ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.01.2010
DIN: Târgu Jiu
ÎNSCRIS: 29.10.09
TIMP CITIRE: mai puțin de 1 MIN

Cum să nu folosim AFA - titlul original: Impresii hotel

Am rezervat un sejur in perioada 23.08. -30.08.2010. A fost cineva acolo?

Trimis de florake in 14.01.10 09:30:15

VIZUALIZĂRI: 2897 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmasterXY*
[14.01.10 09:47:52]

florake, impresiile au fost invalidate!

Asa cum scrie pe totii "peretii" acestui site, initiezi un review cand ne poti impartasi impresii de la o destinatie anume. Nu ar fi corect ca acest hotel sa figureze pe site cu grad de satisfactie a serviciilor de 100% daca tu inca nu ai beneficiat de aceste servicii, nu crezi?

Multumesc pentru intelegere si te rog ca pe viitor sa citesti cu atentie toate informatiile!

[14.01.10 10:27:55]

oameni buni! inca nu ati invatat cu ce se mananca internetul asta?!

hai s-o luam metodic:

- te duci la o agentie si le ceri ofertele spre destinatia deja aleasa, sau le ceri variante pentru o anumita perioada si suma maxima de care dispui. iei pliantele/foile cu oferte printate si pleci acasa;

- te pui la calculator si cauti cu GOOGLE "impresii [nume hotel]"; de asemeni, nu uiti de saiturile: amfostacolo.ro , booking.com (au review-uri de la clienti la fiecare hotel ofertat, foarte utile!), www.tripadvisor.com , www.holidaycheck.com/ , www.cityzeum.com/ , si altele... de asemeni, trebuie folosita functia "search" si in forumurile: SoftPedia , reno.ro [si dacia], clubford.ro (si altele de impatimiti auto - Citroen, Mercedes-Benz, etc.) ComuterGames si alte forumuri cu numar mare de membri si cu activitate 'serioasa'...

- listezi/salvezi intr-un fisier (inclusiv "sursa" de unde iei fiecare info, ca s-o regasesti usor) tot ce gasesti util despre locul asupra caruia te-ai informat;

- intrebi si pe ceilalti cu care vei pleca in 'pelerinaj' daca au obiectii la cele aflate, eventual cautati impreuna alternative, prin aceleasi locuri pomenite mai sus;

- abia cand esti peste 75% decis asupra localitatii si hotelului/pensiunii unde vei merge, daca mai ai neclaritati, pui intrebari PE FORUMURILE de discutii, nu in saiturile de turism, ca aici slabe sperante sa ti se raspunda (de pilda aici nici nu prea ai cum!)

- presupunem ca te decizi, achiti excursia, mai trece o vreme (timp in care te si duci acolo si vezi cum e cu ochii tai) si impresiile se limpezesc, ai revenit si cu poze si amintiri > te duci in toate locurile de mai sus si eventual si aici si POVESTESTI la randul tau altora experienta traita.

asa vei avea recunostinta altor zeci, poate sute de turisti avizi de a gasi locuri noi, frumoase, unde sa-si petreaca vacantele!

BAFTA!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
[14.01.10 11:30:31]

@dragos6: eu am obosit citind cate ar trebui sa fac, d-apoi sa mai si fac ("glumez")

Meserie de sfat!

[14.01.10 11:44:50]

pe forumul AmFostAcolo a scris si Costi un articol despre cum sa pregatesti o vacanta astfel incat sa fie de vis, nu de cosmar, daca sfaturile mele nu-s de ajuns!

[14.01.10 13:48:03]

am facut aproape tot ce a sugerat dragos dar se pare ca acolo merg numai nemti, englezi, finlandezi, etc... vroiam impresii si de la romani (de obicei natiile mentionate mai sus nu se misca de langa barul de la piscina)

[14.01.10 13:57:54]

florake -- in ideea ca-ti poate fi util (poate apare totusi cineva care sa-ti scrie info aici), pastram atunci acest 'ciot' de review pe site.

Insa doar daca promiti ca, la intoarcere, il vei completa cu impresiile si notele reale

[14.01.10 14:02:49]

total de acord!

[14.01.10 14:17:18]

atunci felicitari. totusi, una dintre idei este ca aici nu este un forum, sa poti CERE pareri/impresii despre locuri vizitate (nu asa merge amfostacolo), ci doar pentru a le impartasi pe cele personale, LA INTOARCEREA (sau intr-un interval de timp mai mult sau mai putin rezonabil de la aceasta) dintr-o vacanta.

iti dorim cu totii sa ai o experienta placuta pe care ulterior sa ne-o povestesti si noua.

PS: eu am mers de cateva ori EXCLUSIV pe mana lui booking. com & tripadvisor si am descoperit cateva locuri care mi-au ramas in suflet. ici-colo am adaugat informatii de pe SPforum, dar numai pentru detalii privind locuri inconjuratoare sau drumul pana/de la locatie. restul mi-a ramas mie sa descopar la fata locului. si zau daca am vreo urma de regret!

[14.01.10 14:20:29]

tripadvisor mi-a furnizat un screensaver care ma delecteaza de ceva vreme...

alba.ca.zapada
[03.04.10 17:25:51]

Dragos [14. 01. 10 10: 27: 55]
oameni buni! inca nu ati invatat cu ce se mananca internetul asta?!
hai s-o luam metodic:
- te pui la calculator si cauti cu GOOGLE "impresii [nume hotel]"; de asemeni, nu uiti de saiturile: amfostacolo. ro, booking. com (au review-uri de la clienti la fiecare hotel ofertat, foarte utile! ), www. tripadvisor. com, www. holidaycheck. com/, www. cityzeum. com/, si altele... de asemeni, trebuie folosita functia "search" si in forumurile: SoftPedia, reno. ro [si dacia], clubford. ro (si altele de impatimiti auto - Citroen, Mercedes-Benz, etc. ) ComuterGames si alte forumuri cu numar mare de membri si cu activitate 'serioasa'...
- abia cand esti peste 75% decis asupra localitatii si hotelului/pensiunii unde vei merge, daca mai ai neclaritati, pui intrebari PE FORUMURILE de discutii, nu in saiturile de turism, ca aici slabe sperante sa ti se raspunda (de pilda aici nici nu prea ai cum! )

am crezut k numai eu procedez asa cum ai descris tu)))))

[06.04.10 11:40:27]

eee, albo!

eee, dragos!

faci toate alea si cand ajungi in partea cealalta (la cazare) iti zice ghidul: vom schimba hotelul ca s-a taiat contractul cu astia...

sa vezi ce folos iti mai face toata munca ta de 3 luni!

claudi50
[07.06.10 18:55:34]

Dupa ce am terminat sejurul din Sunny Beach la hotel Amfora am decis sa fac o plimbare la sud de Burgas pana la Rezovo unde este frontiera cu Turcia. Am vrut sa vad la fata locului nu doar hotelurile pentru care as opta cat mai ales statiunile.

Despre Sinemoretz pot spune ca este un sat mic si nu exista un Sinemoretz sat si un Sinemoretz statiune. Totul este un amalgam de case particulare amestecate cu: restaurante, baruri, pensiuni, hoteluri, cladiri in constructie si terenuri virane.

Hotelul Bela Vista l-am gasit usor si am vazut dintr-o privire ca doar pe latura sudica are o belavista spre mare plaja si padure. Pe latura vestica se vede un pic de padure si un teren viran plin de balarii uscate. Pe latura nordica se vede un teren viran iar la baza cladirii este rampa pentru mijloacele de transport cu diferite destinatii. Vederea pe latura estica a fost pur si simplu anulata prin construirea a inca unui hotel extrem de aproape desi mai este mult teren liber in zona. Cand am oprit in fata hotelului si m-am dat jos din masina cateva muste m-au bazait iar un miros de baligar discret m-a atentionat de prezenta cailor legati la circa o suta de metri la marginea padurii. Chiar daca caii erau pentru calarie si agrement nu era chiar inspirat locul unde asteptau clientii. Hotelul nu arata chiar ca in poze zugraveala exterioara fiind destul de decolorata. Chiar pe latura vestica a hotelului la strada era un teren de tenis de camp care era mochetat cu gazon artificial si era chiar uzat. In schimb plaja lunga lata cu nisip fin si cu o zona cu sezlonguri si umbrelute cu plata in apropierea hotelului. Cealalta jumatate de plaja era libera si fara amenajari dar incepea cam dupa vreo 400 de metri de la hotel. Am considerat ca nu mai are rost sa intru in hotel sa vad si interiorul deoarece aspectul general al localitatii este aproape dezolant cu exceptia plajei si a malurilor stancoase care nu pot fi admirate decat dintr-o ambarcatiune la o eventuala plimbare nautica.

Poate as lua un sejur de 3 zile nu mai mult pentru a vizita plajele mai indepartate padurea ce inconjoara localitatea si pentru o plimbare cu barca pe raul de la sudul localitatii.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
[27.07.10 23:08:24]

Eu sunt cazat in Sinemorets de 3 zile, la sfarsitul sejului imi voi forma o parere si o voi scrie aici pe site. Deocamdata, din 3 zile, doua au fost cu ploaie, asa ca ne-am tot plimbat, astazi cel putin am facut peste 200km, circuit Sinemorets, Malko Tarnovo, granita cu Turcia, Burgas, Nessebar si inapoi Sinemorets. Ce pot spune cu precizie despre hotelul Bela Vista sunt urnmatoarele:

- din afara arata foarte bine;

- la interior... la fel;

- e plin cu turisti germani, norvegieni si poate si altii;

- plaja din dreptul hotelului este, de asemeni, plina.

De ce spun astea: in prima zi cand am sosit in Sinemorets, am ratacit hartia cu contactul hotelului unde am rezervat, gps-ul refuza sa ne duca la coordonate, net mobil... nu (ca e destul de scump in roaming). Singura solutie rapida a fost sa merg la receptia hotelului Bela Vista, acolo am vazut ce am scris mai sus; receptionera, foarte amabila, a cautat pe net si mi-a gasit contactul de care aveam nevoie.

Alte impresii la sfarsitul sejurului.

[29.07.10 12:40:30]

Salut!

Multumesc de informatii, astept si alte impresii la final de sejur.

Ai observat cumva, pe plaja, daca exista o portiune dedicata ptr. Bella Vista Beach Club? Ma refer la ceva organizat, gen: bar beach, sezlonguri, etc...

Daca poti incarca si ceva poze ar fi perfect; stii ce se zice: "o poza valoareaza cat 1000 de cuvinte"

[29.07.10 13:42:29]

Exista o portiune din plaja Butamiata dedicata hotelului si exista si 2 baruri; nu te gandi insa la Albena sau Nisipuri; aici totul e mult mai rustic, nu e pentru fitosi. Aseara am fost fara masina la plaja (hotelul unde suntem e departe de plaja Butamiata si aproape de plaja de la varsarea raului Veleka) si am vazut activitate in curtea hotelului; ceva animatie pe scena si la baruri. Voi incerca sa incarc cateva poze cu plaja.

[30.07.10 07:55:50]

multumesc inca odata ,...nu sunt prea pretentios = de aceea am ales si aceasta zona (fitosii merg la nisipuri, sunny beach, etc). Zona asta seamana putin cu Mamaia Sat (iesirea din Mamaia spre Navodari)

[02.08.10 23:43:10]

@yo3gdi

Poate poti da mai multe amanunte despre Sinemoretz... in cateva zile plec la acest hotel, si niste impresii proaspete despre respectiva zona nu ar strica. In primul rand despre drum (cam cat ai facut din Burgas), cum sunt plajele (ai fost pe cea unde se varsa raul Veleka? ), daca ai vazut ceva baruri restaurante pe plaja. ce impresie ti-a facut in general...

eu am ales destinatia pt a retrai cateva clipe din vama veche de odata... am dat chix sau nu?

mersi.

[03.08.10 11:40:12]

@florake, mi-ai scris pe privat, nu iti pot raspunde tot acolo pt ca nu ai activata optiunea de a primi mesaje.

In timpul sejurului sigur nu voi sta pe net deci iti spun acum ce stiu

Drumul l-am ales prin Razgrad, omurtag, kotel, Burgas, din ce am vazut pe aici ar fi varianta cea mai buna. Despre hotel, nu stiu prea multe, ce am citit pe siteuri straine, e cam in picaj anul asta fata de anii trecuti (note in scadere), are o plaja proprie foarte mica de vreo 40 (x2) de sezlonguri rezervata, nu are parcare (mi s-a raspuns de la hotel ca nu au si pot parca unde vreau dar ei nu isi asuma nici o raspundere), e destul de vechiut,(2004), si este frecventat de nordici (SWE, DEN, NOR, GER). Stiu ca in zona sunt vreo 4 plaje din care doar una amenajata (Butamiata), iar in afara zonei rezervata de hotel se platesc sezlongurile undeva la 15 leva/setul (2 buc + umbrela).

Mai stiu ca un prieten bulgar mi-a recomandat zona, ca plajele ar fi perfecte si apa curata, in rest mai ca la tara.. ceea ce sincer nu ma deranjaza.

Si eu sunt foarte curios de ce voi gasi acolo, un review voi pune la intoarcere cu siguranta.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[04.08.10 08:54:09]

Salutare tuturor,

Ieri seara m-am intors dupa 10 zile, scuza ca nu am timp sa scriu mai multe, dar ne grabim sa plecam la munte.

1. Drumul - la plecare am ales varianta Giurgiu - Ruse - Shumen - Varna - Burgas - Sinemorets. Pana la Varna - ok (autostrada a mai fost carpita, mai buna decat in iarna). De la Varna la Burgas: foarte aglomerat, nu mi-a pacut de loc, mai rau decat DN1 la noi, cu multi ,,ambitiosi'' bulgari, multe serpentine; un drum neagreabil. De la Burgas la Tsarevo - ok; pana la Sozopol se merge pe 4 benzi, atentie la limitele de viteza si la radare. De la Tsarevo pana la capat, drumul prost, de o banda si cu gropi (gen drum comunal, cca. 20km). Singura compensatie- peisajele spectaculoase.

La intoarcere am preferat varianta Burgas - Sliven (autostrada) - Nicolaevo - V. Tarnovo - Ruse - Bucuresti; drumul e super si nu e aglomerat.

2. Parcarea - la plaja am platit 2 leva pe zi (sub copaci, la umbra) ; de principiu poti parca oriunde, nu exista serviciu de ridicari ca la Nisipuri, Albena sau in alte parti. Nici politie nu prea exista, poti bea linistit o bere si pleca prin inprejurimi.

3. Pentru copii, singura varianta e plaja Butamiata care e amenajata si asigurata cu salvamar, tarife: 5 leva umbrela, 10 leva - umbrela + seslong; 15 leva - 2 umbrele + 2 seslonguri. Noi nu am platit nimic, nu e obligatorie sederea la plaja de inchiriere, la capatul plajei sunt multe cearsafuri, doar parcarea am platit-o.

3. Ne-am simtit mult mai in siguranta decat in RO, toata lumea a fost draguta si amabila, am intrat toti in apa (si am lasat pe plaja bani, acte, aparate AV) ; nimeni nu a incercat sa fure nimic, totul a fost ok.

4. M-as intoarce oricand cu placere, marea, zona si oamenii fac toti banii.

5. La plaja de la raul Veleka am fost in prima zi; apa e adanca de cand intrii, nu e recomandat decat pt. curajosi.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
[04.08.10 14:51:08]

mersi, mi-ai dat un pont important...DRUMUL. voi alege si eu drumul prin V Tarnovo, Gurkovo, Sliven, Burgas. E drum principal, refacut total anul trecut pana la Gurkovo, trecerea prin munti e cu serpentine mai largi. 400km in cap Ruse-Sinemoretz.

Distractie faina la munte.

[04.08.10 15:56:10]

ptr. molko :

Ai mai fost pe traseul asta : "V Tarnovo, Gurkovo, Sliven, Burgas"?

[04.08.10 16:47:41]

pana la Gurkovo... drum ff bun, asfalt impecabil. apoi portiunea Gurkovo Karnobat (100km).. nu nu am mai fost.. dar e drum european (E871/DN 6). Kanobat- Burgas am fost anul trecut (venind de la Shumen).. 45 km de autostrada.

claudi50
[07.08.10 21:11:02]

@yo3gdi

"De la Tsarevo pana la capat, drumul prost, de o banda si cu gropi (gen drum comunal, cca. 20km). Singura compensatie- peisajele spectaculoase."

Pana in anul 1989 zona de la sud de Tsarevo era restrictionata pentru a evita emigrarea ilegala a etnicilor turci din Bulgaria in Turcia.Doar cetatenii care aveau domiciliu stabil in zona puteau trece la sud de Tsarevo.Drumul s-a deteriorat pentru ca nu a mai fost reparat niciodata de cand a fost facut si oricum nu era folosit decat de localnici si graniceri.Azi situatia s-a schimbat dar nu mai sunt bani.Oricum drumul este practicabil chiar si pentru masini cu garda la sol mica daca se circula cu viteza moderata.

Intradevar peisajele si plajele sunt spectaculoase chiar daca localitatile sunt saracacioase.

@ molko

"Drumul l-am ales prin Razgrad, omurtag, kotel, Burgas, din ce am vazut pe aici ar fi varianta cea mai buna."

"Mai stiu ca un prieten bulgar mi-a recomandat zona, ca plajele ar fi perfecte si apa curata, in rest mai ca la tara.."

Exact cea mai buna varianta asta este!Pe Veliko Tarnovo Gurkovo este un ocol destul de mare insa drumul e perfect,pe Shumen Karnobat drumul e praf iar pe Varna sunt probleme cu autostrada si dupa ce se trece de Varna pana la Burgas drumul e aglomerat si destul de greu(urcari coborari si foarte virajat)

Asta este caracteristica pe care am remarcat-o si eu privitor la plaje si apa marii dar caracterul localitatilor e asa de mai la tara si nu rustice.

Ma gandesc ca daca programul all incluse te leaga un pic de hotelul Bela Vista de la micul dejun pana la pranz si de la pranz pana la cina cu auto propriu se poate merge lejer la toate plajele de la Tsarevo si pana la Rezovo.Nu sant decat 28 de kilometri intre cele doua localitati si Sinemorets e la mijloc.

Si eu astept impresiile despre Bela Vista ca sa stiu daca apelez la acest hotel cu all incluse sau daca ma voi duce la un hotel oarecare doar pentru cazare si cu masa ma voi orienta spre restaurantele din zona.

[08.08.10 20:43:51]

va scriu de la Bella Vista. Hotelul nu merita.. in nici un caz. Eu maine plec, am renuntat la restul sejurului si ma mut in alta parte. Poate sunt eu nebun dar mie mi se pare imputit, si la piscina, si la restaurant. Nu exista AC in locuri publice.. receptie, bar, restaurant.. e o atmosfera de sauna. All Inclusive cel mai prost pe care l-am vazut vreodata... singurul lucru de apreciat... bere BECKS!!

Sinemoretz e ff frumos.. am fost pe toate plajele...plaja Silistra mi-a placut cel mai mult.. peisaje frumoase, un fel de Vama Veche de demult. Am vazut ceva hoteluri dragutze, carciumi ok.. problema e ca nu am bani, pt ca am doar card si singurul bancomat ( cel din hotel) e out of use de o saptamana.

Recomandarea mea.. da pt sinemoretz.. vacantza mai la tara, plaje frumoase, cea mai curata apa pe care am vazut-o vreodata pe litoralul marii Negre dar...uitati de acest hotel

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
webmasterXY*
[08.08.10 20:47:20]

@molko, cand ajungi in tara si te pui de acord cu timpul liber poate initiezi propriul review cu amanunte si multe informatii proaspete. Si de aici si din locul unde te vei muta. Cu note!

[08.08.10 22:39:06]

pai asta se subintelege.. incerc sa incarc si niste poze sugestive... dar nu stiu cum e cu netul ca merge din 13 in 15.. si de pe netul meu mobil e prea scump

[08.08.10 23:58:42]

Din nou acasa'', parafrazand melodia celor de la Sfinx. Nu pentru multa vreme insa, maine vom porni din nou la drum, mai avem cateva zile libere.

Molko, imi pare rau sa aud ca nu esti multumit de hotel, de afara arata insa bine, mie personal mi s-a parut un pic cam scump tariful de all inclusive, comparabil cu cel de la Duni.

Din pacate atm-ul din holul hotelului Bela Vista este singurul din Sinemorets, daca te vei deplasa vei gasi insa foarte aproape (la aproximativ 6km) la Ahtopol in centru cateva automate bancare. Parchezi masina la parc si pornesti la pas pe strada cu circulatia oprita, la cca. 300m pe stanga gasesti o filiala a bancii BulBank si cateva ATM-uri.

In perioada cat am stat in Sinemorets net-u a mers f. bine, poate e de la hotel. Sunt convins ca pana la urma o sa iti placa acolo si ca o sa te distrezi de minune, in fond, dupa cum am mai spus, acolo marea face toti banii platiti, presupun ca pentru mare te-ai dus. Bafta.

[13.08.10 23:44:55]

@claudi50

In mod cert nu alegi Bella Vista, decat daca vrei sa-ti bati joc de bani. Eu am plecat luni dimineata, acum sunt la Riviera Beach.

Mi-a placut in Sinemorets.. natura, plajele, carciumile, linistea, dar hotelul a fost groaznic. Nu stiu ce preturi aveti voi pt hotelul asta, dar eu platisem 120€/zi.. e adevarat ca pt family room. Am vazut cateva apart hoteluri care aratau bestial in Sinemorets, unul chiar la urcarea de pe plaja Veleka, dar eram in ultima zi si nu am mai avut rabdarea sa ma opresc sa intreb nimic. Oricum, daca nu aveti copii mici care sa necesite somn la pranz, Sinemorets e o varianta de luat in calcul, un aparthotel cu mic dejun e de ajuns... Carciumi pt masa am vazut destule, ieftine si aratau binisor. Vacante placute si comprese reci... si la mare ne sufocam de caldura..

[04.11.13 21:08:29]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Filozofări... turistice" (deja existentă pe sait) - rubrică dintr-o secțiune OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

alba.ca.zapada, claudi50, Dragoș_MD, florake, gushpi, molko*, yo3gdi
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: