ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2019
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 05.12.15
JUN-2018

O zi in Salonic (Thessaloniki)

Video prezentare: youtu.be/zyasAG3U2TU

"Bini ati veniet in Saloniec" - Asa am fost intampinati, in ducele grai moldovinesc, de vocea romaneasca din autobuzul turistic :)

In drumul nostru catre Kefalonia (vezi impresii), am zis sa facem o pauza de o zi la Salonic (cam jumatatea distantei). Este al doilea oras ca marime din Grecia (circa 800.000 locuitori) si cel mai mare din nordul tarii.

Unde stam:

Hotel Byzantion (am mai spus despre el): 60 EUR/noapte, mic dejun inclus. Hotelul este asezat in partea de nord a orasului si cam la mare distanta de tot, deci nu luati cazare aici decat daca doriti sa stati doar o zi. Pentru noi, care am fost cu masina, a fost ideal. De la hotel, am plecat catre centrul orasului, am lasat masina intr-o parcare si de aici, la pas.

Ce vedem:

- Arcul triumfal al lui Galeriu

- Palatul lui Galeriu (ruinele a ce a mai ramas din complex)

- Rotunda - cred ca se poate si vizita, dar noi am gasit inchis

- White Tower. Intrarea e 4 euro, se urca pe scari pentru o vedere panoramica a orasului. La fiecare nivel sunt exponate pe teme istorice.

- Biserica de apare la inceputul videoului

- Autobuzele turistice!!! (HopOn-HopOff). Le recomand oricarui turist care vrea sa vada cat mai mult dintr-un oras pe fuga. Daca stati mai multe zile, cu atat mai bine, puteti cobori unde aveti interes si urca inapoi dupa vizita.

Unde mancam:

Noi am ales terasa Zithos, practic la intamplare. Am luat: feta saganaki (5,60 EUR - foooaaaaarte buna), salata greceasca (7,70 EUR), souvlaki (6 EUR), supa de peste (6,60 EUR - bunicica, se putea si mai bine). Bautura mi s-a parut scumpa (2,20 EUR - un fel de Sprite).

A doua zi dimineata am plecat spre Kefalonia, deci sunt convins ca sunt mai multe lucruri de vizitat acolo, fata de cat am vazut noi.

Trimis de madfalcon81 in 05.05.19 18:59:28
Validat / Publicat: 06.05.19 10:13:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5940 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (madfalcon81); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster39 [06.05.19 10:12:34] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Salonicul și împrejurimile, SALONIC" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

=

Dana2008 [06.05.19 11:52:36] »

@madfalcon81: Felicitări pentru articol si fotografii! Articolul este binevenit pentru cazarile de tranzit.

In Salonic am făcut și noi pauza în drumul spre Lefkada anul trecut si anul acesta vom merge în Lefkada tot cu pauză în Salonic.

Nu am intrat niciodată in oras pentru ca am inteles ca este un trafic foarte aglomerat. Cazarea ne-am rezervat-o tot la periferie, aproape de autostradă ca să nu mai pierdem timpul dimineață, ca să apucăm să facem plajă în Lefkada în ziua în care plecăm, anul trecut am ajuns cam pe la ora 12 pe plaja Kathisma.

Călătorii plăcute!

madfalcon81 [06.05.19 13:37:11] »

@Dana2008: Multumesc frumos pentru aprecieri. Din aceleasi considerente am luat si noi tot in afara orasului, dar nevasta a dorit sa si vizitam. Chiar va recomand o scurta calatorie cu autobuzele rosii. Zi placuta!

tata123 🔱 [09.05.19 16:16:00] »

@madfalcon81: Și cu peste 10 ani în urmă Salonicul era la fel de aglomerat; noi am ajuns de pe Riviera Olimpului la Salonic cu autoturismul pentru o vizită de vreo 6 ore, am parcat lângă Turnul Alb și am străbătut apoi orașul numai la pas.

Îmi aduc aminte și acum cu plăcere de panorama asupra orașului și mării care se deschidea de la Turnul Alyssesos și Mănăstirea Vladaton, dar și de masa luată la o tavernă chiar sub zidurile bizantine, lângă poarta Anna Palaiologina - Trigonio.

Numai bine!

madfalcon81, tata123 🔱