ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2015
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 28.11.14
AUG-2014

Kalogria Beach - cea mai faină plajă din vestul Sithoniei

Într-un periplu făcut în Iulie 2013 prin Sithonia, pentru descoperirea plajelor de pa acest deget mijlociu al Peninsulue Halkidiki, am ajuns şi pe această plajă şi de atunci am făcut plajă acolo de vreo 7-8 ori.

Dată fiind discuţia creată la review-ul anterior despre această plajă, m-am hotărât să îmi postez şi eu propriile-mi impresii.

Aşadar, la vreo 5-6 km. de Nikiti, pe drumul spre Neos Marmaras, la poalele dealurilor Itamos (formaţiunile mai înalte de pe Sithonia), o să găsiţi (dacă circulaţi cu viteză regulamentară - şi vă recomand asta, dat fiind drumul foarte virajat în zonă) un indicator rutier, care vă arată faptul că la dreapta este Kalogria Beach (foto 1) şi nu Mango Beach cum a botezat-o cineva :)

Coordonatele GPS ale respectivei intersecţii, unde trebuie să viraţi la dreapta sunt : N 40.179625 X E 23.71612.

După ce intraţi pe drumul de acces la plajă (unul care merge paralel cu şoseaua principală, iar după Hotel Mango, cele 2 se reunesc), unul din puţinele drumuri secundare, de acces la o plajă, asfaltate, se coboară circa 400 metri (foto 2) şi se ajunge la o intersecţie (foto 3), de unde în dreapta intri pe domeniul Mango Beach Bar, iar în stânga se continuă drumul cu o zonă neamenajată, o zonă amenajată, cu şezlonguri, în zona unei rulote ambulante, unde se închiriază şi caiace şi mai ales hidrobiciclete, mai apoi există o altă mică zonă neamenajată, unde poţi să stai pe cearceaf şi mai apoi Kalogria Beach se sfârşeşte cu o plajă mai mică, amenaţată, plaja Hotelului Mango, după care, se iese în şoseaua principală. Tot drumul este străjuit de leandri şi pini, iar în zonă există mai multe case de vacanţă greceşti, dar nu am nici un fel de informaţie că acestea s-ar închiria în regim hotelier.

Din câte ştiu eu, singura posibilitate de cazare în zonă este hotelul de 2 stele Mango. Nici magazine nu o să găsiţi în zonă, aşa că dacă nu vă aduceţi cu voi cele trebuincioase, vă puteţi aproviziona cu mâncare şi băuturi doar de la Mango Beach Bar (am mâncat aici salate, hot-dog şi gogoşi), de la rulota ambulantă (nu am luat nimic de acolo, dar au hamburger şi hot-dog) sau de la terasa hotelului Mango, în extremitatea sudică (am mâncat o dată acolo, nu am fost încântat).

Dar să revin. Kalogria Beach are vreo 600 metri de nisip fin, fin, cu intrarea destul de lină în apă, o apă caldă şi limpede, de un albastru grecesc ( :))). Forma acesti plaje, de pe partea vestică a Sithoniei, dacă o priviţi pe hartă este una (de la Nord la Vest) ce se aseamnănă cu 2 paranteze rotunde, aşezate una sub alta. Prima mai mare (de vreo 400 metri - de la Mango Beach Bar până la o zonă stâncoasă) şi una mai mică de vreo 200 metri (de la zona stâncoasă până la plaja Hotelului Mango).

Eu am stat exclusiv pe plaja amenajată a Mango Beach Bar, o plajă excepţională, unde chiar poţi simţii spiritul... elen :)

Imediat după ce faci dreapta la indicatorul din foto 3, vei fi întâmpinat de băiatul aflat de pază la parcarea Mango Beach Bar ( coordonate GPS : N 40.178272 X E 23.714601 ), care după ce se asigură că ai înţeles faptul că parcarea de acolo este doar pentru clienţii acestei locaţii (cei ce stau în zonele neamenajate îşi pot lăsa maşinile de-a lungul drumului secundar - cam îngust, pentru ca eu să-mi simt maşina în siguranţă, motiv pentru care, nu am lăsat-o niciodată acolo), îţi permite accesul în cele 2 zone de parcare.

Una în dreapta, amenajată la umbra unor copaci mari şi una chiar în faţă, amenajată la soare. Cum, principiul ocupării este primul venit, primul servit... locuri d eparcare există suficiente, dar nu întotdeauna la umbră. Eu, fiind matinal, am avut întotdeauna de unde alege. Parcarea nu se plăteşte, aveţi grijă să nu vă jumulească... :))

Plaja de la Mango Beach Bar are vreo 80 - 100 şezlonguri aranjate pe 4-5 rânduri, câte 2 la o umbrelă din stuf (eu am stat de fiecare dată în extremitatea stângă/sudică a acestei plaje, spre zona neamenajată, pe primul sau al doilea rând... dintr-un sentiment de nevoie de spaţiu :)

Sub fiecare umbrelă există şi o masă (din alea tipice de pe plajele greceşti - din plastic, cu 4 adâncituri, ude pot sta în siguranţă băuturile), pe care (dacă vrei) ţi se pune şi o scrumieră...

Pe stâlpul din lemn al umbrelei este prinsă cu holşurub lista de meniu (foto 4). Iată câteva preţuri din 2014 (toate sunt în euro): espresso - 3, espresso double - 3,5, cappuccino - 4, freddo espresso - 3,5, sucuri - 3, sucuri naturale - 4, bere Amstel/Heineken/Mythos - 4, chicken/greek/chef salad - 6, hot-dog - 3, gogoaşă - 2.

Dacă consumi orice din lista de meniu x 2, primeşti acces gratuit la o pereche de şezlonguri, o umbrelă şi o masă. Dacă nu vrei să consumi nimic, poţi sta la plajă acolo, iar un şezlong costă 2 euro.

Chelnerii sunt foarte mulţi, mişună non-stop printre şezlonguri, aşa că nu ai cum să te deshidratezi până-ţi aiu şi aduc comanda, sunt foarte serviabili şi buni cunoscători de englază...

Pe plajă predomină grecii, mai ales în week-end, numărul românilor fiind de sub 10 maşini, când am fost eu acolo...

Pe plajă, peste zi apar şi nelipsiţii vânzători ambulanţi de gogoşi, ochelari, umbrele, artizanat (din Haiti, parcă), etc... Am luat şi eu o umbrelă faină/mare sănătoasă, cleşti pentru prosoape (genul celor pentru rufe - mult mai mari) şi mai ştiu eu ce...

Sigur că Beach Barul Mango are 2 terase acoperite, cu mese, dacă nu vrei să savurezi cafeaua şi salata pe şezlong, internetul wifi merge bine chiar şi de pe malul mării, iar muzica te însoţeşte-ntreaga zi, fără să te indispună.

Toaletele sunt foarte curate, au şi consumabile, duşul cu apă dulce şi rece, este unul care se varsă într-o zonă din care apa ajunge în mare, aşa că este interzis să foloseşti cosmetice...

Zilnic, într-o plimbare, sau două am bătut Kalogria Beach de la Nord la Sud, aşa că vă pot spune că am o părere foarte bună despre întreaga plajă, doar la cele 2 extremităţi şi la îmbinarea celor 2 acolade există stânci ieşite din mare, dar aceste zone nu acoperă mai mult de 0,1 % din suprafaţa plajei.

Cei ce doresc să închirieze hidrobiciclete pot ajunge cu uşurinţă la o mică insuliţă stâncoasă situată la circa 4-500 metri în larg.

La plecare, după ce v-a bătut soarele-n cap toată ziua, aveţi grijă la reveniea în şoseaua principală. Pentru că-i destul de circulată şi va trebui să vă amintiţi pornirea în pantă...

În concluzie, AmFostAcolo de mai multe ori, am să mai merg dacă o să am posibilitatea şi v-o recomand şi vouă fără rezerve!

Trimis de bogumil in 28.06.15 21:11:27
Validat / Publicat: 28.06.15 21:42:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 14694 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogumil); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Kalogria Beach - privire de la plaja de la Mango Beach Bar spre zona neamenajată a Kalogria Beach.

[28.06.15 21:19:56]

@bogumil - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației noastre de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

[28.06.15 22:01:12]

@webmasterX

Era şi cazul să-l scriu

@all

Am uitat să scriu în review Dacă comandaţi o cafea, orice cafea, primiţi gratuit şi o apă plată la 0,5 l. la Mango Beach Bar, ca în multe alte locuri în Grecia.

Nu comandaţi (ca mine) o cafea şi o apă lângă

Andox CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[28.06.15 22:29:03]

Prea fain, prea ca la tara

marocanu21
[28.06.15 22:32:20]

@bogumil: Trebuia să-l scrii mai demult! Oricum e bine de știut! Numai că nisipul nu-i chiar fin-fin și intrarea foarte lină! Ălea le găsești la Sarti și la Karidi Beach - Vourvourou! La Kalogria un motiv de nemulțumire al nepoților a fost că nu puteau să facă castele de nisip și nici volei nu se putea juca ca lumea! De gustibus! :-D

[28.06.15 22:43:23]

@Andox

Corect! Prea fain, prea ca-n Grecia... europeană (încă)

@marocanu21

Mie mi s-a părut fin, drept îi că nu ca la Karidi. Şi îi drept că nu există teren de volei amenajat (dar nici la Karidi nu este). Na' şi cu astea fiind spuse...

Mulţumesc tuturor pentru vizită!

[29.06.15 10:31:42]

[29.06.15 15:36:19]

Multumim, meserias, complet, interesant si foarte util. Citit, placut, votat, memorat.

[29.06.15 16:54:54]

@webmaster & @calatorul50

Mulţumesc pentru aprecieri.

@all

Mulţumesc c-aţi trecut pe aici.

Adina - addcont

@addcont

Sincer, mulțumesc!!!

Dan&Ema
[04.07.15 03:11:33]

Excelent articol. Acum cand sunt in faza de documentare pt o posibila Grecie inca europeana.

[30.07.15 15:24:18]

@bogumil - Draga @bogumil, multumesc inca o data pentru informatii, am gasit Kalogria beach la locul ei, chiar acuma sunt pe plaja pe nisip si uite ca am si net. Apa calda si frumoasa, o sa povestesc de/acasa, foarte cald acum pe plaja iar in rest dogoritor.

O singura completere sau o actualizare: acuma in plin sezon preturile s/au adaptat, si anume un sezlong costa 2 euro toata ziua, deci 4 E perechea, separat de consumatie, ceea ce nu e prea mult pentru Grecia in august. Peste asta platesti ce bei sau ce mananci, la preturi de pe plaja cele mentionate, fara nicio modificare.

Face drumul pana aici si toti banii, mai revin de acasa cu detalii. Vacante frumoase deci.

[30.07.15 21:42:55]

@calatorul50

Mulţumesc mult pentru confirmarea de la faţa locurilor a scrierilor mele şi pentru aducerea la zi a preţurilor.

Vacanţă cât mai faină şi să ne citim cu bine...

[31.07.15 09:35:35]

Si inca o completare, ca in cea de mai sus scrisa de pe plaja m/am grabit, sa nu va sperii cu cei 2 euro suplimentari pentru sezlong, adaug ca la fiecare cafea/etc. comandata pe plaja primesti si o apa rece bonus. Pentru toti doritorii, indicatiile din relatarea de mai sus sunt foarte exacte si utile, despre drumul de acces, parcari la umbra si la soare, mancare, amenajarea plajei, preturi, tot. Eu ca sa ajung aici am plecat cu reviewul printat la mine si am mers la fix, azi incerc si terasa de la hotel Mango pentru masa de pranz, multumesc inca odata, am sa aduc un ouzo sau un tzipouro cu mine pentru cand ne/om intalni cumva.

TLA
[03.08.16 19:28:21]

Excelent! de vreo 10 ani merg in Sithonia, Gerakini, am inconjurat mare parte din peninsula in fiecare an, dar plaja asta am ratat-o!! anul asta imi iau revansa! daca a fost deja anul asta cineva si are info proaspete ref la preturi, in luna august, as aprecia!

Traveler666
[09.09.17 21:43:52]

@bogumil: Update 2017.

Băiatul de la parcare îți explică regulile jocului: nu ai voie să duci băuturi și mâncăruri proprii, iar două șezlonguri cu o umbrelă costă 3 euro. Doar așa, ca taxă de intrare. Desigur poți să stai direct pe cearșaf for free ☺️

Prețurile sunt în limita bunului simț.

Recomand cu încredere această plajă!

[10.09.17 00:23:28]

Alt update, august 2017: în partea sudică, în dreptul hotelului, sînt 3 rînduri de șezlonguri. În august, cînd era plin, 90% greci, fiind pesemne lună de concediu, ca și la noi (am găsit loc convenabil aici după ce mai încercaserăm să ne instalăm pe alte 4 plaje, pe care nu era loc), locul costa 8 euro (loc adică 2 șezlonguri-pat și o umbrelă, plus măsuță și un mini-seif, și la cerere încă un scaun de plajă) și era o limită minimă de consumație: în primul rînd de la mare 50 euro/loc, în rîndul 2 - 40 euro, în rîndul 3 - 30 euro. Suma includea cei 8 euro pentru șezlonguri. Mai sus, pe iarbă, cred că era fără consumație minimă. Plăteai toată suma minimă de la început, iar la final mai plăteai eventuala diferență dacă depășeai. 2 adulți și un copil nu e greu să atingi pragul, dacă stai peste prînz, căci aveau o serie de preparate „expres” - pui pane, sandvișuri, salată de fructe (asta era spectaculoasă, o piramidă cu pepeni, struguri, nectarine, ananas etc., construită peste gheață din belșug). Plus toată gama obișnuită de băuturi.

Mașina am lăsat-o lîngă zidul terasei hotelului, pe strada de acces. Am zis mersi că am găsit loc. Habar n-aveam numele plajei; oricum, pe unde intrasem noi, adică dinspre sud, indicatorul zicea Spathies Beach, că asta era prima venind dinspre încolo. Traficul era la fel de bine organizat ca la noi, blocaje frecvente pe drumurile secundare, fundături, totul rezolvat prin buna înțelegere între cei implicați.

Plaja are de toate pentru toți: și intrare lină în apă, cu nisip (nu fin, dar fără pietre), și zone de stînci pentru snorkeling. Poți petrece fără să-ți dai seama două ore cu nasul în apă și spinarea la soare, învîrtindu-te în jurul zonelor stîncoase, unde cu timpul înveți ce specii de pești preferă anumite locuri, care stau la marginea abisului, care printre pietre etc. La nițel peste 100 m în larg, în drum spre insulița care se vede de pe plajă, am nimerit într-un banc de meduze de nu mai știam pe unde să mă mai strecor. Unde întorceam capul, îmi apărea una în cîmpul vizual. Arătau destul de periculos, o combinație de maro-bej cu pete vineții, și erau destul de babane (totuși nu cît alea record de le găsești pe la noi, de umpli un lighean cu una; oricum, erau evident altă specie) așa că am spălat putina urgent din zona respectivă.

Și eu aș zice că e printre cele mai bune plaje de pe coasta de vest. Nu le-am văzut pe toate, dar asta e OK din cam toate punctele de vedere.

[10.09.17 11:59:51]

@abancor: Multumim pentru informatiile si detaliile oferite, nu am fost in zona aia de plaja.

Dar Spathies sunt chiar doua plaje pe Sithonia, imediat langa Kalogria spre sud, una mare, probabil cea descrisa aici, si una mica pe care am fost si eu, complet neamenajata, dar un mic golf foarte frumos umbrit de pini si cu stanci pe margine dar si cu nisip moale si intrare lina in apa.

Am retinut informatiile, de 30 de euro se poate sta si peste pranz ca sa includa o mancare si desigur o salata de fructe, pe langa frappeuri sau alte bauturi. Vacanta frumoasa asadar.

[11.09.17 08:09:00]

@calatorul: Cred că Spathies e una singură. Mai sus e descrisă Kalogria, asta e cea mare. Spathies (de alături, pe lîngă care zic că am trecut) e exact cum zici, un golf mic, fără șezlonguri, mărginit de stînci și umbrit de pini. Sînt una lîngă alta, despărțite de cîteva zeci de metri de stînci, și cu acces pe aceeași stradă secundară.

Mai precizez ceva la ecoul meu de mai sus, că îmi dau seama că am omis: hotelul la care fac referire e Mango, de care e vorba în review. Plaja unde am stat are tot firma Mango Beach Bar, și ocupă exact capătul sudic al plajei Kalogria, șezlongurile ajung pînă la zona stîncoasă. Evident, cui îi place poate sta la plajă și pe stînci, între Kalogria și Spathies.

Treaba cu gustările pe plajă nouă ne-a fost chiar de folos, avînd în vedere că exista o nepotrivire între orarul de masă al copiilor și cel al adulților (care preferam să mîncăm doar de 2 ori pe zi, micul dejun și apoi cina pe la ora 6 seara, mai ales că mesele grecești sînt bogate, cu mulțime de antreuri etc.), așa că ceva de ronțăit pe la ora prînzului, plus o salată de fructe (chiar era ispititoare) a fost la fix pentru puștime ca să nu chițăie de foame pînă spre seară, și să nici nu fie nevoie să plecăm de la plajă.

[11.09.17 10:06:32]

@abancor: Asa o fi, eu am auzit la pensiunea Spathies pe Sithonia, mai jos de Nikiti pe sosea, ca sunt doua plaje cu numele asta, dar nu am gasit/o decat pe cea mica.

Iar Kalogria este intr/adevar inconfundabila, insa are mai multe portiuni, cum este si cea din capatul opus zonei cu Mango, inspre nord, unde dupa plaja cea mare cu parcare si acces din sosea, urmeaza o mica fasie de nisip si apoi un alt golfulet amenajat, cu alt beach bar si plaja lui aparte, nu am vazut sa fie mentionat vreun nume pe dansa.

Si cu mancarea greceasca sunt din nou de acord, abia astept sa o mai gust.

[12.09.17 21:52:16]

Da, cică sînt 2, sau mai bine zis una cu 2 părți. E golfulețul mic de care vorbim și încă una mai mare, tot neamenajată, mai la sud de el. Ambele se cheamă Spathies. Am citit adineauri pe net. Crezusem inițial că am creat eu confuzie prin ecoul meu.

Adina - addcont, calatorul, Dan&Ema, marocanu21, TLA, Traveler666
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Nikiti-Metamorfosi: