ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.02.2015

Redescoperă masivul Făgăraș

Escaladarea varfului Negoiu - partea a III-a

Ilustrație video-muzicală
TIPĂREȘTE URM de aici

Am descris in review-urile anterioare doua din cele trei trasee care pornesc din Transfagarasan catre varful Negoiu. Ultimul dintre ele, pe care o sa vi-l descriu in acest review, face legatura intre tunelul Balea si lacul Caltun, intalnind acolo celelalte doua trasee despre care v-am povestit anterior.

Traseul este cunoscut de iubitorii muntelui ca “ poteca lui mos Grigore”, marcata cu Cruce Albastra (CA) pana pe malurile lacului Caltun.

Afland ca in acel weekend se desfasura maratonul Ultra Trail Fagaras-UTF, o competitie dedicata sportivilor de exceptie, am hotarat cu sotia sa dam si noi o fuga pe Negoiu sa incurajam concurentii in cursa lor nebuneasca pe creasta.

La ora 7 eram pe Transfagarasan la intrarea in tunelul de la Balea Lac. Traseul pe care am ales sa ajungem la Caltun si apoi pe varful Negoiu este un traseu mai putin cunoscut, folosit indeosebi de salvamontisti pentru o interventie rapida in zona Caltun-Negoiu, fara a fi nevoie sa parcurga traseul de creasta si sa urce pe varful Laitel.

Am intrat in traseu imediat langa gura tunelului, pe partea stanga a sensului de mers, cand venim dinspre Arges. Pe curba de nivel am parcurs o portiune lejera, iesind dupa 20 minute de mers pe o potecuta, intr-un plai inierbat, observand la poale cabana Conacul Ursului.

La capatul poienii, observam in zare refugiul Caltun, caere parea atat de departe.

De aici coboram o panta foarte mare in Caldarea Paltinului, de unde ne refacem rezerva de apa din Izvorul Paltinului. Traversam fundul caldarii prin poieni largi, admiram cateva capre negre care ne priveau curioase si ne continuam drumul spre Caltun.

Dupa inca 30 minute ajungem la o portiune cu jnepenis, cu traseul nu foarte bine marcat. Ne cataram pe niste bolovani, ne strecuram prin jnepenisul des, iesind in golul alpin intr-un final, pe un versant opus caldarii Caltun.

Am coborat in caldare, dupa care urcam ultima portiune de traseu pana la refugiu, o portiune foarte solicitanta, urcusul fiind abrupt.

Dupa fix 3 ore de la tunelul Balea ajungem pe malul lacului Caltun, unde ne tragem sufletul si servim prima masa a zilei.

De la Caltun urmam poteca catre varful Negoiu descrisa in partea I a review-ului si alegem Strunga Doamnei pentru a ajunge pe varf.

Pe varful Negoiu, concurentii UTF ajunsesera deja si se pregateau sa-si continue alergarea catre lacul Capra, unde se termina etapa din acea zi.

Am schimbat cateva vorbe cu acestia, admirandu-i pentru devotamentul, curajul si rezistenta fizica uriasa de care dadeau dovada, dupa care am pornit inapoi spre lacul Caltun.

Traseul la intoarcere a fost mult mai frumos, datorita faptului ca pana pe malurile lacului am facut galerie si am incurajat concurentii care ne depaseau intr-o goana nebuna, adevarati competitori ai caprelor negre. Nu va puteti inchipui in ce fel alergau acesti sportivi, fara o minima asigurare pe potecuta de creasta, fara a se tine cu vreo mana de lanturi sau cabluri, aflati intr-o alergare continua pentru a ajunge in timpul propus in caldarea Balea. Toata admiratia pentru acesti adevarati campioni ai muntilor.

A fost o zi si o tura superba, petrecuta alaturi de jumatatea mea, o tura pe care o recomand celor care vor sa evite abruptul crestei Fagarasului, o tura lejera prin poieni si jnepenis.

Durata totala a traseului de la tunelul Balea pana pe varf a fost de 5 ore, iar la intoarcere a fost de 4 ore.

Rog atasarea acestei ilustratii muzicale la review:

Trimis de wolf2001 in 12.02.15 18:36:51
Validat / Publicat: 12.02.15 21:55:39
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MASIVUL FĂGĂRAȘ.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (wolf2001); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P39 [fără descriere]

webmasterX [12.02.15 21:54:42] »

Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu)

wolf2001 [13.02.15 03:39:51] »

@webmasterX - Multumesc!

Dan&Ema [13.02.15 06:47:16] »

Nu am abordat niciodata vatianta aceasta.

superb! Admiratie si pt competitotii caprelor negre cum i-ai numit.

Ma voi delecta de mai multe ori cu pozele si voi visa ca sunt in fagaras sus dupa ce tocmai ai citit ca am foat in fagaras jos.

Bravo

Dan&Ema [13.02.15 06:50:57] »

Tare de tot videoul dedicat utf. Candva trageam si eu contra timp pe poteci de munte dar nu in competitii de acest gen

Dan&Ema, wolf2001