ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.01.2015
DEC-2014

Zakopane - la poalele Munților Tatra

[fb]
NOU TIMP CITIRE: 3 MIN

Zakopane - alegeti cu incredere!

am ales aceasta vacanta nestiind mai nimic despre zona - am pus degetul pe harta, nimerind muntii Tatra, apoi am cautat statiuni si cazari in zona. am oscilat intre Slovacia si Polonia, insa pana la urma m-am decis: Zakopane :)

Transport:

am mers cu masina - sunt cam 1100 km din Bucuresti.

ruta pe care am ales-o: Bucuresti- Pitesti - Sibiu - Oradea - Debrecen - Kosice - Zakopane

drumul este bun, cu autostrazi, nu am prins radare, controale inutile, etc

la dus am oprit o noapte in Debrecen iar la intoarcere in Campia Turzii.

Cazare:

am stat cazati la Villa Vita - am facut review separat

Activitati:

- strada Krupowki - gasiti numeroase restaurante, cofetarii, magazine, suveniruri - e o strada foarte animata, usor comerciala. hotelul la care am stat era situat la intrarea pe aceasta strada, deci pot spune ca in cateva zile, am invatat-o pe de rost :)

- telecabina Kasprowy Wierch - se afla la cateva minute de mers cu masina de strada Krupowki. super vederi! se pare ca telecabina a fost inchisa pana pe 27 noiembrie - deci timing-ul a fost perfect pentru noi!

atentie - nu puteti merge cu masina pana la telecabina - este un drum de vreo 2 km restrictionat pentru masini - puteti merge pe jos (iarna nu prea e treaba :)...) sau sa luati maxi taxi din centru. zona unde e telecabina se numeste Kuznice. biletul e cam 50 zlt

- Cracovia e doar la vreo 100 km distanta. desi mai fusesem, am mai facut totusi o excursie de o zi - drumul a durat cam 1 ora si jumatate si la dus si la intors. evitati sa mergeti vineri sau duminica deoarece sunt blocaje pe drum si s-ar putea sa faceti 5-6 ore in loc de o ora jumatate. Cracovia e superba, sunt o gramada de vizitat - am luat un tur cu masinuta electrica - l-am negociat la jumatate de pret - deci negociati cu incredere :). am facut review separat pentru Cracovia cu ceva timp in urma, deci nu detaliez...

- spa - sunt 2 spa-uri mari in zona (unul la vreo 5 km, altul cam la 15) - Bukovina Tatranska spa e destul de aproape - puteti opta pt bilet de o zi, pe ore, doar anumite zone, etc - biletul pleaca de la 29 zloti dar pt o sedere optima e cam 50.

- trasee montane - multe si diverse - nu am incercat - pentru ca frig si zapada. insa daca vremea permite, gasiti harti cu trasee peste tot, tururi cu ghid, etc

- aquapark - este in Zakopane - nu am fost, deci nu am detalii

Mancare:

numeroase variante, de notat:

- Casa Mia - totul la superlativ! mancarea e delicioasa, servirea excelenta si preturile decente (sub 100 zloti 2 portii mancare, sucuri, 2 pahare vin si un desert). se afla pe Krupowki

- foarte multe restaurante traditionale - multe carnuri - nu ratati costitele de porc...

N. B. daca sunteti fumatori, e de preferat sa mergeti cand e mai cald afara deoarece nu se fumeaza pe nicaieri...

ca si concluzie, ma bucur pentru alegerea facuta!

[fb]
Trimis de sabooky in 02.01.15 11:15:36
Validat / Publicat: 02.01.15 17:28:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în POLONIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sabooky); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P01 restaurant

Aurici [03.01.15 12:23:30] »

@sabooky - Da' nici o vorba despre drumul de la Zakopane pana la Cracovia? Noi am avut in 2013 o vacanta in Polonia de 9 nopti (+2 de tranzit). Traseul a fost Bucuresti-Zakopane-Varsovia-Cracovia, urmand sa ne intoarcem la Bucuresti din Cracovia. Ne-a placut atat de mult drumul de la Zakopane la Cracovia, incat ne-am schimbat planurile initiale si ne-am intors tot prin Zakopane, de dragul drumului, si a unei escale de 2-3 ore in Zakopane, statiune, care si noua, ne-a placut foarte mult.

sabooky [03.01.15 15:02:18] »

@Aurici: intr-adevar si pentru drum in sine se merita sa faci excursia! ne- a placut si noua foarte mult!

Aurici, sabooky