ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2022
6 AD. + 3 COPII -- v: 9,9,13
BUN

Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

La pomul lăudat, sa nu te duci cu sacul!

Bună ziua!

Am ales thassos doar ptr ca era mai aproape și speram ca și preturile sa fie la fel.

Cazarea am ales o după recomandări și în criza de timp. Cautasem 3 săptămâni. Si după preț, firește.

Am plecat din Moldova, vaslui, 3 familii cu câte un copil. Am ieșit din tara pe la calarasi și am înnoptat în Haskovo după ce mersese 700 km. Drumul bun, cu ceva autobanda (găsită doar cu google maps), nu o găsiți cu waze, atenție.

A doua zi, am mai mers 170 km, parca, pana la makaza, unde am întrat în Grecia. Am stat puțin, 20 min.

Atentie, în primii 20 km după granița, aveți multe camere cu radar, deci, atenție, conduceți cu 50km/ora... pe la ora 13, după un drum cu ferry de 30 min, am ajuns la cazare (38 euro taxa pe ferry)

despre SERVICII

Odată ajunși, am întrat și am fost întâmpinați de tanti Katerina, o blonda de vreo 45 de ani, toată un zâmbet. Doua familii (una era cazata cu o zi inainte) așteptăm cheile sa vedem camerele.

Surprinzator a fost ca ea, gazda, a spus ca merge sus cu câte o familie în parte, deci, familia mea a rămas jos, în soare, la 30 de grade, sa aștept!!!???

Am remarcat de la început ca nu prea ii pasa de ce vrem noi, ci mai degrabă sa și impună propriile reguli, deși noi eram în vacanta... Ne a explicat ca prefera sa nu gătim în chicineta ei (la ce o fi pus-o acolo???) și dusa a fost.

Era super curat, într-adevăr, nici la un hotel de 5 stele nu găsești asa ceva...

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cum nu făcusem eu rezervarea, camera mi s a părut super, mare alba, curata. Dupa descarcat de bagaje, am aflat ca nu primisem, din cele 3 camere rezervate, NICIUNA.

Am ridicat problema cu madam și surpriza"Daca nu va convine, mergeți în alta parte". Mie și familiei 2 ne convenea dar fam 3, cazați cu o zi inainte într-o baie, practic, atât era de mica, nu. Am sperat sa ii mute la camera rezervata macat pe ei dar au refuzat. Desi oamenii au spus ca plătesc suplimentar numai sa nu stea acolo, nu s a putut.

Rezervasem camerele 2,3, 5 (după culori, mov, gri și albastru) dar am primit 6,7, 10. Evitati 6 e practic o debara, nu ai cum sa faci măcar un dus, nu te poți roti, nu poți ridica mâinile deasupra capului.

Au repetat ca poate pleca oricine, oriunde. Unde s mergem, când făcusem rezervări din martie, la 75 euro pe noapte și pe 30 iunie va dați seama ce preturi erau în alta parte.

Departe de noi gândul ca suntem niște simandicosi. Inafara de curățenie și un pat bun, nu am cerut nimic. Doar respect. Pe care nu l am primit, din păcate. E adevărat, tot, noi, romanii, I am făcut pe greci sa uite de principii. Ptr ca despre asta e vorba...

Sa nu uit, nu va luați prea multe haine ca nu aveți unde sa le puneți. Dulapurile nu au rafturi. Faceti un turn ptr fiecare și aia e. Stabiliti de la început să vă lase lucrurile cum le puneți, ptr ca va umbla prin ele zilnic, aproape obsesiv. I am recomandat sa nu o mai facă dar tot schimba ordinea lor după capul ei, deși la mine era vorba de utilitate...

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Deși scumpisor, un prânz ptr doi adulți și un copil de 13 ani, cu bere, apa și ceva dulce, ajunge în jur de 70 euro, e greu sa te ridici flamand de ka masa. Si asta în condițiile în care eviți veșnicul porc. Pui nu prea au.

Dar plecasem țintit sa mancam la taverne autentice, tot ce pescuiesc de prin mare. Nu am regretat. Si mai ales, de încercat mielul. Delicios!

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja de lângă studio e praf, nu ai ce face acolo.

Si în fata studioului e un parc de rulote, acoperit de niște copaci înalți, deci nu ai cum sa vezi marea. Si mai au ceva copacii aia, niște lacuste (gigicas) care fac un zgomot infernal. Am înțeles ca o fac doar dacă e cald. Dar se opresc, rar, dar o fac. Si apoi nu ai de ales, te obișnuiești.

Satul e ok, natural, ca la noi la tara, fără mari investiții. Am cerut referințe despre plaje și se pare ca ideea sau imaginea noastră despre ce presupune asta, nu prea bătea cu a gazdei.

Plaja Cielo, în imediata apropiere, nu ma dat pe spate, unde mai pui ca unii chelneri erau ff agresivi. Adica după 2 guri de bere băute, erau în spatele tău, încercând sa te facă sa mai cumperi ceva, de frica probabil ca nu ai sa reusestis faci consumația de 30 de euro, motiv ptr care ți au dat sezlongurile.

Asa ca, ne am urcat în mașini, cu ceva recomandări, am început sa descoperim thassos.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Vathy Beach e superba, într-adevăr și nu e adevărat ca e greu accesibila. E drum greu, cu unghiuri și de 70 grade înclinație dar se poate cobori în siguranță. Merita 100%.

Apoi am găsit plaja LA SCALA. Ei, alta treaba, alta lume, alta atitudine. Palmieri, muzica live, tobe, saxofon, apa mica li limpede ptr copii, preturi ok, oarecum umbrita de niște pânze ingenios plasate.

Stabilisem sa stam 9 zile dar am stat doar 7, ajunsesem la concluzia ca e deajuns ptr noi.

De evitat filipidis, sincer, deși m am ținut batos, nu am reușit sa ma înțeleg nicicum cu madam Katerina. E un zid și nu I pasa ca ești în vacanta. Faci ca ea sau poți sa pleci, cui pasa ca ai rezervat ceva și ai primit altceva.

ATENTIE, mi a explicat ca pe booking are doar o parte din camere și altele direct. Probabil de asta ne a și păcălit...

Trimis de denisum in 12.07.22 20:42:27
Validat / Publicat: 12.07.22 21:36:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 883 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (denisum); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.07.22 21:33:28]

Bun revenit pe site, cu impresii, după o pauză de cââiva ani (buni)

[12.07.22 21:35:11]

Prețul indicat (600 euro) SIGUR nu este pentru „6 AD. + 3 COPII -- v: 9,9, 13” , așa cum ai declarat în caseta tehnică

Mai degrabă e pentru 2 adulți și un copil — e corect?

denisumPHONEAUTOR REVIEW
[12.07.22 22:11:19]

@webmasterX: corect, e ptr o familie. Cum rezervasem 9 nopți și am stat 7, ne a cerut 50%din valoarea prețului camerei ptr celelalte doua nopți. Adica am plătit o noapte în plus, numai sa plecam...

[13.07.22 09:24:30]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

bogdan marcuPHONE
[13.07.22 15:28:33]

@webmaster: bună ziua, dacă mai intenționați sa mergeți în Thassos căutați Elsa House (sincer nu știu cum este acum, noi am fost acum câțiva ani și am fost forte multumiti)

catalin_908
[15.07.22 09:39:54]

Ahhh Thassos... frumos. acest ferentari al greciei *** .

iti duci familia in thassos doar daca nu-i iubesti sau asteptarile de la viata sunt mici spre inexistente.

Grecia ar trebui sa inceapa cu minim Lefkada. de la ea in sus.

denisumPHONEAUTOR REVIEW
[15.07.22 10:08:45]

@catalin_908: ptr prima data în Grecia, nu aveam de unde sa știu. Desi am fost avertizat, tot nu am înțeles. Pesimistul spune„mai rău de atâta nu se poate", optimistul spune„ba se poate". Mi am luato...

bogdan marcuPHONE
[15.07.22 17:31:22]

@catalin_908: superba este Lefkada, noi am fost pe partea de vest, din păcate este dificila ptr adulți ca sa nu vorbesc e copii, adevărat, marea este frumoasa dar nu sunt plaje pe care copii sa se joace în apa (am fost cu 2 copii), pe partea de est, la Egee chiar au stat singuri și au înotat.

bogdan marcu, catalin_908, denisum
Alte impresii din această RUBRICĂFilipidis Studios: