ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2014

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică

Servicii ZERO

Am ajuns din intamplare la aceasta pensiune prin recomandarea unor amici, cu agentie, care primisera o invitatie de la proprietari spre o posibila colaborare.

Ei au rezervat 2 camere, una langa alta la pret redus... de agentie...

La cazare, supriza... pretul nu a mai fost redus avand in vedere ca patroneasa nu mai tinea minte mailurile purtate; dupa o scurta reimprospatare, s-a facturat cu reducere.

Am ajuns si noi a doua zi cand supriza iar: ni s-a spus ca mai exista o singura camera libera, nu ce rezervasera amicii mei ci alta, cu vedere pe spatele cladirii, fara balcon (probabil din cauza reducerii :)))

Nimeni nu-ti ofera detalii suplimentare, toti ridicand din umeri si spunand ca e singura camera libera iar daca nu o vreti nu e nici o problema... tipic.

De la bun inceput trebuie precizat ca vorbim de o pensiune cu 4 stele nu margarete, ceea ce ar trebui sa ridice stacheta serviciilor si dotarilor la nivel de hotel... nu cazare la bunica...

Aceasta pensiune este mult sub cele 4 stele pe care le afiseaza in special la nivel de servicii care sunt ZERO.

Dar nici dotarile nu sunt reale: astfel, piscina NU EXISTA in aceasta pensiune; se mentioneaza ca este per sezon, insa eu am fost in perioada 15-18 aug, cel mai potrivit sezon pt piscina care nu numai ca nu este dar nici nu ar avea unde sa fie tinand cont de dotarile, locatia si spatiile din pensiune. Nu cred ca sezonul piscinei este iarna...

Este mentionat pe site clar: mini piscina (asta o fi cea din poze -gonflabila) dar si piscina esterioara.

Intreband unde este piscina ni s-a spus ca nu este... si ca uneori au o pisnica gonflabila pt copii!!! adica ceva 1m/1m umpluta cu apa de la robinet spre balaceala picilor... !!!

Avand in vedere ca la munte, o cazare cu piscina este un rasfat ma intreb, cata ipocrizie si nesimtire pot avea proprietarii, folosind date nereale doar ca sa atraga turisti.

Aer conditionat in camere NU EXISTA, deci alta minciuna postata la servicii; nu ca ar fi nevoie de acel aer avand in vedere zona racoroasa de munte, insa nu se ofera acest serviciu

Restaurantul - a la carte - este o bataie de joc!!! Nu exista meniu in tot restaurantul: La micul dejun se serveste continuu doar omleta simpla, 3 felii de salam calitatea 3 (pastos), 1 felie f subtire de cascaval afumat, sfert de castravete vestejit. Si asta la fiecare mic dejun fara a exista alta optiune de alegere; cafeaua este doar la ibric si proasta, pt un expresso de dimineata trebuind sa platesti 5 lei; la fel si pt un pahar de suc. Cand am cerut sa ni se dea altceva decat omleta, patroana a ramas uimita... nestiind ce sa faca; pana la urma omleta ne-a inlocuit-o cu 2 feliute de branza telemea si 2 carnaciori de 5 cm/buc prajiti. Este cel mai prost mic dejun intalnit de mine vreodata; ...

Copilul la micul dejun nu este bagat in seama: masa se serveste doar pt adulti! care n-au decat sa imparta cu copilul acel "delicios MD"... Intr-una din zile am fost suprins sa fim intrebati daca copilul ar manca niste cereale cu lapte (probabil prea era evident ca imparteam mancarea noastra cu copilul) iar in alta dimineata s-au oferit sa ne dea cate un pahar de suc gratis.

In restaurant nu exista interdictie de fumat dar asta pana la urma tine de turist in parte.

Oricum sunt 5 mese a 8 scaune, in conditiile in care in pensiune exista 12 camere; obligatoriu dimineata, daca este plin, trebuie sa imparti masa cu altii avand in vedere ca una din mese este rezervata ""marimilor sale, patronii""

Care au meniu diferentiat normal fata de restul muritorilor, la micul dejun; doar sunt patroni.

Un alt aspect: dimineata la masa daca se opteaza pentru muzica ambientala aceasta nu trebuie sa insemne muzica de petrecere, tare, ci eventual ceva clasic, ambiental, in surdina; Bine macar ca nu au pus sarbe/hore.

Problema cu servitul mesei nu ar fi grav daca ar exista o alta optiune in zona insa singurul loc de luat masa este la 500 m mers pe jos, cam mult pt MD.

Pentru pranz sau cina nu au niciun meniu; pur si simplu isi gatesc pt ei iar daca vreun turist doreste, li se vinde din aceasta mancare; oricum mai mult de o supa/ciorba si o ceafa porc sau piept pui cu cartofi nu poti cere; am intrebat ce se poate manca si mi s-a spus explicit acest aspect.

Locatia: langa partia de ski!!! Care partie de ski in Sinaia??? Unde este acea partie de ski? Poate langa accesul spre telecabina ce merge spre partii dar nici asta nu e adevarat fiind la o distanta considerabila, accesibila macar pietonal, catre zonele de ski.

Sauna si jacuzzi sunt in aceeasi incapare, o camera de cca 4/4 mp, la care pe usa scrie clar ca este contra cost 25 lei;

In camera unde am fost noi, cea fara balcon, cabina de dus nu era cu hidromasaj deci alta minciuna.

Internetul wireless exista insa este nefunctional; atat in camere cat si in receptie desi semnalul exista, conexiunea nu se poate face nici macar anevoios. Intrebati fiind, dau din umeri: ei stiu ca au internet si atat.

Camerele sunt mari intr-adevar si dotate corespunzator, mobilier scump, curat, cu aspect nou, utilate si functionale, TV de 81 cm, fiind real de 4*, fara scurgeri infundate sau mirosuri neplacute, insa in domeniul turistic fara servicii NU SE POATE;

Curatenia in camera nu s-a facut timp de 4 zile, prosoapele nu s-au schimbat si nici macar GUNOIUL nu a fost luat din camera. Ma intreb deci daca curatenia in camera intre turisti chiar se face peste tot sau se sterge doar chiuveta, wc-ul si un pic pe jos.

Terasa de care se face vorbire se afla in spatele pensiunii incadrat de acesta si un zid inalt pe 3 laturi; soarele nu intra acolo iar nivelul de ingrijire este precar. Intr-una din zile a plouat toata noaptea si nu au fost in stare a doua zi sa stearga macar mesele si scaunele; ba mai mult au lasat balansorul neacoperit, tot materialul fiind imbibat de apa; apoi l-au asezat pe o bara la soare intr-un colt spre a se usca natural.

Exista o zona de gratar in aceeasi locatie, murdara si fara dotari.

Locul de joaca este format din 2 plastice: un tobogan de 70 cm inaltime pt bebelusi probabil si o alta jucarie din plastic similar. Mai exista pe holul etaj 1 un minifotbal-biliard pt copii...

Mai au o mini terasa, pe fata, orientata spre soare, masa sticla cu 4 scaune, aferenta zonei de conferinta unde de regula stau tolaniti proprietarii. Cand am iesit pe acea terasa s-au uitat cam lung la noi spunand ca avem terasa mai mare sus (cea izolata intre ziduri) deoarece aici se trece prin camera de conferinta, fiind mocheta pe jos se murdareste daca facem trafic; oricum dupa ploaia de noapte, pana a doua zi seara, nici pe aceasta terasa nu-si daduse nimeni silinta sa stearga apa macar...

Personal calificat nu au: exista un nene si o tanti din zona care au grija de la maturat, pana la bucatarie, de la spalat pana la debarasat mese, de la spart lemne pana la cojit oua, fara o igiena minima, fara imbracaminte adecvata.

Se mai ocupa proprietara si membrii familie ei, toti imbracati in treninguri sau tricouri, toti fara o pregatire minima sau norme de igiena care sa fie respectate;

Pentru toti acestia, formulele de salut lipsesc, amabilitatea le este straina, aroganta si nasul in vant fiind caracteristica "patronasilor inavutiti peste noapte". Ba mai mult, cant de vad dimineata, au un moment de ezitare de parca ar trebui tu sa le dai binete si sa -i intrebi ce mai fac...

Per general, mentalitatea de parca le-ai ocupa pensiunea gratis.

Avand in vedere aceste aspecte, am decis sa plecam cu o zi mai devreme, am anuntat, am eliberat camera si am cerut banii pe ultima noapte inapoi: tipic lor, ni s-a spus ca nu se poate, imbalmajit ceva cu emis factura pe care ei platesc impozit (nu-i problema doamna ca o sa ma ocup si de aceasta problema cu impozitarea dvs, va promit), ca nu se pot inapoia banii ca ar fi facut alte rezervari (desi era vorba de duminica spre luni) ei avand evident deja pensiunea goala, etc.

Am renuntat la pretentii si am uitat sa le achit si cele 2 beri si o cola = 21 lei consumate. Pe care promit sa le platesc cand serviciile pentru care am platit cu MD inclus vor fi acordate la nivelul pt care am platit.

Consider o rusine aceasta pensiune pt zona turistica Sinaia.

Tipologia: cladire mare, aranjata frumos, structurata decent, materiale de calitate superioara care pt proprietarii pare sa insemne tot; banii investiti trebuie probabil sa reprezinte un suficient pt turist; de ce sa mai ofere si servicii.

Si un ultim aspect: in afara de serviciul de masa unde cred ca este o totala rea vointa, pt restul serviciilor nu cred ca proprietarii o fac cu intentie: pur si simplu habar n-au cum se conduce o astfel de afacere, ce inseamna servicii turistice, nu au pregatire deloc, fiind genul: proprietarul poate fi de la director la bucatar, femeie de serviciu si agent turistic.

Ii caracterizeaza un singur cuvant: DILETANTI.

Daca cumva proprietarii citesc aceste randuri si au dorinta de replica sau adaugare comentarii, le recomand sa citeasca intai asta:

greenagenda.org/img_uploa ... urism_Rural.pdf

Dupa o lunga chibzuiala, am sa mentionez ca recomand aceasta pensiune: de ce?? : pt sala de conferinta (cui ii trebuie), calitatea materialelor folosite in constructie si amenajare, camere foarte mari, zona izolata pretabila... cui are nevoie... Insa nu pt un turist ce doreste relaxare si mai vine si cu copilul, motiv pentru care la rubrica Recomandare aleg: NU

Recomand doar ca si forma de cazare, de nisha, fara apelare la niciun fel de serviciu.

Trimis de zoloft in 18.08.14 10:48:52
Validat / Publicat: 18.08.14 17:26:44

VIZUALIZĂRI: 1530 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zoloft); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera

[18.08.14 17:27:18]

zoloftAUTOR REVIEW
[18.08.14 18:30:41]

@webmaster15: ok

AnemonaSinaia
[22.08.14 13:42:22]

@zoloft: Buna ziua,

Ne pare foarte rau pentru experienta neplacuta de care ati avut parte.

In urma cu 2 zile atat personalul, cat si conducerea pensiunii au fost schimbate si momentan ne aflam in proces de tranzitie. Noi, actualii proprietari, cunoastem conditiile anterioare si dorim sa aducem o noua fata unitatii, sa modificam toate punctele negative ce existau in relatia cu clientii si sa fructificam la maxim potentialul cladirii si locatiei.

Va multumim pentru recenzie, am extras cateva puncte cheie de care ne vom ocupa de acum si va asteptam cu drag peste putin timp la noi, sa vedeti schimbarea!

AnemonaSinaia, zoloft
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Anemona: