ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2010
    DIN: bucuresti
    ÎNSCRIS: 25.08.08
    SEP-2008

Cu siguranta, merita vizitat

Fiind pentru prima data in Grecia, ne-am propus ca, la finalul sejurului in Kalithea, sa ne oprim o zi in Salonic. Pina la urma am stat 3 zile la intoarcere, si am mai fi stat, dar trebuia sa revenim in tara (serviciul asta...) si resursele finaciare erau cam pe sfarsite.

Ce remarci prima data in Salonic, daca mergi cu masina, este lipsa locurilor de parcare. Dupa ce te uiti mai bine descoperi ca exista parcari, mai ales supraetajate, dar sunt foarte bine ascunse printre stradutele mici si inguste din oras (cel putin eu nu am gasit parcari care sa aiba intrari dinspre bulevardele mari). Vei remarca imediat puzderia de scutere (un mijloc de deplasare foarte raspindit, atat printre femei cat si printre barbati).

Orasul este plin de istorie romana, dar ce m-a incantat cel mai mult a fost atitudinea relaxata a locuitorilor, oricand gata sa-ti zambeasca, chiar daca nu inteleg o iota din ce spui. Fetele sunt foarte dragute (apreciere a sotiei mele cu care am fost pe deplin de acord, mai ales ca in toamna lui 2008 erau la moda pantalonasii scurti), dar dupa o anumita varsta caracteristicile grecesti se accentueaza si nu mai incanta atat privirea. Barbatii in schimb, (tot sotia dixit) ' arata arata foarte "macho", ai impresia ca 75% din populatia masculina se duce la sala (poate chiar s-or duce, nu stiu). Toti, insa, fara exceptie, sunt foarte dornici sa te ajute daca le ceri asta. Daca nu inteleg engleza (singura limba pe care o vorbesc eu cursiv, cu exceptia limbii materne, ca franceza o inteleg, da' mai greu cu vorbitu'), cauta pe cineva care o vorbeste si tot te ajuta.

Mi-a placut si obiceiul de a avea in balcon o masuta si niste fotolii, unde se sta seara la un pahar (nu stiu daca de ceai sau bautura) si o discutie relaxata.

Despre istorie cred ca vorbesc mult mai bine fotografiile, asa ca nu voi spune multe, doar ca, vorba cuiva, "orice piatra inseamna istorie si trebuie protejata". Si grecii protejeaza tot ce s-a pastrat din antichitate. chiar si restaureaza, pe unde este posibil.

Cel mai frumos mi s-a parut in Salonic sa iei masa in oras. Este un adevarat ritual, am impresia ca 90 la suta din populatie ia masa de seara in oras. Cand te apropii de o zona cu restaurante (multe stradute care se intersecteaza si nu exista decat terase de restaurant-nu circula masini) incepe spectacolul. Fiecare restaurant are unul sau mai multi oameni care incearca sa atraga clientii la o terasa, de multe ori se lupta (verbal si cu zambetul pe buze, e o placere sa-i privesti) pe aceiasi clienti. La fiecare restaurant, cand te asezi la masa ti se aduce apa (nu o platesti, daca o bei si pleci fara sa consumi nimic, nu striga nimeni dupa tine). Mancarea in Grecia (la restaurant) noua, personal, ne-a placut foarte mult. De fiecare data cand am mancat in oras (toate pranzurile 11 zile si 4 seri) am comandat altceva, la alegere aleatoare de pe meniu. Nu am fost dezamagit niciodata. Un alt lucru foarte bun mi s-a parut vinul la carafa, care, in majoritatea cazurilor, avea gust de butoi (nu stiu daca era natural, dar cel putin la gust asa parea, repet, aproape peste tot la restaurant). De asemenea, la orice restaurant ti se da ceva gratis, de obicei desertul, in unele locuri vinul. Preturile mi s-au parut extrem de rezonabile, orice masa de doua persoane ne-a costat intre 16 si 24 de euro.

In concluzie, la urmatorul drum in Grecia, voi ramane cel putin o noapte in Salonic (are si asezarea perfecta pentru asta, suficient de aproape de Bucuresti ca sa poti dormi acolo).

Istoria urmeaza in poze.

Trimis de gcorneille* in 12.01.10 23:40:45

VIZUALIZĂRI: 2214 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gcorneille*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 biserica la intrarea dinspre Halkidiki

pepsi70ro