ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2015
ÎNSCRIS: 29.06.15
JUN-2015

Extrem de nemulțumit

Atentie la zgomot in vara 2015, se construieste alaturi!

Ne-am intors de curand din sejurul in Thassos, unde trebuia sa petrecem 9 nopti la Studio Filipidis. Din pacate am scurtat sejurul la doar 4 nopti, din cauza galagiei si a atitudinii gazdei, fiind dezamagiti de aceasta locatie. Lipit de vila se construieste o alta cladire, iar muncitorii incep treaba la 7.30. Probabil ca din 2013, de cand vad ultimul review, s-au mai schimbat lucruri la acest Studio Filipidis. Mai pe larg, in continuare...

Am ales sa mergem aici la recomandarea unor prieteni si, dupa ce am citit si impresiile de aici, eram convinsi ca este o alegere foarte buna. La sosire ne-a intampinat Ecaterina, gazda studiourilor, despre care am auzit numai lucruri bune, si ne-a condus in camera. Exact ca in poze, camera era curata, suficient de spatioasa, mobila alba frumoasa, mini chicineta din colt dotata cu cele necesare. Baia normala, cu dus dar fara perdea, astfel incat dupa dus era uda toata baia, si rezervorul de la toaleta putin defect - se umplea doar daca era miscat intr-o anumita pozitie. Am dubii ca baia fusese igienizata dupa ultimii clienti, dar nu am dat multa atentie, per ansamblu era totul foarte ok.

Balconul (terasa cum o numesc ei), trebuia sa fie cu vedere la mare, insa e gresit spus - vederea este la camping-ul de peste drum si la copacii inalti care il strajuiesc. Balconul (si nici camera) nu are prea multa intimitate, in fata vilei este atat un drum circulat, cat si camping-ul, astfel ca toata lumea care trece se poate uita inauntru. Vila foarte curata si ingrijita, si in camera se aspira zilnic.

Marea intr-adevar este la 5 minute de mers, ocolind camping-ul din fata, insa nimeni nu spune (sau nu am gasit eu) ca la 5 minute este portiunea de plaja ingusta, cu un singur rand de sezlonguri (5 euro/zi), iar plaja mai lata, cu baruri, toalete, dusuri si mai multe sezlonguri este cam la 15 minute de mers pe jos. In zona sunt 2-3 taverne, insa cele mai multe si mai animate sunt tot cam la 15 minute de mers.

Marea problema intalnita la Studio Filipidis este insa galagia - constructia lipita de vila, unde muncitorii incep sa lucreze la 7.30 dimineata, si care probabil va mai dura toata vara 2015. In iunie nu erau finalizate inca zidurile. Cand am ajuns muncitorii terminasera ziua de lucru si nici nu am stiut ca se lucreaza acolo (la 10 metri de camere), astfel ca in dimineata urmatoare, cand ne-am trezit in lovituri de ciocan si alte unelte am avut un mic soc. Am zis ca e o intamplare, insa a 2-a dimineata, cand ne-am trezit la fel, am inteles ca nu vom avea parte de odihna in acest concediu. Am intrebat-o pe Ecaterina daca poate sa faca ceva in legatura cu zgomotul, sa vorbeasca cu muncitorii sa inceapa macar cu jumatate de ora mai tarziu. Aici a venit marea dezamagire, raspunsul Ecaterinei a venit in replici foarte mirate precum: "dar ce, e galagie? ", "inchide usa la baie si nu se mai aude", "si ce daca te trezesti la 7, la 8 poti sa mergi la plaja", "nu am ce sa le fac", "poti sa iei niste dopuri de urechi", "vai dar nu deranjeaza pe nimeni inafara de tine", "muncitorii se opresc la 3 dupa-masa si poti sa vii sa dormi la pranz. " Serios? Pe banii mei, in concediul meu, mi se fac observatii si program de somn. Mentionez ca nu am vorbit urat, nu am folosit un ton nepotrivit, nu am avut o atitudine agresiva, incercam doar sa vad daca se poate face ceva si am fost cat de pasnica se poate; inteleg foarte bine ca nu avea ce sa faca muncitorilor, insa atitudinea ei putea fi alta. Nu stiu altii cum sunt, dar noi nu mergem in concediu ca sa ne trezim la 7 dimineata, ci vrem sa ne odihnim si sa ne trezim la cat avem chef. Mai mentionez si ca locuiesc intr-un bloc de 8 etaje intr-o intersectie medie din Bucuresti, prin urmare sunt obisnuita si nu ma plang de galagia normala: masini, bormasini, oameni sau animale. As fi preferat sa ne anunte, inainte sa ajungem, sau cand am rezervat, ca va fi galagie, si sa hotaram noi cum facem, nu sa ne hotarasca ea programul de concediu. M-a mirat foarte mult atitudinea ei, am citit numai lucruri bune despre ea, insa cred ca este o femeie de nota 10 atata timp cat este laudata si interesul ei este atins, insa daca am indraznit sa ma plang de ceva... am vazut o alta fata a ei.

Pe langa aspectul cu constructia, nu ignorati nici drumul din fata vilei, circulat de masini, scutere si motociclete, si nici camping-ul aflat peste drum, la nici 20 metri de vila. De aici se aude galagie de dimineata si pana noapte tarziu. Asta se poate ignora totusi, daca se inchide usa balconului, e ok cat de cat. Daca va stiti mai sensibili reorientati-va totusi.

Dupa 4 zile am decis sa plecam - alta surpriza! O anunt pe Ecaterina, politicos, ca ne-am hotarat sa plecam ziua urmatoare, si o rog sa calculeze cat mai avem de platit. Platisem un avans de 30% la rezervare, insa mai era o diferenta de plata si ma ofer sa platesc pe loc, ca a doua zi sa putem pleca devreme si sa nu o trezesc. Raspunsul a fost "ok, dar trebuie sa platiti si jumatate din tot sejurul ramas, scrie pe foaia din camera (am gasit ulterior foaia, in sertarul de jos al dulapului, scria undeva mic cu rosu). Rezolvam deseara, sa va ganditi bine, ca stie si Politia ca trebuie sa platiti". Asta nu am mai inteles-o, probabil ca se astepta sa facem scandal si ne-a amenintat preventiv cu Politia. M-am simtit umilita, eram cu banii in mana sa platesc si sunt amenintata cu Politia. Ma intreb daca asa procedeaza si cu alte nationalitati, sau doar cu romanii. Repet, nici macar un moment nu am ridicat tonul, am spus tot timpul "please" si "thank you", am evitat orice forma de conflict. Am preferat sa platim in plus, numai sa nu ne certam si sa mai prindem putina liniste in concediu. Am ramas cu un gust amar si foarte dezamagita, in special ca atat Ecaterina, cat si locatia, au note foarte bune.

Prin urmare, note bune la curatenie si aspectul camerei. In rest, nu recomand.

Trimis de Abi83 in 29.06.15 17:14:20
Validat / Publicat: 29.06.15 17:44:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1632 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Abi83); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[29.06.15 17:37:57]

@Abi83: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

marijuan
[29.06.15 18:29:06]

Din review-ul tau aflu ca peste drum este un camping, lucru care ma intereseaza. Tot din recenzia ta, aflu ca acesti camping e foarte aproape de constructia aceea, deci nici in el nu se poate sta. Este corect? Multumesc.

Abi83AUTOR REVIEW
[29.06.15 19:17:45]

@mariustipa - Buna, cred ca in camping zgomotul nu este prea mare, fiind pe partea opusa a strazii.

Filipidis si cladirea in constructie sunt orientate cu fata spre camping/drum, iar muncitorii lucrau cumva "in spate", nu spre drum, de asta inclin sa cred ca pe partea opusa a strazii e mai liniste. Cred ca problema este la vilele din spate, nu spre camping. In plus, de la ambele vile pana in camping mai sunt cam 20-30 metri (curte + strada + o alee in camping, in fata corturilor), care cred ca ar mai atenua eventualele zgomote. Partea cu "nu se poate sta" este subiectiva, noi am fi vrut sa dormim mai mult de 7.30, dar daca am fi fost mai matinali probabil ca nu ne-ar fi deranjat cu nimic constructia respectiva si am fi stat fara probleme.

calatorul
[29.06.15 19:50:20]

@Abi83 - Multumim pentru impresii si informatiile oferite, mi se par esentiale atunci cand alegi o destinatie de vacanta. De acord cu opiniile formulate si atitudinea, poate nu as fi platit mai mult decat am fost cazat, desi nici eu nu fac scandal, cu atat mai putin in vacante. As fi invocat inconfortul santierului de alaturi, care nu era mentionat nicaieri, pe sistemul *nu ati anuntat ca podeaua e alunecoasa. * Mai mult, as face mai multe semnalari si pe alte site/uri de rezervare turistica, e bine sa stie toata lumea ca turistii au dreptul si la confort, nu numai la cazare curatenie si alte chestii de baza, indiferent de locatie, clasificare si preturi.

Fara galagie, dar cu insistenta, as mentiona toate aceste lucruri, in reluare, pentru toti viitorii turisti din zona. Astfel incat administratorii sa stie ca, indiferent de originea turistilor, acestia solicita un tratament corect si civilizat. Succes si vacante mult mai frumoase in continuare.

jhon4
[29.06.15 20:47:00]

@Abi83 - Buna, noi o sa mergem in zona si eu am probleme cu zgomotul. Ma intereseaza sa stiu unde se afla cladirea in constructie? Cand vin dinspre supermarket cladirea in constructie se afla inainte sau dupa Filipidis?

Multumesc

Abi83AUTOR REVIEW
[29.06.15 22:40:24]

@jhon4: Buna, cum vii dinspre supermarket este chiar inainte de Filipidis, aproape lipit de acesta. Este o cladire tot tip vila, cam la fel de mare cat Filipidis. Poate aveti noroc totusi si progreseaza cu lucrul sau nu vor mai fi asa galagiosi cand veti merge voi

DinuP
[12.01.17 22:55:39]

Buna ziua,

Am scris si eu un review pentru Filipidis, am avut numai experiente placute cu Katerina si Giannis, sotul sau, in 2012 si 2013. Locatia imi place mult si am vazut, in fiecare an, (mai putin 2015) ca au tot modernizat foisorul, si cladirea.

Pot spune ca am ramas prieteni cu ei, si, desi am stat in alte parti ale insulei, i-am mai vizitat. Acum am asimilat noile informatii, chiar dupa ce am recomandat locatia unor prieteni... si am discutat detalii pe e-mail cu Giannis, pentru 2 camere. Am emotii, oamenii se mai schimba.

In privinta santierului de langa, in septembrie 2016, se lucra si nu cred ca se va termina constructia la timp pentru sezonul 2017, deci va fi zgomot si anul acesta.

Abi83, calatorul, DinuP, jhon4
Alte impresii din această RUBRICĂFilipidis Studios: