ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.08.2012
ÎNSCRIS: 10.07.12
AUG-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 [ani]

Drum Thasos si vila Filipidis

Incerc sa fiu cat mai succinta in descriere, avand in vedere ca as dori sa scriu cat mai multe despre aceasta locatie, astfel incat si alti beneficiari ai acestui site sa fie pregatiti si informati cu cat mai multe lucruri.

Deci am ales acest Studio Filipidis pentru perioada 01.08.2012-08.08.2012, in urma cautarilor indelungate pe acest site, unde am gasit un review despre Studio Filipidis. Am avut un feeling ca va fi pe sufletul meu si asa a fost.

Incep cu drumul, prin a spune ca am plecat din Bucuresti la ora 4:30 dimineata, am ajuns in Giurgiu-vama la 5.30, fara sa gasesc coada. Luat rovigneta pentru 2 saptamani la Bulgari pentru ca sejurul nostru era de 8 zile.

Drumul prin Bulgaria a fost relativ ok, am ales varianta RUSE - BIALA - VELIKO TARNOVO - NOVA ZAGORA - SVILENGRAD, parcurgand pana la Svilengrad 358 km, consumand 20 l (Hyundai Accent 1,6). La 11.45 am trecut de vama Grecia si am intrat pe autostrada E95-A2. La 15:10 urmarind iesirea spre HRISOPOULI - KERAMOTI, am ratat-o evident ca si alti bucuresteni trecand de ea cu vreo 500 m. Ca sa nu mergem pana in Kavala si un drum mai lung cu feribotul, am ales sa mergem cu spatele cei 500 de m, pana la iesirea spre Hrisopouli - Keramoti, mergand incet foarte aproape de banda de siguranta.

In final am ajuns la Keramoti si ne-am asezat la coada pentru imbarcare pe feribot. Fiind in asteptarea feribortului am auzit un fasait la masina, constatand ca avem pana pe dreapta spate. In 15 min, dat jos bagaje din masina, scos roata rezerva, schimbat roata, pus bagaje la loc in portbagaj, suit pe feribot. Drumul cu feribotul a fost superb, este minunat sa vezi acei pescarusi. Evitati sa duceti masina la subsolul feribotului pentru ca va forteaza sa va apropiati foarte mult de peretii calei.

Dupa acostare in portul Thasos, la iesire spre destinatie langa o benzinarie Shell am gasit o vulcanizare cu service auto. Am aflat acolo ca anvelopa este distrusa iremediabil. Variantele erau anvelopa noua la comanda intr-o zi cu 100 euro sau second hand la 20 euro pentru tipul meu 195/55/15. Probabil la alte tipuri este mai ieftin. Evident am luat-o pe cea second hand, de altfel un Continental in buna stare.

Urmarind coordonatele GPS Studio Filipidis (24.7560596E 40.725035019507025N pt GPS Mio Moov sau coord GPS Latit 40o43’29.71”N, Longit 24 o45’22.45”E), am ajuns la destinatie in jurul orei 17:00 cu emotii asupra ceea ce vom gasi si parca uitand de oboseala drumului.

Impresii pozitive si extrem de placute despre grecoaica Ecaterina, managerul vilei pe care am indragit-o. Eu una nu ma saturam zi de zi sa vorbesc cu ea, sa o intreb de locatiile pe care doresc sa le vizitez, si ea sa-mi dea toate detaliile.

Toata vila straluceste de curatenie, camere nu foarte mari, dar nu aveti nevoie de mai mult pentru ca ideal e sa fiti plecati zi de zi in cate un loc.

Aici recomand o perioada de plecare in lunile iunie sau sfarsit de august inceput de septembrie, ca sa puteti pleca pe cate o plaja dis de dimineata si sa va intoarceti abia seara, mancand acolo la taverna de pe plaja respectiva.

Aici desigur depinde de locatie, pentru ca nu recomand sa mancati la toate plajele, mancarea fiind destul de scumpa. Recomand tavernele din Panagia si Potamia, unde am servit miel si ied.

De vizitat manastirea Arhanghelul Mihail pe care o recomand din toata inima, vedeti ca are program: 8:30-14:30 si 16:30-19:30. Este de vis si langa ea este si o pestera unde nu am apucat sa ajung.

Va mai recomand MARBLE BEACH, o plaja foarte mica de 50 m latime, cu pietricele de marmura, extrem de spectaculoasa, la care ar trebui sa va duceti de dimineata sa prindeti sezlonguri, pentru ca daca consumati orice la barul de pe aceasta plaja aveti 2 sezlonguri si umbrela, gratuite. Nu ca ar merita sa luati ceva de la acel bar unde sunt preturi de incremenesti, dar daca aveti bani, merita sa stati cateva ore pe acea plaja. Eu am ajuns destul de tarziu pe la 11:00 si nu aveai loc sa pui un ac pe nisipul de marmura, drept pentru care am intins 2 prosoape aproape de apa si am stat vreo ora si jumatate numai in apa care este spectaculoasa si garantez ca asa ceva nu se uita.

Alta plaja de vizitat este Paradise Beach, desi plaja pe care m-am simtit cel mai bine este chiar plaja de la locatia unde am fos cazati, Golden Beach, plaja care nu este aglomerata, un pic salbatica, foarte mare si destul de fina.

Ar mai fi de vizitat daca va tin picioarele, pentru ca nu se poate ajunge cu masina acolo, piscina naturala GIOLA, formata in stanca si alimentata din apa marii, in perioadele cu valuri. Are o adancime de circa 8 metri, si este spectaculoasa.

Daca soselele in Thasos sunt bune, unele iesiri spre plaje sunt drumuri accidentate, care va solicita masina. In functie de buget puteti inchiria niste Suzuki 4x4 pentru aceste drumuri.

Va mai recomand sa mergeti in Panagia si sa luati ulei de masline extra virgin 5l=20 euro, 3l=13 euro, direct de la fabrica, va indica orice localnic de acolo. Am cautat sa cumpar dar nu am gasit masline la cutie gen conserva, nu galetuse de plastic. Nu se gasesc nicaieri in aceasta varianta.

Mancarea nu m-a impresionat foarte tare nu sunt foarte multe specialitati grecesti din care sa gusti asa cum ma asteptam. Poti manca fructe de mare, dar gasesti si paste, souvlaki de pui, porc sau miel care seamana cu frigaruile noastre. Depinde de gusturi si nu ma voi pronunta mai mult de atat. Ceea ce nu mi-a placut deloc a fost ideea de cartofi prajit ca si garnitura, pe care ti-i da in pretul felului ales. Ca sa nu platiti in fiecare zi 5 euro pe 2 sezlonguri si o umbrela ideal e sa plecati de acasa dotati cu o umbrela buna si cu sezlonguri speciale de plaja (din acelea usoare cu plasa). De acasa mai recomand sa plecati dotati cu mancare neperisabila (paste, conserve ton, etc), daca alegeti varianta de camera cu chicineta, unde veti avea toate dotarile. Depinde de bugetul alocat, avand in vedere ca o masa de 2 adulti si un copil va va duce undeva intre 27 si 35 de euro cu tot cu bacsis. Asa ca faceti-va socoteala foarte bine de acasa, benzina fiind la fel foarte scumpa pe insula, 1,86 euro/l, iar pe continent 1,76 euro/l!

Cele 12 ore destul de obositoare cu vreo 4-5 opriri de cate 5 min. fiecare, merita din plin sa vedeti aceasta insula cu tot ceea ce ofera ea.

Precizez ca eu am ales locatia singura, din site-uri, am trimis la fiecare locatie aleasa mailuri cu cerere de oferta de pret, nu prin agentie, direct la locatie, scrieti in engleza si va vor raspunde in mod sigur.

Va recomand cu caldura inca odata sa va duceti la Filipidis, este aproape de plaja, campingul din fata vilei nu va deranjeaza absolut deloc, iar KATERINA este o femeie de exceptie care are in grija o vila cu 11 camere intretinute exceptional, cu o gradina superba plina de flori unde va puteti petrece serile la masa de sub vie cu un pahar de vin in fata, cu mirosul de briza a marii si cu imaginea muntilor in fata.

In total am facut Bucuresti-Studio Filipidis (Skala Panagia-Golden Beach) 1550 km (cu vreo 100 km facuti pe insula in plimbari) si retur, consumand 95l benzina cu un consum mediu de circa 6,9l/100km.

Trimis de CrisG in 13.08.12 00:05:35
Validat / Publicat: 13.08.12 00:29:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 7162 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CrisG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Ce se vede din Manastire.

[13.08.12 00:12:39]

@gelegram: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Pe viitor n-ar fi rau insa sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

Ce reprezinta acel '65' completat la rubrica 'PRET SEJUR'? (in caseta tehnica din stanga sus)

roth
[13.08.12 08:39:56]

Tare faina povestea, ai cumva un numar de contact ceva sa putem vorbi cu d-na Katerina?

Ma intereseaza un sejur la inceput de Octombrie si nu am idee daca mai sunt pe acolo in aceasta perioada.

Din descrierile tale pare ca merita cu brio sa stai in aceasta locatie.

Multumesc

[13.08.12 10:45:40]

@roth: Scrie-i pe mail si cere-i telefonul ca ti-l da, eu am uitat sa i-l cer cand am fost acolo, sau uita-te pe site-ul lor. In octombrie nu cred ca mai sunt in sezon deschis, ea locuieste acolo apartamentul ei fiind la demisolul vilei, sau intreaba pe mail si iti va da toate detaliile.

Cu placere.

[13.08.12 11:01:46]

@webmaster: Da am scris si de drum astfel incat daca se alege aceasta locatie ca si destinatie finala, turistul sa fie informat si despre drum, sa aiba toate informatiile importante odata ce se duce la Filipidis.

La rubrica pret sejur 65 reprezinta EURO.

Daca ajuta cu ceva, cand voi avea timp, voi separa DRUM THASOS cu toate impresiile despre acesta si STUDUOS FILIPIDIS cu impresiile legate de locatie. Ok?

[13.08.12 12:05:19]

@gelegram:

I-ar putea ajuta - si inca *mult*, avand in vedere calitatea f. buna a informatiilor despre drum - pe cei care merg in zona Skala Potamia, insa NU la aceste studiouri.

Ei NU vor ajunge sa citeasca aici, la rubrica Studios Filipidis si foarte probabil nu vor cunoaste informatiile despre drum prezentate mai sus.

65 de euro - am inteles (banuiam), insa ce reprezinta aceasta suma? E cazarea per camera pentru 7 nopti? (greu de crezut, insa aceasta informatie ar fi trebuit introdusa acolo) Sau cazarea per persoana? ori per persoana si per zi? Etc.

[13.08.12 13:02:07]

@webmaster: 65 de euro/ noapte / camera tripla.

De obicei ma pierd in detalii, de data asta nu am dat informatia completa, recunosc. As fi dorit sa scriu si mai multe, dar poate era plictisitor pentru cei care citesc. Informatiile trebuie sa fie scurte si la obiect, cred.

[13.08.12 13:17:35]

@gelegram: multumesc; am completat informatia din caseta tehnica (rubrica pret sejur) cf celor specificate mai sus.

just_me
[15.03.13 19:16:56]

Recomand aceasta locatie/plaja/loc cazare.

Am fost acolo la finalul lunii iunie 2012, tot dupa ce am vorbit pe mail cu sotul Katerinei si am trimis un avans. Noi am platit 250 eur/7 nopti/2 pers. Totul curat in camera/curte/balcon. Este ideal daca aveti copii:nisip fin, intrarea in apa se face foarte lin in Golden Beach, apa curata si calda.

Locatia e plina de romani de toate varstele, in unele localuri meniurile sunt si in romana (traduse mai stalcit ce e drept insa exista).

Recomand de asemenea vinul alb local vizita la manastire si neaparat un tur al insulei cu opriri in statiunile recomandate si mai sus si in restul.

Coordonatele GPS au fost de mare ajutor fix pana in fata vilei.

[15.03.13 19:21:25]

@just_me: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Floryn81
[17.02.15 21:31:42]

Chiar dacă l-am citit cu întârziere, la ceva timp de la publicarea lui, nu pot decât să apreciez un review bun, plin de informații utile pentru niște începători în ale Greciei ca noi, care dorim să încercăm pentru prima dată la vară această destinație.

Voi încerca să contactez proprietarii pentru o ofertă de preț la această locație.

CrisG, Floryn81, just_me, roth
Alte impresii din această RUBRICĂFilipidis Studios: