ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2015
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 18.02.15
MAY-2015

Versailles in mai

In acest review o sa scriu doar informatii mai practice pentru cei care vor sa mearga la Versailles pentru ca pe acest site sunt suficiente review-uri despre istoria locului.

Am plecat la Versailles intr-o joi din statia Invalides.

Am luat trenul RER B C (7,9euro biletul/dus-intors) si am calatorit aprox 30 minute. Va recomand sa va luati bilete dus-intors, ca sa evitati coada de la automatul de bilete care se formeaza dupa-masa.

Din statia de tren de la Versailles am mers pana la castel aproximativ 10 minute, unde ne-am asezat la coada de intrare. Am ajuns la coada in jur de ora 10. Am cumparat cu o zi inainte Museum Pass pentru 4 zile cu 56 euro din Gare du Nord, deci nu aveam nevoie de bilete.

Stand la coada care serpuia prin curtea din fata castelului, am facut niste poze, am consultat harta (pe care am cerut-o chiar la intrare in curtea din fata castelului-inainte de coada). Desi era destul de mare, coada inainta repede. Intrarea se face prin partea dreapta a castelului pentru cei cu bilete sau Museum Pass. Pentru cei care faceau parte dintr-un grup, intrarea era in stanga. La intrare, verifica ce ai in ghiozdan, dar nu ne-au scos mancarea sau apa din ghiozdan (am citit un review care zicea ca e interzis cu mancare in muzee). Dupa control, se ajunge in curtea interioara a castelului de unde se poate intra in palat sau in gradini. La intrarea in palat, se pot lua audioguide-uri. Noi nu am avut nevoie, pentru ca ne-am downloadat inainte ghidul Rick Steves, care este foarte util si e gratis :) ricksteves.com/watch-read ... dio-tours/paris

Se poate instala si ca aplicatie pentru telefon.

Dupa turul palatului, pe care noi l-am facut destul de repede, am intrat in gradini. In dreapta dupa intrare e un trenulet care pentru 4 euro te duce la Marele Trianon sau la Micul Trianon, dar si acolo e o coada. O alta modalitate de transport prin gradini e o masinuta electrica care costa 32 euro pentru o ora. Masinuta are 4 locuri si nu se poate intra peste tot cu ea. Se primeste o harta speciala pentru deplasarea prin gradini.

Se pot inchiria si biciclete, dar din zona de langa Grand Canal. Tot de acolo se pot inchiria si barci pentru a merge pe Grand Canal cu 12 euro jumatate de ora (5 locuri).

Am mancat la o terasa de langa Grand Canal. Preturile nu sunt foarte mari: 15 euro frigarui de vita cu salata si cartofi prajiti, 12 euro chicken nuggets cu cartofi prajiti, 4 euro Cola, 5 euro apa la 700ml

Noi am vizitat mare parte din gradini, palatul si Marele Trianon. Noi planuiam sa iesim pe langa Micul Trianon afara din gradinile palatului, dar cand am ajuns acolo, ni s-a spus ca singura iesire e prin Palat, adica pe unde am intrat. Ne-am intors cu trenuletul (4 euro de persoana) si am iesit din Palat la ora 6. Din gara am luat trenul inapoi in Paris si am urcat in Arcul de Triumf si neam intors pe jos aproape de statia Invalides. Am avut un step counter cu noi si in total am facut 18 km pe jos.

Sper sa va ajute review-ul meu

Trimis de cristiana_s in 26.05.15 14:12:24
Validat / Publicat: 26.05.15 16:35:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3882 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristiana_s); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

abancor
[27.05.15 12:54:41]

Spre Versailles, de la Invalides, nu ați luat RER B, ci RER C5.

Informația mi se pare importantă mai ales că la Versailles sînt 2 stații de RER (plus gări pentru trenul „normal” SNCF), iar pentru castel trebuie sosit la gara Versailles Rive Gauche (Chateau de Versailles), care este capătul C5.

Atenție, cealaltă gară din Versailles se numește Versailles Chantiers și, ca să complice lucrurile, aici ajung liniile RER C7 și C8. Ca să nu mai zic că, de la Invalides, se pot lua toate aceste linii, dintre care, colac peste pupăză, C8 pleacă în sens opus față de C5 și C7 (astea două ajung la Versailles, dar în stații diferite, pornind din Paris spre vest, iar C8 ajunge la Versailles pornind din Paris spre est).

Deci, din cauză că la Versailles ajung 3 linii de RER în 2 stații diferite, linii care în Paris mai circulă și în sensuri diferite (să mai zic și că RER C circulă pe stînga, nu pe dreapta, ca metroul? de fapt nu contează pe unde circulă, important e să urmezi indicatoarele spre peronul corect, deși treaba poate fi derutantă), se poate greși dacă nu ești atent, și informația ar trebui să fie precisă.

Rezumat: pentru palatul Versailles se ia de la Invalides RER C5 către Versailles Rive Gauche (Chateau de Versailles).

RER C mai e important și pentru că e foarte util pentru deplasarea în centrul Parisului, fiindcă leagă între ele zone nelegate direct de linii de metrou - are stații destul de dese pe malul stîng, de sud, al Senei, dintre care cele mai importante sînt la Muzeul Orsay, Invalides, Turnul Eiffel și St. Michel, de unde se ia RER B spre aeroport. De pildă, dacă ai de ajuns de la Notre Dame la Orsay sau Turn, cel mai direct și rapid e RER C.

[27.05.15 13:48:31]

multumesc pentru precizari si imi cer scuze pentru confuzie. intr-adevar era RER C, RER B este pentru aeroportul CDG

eu nu m-am uitat la C5, C7, C8. pur si simplu am urmarit indicatoarele care duceau la RER C cu capat la Chateau Versailles si acolo am urmarit ca pe monitorul din statie sa scrie si Versailles. poate am avut noroc si am luat eu trenul care trebuia, dar nu stiam ca sunt atatea optiuni pentru aceasta linie.

[27.05.15 20:33:18]

Am corectat în text în urma ecoului de mai sus RER B -> RER C.

G-DANA
[12.06.15 11:10:21]

@cristiana_s - mi-ar placea sa vizitez doar gradinile, intrarea este libera?

[12.06.15 11:19:44]

@G-DANA - din cate stiu eu, nu se pot vizita doar gradinile. noi am intrat in gradini pe o intrare de langa intrarea in palat. si pentru amandoua se sta la aceiasi coada

dar, am vazut si persoane care pareau localnici in gradini. alergau sau mergeau cu bicicleta sau se plimbau cu copiii in carucior si nu pareau turisti. cred ca este si o alta intrare pentru ca nu cred ca cineva sta o ora la coada ca sa alerge

pe o harta a complexului (palat+gradini) se vad si alte intrari, dar sunt insemnate cu o linie rosie si in legenda e trecut ca aceste intrari/iesiri sunt inchise

am vazut insa si masini langa Grand Canal. e o parcare care cred ca e pentru turisti, dar e in incinta gardinilor. din pacate, nu stiu cum se ajunge cu masina in acea parcare

G-DANA
[12.06.15 11:38:12]

@cristiana_s - Multumesc. Atunci pentru a evita statul la coada imi recomanzi sa imi cumpar biletul de intrare de pe online? Ai idee este o procedura simpla?

[12.06.15 12:23:34]

eu am stat la intrare pentru a intra in complex (palat+gradini). pentru a cumpara bilete e o alta coada, undeva intr-o cladire din stanga. nu stiu cat se sta acolo la coada, pentru ca noi am avut paris pass.

stiu ca daca vrei sa iti cumperi bilete online, trebuie sa specifici o data anume si poate chiar si o ora aproximativa.

cristiana_s, G-DANA
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Versailles: