ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2015
ÎNSCRIS: 16.06.15
JUN-2013

Plaja Mango - inotand cu soarele si luna

Despre sederea in Nikiti voi incerca sa povestesc separat.

In cele 7 zile cat am stat acolo, obisnuiam ca dupa pranz sa ne urcam in masini si sa plecam in cautare de plaje noi. Ieseam de pe sosea de cate ori vedeam un loc care ne atragea atentia. Uneori desopeream plaje pustii si neamenajate, alteori gaseam locuri prietenoase unde ramaneam pentru restul zilei.

Astfel, in una din zile am descoperti plaja Mango, situata la sapte km de Nikiti.

Plaja nu este nici foarte lunga, nici foarte lata; este înconjurată de stanci si pomi. Insa nu e deloc aglomerata. E intima si linistita; se aude o muzica placuta in surdina. Poate de aceea ne-am lasat asa de greu plecati pe inserat.

Nisipul alb e foarte fin, apa parca mai limpede decat in alte parti, fara pietre la intrare. In unul din capete, printre stanci, am vazut pentru prima oara calamari altfel decat in farfurie. In cealalta laterala am putut vedea arici de mare. Apa fiind foarte linistita, fara valuri sau curenti, am inotat pana la stancile iesite din apa la aproximativ 100 m de mal.

Restaurantul hotelului cu acelasi nume ca si plaja are o terasa chiar pe malul marii. Am coamandat repede, mancarea foarte buna si ca mai peste tot in Grecia, dupa masa am primit pepene si struguri din partea casei.

Ce mi-a placut insa cel mai mult a fost faptul ca am stat in apa pana seara tarziu, cand luna era sus pe cer, iar soarele deja intra in mare.

Trimis de Adina - addcont in 23.06.15 13:13:33
Validat / Publicat: 23.06.15 15:20:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4813 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adina - addcont); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 the night is young

[23.06.15 15:37:51]

Interesanta relatare dar cam scurta, noroc de pozele multe si frumoase. Am facut si noi aceeasi cautare de plaje stand la Metamorfosi, unde plaja e foarte neprimitoare, dar coborand mai jos de Nikiti pe tarmul marii in cautarea lor. Unele foarte frumoase, dar nu le/am mai vazut de vreo 10 ani si m/as reintoarce daca as sti ce mai e prin zona. Multumim oricum pentru informatie.

[23.06.15 16:40:59]

@calatorul50 -

Vazand pozele, mi-am amintit cat de bine ne-am simtit acolo.

Nu stiu ce puteam scrie mai mult decat ne-a fost greu sa plecam cand s-a innoptat...

Noi ne-am caat in Nikiti chiar vis-a-vis de o plaja lata; era ok si sa fi stat acolo toate zlele, dar ar fi fost pacat sa nu descoperi si alte locuri frumoase.

In perspectiva unei vacante in zona, e usor sa gasesti locuri frumoase, pur si simplu mergand cu masina pe soseaua de pe coasta.

Daca nu ati fost inca, va recomand si Vourvurou, mai putin pentru a face plaja, ci mai degraba pentru o plimbare de cativa km practic catre larg, printre fasii de nisip cuprinse de ape nu prea adanci, care pot fi traversate cu piciorul.

In zona se pot inchiria barci cu motor, pretul nu e prea mare, se cere doar buletinul; pe greci nu ii intereseaza daca ai permis de navigare, se pare ca nu exista restrictii in zona; asa ca, daca va incumetati sa petreceti o zi in larg, puteti avea si un alt fel de panorama a tarmurilor stancoase sau impadurite si puteti ancora pentru anumite perioade pe plajele care va plac.

[23.06.15 17:04:30]

@addcont - MUltumesc pentru raspuns, e ok, eu am vazut toata Sithonia dar acum 10 ani si nu stiam ce mai e nou prin zona. De barci nu imi amintesc, e o informatie binevenita, ca si toate celelalte. Ma bucur ca au placut si altora locurile pe care le/am vazut si unde as reveni oricand cu mare bucurie. Succes si vacante frumoase in continuare.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[23.06.15 17:22:13]

@addcont - Mi-ai deşteptat amintiri plăcute din zonă iar pozele sunt reuşite.

[23.06.15 17:30:31]

@calatorul50 -

Da, noi am descoperit la fata locului posibilitatea de a face o calatorie de o zi cu o salupa de 4 sau 8 persoane. Unul din prietenii cu care eram e pasionat de sailing, asa ca in una din zile am oprit, conform obiceiului, la o plaja relativ pustie, unde vazuse el cateva barci Nu ne facusem sperante sau planuri, pentru ca nu avea permis pentru ape maritime; de aceea si uimirea ca in Gr a nu e necesar.

Am revenit in una din zilele viitoare, cu lazile frigorifice incarcate cu bauturi reci si gustari pentru jumatate de zi, cumparate de la un supermarket din Nikiti, la aproximativ 2-3 km fata de zona de promenada. Nu va inchipuiti ca am mers cu un yaht de lux cum vedem prin filme.... desi probabil se poate inchiria si asa ceva. Insa experinta a fost memorabila. Nu reusesc din pacate sa gasesc si ceva poze...

Dan&Ema
[23.06.15 21:17:54]

Superbonus pentru tine

[23.06.15 21:37:34]

@addcont

De fapt eşti într-o gravă eroare, în care-i arunci pe toţi cei ce te citesc!!!

Mango Beach nu există!

Ceea ce ne-ai prezentat tu este o mică, mică parte (cea sudică) a Kalogria Beach, pe care este adevărat că proprietarii de la Mango Hotel au 2 plaje amenajate sub denumirea de Mango, în extremitatea sudică, lângă hotel (o plajă slabă) şi în extremitatea nordică a Kalogria Beach (o plajă foarte, foarte faină, poate după cea din Sarti, cea mai bună de pe Sithonia ), între care mai există alte 2 plaje amenajate, locul unde se închiriază caiace şi hidrobiciclete şi o zonă unde-ţi poţi pune cearceaful sau umbrela, fără nici o constrângere de a plăti ceva consumaţie la terase.

Deci, review-ul tău, prezintă un crâmpei (cel sudic) din Kalogria Beach ( sau Akti Kalogrias în greacă ).

Cât despre mâncarea de la terasa hotelului Mango, eu nu o recomand, am mâncat acolo şi este scump şi prost gătită, iar fructele de mare sunt congelate şi nu proaspete cum te-ai aştepta pe o plajă-n Grecia.

Şi, crede-mă că am fost ani la rând pe plaja aia, ştiu ce vorbesc.

[23.06.15 21:40:36]

@bogumil -

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acelei destinaţii.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[23.06.15 21:42:31]

Uite, promit că am să fac asta, zilele ce vin!

[23.06.15 22:21:09]

@bogumil

"De fapt eşti într-o gravă eroare, în care-i arunci pe toţi cei ce te citesc!!!

Mango Beach nu există!

Ceea ce ne-ai prezentat tu este o mică, mică parte (cea sudică) a Kalogria Beach"

Da, intr-adevar, plaja este o mica parte din Kalogria, langa hotelul Mango, si am si prezentat-o ca pe o plaja mica: nici foarte lunga, nici foarte lata.

Intr-adevar daca imi amintesc bine accesul era permis contra unei consumatii de la bar. Pe noi nu ne-a deranjat asta. Asa cum nu ne-a deranjat nici faptul ca plaja e atat de mica, ba din contra, noi am fugit de locurile aglomerate.

Faptul ca ne-am simtit bine acolo pana la urma e cel mai important si am vrut sa impartasesc o experienta pentru mine placuta pe o plaja mica, intima si linistita, care in fond exista, indiferent care ar fi denumirea sa corecta.

Daca experienta D-voastra acolo a fost mai putin placuta e un caz nedorit si e dreptul Dvs sa va exprimati opinia in acest sens.

[23.06.15 22:40:46]

@addcont:

Atunci când prezenți pe un sait de impresii turistice, cum este acesta, o locație, este esențial să fi exact în exprimare, pentru că altfel, cititorii tăi vor căuta o locație care nu există, în urma formării unei impresii greșite după ce te-a citit pe tine.

La cât mai multe review-uri corecte, pentru buna informare a cititorilor tăi!

[23.06.15 22:58:11]

@bogumil -

Prezentarea a fost in fond una generala, am preferat sa spun putin si sa las pozele sa vorbeasca pentru mine. Sunt la inceput pe acest site; m-a prins oarecum febra, dar m-am trezit, multumita acestei apostrofari (zic eu un pic cam dura); probabil n-ar strica o pauza, poate ca abordarea mea nu e potrivita unui site de impresii turistice.

E intr-adevar important sa "fii exact, pentru a nu-i dezinforma pe cititorii care... te-au citit".

Oricum, multumesc pentru sugestii si sfaturi. Succes in continuare si plimbari cat mai placute!

[23.06.15 23:34:03]

@Dan&Ema -

Merci, abia acum am inteles

Incepatorii astia!

[24.06.15 06:43:48]

@addcont

După ce-ţi va trece supărarea de moment (pe care eu nu am dorit-o), vei înţelege (poate) sensul demersului meu.

De ex., peste 7 ani, când cineva va citi review-ul tău, încântat fiind de scriere şi de fotografiile postate de tine, va deschide încă o fereastră în browser şi va căuta pe google Mango Beach. Moment în care se va trezi că nu o găseşte, pentru că ea se numeşte (turistic vorbind) Kalogria Beach. Şi... citind ecoul meu, va vedea despre ce-i vorba cu adevărat.

Asta a fost sensul intervenţiei mele, deoarece noi, pe saitul asta nu combatem autorul ci ideea, deci, eu n-am nimic cu tine ci cu relatarea ta, cel puţin inexactă.

Sper, după ce vei înţelege demersul meu, să (re) începi să-ţi postezi review-urile pe sait, cu puţin mai multă grijă în a fi exactă în relatări. Nu de alta, dar esenţa saitului asta este acela de a fi de ajutor celor ce ne citesc.

Iar, în domeniul turistic literatura SF nu poate fi de ajutor. De ajutor sunt singur că da, impresiile personale şi adresele exacte, denumirile exacte, coordonate gps exacte, etc...

Toate bune!

[24.06.15 08:07:02]

@bogumil -

Am inteles de la inceput sensul demersului si mi-am insusit critica de a fi prezentat lucrurile la modul prea general.

Poate pe viitor aveti in vedere supararea mea si veti fi mai rezervat (chiar si indreptatit fiind), sa folositi atatea semne de exclamatie; in mod cert va puteti exprima nemultumirea si in alt mod, se vede asta din posturile ulterioare. Iar supararea de moment a trecut, doar ca nu-mi doresc in viata mea asemenea vibe-uri negative.

Acum ca lucrurile au fost lamurite, cititorii au informatii corecte; sa pastram totusi o nota pozitiva, pentru ca in fond este vorba de o zona frumoasa, care merita vizitata; eu personal iubesc Grecia si indiferent de zona, voi reveni mereu cu drag.

[24.06.15 09:20:58]

@addcont - Multumesc pentru detaliile oferite, in urma discutiiilor de mai sus am identificat si eu plaja respectiva, alta decat cea pe care am gasit/o eu in Sithonia, pustie, cu nisip fin si apa mica si limpede. Este vorba despre plaja care acum este amenajata in partea ei dinspre Hotelul Makedonas si se numeste Koviou beach. Ok, adaug si votul meu acestor informatii completate mai sus.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[24.06.15 09:27:59]

@addcont - Eu una aştept cu interes articolul despre Nikiti. Chiar sunt curioasă cum a evoluat din 1998, când l-am vizitat de mai multe ori pentru a ne aproviziona cu carne de la măcelăria deschisă (spre deosebire de cea din Metamorfosi, unde am stat, şi care trăsese obloanele în septembrie, când am fost noi). Pe vremea aceea Nikiti nu era decât un sat - măricel, ce-i drept - şi oamenii se îndeletniceau mai ales cu agricultura. Între timp au trecut la turism şi vreau să aflu din "surse directe" cum s-au descurcat în acest nou domeniu.

[24.06.15 13:12:37]

@Carmen Ion -

Apreciez interesul aratat. insa fiind perioada vacantelor, din pacate va mai dura putin pana sa reusesc sa sintetizez mai multe informatii si poze din Nikiti si Nea Marmara.

In orice caz, fata de 1998 evolutia trebuie sa fie spectaculoasa, Nikiti ajungand acum o statiune cu o zona de promenada pe malul marii destul de animata timp de seara, cu pensiuni, terase, plaje bine intretinute cu sezlonguri si umbrelute.

Numeroase restaurante, magazine mai mici in apropiere de centru, dar si un supermarket pe soseaua ocolitoare ce vine din Salonik.

Si nu in ultimul rand, cea mai buna inghetata pe care eu am mancat-o vreodata

@ calatorul50

Ma bucur ca ati identificat-o si va doresc sa ajungeti curand sa va convingeti daca va place!

[24.06.15 16:52:15]

@addcont - multumesc pentru raspuns. PS In 2005 langa Nikiti era un supermarket Matsoutis destul de bine aprovizionat, de la obiecte de plaja si gospodarie la carne si suc de portocale proaspat.

[24.06.15 17:16:27]

@calatorul50 -

Intr-adevar, Matsoutis se numeste marketul despre care scrisesem si eu. Si e tot bine aprovizionat.

[25.06.15 19:44:58]

@addcont: Azi am vrut să ajung acolo dar ai mei au vrut ceva mai aproape de Neos Marmaras! Pe mine m -a făcut curios polemica ta cu @bogumil! Oricum apreciez intervenția lui! La obiect, chiar dacă puțin cam dura! Nu trebuie să te superi!

[25.06.15 22:07:50]

@marocanu21

Mergi te rog eu acolo, pe plaja amenajată din partea nordică a Kalogria Beach şi să ne spui apoi dacă nu-i una din cele mai bune plaje de pe Sithonia.

Pune în navigator următoarele coordonate : N 40.178272 X E 23.714601 şi vei ajunge la intrarea în parcarea amenajată şi acoperită, pe care cei de la Mango au pregătit-o pentru vizitatori (dacă ajungi până pe la 10.00 sigur găseşti loc la umbră, dacă nu, loc există, dar poate doar la soare...)

Pentru o consumaţie minimală de 2,5 euro/persoană ai acces pe o super plajă, cu o vedere fenomenală şi o apă minunată, o terasă ok., grupuri sanitare curate, parcare amenajată, wifi pe plajă şi distracţie

[26.06.15 08:31:21]

@bogumil - Multumim pentru informatie, o sa caut si eu plaja asta la urmatorul drum prin zona. Mi/au placut multe plaje de pe Sithonia, neasteptat de bine dotata la capitolul asta. Vacante frumoase.

[26.06.15 18:55:21]

@bogumil: Am făcut imprudenta de a citi ecoul tău familiei și toți au votat la unison varianta ta! Chestia cu Wi-Fi a fost hotărâtoare! Eu vroiam Karidi Beach din Vourvourou! Sa vedem ce-o ieși!

[27.06.15 11:08:43]

Ai făcut o alegere infinit mai bună.

Karidi este neamenajata, stai pe... ce-ti aduci cu tine și te ferești de soare cu umbrela din dotare Net ioc!

Bere, suc, apa și ceva de rontait găsești doar la cele 2 cantine (a se citi rulote), insalubre, de unde eu nu am avut curajul să servesc nimic.

Plus, Karidi îi plin de familii cu kinderi mici, mici, drăguți și... gălăgioși, iar apă, după masa este murdară.

În schimb Kalogria îi din altă ligă. Una net superioară!

Distracție! Și te aștept cu impresii... de bine sper

[28.06.15 10:33:32]

@bogumil: Ai dreptate, este cea mai eleganta plaja pe care am văzut-o până acum în Sithonia, peste Lagomandra unde am fost acum 2 zile!

[28.06.15 10:42:24]

Uff... Mă temeam...

Bine că a fost bine

Mai mergi și la Sarti, în partea sudică, respectiv în Sarti Nou și... după ce faci baie intr-o apă excelentă, privind norii ce-nconjoara tot timpul muntele Athos... înseamnă ca ai vizitat cele mai bune plaje din Sithonia

În Sarti recomand Atlantis Beachbar pe care-l găsești la coordonatele : N 40.085347 X E 23.978487.

[28.06.15 18:21:53]

Până la urmă am fost la Karidi Beach pentru că avem doi kinderi cu noi, care n-au mai vrut să plece până la ora 17, așa că la Kalogria am fost în vizită doar! Soției și băiatului de 19 ani le-a plăcut mult aici dar, din păcate a fost ultima zi! Acum suntem în Thassos! La Sarti am fost marțea trecută pt că am stat o săptămână în Sithonia!

[28.06.15 18:22:38]

@bogumil - Maestre studiind in detaliu Kalogria pe google. maps si imaginile aferente, plaja pare minunata, am si confirmarea de la fatza locului live, dar parca vad niste pietre prin apa la Kalogria. Gresesc eu sau sunt carcotas, ca abia astept sa ajung pe plaja aia? pare minunata, multumim pentru detalii.

[28.06.15 19:20:58]

@calatorul50

Dacă mai ai răbdare, am să încarc încă în seara asta un review propriu, lămuritor...

[28.06.15 21:43:37]

A apărut şi review-ul meu click aici .

[29.06.15 15:32:04]

@bogumil - multumesc am citit am raspuns am votat.

Adina - addcont, bogumil, calatorul, Dan&Ema, marocanu21
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Nikiti-Metamorfosi: