ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.05.2015
ÎNSCRIS: 27.04.15
AUG-2014

încărcat de pe telefon!

5 zile la New-York

Un turist in New-York se recunoaste foarte usor... Se uita intotdeauna in sus! In afara cazului in care isi afunda ochii in harta Manhattanului.

Am ajuns cu bine in centrul centrului, Penn station, pe 34-th street cu 7th avenue si am trecut strada catre hotel Pennsylvania care ne astepta cu drag. O coada la receptie de 30 de oameni ne-a intampinat in holul enorm dar in 30 de minute am ajuns la o doamna draguta (asa am crezut la inceput).

Hotelul nu are review-uri bune pe net dar vi-l recomand cu caldura, avand una din cele mai bune locatii din New-York. Pretul este in functie de perioada si zile de cazare dar este cel mai bun din zona, pana in 200 $ pe noapte, noi am stat cu 130$. Destul de curat, dusul functional, aer conditionat, seif... Noi am fost multumiti.

Cazarea nu era cu mic dejun inclus. Camera destul de mare, am cerut la strada si dupa ce am lasat 10 $ ne-am dat seama ca a fost degeaba, privelistea era inspatele hotelului destul de dezolanta. Atentie mare la garantie, se solicita cardul de unde se trage taxa de oras, sau o garantie cash de 100$. Am preferat sa lasam cash, insa nu am primit chitanta si m-am intors dupa 20 de minute sa o cer. Am ramas neplacut impresionat cand doamna Maria de la receptie nu a mai recunoscut ca i-am dat cei 100$, spunand ca trebuie sa vizionam pe camera acest lucru. Dupa 10 minute de tensiune, a recunoscut, mi-a facut o chitanta de 100$, am platit taxa de oras si mi-am luat banii inapoi cu un pic de emotii. In prima zi era sa fiu prostit!

Hop on- hop off de la Big bus este cel mai bun mod de a vizita NY, daca ai noroc in loc de doua zile poti primi trei, cum am primit noi de la un agent din fata hotelului, are trei linii, Uptown loop, Downtown loop, un tur de noapte si un vaporas care te duce pana la statuia libertatii, totul la 100$ pentru doua persoane.

Manhattanul trebuie vazut pe jos sau pe bicicleta, va recomand un tur de 3 ore GRATUIT facut de baietii de la Nyce wheels pe biciclete Brompton, rezervat inainte cu cateva saptamani si care se face in fiecare sambata in perioada calda.

Nu uitati sa mergeti pe Wall-street, acolo se invart banii din toata lumea, pe Broadway la Bubba Gump am mancat cei mai buni shrimpi, am vizitat Central Park unde am mancat un sandwich cu veveritele, ne-a impresionat cartierul de evrei, Brooklyn-ul si fiecare strada sau avenue pe care am fost.

Restaurantele au o taxa de 10,15 sau 20 % "tax and services", depinde de cat de multumit esti, poti bifa pe nota de plata.

Distractie placuta, enjoy every minute!

Trimis de Kristian in 05.05.15 01:40:49
Validat / Publicat: 05.05.15 02:31:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 3569 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Kristian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Nyce wheels ne-au oferit turul Manhattanului pe bicicleta, photobreak @ Brooklyn Bridge!

[05.05.15 02:30:51]

@Kristian - fain scris articol, ulţumiri de recomandări

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

mcnegoita
[05.05.15 08:58:24]

Salut,

In iulie voi pleca sieu cu familia pentru prima data in NYC. Probabil rezervarea ta nu a inclus taxele de oras (booking nu le include). Eu am luat prin expedia. Cazarea o voi avea pe 35st aproape de Macy's, 10 nopti Hotel Hampton Inn Empire State. Nu ti-ai luat card pentru acces la obiective? Eram interest care card ca sunt vreo 3 este mai ok. Scuteste doar coada de la bilete dar coada de la intrare nu este scutita. Voi fi in sezon de varf pentru ca numai atunci avem concedii si vacanta pt copil. Caldura nu ne deranjeaza. In iulie am fost in diverse tari si ne-am acomodat cu caldura. Vom mai lua abonament de 7 zile pe metrou ultimele 3 zile ramanand pentru zona invecinata a Hotelului - Times Dquare, 5th avenue, muzeul fig de ceara, Flatiron Building etc. Care este cursul eur-usd acolo? Am si ceva eur pe care nu vreau sa-i schimb in RO.

KristianAUTOR REVIEW
[05.05.15 10:25:41]

@mcnegoita: Sa nu uiti de Hop on Hop off, isi merita toti banii, nu mi-am luat card pt obiective pentru ca in 5 zile nu puteam sa le acopar pe toate si am preferat sa ne plimbam mai mult, pe jos si pe bicicleta. Cursul eur - dol pare ca te avantajeaza acolo, dar in bancile lor nu poti face operatiuni daca nu ai cont, deci am preferat sa merg cu dolari. Nu stiu daca casele lor de schimb nu au comisioane, atunci tot acolo ai iesi.

AZE
[09.03.16 16:55:21]

@Kristian: Am citit cu plăcere articolul dvs de fapt orice articol despre NYC mă intereseaza. Încă mă simt acolo după sejurul din 2016, avănd în vedere ca la fiecare 3 zile mai scriu câte un articol despre un obiectiv turistic văzut acolo. Eu am fost numai pieton, chiar în Downtown am fost de 2 ori pe jos (din Midtown) Hotel Pennsilvănia este în renovare toată fațada este acoperită cu o plasă. Eu am stat în Doubletree (locație la fel de bună ca Pensilvănia) nu știu cum dar nu a trebuit să plătesc taxă de oraș, doar acasă mi-am adus aminte. Pozele Dvs sunt reușite, articolul scris la fel.

AZE, Kristian, mcnegoita
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin New York: