ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.12.2009
OCT-2007
2 AD. + 2 COPII

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Venetia - minunata in orice anotimp

Enrico Musiani - "Gondoliere"

Cu greu iti poti alege frazele pentru Venetia. Pentru mine reprezinta capitala romantismului clasic european, locul unde se pot lega juraminte si se pot spune soapte de amor. Este locul unde curtezanele si cavalerii dadeau frau liber iubirii si imaginatiei sentimentale. Este locul unde Cassanova a cucerit multe inimi de-a lungul vietii sale. Astazi patrimoniu Unesco, Venetia ramane un oras cu o istorie foarta bogata si foarte multe legende sentimentale.

Acolo am avut si noi placerea sa petrecem o zi, intr-adevar foarte putin pentru cat ar fi meritat, insa ne-am promis sa revenim cu proxima ocazie cand mai ajungem prin acele locuri.

Noi am ajuns acolo cu trenul, plecand din Padova, un bilet dus-intors, costand 15 euro de persoana. Dupa o calatorie de aproximativ 40 de minute, am ajuns in gara din Venetia, unde aveam de optat intre a lua un vaporas ce asigura transportul in oras, sau a merge pe jos. Am optat pentru a doua varianta, asa puteam admira mai bine cladirile, arhitectura orasului care a fascinate multa lume. Se gaseau indicatoare pretutindeni, punctual nostrum terminus fiind Piata San Marco, unde doream sa vedem Palatul Dogilor si basilica cu acelasi nume.

Am ramas placut impresionati de arhitectura orasului, cladiri foarte vechi, nu foarte inalte, stadute inguste, pline de un farmec aparte, luminate cu felinare de la inceput de secol. Pavele foarte vechi, care pastreaza aerul istoric al orasului.

Foarte multe tarabe cu suveniruri, mastile carnavalului nelipsite de pe tarabele comerciantilor, cativa dintre ei chiar romani. Iti dai seama dupa tricourile cu Mutu si Chivu expuse pentru vanzare. Noi am cumparat doua masti pentru care am platit 60 de euro, dar se gaseau si la preturi de 1000 de euro, la magazinele de lux din piatete.

Am trecut pe langa cateva hoteluri de 4 si 5 stele care aratau jalnic la exterior, nici nu aveai curajul sa intri d-apoi sa mai stai. Totusi, din curiozitate am intrat intr-unul si am ramas mut de luxul din interior. Nu cu un spatiu foarte larg, totusi elegant cu decoratiuni de bun gust.

In cele 9 ore cate am petrecut in Venetia, am vizitat Basilica San Marco, am admirat Palatal Dogilor din exterior (era inchis, nu se putea vizita), podul Fantomelor care tine tot de palat si facea legatura cu inchisorile palatului.

Aici am vrut sa ne plimbam o ora cu o superba gondola, insa doua dintre ele erau rezervate, iar celelalte aveau tarife cuprinse intre 100 si 200 de euro, in functie de traseu si obiectivele de vizitat. Totusi ni s-a parut destul de multisor numai pentru o ora si am renuntat. Am preferat sa colindam aleile la pas, sa admiram tot ceea ce se putea admira. O buna bucata de timp am petrecut in Piazzeta de langa Piata San Marco, se spune ca cele doua coloane care marcheaza intrarea in oras dinspre laguna, au fost aduse tocmai din Constantinopol. Nu pareau, se integrau perfect in arhitectura zonei, in fine.

Am trecut peste podul Rialto, are o arhitectura superba, din pacate n-am putut zabovi prea mult din cauza aglomeratiei. Unul dintre cele mai frumoase castele ele Venetiei este Ca D'oro, cu o arhitectura superba, in acelas stil venetian. Aici am avut placerea sa-l vizitam, am platit numai adultii in jur de 5 euro de persoana, insa taxa de fotografiat n-am mai platit-o, dar nici n-am fotografiat.

Am servit un pranz venetian la unul din restaurantele de langa Marele Canal, am avut noroc ca aici am gasit o masa libera, in general in timpul pranzului restaurantele sunt foarte aglomerate si iti trebuie mult noroc pentru a gasi o masa libera.

Seara ne-am reantors in gara unde trebuia sa prindem trenul de Padova, cu regretul ca nu ne-am putut plimba cu gondola, insa fericiti ca am putut admira Venetia, cu tot ce inseamna acest lucru, dar mai ales fericiti pentru ca am avut ocazia sa-i spun sotiei cat de mult o iubesc, din centrul romantismului classic.

Trimis de pepsi70ro in 28.12.09 18:51:20

VIZUALIZĂRI: 1970 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 In piata San Marco

[28.12.09 21:36:28]

Review-ul a fost mutat la sectiunea "Descopera Venezia", alaturi de celelalte review-uri pe aceasta tema. Sectiunea creata special pentru acest review (dublura a celei deja existente) a fost stearsa.

Cristian_h*
    [02.01.10 11:50:52]

Ah Venetia !

webmasterXY*
    [02.01.10 22:38:02]

pepsi70ro va invita la o scurta plimbare prin Venetia, iar Cristian este preocupat ca de obicei de muzica care va insoteste in aceasta calatorie .

Cristian_h*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: