ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2017
ÎNSCRIS: 22.04.14
FEB-2017
5 AD. + 3 COPII -- v: 15-17

Ski la Zakopane

Ne doream de ceva vreme sa ajungem in Polonia pentru ca am citit si auzit multe povesti frumoase despre ea si iarna aceasta "ne-a iesit". Am mai avut si anul trecut o incercare de a merge la ski in Zakopane, dar nu a a fost sa fie... pana in iarna aceasta.

Am pornit din Brasov, desi aveam Poina la doi pasi pentru ca sotul si copilul (eu nu schiez) doreau si alte partii, iar pentru Austria nu prea ne-au iesit calculele si dupa un popas de o seara la Oradea am ajuns in Zakopane intr-o duminica la pranz. Ne-am cazat si am pornit sa exploram oraselul pentru a descoperi farmecul sau, dar si cateva locuri utile (localuri pentru servit masa, centre de inchiriat echipament, pentru ca nu am fost singuri, iar prietenii nostri aveau nevoie sa inchirieze schiuri).

Mi-am propus sa scriu mai mult despre conditiile de schiat, decat despre oras si atractiile sale pentru ca, noi am cautat inainte sa plecam si nu am gasit prea multe.

Voi incepe cu echipamentul: se poate inchiria la preturi similare celor din Poiana Brasov, ba chiar o idee mai mici (25/30zloti pe zi), dar numai in baza unui pasaport de adult chiar daca se inchiriaza echipament pentru copii. Nu stiu daca asa era in toata statiunea, dar la centrul de la care au inchiriat prietenii nostri acestea erau conditiile.

Domeniul schiabil nu este foarte intins, dar sunt partii pentru aproape toata lumea, care vrea sa se simta bine in concediu nu sa faca schi de performanta. Un schior experimentat probabil nu ar fi multumit de ce gaseste acolo, dar unul mediu se poate declara satisfacut (dupa cum spuneam eu nu schiez, dar din impresiile culese de la schiori nostri- copiii ar fi vrut poate ceva mai multa adrenalina si partii mai grele, dar pentru adulti a fost in regula). Zonele de schi sunt impartite astfel: Centrul de schi Harenda unde se poate ajunge cu masina pana la zona partiilor unde se afla o parcare fara taxa. Aici se afla 3 partii (2albastre si 1neagra, dar destul de scurte pana intr-un km) deservite de telescaune pentru 4persoane; cartelele erau pentru 4ore sau pentru o zi. Le-au folosit pe cele de 4 ore-65zloti de pers- informatii pe www.harendazakopane. pl; The Glade of Polana Szymoszkowa- cu doua partii mai usoare cu telescaun (nivel de dificultate-rosii); si aici se ajungea doar cu masina, -www.szymoszkowa. pl; Nosal Sky Station- domeniul cu partiile pentru incepatori (aici erau si foarte multe scoli de schi), se putea ajunge cu microbuzul din statiune; noi nu am fost, le-am vazut doar la sosire si la plecare, deoarece treceam pe langa ele, informatii: www.nosal. pl; zona cea mai intinsa si cu partiile cele mai dificile situata pe la 2000m (aprox) doar cu zapada naturala Kasprowy Wierch este cea care le-a placut cel mai mult si copiilor, dar si tatilor lor. Pana aici se mergea din statiune cu microbuze, care circulau foarte des la intervale de 5-7min, pretul 3zloti calatoria pana la telecabina. Masinile nu aveau acces pana acolo, deci aceste microbuze sau taxiurile din statiune erau singurele variante de a ajunge la telecabina. De la telecabina se achizitionau cartelele pentru partie care deveneau valide la prima utilizare a telescaunului, telecabina pana sus fiind inclusa in pretul cartelei, dar nu se contoriza timpul cat calatoreai cu aceasta pana la partii. Cartelele erau pentru 2,4 ore sau pentru o zi. Baietii le-au folosit pe cele de 4ore 120 zloti de persoana; partiile erau largi, bine amenajate (erau zone amenajate cu jaloane pentru slalom si cronometru), nu s-a stat la cozi, iar pe partie nu era deloc aglomerat. De asemenea existau 2 restaurante pentru a servi masa sau ceva de baut cu preturi decente. Alte informatii: www.tpn. pl. Cam atat despre schi.

Mi-a mai placut mult ca desi era iarna erau o multime de iubitori de natura care faceau drumetii pe munte, dar traseele erau sigure: partii curatate, bine marcate, accesibile pentru mai toti drumetii, cabane presarate pe traseu pentru a te incalzi putin. In una din zile am urcat si noi ca fetele cu telecabina si am coborat pe jos ocazie cu care am descoperit traseele si pasionatii de munte indiferent de anotimp. Despre statiune s-a mai scris, asa ca nu cred ca as avea de adaugat informatii in plus, doar impresii personale: ne-au placut atmosfera de vacanta, prajiturile muuulte si tare bune, reducerile de sezon, preturile decente la mancare, zona de agrement amenajata la baza trambulinelor (cu castele de gheata; labirinturi si tot felul de atractii si jocuri pentru copii mici si mari). In concluzie poti gasi ceva de facut pentru toata familia si nu ai timp sa te plictisesti daca iti propui o vacanta de cateva zile aici fara sa mai adaugam si imprejurimile ce merita vizitate.

Trimis de Gabi Georgeta in 21.02.17 19:01:14
Validat / Publicat: 21.02.17 19:59:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în POLONIA

VIZUALIZĂRI: 9505 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabi Georgeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 plimbare la pas...

krisstinna
[22.02.17 08:19:19]

@Gabi Georgeta: Frumoase poze, nr 6 m-a lăsat mască, e divină!

[22.02.17 20:19:02]

@krisstinna: multumesc frumos pt. aprecieri.

[23.02.17 08:39:04]

@Gabi Georgeta: Interesant si util articolul pentru amatorii acestui sport si la fel spun si eu, poza P06 este spectaculoasa.

Felicitari, votat cu placere.

[23.02.17 10:21:43]

@mishu: multumesc!

Aurici
[23.02.17 12:38:41]

@Gabi Georgeta: Am stat în Zakopane 4 zile cu ocazia unui circuit prin Polonia în 2013, sper să nu greșesc anul. Cu toate că nu prea mă întorc pe unde am mai fost, chiar dacă mi-aș dori, am o listă cu locuri pe care aș vrea să le mai revăd în viața asta, iar Zakopane este unul dintre ele. Atât de mult ne-a plăcut (circuitul nostru a cuprins câte 4 zile în Zakopane-Varșovia-Cracovia), că la plecare din Cracovia în loc să o luăm spre casă, am ocolit 150 de km ca să mai trecem și să mai stăm 2 ore prin Zakopane. Foarte mult îmi doresc să mai ajung și mi-a făcut placere să citesc despre Zakopane.

[23.02.17 20:18:34]

@Aurici: Ma bucur ca v-a trezit amintiri placute. Sper sa-l putem vizita si vara. Cred ca sunt multe trasee interesante pentru drumetii.

Yersinia Pestis
[04.06.18 08:39:10]

Uite, începui săptămâna cu o faptă bună, votai SB!

Nu-i vorbă, că și meriți, că-mi plăcu articolul tău!

Sărut mâna!

[04.06.18 09:37:32]

@Yersinia pestis: multumesc pentru cuvintele frumoase

Aurici, Gabi Georgeta, mishu, Yersinia Pestis
Alte impresii din această RUBRICĂZakopane - la poalele Munților Tatra: