ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 15.07.12
AUG-2014

Sedere placuta, cu mici minusuri

Am ales acest hotel in urma multor investigatii si pareri de pe internet, mai ales de pe acest site. M-au convins pana la urma ca merita incercat si ca acesta nu e un hotel fantoma.

Am ajuns la hotel cu microbuzul de la Mangalia (4 lei biletul, aprox 15 minute). Ne-a lasat in fata hotelului, adica acolo unde statiunea se termina si incepe Cap Aurora. Am fost putin dezorientate la inceput, caci receptia hotelului nu se afla la strada, ci inconjurand un pic cladirea (este un indicator). Receptia este foarte frumoasa, iar intampinarea a fost profesionala si destul de amabila. Am avut voie sa ne lasam bagajele intr-o camera-debara, incuiata cu cheie, de langa receptie, pana la ora 2 cand ne-am primit camera.

Camera am gasit-o curata si aerisita, baia cu wc-ul, chiuveta si cadita de dus dezinfectate, in minibar existau 4 sticle de apa la jumate (contra cost). In dulap am gasit un mic seif cu usa deschisa, electronic, al carui instructiuni se pot gasi in portofoliul cu politici lasat pe masa.

Baia nu a stralucit de-a lungul sejurului (eu cred ca niciodata nu o sa fiu multumita de o baie de hotel). Cadita de dus se umplea toata dupa mai multe minute si trebuia sa inchid apa si sa astept sa se goleasca cat de cat. Chiar cu toata grija de a nu stropi cu apa, mereu podeaua s-a udat pe jumatate. Si ramanea balta. Pur si simplu scurgerea era facuta prost: podeaua nu era construita astfel incat sa directioneze apa catre scurgere. Dar presul din baie era schimbat mereu, probabil ca stiau ca defapt nu are rolul de a fi un suport uscat pentru cand iesi din dus, ci un fel de burete sau mop care sa mai absoarba apa... Nu ma plang prea mult totusi... s-a putut face dus, apa a fost mereu calda, dusul a functionat. Aerisirea era iarasi cam infundata. Mi-au placut prosoapele si mi-a placut ca au fost schimbate des, chiar si cand nu le aruncam pe jos. Cosul de gunoi luat zilnic, hartia igienica mereu reinnoita.

Camera avea pe jos o mocheta destul de curata. Nu am gasit niciodata nimic dezgustator. Patul destul de tare. Pernele au fost placute, si una mica si una mare. Cu plapuma si cu fata ei de plapuma nu m-am prea inteles caci, poate mai nepriceputa in de-astea, nu am priceput cum sa pun plapuma in cuvertura... Oricum a fost cald si am folosit doar fata de plapuma.

Veiozele de langa pat au fost destul de puternice, doar ca a mea s-a stricat, nu stiu exact de ce. Cd-playerul nu l-am folosit deloc. In noptiera am avut destul spatiu, la fel si pe masuta de toaleta. Fotoliile iar nu le-am folosit, si as fi preferat sa fi avut cuverturi schimbabile, insa au fost de folos pentru hainele aruncate pe ele :)

Televizorul a mers bine, iar grila de programe foarte bogata. Minibarul, atentie! , cam mic! Asta pentru cei care procedeaza ca noi si prefera sa mai manance cate-un mic dejun sau cina in camera, din produse cumparate de la alimentara. In portofoliul cu reguli am vazut de altfel ca era precizat ca minibarul nu are voie sa fie folosit pentru alte produse decat cele furnizate de hotel... Cam ciudat, caci nu am mai intalnit regula asta la niciun hotel la care am mai fost. Pentru noi minibarul a fost un minus, dar nu foarte mare. In fond tot l-am folosit cum am vrut noi. Frigiderul e frigider, chiar daca acesta era unul pentru furnici. Era pus intr-un dulap asa mare, incat ar fi putut sa puna un mini frigider in toata regula in acel spatiu.

Balconul a avut ca plusuri suportul de rufe si mobilierul. Foarte placut de stat la amiaza si dupamasa pe scaun la soare, citind o carte (pe partea cu piscina). Am vazut si un colt de mare de la etajul 3. Dar am suportat si urletele copiilor, cat si susurul permanent al apei (acesta chiar placut). Ca minus, intimitatea nu era nici la acest hotel completa, caci pe o parte balconul are un geam despartitor de sticla fumurie incompleta.

Despre AC nu am ce ma plange, dar as fi vrut sa aibe instructiuni mai clare.

Curatenia per total a fost intr-adevar de hotel de 3 stele, iar camerista a fost ok. Izolarea fonica e precum zic si ceilalti oaspeti, cam proasta. Dar cu televizorul deschis pe muzica, merge... Doar ca ar fi asa bine ca unii sa dea volumul mai incet la voce, la ras, la exclamatii si sunete animalice...

Despre masa nu am ce zice caci nu am luat masa la hotel, ci la autoservirile din apropiere. Cu fructe ne-am aprovizionat de peste drum, de la o taraba, iar cu alte alimente, de la magazinele din "complexul" de langa autoserviri. Toate foarte aproape.

Plaja din fata hotelului nu straluceste. Eu recomand sa se mearga de-a lungul soselei si a complexului comercial pana ce se trece de autoservirea Larisa. Intre aceasta si autoservirea La Foisoare se afla un drum cu scari catre plaja. E mult mai civilizat decat trecerea peste "maidanul" de peste drum de hotel, dintre statiuni. Cea mai buna portiune de plaja mi s-a parut a fi cea dinspre digul din dreapta: zona cu cearceafuri, fund mai putin pietros, valuri mai mici.

La piscina si la receptie eu am folosit cam mereu internetul de la Melodia. Cel de la Sunquest tot avea probleme, desi era bun cand mergea. Sezlongurile se cam ocupau toate dupamasa devreme, dimineata nefiind aproape nimeni. Apa in piscina mi s-a parut cam rece, si greu se incalzea. Piscina este foarte adanca in partea din stanga (are fundul inclinat). Soarele batea in perioada in care am fost deasupra piscinei doar pana pe la 5 dupamasa. In rest, curat si placut.

Lifturile merg binisor, sunt usor usor subrede totusi. Si mici. Intrarea din fata lor este superba.

Personalul de la receptie mi s-a parut profesional si in general politicos si amabil. Am surprins si cateva mici "argumente" intre clienti si receptioniste (toate tinere), la care acestea raspundeau sigure pe ele si batoase, dar reusind sa fie si simpatice. La plecare, la cerere, ne-a chemat cu amabilitate si promptitudine taxi.

In rest, Venus arata binisor. Doar sa nu umblati seara ca se cam aduna cainii (is pasnici totusi). Se gasesc o multitudine de alimentare, magazine cu de toate, vreo 3 farmacii, mai multe autoserviri si cateva terase. Toate ingramadite intre sosea si plaja. Seara se auzea adesea muzica live.

Plajele in general sunt o dezamagire. Nisipul este plin de scoici si mizerii, fundul apei e pietros, spatiul e mic pe alocuri, si salbatic. Plaja ce am indicat-o mai sus e cea mai buna din aceste puncte de vedere, in rest eu zic sa nu mergeti nici inspre Jupiter, nici inspre Saturn, caci eu le-am facut pe ambele si numai dezamagiri am avut. M-am tot felicitat ca am ales acest hotel, caci e aproape de o plaja bunicica.

In final, recomand acest hotel totusi. Dintre toate statiunile astea legate, Venus mi se pare o alegere buna din punctul de vedere al plajei, dar si a dotarilor, iar acest hotel are o pozitionare buna. E aproape de autoserviri bune, de magazine, de plaja buna.

Trimis de alle4295 in 13.09.14 02:32:08
Validat / Publicat: 13.09.14 06:41:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS. A mai fost în/la: Eforie Nord, Straja, Costinesti, Moneasa

VIZUALIZĂRI: 2055 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alle4295); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 gest de hotel de trei stele.

• Alte impresii din această RUBRICĂSunquest Hotel: