ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2014
ÎNSCRIS: 03.08.14
DEC-2011

Mount Lailias

De multe ori am dorit sa scriu despre aceasta locatie, in care am fost si iarna si vara, o zona pe langa am trecut marea majoritate a celor care s-au dus in Grecia, dar nu ne-am gandit ca exista. Este vorba despre Mount Lailias la 25 km de Serres primul oras dupa ce treci granita. Am sansa sa am un prieten deosebit care este din zona si care, de Craciunul 2011, ne-a facut o invitatie sa il petrecem impreuna la munte. Avand in vedere ca imaginea Greciei in mintea mea era de mare si vara, doar promisiunea lui ca vom avea parte de o vacanta super ne-a pus in miscare. Trebuie sa recunosc ca in acel an nici in Romania zapada nu dadea semne ca vrea sa vina de sarbatori.

Deci ne punem pe drum, tranzitarea Bulgariei fara probleme, intrare in Grecia, 18 grade in aer (dupa termometrul din bord), soare, ganduri de plaja. Unde oare este zapada promisa? Prietenul ne-a asteptat la intrarea in Serres si dupa ce l-am traversat dintr-un capat in celalalt am inceput urcarea catre varf. Drumul superb, temperatura incepe sa scada cu fiecare serpentina, dupa 15 km apar primele semne de zapada. Intrarea in zona montana ne-a intampinat cu zapada proaspata (doar ce ninsese noaptea trecuta) si cu un drum la negru (curatat).

Cazarea a fost facuta la Lailias Mount Resort – un fost refugiu montan modificat de un grup de entuziasti montaniarzi greci.

Mount Lailias este o zona de schi cu o singura partie, cateva cabanute de unde se poate inchiria echipament de schi, un restaurant si un bar, dar care este in cea mai mare parte a sezonului libera. Singura locatie de cazare este Lailias Mount Resort. Spre surprinderea mea grecii nu sunt in niciun fel dependenti de a iesi la munte (spre deosebire de noi).

In prima zi am facut o urcare pe o poteca pe care prietenul nostru o cunostea, prin zapada proaspata, avand norocul sa prindem si o vreme superba, cu un soare care ne-a oferit, impreuna cu zapada o priveliste de vis. Pozele spun totul asa incat orice comentariu este inutil.

Pe partie marea majoritate erau placangii si cativa schiori, cea mai mare inghesuiala fiind la cafenea unde trebuia sa fii cu adevarat norocos sa gasesti un loc. Parcarea plina dar toata lumea se inghesuia la o cafea, dupa care inapoi in oras. Deci zona libera sa tot schiezi.

A doua zi am facut un tur intr-o zona din apropiere unde era o bisericuta ingropata in zapada – noi fiind primii care am ajuns pana acolo de cand ninsese. In zona este un rau cu un laculet inghetat si o zona imprejmuita in care se pot vedea cerbi si vulpi (atat am vazut noi, dar se pare ca sunt mai multe vietati).

Pe drumul de intoarcere am dat de o Lada cu cauciucuri de noroi care se tot chinuia sa isi faca drum prin zapada de un metru. Cand l-am ajuns (avea omul ala o determinare de speriat, se tot dadea inapoi sa ia viteza ca sa poata sa mai inainteze inca un metru, cobora sa mai de-a zapada la o parte) ne-a intrebat daca suntem normali la cap ca am plecat pe jos si cu un copil. Nu am ajuns la nicio concluzie cine are probleme la mansarda asa incat l-am lasat acolo. Am ajuns noi la strada curatata si el tot nu se vedea. Nu sunt sigur daca nu cumva a consumat toata motorina pana sa iasa la drumul mare.

A treia zi am fost, tot in apropiere, pana la o bisericuta sapata in munte. Desigur tot noi am fost deschizatori de drumuri asa incat cu zapada depusa am putut face un om de zapada de invidiat.

A fost un craciun de vis cu o zapada de care in Romania nici Busu nu o prevedea la meteo.

In 2013 am fost in nou in zona, am petrecut doar o noapte de vara, o noapte intermediara, noi venind din Kalamata. Nu am crezut ca ar putea exista o zona montana, intr-o zi de sambata si care sa fie atat de pustie. Din discutiile cu cabanierul, grecilor le lipseste idea de petrecere la munte, singura lor distractie fiind marea si vestitul “people watching” (un loc intr-o cafenea cu privire la strada in care stai si comentezi despre trecatori). Vizita pe partia de schi ne-a dat dovada ca nu este vizitata de nimeni atat timp cat am gasit o multi de mure si zmeura neculese, chiar la baza.

Noi am reusit sa avem parte de clipe frumoase pe Mount Lailias asa incat nu pot decat sa spun ca am sa mai trec pe acolo pentru cateva moment de relaxare in drumul de intoarecere in Romania.

Trimis de levasi in 04.08.14 19:54:28
Validat / Publicat: 04.08.14 22:15:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 1656 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (levasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.08.14 22:13:47]

Mutat la rubrica "Turist prin Macedonia grecească" (deja existentă pe sait).

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[05.08.14 06:57:40]

Superbe pozele, dar... e greu sa gasesti asa zapada prin Grecia din pacate, ai avut un noroc fantastic probabil.

Despre turism sa stii ca nu e chiar asa, grecii merg la munte, merg oriunde, tara fiind una foarte muntoasa au multe statiuni la munte, multe sate traditionale si zone extraordinar de frumoase care merita vizitate, pe unde am fost eu la munte in Grecia erau numai turisti greci, pentru ca turistii straini vin in Grecia doar pentru mare in general si mai putin pentru altceva.

levasiAUTOR REVIEW
[05.08.14 17:57:48]

@ionescunic: Adevarat graiesti ca am avut un noroc fantastic atunci. Chiar si prietenul meu a remarcat ca de cand este el nu a mai vazut o vreme atat de frumoasa. Totusi este destul de apropiata de Bulgaria si chiar se vedeau varfurile montane bulgaresti.

Referitor la dorul de munte al grecilor te rog sa ma crezi ca m-am raportat la noi si diferenta este uriasa. Am mai fost in trecere si pe la Metsovo - intr-adevar aceea este o statiune de schi iarna si de tranzit vara dar este pe traseul cel mai circulat al Greciei. Lailias este punct terminus si lateral de rutele tranzitate. Dar pentru mine reprezinta o amintire frumoasa si intotdeauna cand voi avea o zi libera in concediu ma voi opri pentru o cafea.

iulianic
[05.08.14 22:59:51]

@levasi: Minunate locuri şi minunate poze! Aduc o undă de răcoare în aceste zile prea călduroase.

iulianic, levasi
Alte impresii din această RUBRICĂTurist prin Macedonia grecească: