

Super afacere! Ar fi fost şi culmea să refuzi, preţul fiind fără concurenţă pentru cele oferite.

Ma, mica dar curata.

Tot cârcotaşă! Dar aveai avantajul că ţi se spărgeau valurile mării în cap în timp ce dormeai

Mi-a plăcut camera, însă cu mirosul nu m-aş fi împăcat.

adrianbogdanPHONEAUTOR REVIEW
[25.06.21 16:15:36]

@nicole33: mă, informația am cam procesat-o după ce am zis "da ", în capul meu credeam ca se închid hotelurile din cauza vremi și piticul din creier credea că nu mai prind cazare nici după relocare.

Am zis era ora 9 dimineață, nici la poliție nu era deschis????

nicole33
[25.06.21 21:42:46]

@adrianbogdan:

Am zis era ora 9 dimineață, nici la poliție nu era deschis

în capul meu credeam ca se închid hotelurile din cauza vremii și piticul din creier credea că nu mai prind cazare nici după relocare.

Te-ai speriat degeaba. A fost oricum peste aşteptări şi peste preţul plătit

adrianbogdan
Alte impresii din această RUBRICĂDorna Hotel: