ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.12.2023
Cuplu

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Venetia, mini vacanta superba

Ne doream sa petrecem cateva zile in Venetia, Italia, si am gasit o oferta de cazare pentru 4 nopti cu transport avion la 175 euro/persoana, fara masa si transfer. Nu am stat pe ganduri si am rezervat bilete pentru perioada 5-9 noiembrie 2023.

Timpul a fost foarte frumos ceea ce ne-a incantat foarte tare pentru ca ne asteptam sa ploua. Am avut la dispozitie 4 zile sa vizitam ce ne propusesem.

De la aeroportul Treviso am luat un bus BARZI care in 40 minute ne-a lasat la statia MESTRE la 15 minute de HOTEL CENTRALE unde aveam  cazare. Biletul de autobuz a fost 18 euro de persoana dus/intors.

La receptie ne-am intalnit cu o familie de romani care se plangeau ca este frig in camera si ne-am speriat. Pentru ca chekin-ul se facea la ora 14 am lasat bagajele si am plecat spre Venetia platind 1,5 euro/sens/persoana pentru a ajunge in VENETIA. La intoarcere am gasit o  camera  curata cu mini frigider si lenjerie foarte curata. Salteaua si perna foarte confortabile,   cald in camera si personalul amabil. Micul dejun costa 7 euro/persoana si era diversificat.

Am cumparat de la chioscul de ziare o cartela pentru calatorie valabila 2 zile cu 35euro/persoana putand circula cu orice mijloc de transport: tren, autobuz, tramvai si vaporett, dar, doar pentru regiunea VENETIA. De la hotel pana in PIATA ROMA am facut 15 minute si de acolo catre PIATA SAN MARCO am mers pe jos sau cu vaporetul.

In prima zi am vizitat PIATA SAN MARCO. De aici pentru ca erau aproape am vizitat CAMPANILA SAN MARCO, un turn in care urci cu liftul  si vezi VENETIA in toata splendoarea sa.   Clopotele din turn au inceput sa bata fix la ora 12. Taxa de vizitare a fost de 10 euro/pers,   apoi am mers in BAZILICA SAN MARCO, 7 euro/pers  care ne-a impresionat, iar ultima atractie din aceea zi a fost PALATUL DOGILOR care este foarte frumos a carui vizita a costat 30 euro insa mai puteam vizita cu acelasi bilet si alte obiective.

ATENTIE acest lucru se poate face DOAR in acceasi zi si iti alegi doar un obiectiv din cele care sunt scrise pe bilet si noi nu am stiut, iar a doua zi  cand am vrut sa vizitam un muzeu din PIATA SAN MARCO am aflat ca doar in acceasi in care ai vizitat PALATUL DOGILOR aveai intrarea libera la obiectivele respective. Noi am fost foarte impresionati de PALATUL DOGILOR care era foarte impunator, mare, cu statui si picturi extraordinar de frumoase si imense. Am trecut pe puntea suspinelor care despartea palatul de inchisoare. Pe langa camerele frumoase al PALATULUI  am vizitat si inchisorile.

A doua zi pentru ca aveam acel abonament de 2 zile care ne inlesnea deplasarea am hotarat sa mergem sa vizitam 3 insule: LIDO, BURANO si MURANO.

LIDO este o insula cocheta, eleganta, micuta si  cu zona de plaja.

MURANO este o insula linistita, intinsa si plina de magazine in care se vinde  obiecte din sticla. Aici puteti vedea si cum se face sticla si obiectele din sticla.

BURANO ne-a impresionat prin culorile puternice si imbinate foarte frumos cu care erau vopsite casele, pontoanele, barcile si  magazinele. Un loc spectaculos pentru cele mai reusite fotografi. Tot aici gasesti si dantela insa preturile sunt mari chiar daca unele produse sunt deosebite nu merita banii pe care ei ii cer. POZELE FACUTE PE LUCIUL APEI SUNT FOARTE FRUMOASE.

A treia zi am luat VENETIA la pas si apoi am mers pe GRAND CANALE cu vaporetul ca sa putem sa admiram in liniste si atent obiectivele importante.

A patra zi am luat trenul din MESTRE  si am mers la PADOVA. Am ajuns in maxim 15 minute de la Mestre. Costul unui bilet de tren era de 3,8 euro/persoana. In Padova am mers pe jos si am vizitat CAFFE PEDROCCHI, UNIVERSITATEA, PIAZZA PRATO DELLA VALLE si BASILICA DI SANT'ANTONIO. Aceasta din urma ne-a impresionat foarte mult fiind foarte mare cu multe statui si picturi deosebite, cu mai multe lacasuri in care se tineau predicile.

Despre mancare va pot spune ca am ocolit restaurantele si am mancat de pe strada sau din magazine. Chiar langa hotel erau doua market-uri. La 10 minute de mers pe jos era un magazin romanesc cu produse romanesti si un domn foarte amabil, un roman de-al nostru. Micul dejun il serveam la hotel cu 7 euro/persoana.

Am mancat si la un restaurant in piata ROMA si ne-au pus sa platim fata de masa 5 euro plus spaga pe care au stabilit- o ei.

O EXPERIENTA FRUMOASA

Trimis de Nina1909 in 26.12.23 23:35:46
    Validat / Publicat: 27.12.23 00:06:13
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2847 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nina1909); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P02 Canale pe insula Burano

[27.12.23 00:03:36]

Bun revenit pe site, cu impresii

[... ]la 15 minute de HOTEL CENTRALE unde aveam cazare. Biletul de autobuz a fost 18 euro de persoana dus/intors.

La receptie ne-am intalnit cu o familie de romani care se plangeau ca este frig in camera si ne-am speriat. [... ] La intoarcere am gasit o camera curata cu mini frigider si lenjerie foarte curata. Salteaua si perna foarte confortabile, cald in camera si personalul amabil. Micul dejun costa 7 euro/persoana si era diversificat.

Ne-am bucura să putem citi și impresiile despre cazare scrise ca articol (review) nou.

Procedând astfel, ai avea ocazia ca prin notele şi evaluările proprii să contribui la o medie mai reprezentativă a acestui hotel — mai ales că acele 5 reviews-uri deja încărcate despre H. Centrale sunt cam vechi..

[27.12.23 00:05:58]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Veneţia, VENEZIA / VENEŢIA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[27.12.23 12:20:27]

N-am mai auzit așa ceva, să te pună să plătești fața de masă! Păi, ce, o luai cu tine acasă?!

Am fost și eu la Veneția, chiar de două ori! Mi-a plăcut și mie tare mult!

Să ai vacanțe frumoase în continuare!

adsoPHONE
    [27.12.23 13:14:59]

@doinafil: "Coperto" este o taxa absolut normala in Italia, eu personal nu am gasit niciun restaurant care sa nu o puna pe nota de plata:

mycornerofitaly.com/coperto-italian

In aprilie am platit coperto 10 euro de persoana la un restaurant din insula Torcello, tot in laguna venetiana, aproape de Burano. Nu existenta acestei taxe ne-a socat, ci suma perceputa.

[27.12.23 15:51:12]

@adso :

După cum ai citit, colega noastră spune că șpaga a fost peste „Coperto” , sau poate nu a înțeles ea bine, cine știe?!

Am mâncat și eu o pizza în Veneția, (cea mai proastă! ) la un restaurant aflat chiar lângă podul Rialto, dar am fost invitată de prietenii mei italieni, deci nu știam de acest „coperto” .

Ni s-a întâmplat și nouă să plătim șervețelele de masă 😩, la pizzeria „Edelweiss” , din Misurina - Italia, când am fost în excursie cu „Caravana” organizată de Cornel, în 2022. Eram vreo 12 sau 15 persoane la pizzerie.

Nu-mi mai amintesc cât au costat, oricum, costau mai mult de un euro/căciulă. M-am mirat foarte tare, pentru că niciunde nu am plătit șervețelele de masă. Ne-au taxat pentru că nu am avut față de masă, era o masă cu blat de lemn, cum se găsesc și la noi, la cabanele de munte.

Pe lângă plata lor, am plătit și bacșișul, pe care nu l-au pretins, dar pentru care s-au bucurat.

Îți mulțumesc că mi-ai spus de acest „coperto” care se practică în Italia. 10 euro/pers. - cât v-a taxat pe voi - este, de-a dreptul, indecent

Să ai sărbători frumoase!

Nina1909PHONEAUTOR REVIEW
    [27.12.23 16:16:49]

@doinafil: noi l-am întrebat pe ospătar dacă o luam și venim a doua zi cu ea o plătim din nou. S-a făcut ca nu pricepe.

[27.12.23 18:51:11]

@Nina1909 :

Păi ce, era prost să recunoască că a înțeles?!

Citește și ecoul meu de mai sus, răspuns pentru @adso! Ai să vezi altă minune!

MirindaPHONE
    [29.12.23 11:53:26]

@Nina1909: Interesat review ul. Noi am fost anul trecut și am prins o greva și câteva zile ploioase. A fost traficul paralizat, asa ca, nu am putut sa vizitam insulele. Ati avut noroc de vreme frumoasa.

Legat de servicii, noi am avut o experienta proasta în Veneția, la un restaurant ne au obligat sa cumparam doua pizza, desi nu puteam sa mancam atata și sa plătim serviciile, în caz contrar nu ne pot servii.

[16.03.24 15:08:19]

@Nina1909: Am citit si articolul dar si ecourile si m-am amuzat, principala discutie a fost in jurul banilor , coperto si bacsis, in Italia se practica la modul general, asa ca in putinele locuri pe unde am ajuns ma uitam si la acea taxa care este atat de diferita, iar bacsisul ar trebui sa fie optional si nu impus .

In rest, ce pot spune, eu am ajuns la Venetia intr-o excursie de o zi asa incat plimbarea mea a fost destul de limitata, dar normal, am ajuns in Piata San Marco, m-am plimbat pe strazi, am mancat o felie de pizza (gustoasa) stand pe treptele unui pod si avand si un Aperol in mana, dar am mancat si o inghetata (proasta).

Si pot spune ca dupa mine potopul , a doua zi Festivalul de la Venetia a fost inchis (cu 3 zile mai devreme) si totul a fost blocat... incepuse pandemia .

Felicitari pentru excursie, votat cu mare drag.

doinafil, Mirinda, mishu, Nina1909
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: