ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2014
ÎNSCRIS: 24.06.10
STATUS: POSEIDON
SEP-2014

Bulgaria fără teamă

La început de septembrie am pornit din nou pe drumurile bulgărești, spre hotelul din Nisipurile de Aur unde aveam să petrecem weekendul câștigat pe amfostacolo.ro

Este deja al patrulea drum parcurs anul acesta pe meleagurile vecinilor noștri bulgari și încă mai am lucruri frumoase de văzut și la ei.

Am plecat fără nici un fel de frică: de drumuri proaste, de poliție, de haiduci (hi, hi, hi), de ridicat mașina parcată neregulamentar, de furat autoturismul (deja a început să ruginească) etc.

Clasica ieșire din țară pe la Giurgiu (drumul peticit, cu hârtoape, mirosul neplăcut) s-a desfășurat fără probleme (control scurt la CI și talon mașină) după ce am achitat cei 13 ron trecerea pe Podul Prieteniei. De la primele chioșcuri din rond am luat vinieta pe 7 zile la prețul de 30 ron – bineînțeles ciupesc și ei ceva; dacă ai fix 5 euro nu mai pierzi nimic. Am schimbat și câteva leva la prețul de 2,45 ron/per leva (știu că la cursul oficial e undeva la 2,25 ron).

Înainte de a ajunge la hotelul din stațiunea Nisipurile de Aur/Golden Sands/Zlatni Piasatsi am hotărât să vizităm orașul vechi Nessebar, inclus în patrimoniul Unesco. Am urmat șoseaua spre Varna, trecând prin Razgrad spre Shumen. Asfaltul e foarte bun, chiar 2 benzi pe alocuri. Înainte de Shumen, la un sens giratoriu, se face stânga spre autostrada de Varna. E o autostradă veche, gen București - Pitești. Are 2 benzi + banda de urgență pe fiecare sens. Carosabilul este destul de vălurit și foarte peticit astfel că beneficiezi de un zgâlțâit frumușel. Totuși permite viteze de până la 130 km/oră, viteza maximă admisă. Porțiunile cu valuri mai mari sunt semnalizate corespunzător. Traficul era redus, poate și fiindcă e început de toamnă.

La Varna am intrat în oraș urmând artera principală spre centru/port și la o intersecție foarte mare (nu am văzut catedrala mare) am făcut dreapta după un indicator spre Burgas. La ieșire din Varna mai sunt aprox. 8 km de autostradă apoi drumul se reduce la o singură bandă pe sens; asfaltul e foarte bun. Se circulă oarecum ok, nu era aglomerație, bulgarii se cam bagă în depășiri pe linia continuă. Ultimii aprox. 15 km înainte de Nessebar se traversează o zonă montană; sunt ceva serpentine și numai pădure. Se trece prin Obzor, Byala; peste tot hoteluri și multe construcții în diverse faze de finalizare. Zona de litoral mi s-a părut mai înstărită, ca să zic așa, față de satele din interiorul țării.

Am ajuns la Nessebar fără probleme; accesul în orașul vechi e ușor; există parcări cu plată atât pe latura stângă, cât și pe dreapta (2 leva/ora).

La întoarcere spre Nisipurile de Aur se urmează E87 spre Balcic. Stațiunea Nisipurile de Aur e relativ aproape de Varna (15 km) dar trebuie să aveți o hartă cu hotelurile, noi am bâjbâit puțin pe acolo.

De asemenea, drumul de la Nisipurile de Aur către Vama Veche are un asfalt foarte bun, este șosea cu o singură bandă pe sens, este bine semnalizată; am întâlnit 2-3 echipaje de poliție.

Drumuri bune să aveți...

Trimis de tata123 🔱 in 09.09.14 12:51:11
Validat / Publicat: 09.09.14 17:45:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4294 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Podul de acces spre Old Town Nessebar