ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2015
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 28.11.14
AUG-2014

Terasa Hotelului Mango - Kalogria Beach

Pentru că în review-ul anterior, despre minunata Kalogria Beach, un review extrem de bine primit și apreciat de cititori (cel mai votat review al meu și singurul care a stat câteva zile, spre mulțumirea mea, pe prima pagină a saitului, la rubrica ”Cel mai votat articol în ultimele 7 zile”, drept pentru care vă mulțumesc tuturor), am arătat faptul că pe acea plajă, vă puteţi aproviziona cu mâncare şi băuturi doar de la Mango Beach Bar (am mâncat acolo salate, hot-dog şi gogoşi), de la rulota ambulantă (nu am luat nimic de acolo, dar au hamburger şi hot-dog), însă singura locație unde se poate consuma mâncare gătită este terasa Hotelului Mango, m-am gândit să scriu acest review, ce va cuprinde experiența mea acolo.

Adresa web oficială a hotelului de care ține terasa : mangohotel.gr - din păcate este destul de ”sărăcuță” în informații;

Coordonatele GPS ale terasei sunt : N 40.174596 X E 23.717130;

Experiența mea nu este foarte grozavă, în ce privește această terasă/restaurant, mai ales cu referire la fructele de mare servite acolo, pentru că mă așteptam la altceva de la o terasă grecească, din Grecia ( :))), amplasată pe malul mării. Sigur nu mă așteptam la midii congelate :((

Dar, se pare că, dat fiind lipsa de concurență, lucrurile pe acolo... ”merg și așa”... sau poate am avut eu așteptări prea mari...

Deci, cei cazați în hotel și cei de pe plajă, sunt clienți fideli și cumva captivi ai acestei terase.

Să revin. În August 2014, fiind pe plaja Kalogria, câteva zile, am servit prânzul de mai multe ori la terasa de la Hotelul Mango...

Astfel, de pe plajă, pe malul mării am mers cei 5-600 metri până la această terasă, situată în extremitatea sudică a plajei, pe partea drumului cu hotelul, vis-a-vis cu plajă, unde există încă un beach bar.

Prima impresie pe care mi-a lăsat-o a fost aceea a unei locații... prăfuite, dar mi-am zis că-i pe malul mării, și îi ceva normal... :)

Construcția este din lemn (cu grinzile la vedere/aparente), vopsită în alb, cu acoperiș de țiglă, fără uși și geamuri, doar în locul geamurilor există niște storuri, care-n timpul arșiței te pot apăra de razele soarelui.

Pe pereți, decorurile sunt minimaliste, câteva reclame la bere, în zona barului și a bucătăriei, un poster mare cu autoreclamă și câteva fotografii înrămate cu diverse peisaje grecești.

Pe jos, podeaua este din piatră cimentată.

În opinia mea, există circa 60-70 locuri pe scaune, la mese de câte 4 persoane, atât mesele, cât și scaunele sunt din lemn, vopsit în alb.

Odată ce ai ocupat loc, peste masă, așa cum am mai văzut foarte des în Grecia, ospătarul care deservește zona în care te-ai așezat, pune celebra față de masă din hârtie (de unică folosință), pe care o prinde cu niște cleme de masă ca să n-o ia vântul și îți lasă meniul.

Mi-au plăcut tacâmurile care vin frumos aranjate și învelite în șervețel, peste care-i trasă o hârtie cu numele terasei/hotelului. Dă un aer mai deosebit și impresia de curat...

Meniul este unul destul de simplu, nimic complicat, destul de puțin variat și nu tot ce se regăsește în meniu există și-n bucătărie.

Am constata că există... capitolul ”antreuri” - unde se regăsesc vinete, cartofi, aripioare prăjite, brânză feta, etc... Aici prețurile sunt între 3 și 5 euro.

La capitolul salate, pentru un preț între 3 și 7 euro, puteți comanda salată Caesar, Greek, Chef, salată de castraveți și roșii, etc.

Ei bine, pe paginile din meniu (vreo două din câte rețin eu), destinate fructelor de mare, erau trecute vreo 20 de poziții cu prețuri, adică vreo jumătate nu se găseau, cu toate că erau trecute în meniu.

Astfel, la 8 euro sunt prezente midii prăjite (natur sau cu ceva sos), la același preț cu o porție de calamari prăjiți, midiile cu orez, pe la 10 euro, la același preț este și o porție de caracatiță prăjită.

Oferta la pește este foarte redusă, respectiv porția de hamsii sau sardine prăjite erau pe la 7 euro și cred că mai era o porție de sepie la 10 euro.

La capitolul ”mâncare la grill”, adică tot un fel de fast food, nimic elaborat. Celebrele ”piept de pui la grătar”, burger de vită (cu sau fără brânză), grătar din porc, vită și vițel, la prețuri în jur de 8 euro porția.

Nu rețin să existe în meniu deserturi, dar... se poate completa de pe plajă cu o gogoașă.

Băuturile sunt pe la 1,5 euro apa, 2 euro sucurile (gama coca-cola), cafeaua pe la 3 euro, berea la 3,5 euro sticla de 500 ml. (Amstel, Heineken și Mythos).

Nicăieri în meniu nu există trecute cantitățile pe care le conține o porție din mâncarea pe care ai comandat-o, așa că nu-ți poți face o idee despre ce și cât comanzi sau dacă-ți ajunge sau nu. Surprizele vin când îți sunt aduse bucatele (pentru că, în opinia mea, porțiile nu sunt foarte generoase) și mai apoi, la nota de plată :))

Eu am mâncat acolo o porție de midii prăjite, care a constat din 7 midii congelate, prăjite în baie de ulei, la 8 euro. Sunt servite fără garnitură, fără salată, fără nimc, în afara unei bucăți de lămâie...

Am mai mâncat acolo un cotlet de porc la grătar cu cartofi prăjiți și orez cu legume. Prețul a fost de 8 euro. Bun, nu am obiecțiuni.

Am primit la masă și câteva felii de pâine stropite cu ulei de măsline și presărată cu oregano. De efect și gustoase.

Altădată am luat salate (parcă Greeek Salad), la 7 euro. Bune și răcoritoare pe zăpușala de afară...

Nu am primit nimic, niciodată din partea casei - fructe sau desert, așa cum se întâmplă mai mereu prin Grecia.

Ospătarii sunt cei care deservesc și beach barul, îi recunoști cu ușurință după tricourile maro cu sigla mango (de la Mango Hotel, nu de la celebrul brand de haine cu același nume :))), sunt ok., puțin cam plictisiți...

Până nu uit. Wifi-ul există și are semnal foarte bun. Am putut vorbi prin viber acasă, în România...

Concluzia mea este că, nu este o terasă deosebită, pare cam prăfuită, dar neavând concurență, nu ai ce alege. Așa că... nu rămâi flămând, nu faci intoxicație, dar nici nu-ți bucuri papilele gustative cu ceva rafinat, deosebit. Dacă mergi acolo în deplină cunoștință de cauză (asta-i rolul prezentului review), s-ar putea să fi chiar mulțumit :)

Așa că, AmFostAcolo de mai multe ori și dacă o să mai ajung în zonă, o să mai merg, neavând altceva de ales pe minunata plajă Kalogria și vi-l recomand și vouă, cu bunele și relele prezentate în rândurile de mai sus!

Trimis de bogumil in 04.07.15 20:39:04
Validat / Publicat: 04.07.15 21:09:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 3546 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogumil); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Terasa Mango, Kalogria Beach - cotlet de porc la grătar cu cartofi prăjiți și orez cu legume.

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Nikiti și împrejurimi? :