ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2014
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAY-2014

Hotel Iberostar Bellevue

Am fost in vacanta la inceput de sezon pe cont propriu si pentru inceput am rezervat cazarea doar la inceputul sejurului pe urma a ramas sa ma descurc la fata locului si cu cazarea si cu traseul de urmat mai departe, a fost un fel de circuit prin mai multe tari din fosta Yugoslavia.

Prima cazare a fost in statiunea Becici la un hotel de top de 4* si ultima cazare dupa multe zile a fost in alta tara tot din fosta Yu adica Bosnia Hertegovina (o destinatie mai putin cunoscuta romanilor) dar de data asta la hostel, intre aceste doua cazari am mai fost cazat in alte locuri din alte tari din fosta Yu, au fost cazari la 4*, la 3*, la 2*, la pensiuni si la hostel.

Sa incep cu prima cazare

Hotel Iberostar Bellevue

Am ajuns aici ca de obicei cu trenul, stiu ca suna demodat dar asta e mijlocul de transport folosit de mine in vacantele din strainatate.

Transportul a fost in felul urmator - Timisoara - Varset - Belgrad - Sutomore si din spatele garii cam 30 min cu autocar care circula din ora in ora pina la Becici linga Budva. Cu trenul e foarte comod, seara la somn si dimineata ajung la destinatie odihnit.

Am ajuns la hotel in jurul orei 12 si la ora 13 am fost cazat, am primit o camera la prima vedere parea ca e la parter dar cind am ajuns in camera am descoperit ca era la etajul unu.

Camera mare dotata corespunzator unui hotel de top cu balcon mare, tv, baie mare cu tot ce e necesar, Ac, poate un minus ar fi lipsa internetului care era cu plata.

Masa

Am avut demipensiune bufet suedez inclusiv bauturile la masa, erau mai multe feluri de bratari fiecare alta culoare in functie de masa - mic dejun, DP sau All inclusive.

Si la mic dejun si la masa de seara meniul a fost diversificat cu de toate inclusiv bauturi vin rosu si alb de calitate la cuti de 10 litri, cind se termina era schimbat rapid, mai multe feluri de preparate de carne si peste pregatite in fata ta totul foarte calitativ, fructe de la capsuni, pepene verde (luna mai) pere, banane etc. Prajituri torturi diverse, inghetata.

Resortul avea in mijloc o gradina foarte mare cu doua piscine si mai multe locuri de relaxare si loc de joaca pentru copii. Locul respectiv arata foarte bine plin cu tot felul de pomi si plante ornamentale.

Seara animatori si spectacole in fata hotelului spre gradina si piscine, la fel ziua animatori la piscine.

Iesirea spre plaja se facea prin aceasta gradina superba, plaja cu nisip tinind cont ca in zona asta incepe sa se ingusteze plaja aici inca era loc bun de plaja pe nisip fin. Fiecare hotel are plaja lui privata, un minus ar fi faptul ca sezlongurile se platesc cu toate ca e hotel cu all inclusive.

De pe plaja o imagine superba cu munte si mare si mai departe se vedea celebra mini statiune a milionarilor unde un sezlong costa foarte mult si accesul e permis doar celor ce sunt cazati acolo la preturi exorbitante.

Am mai fost in genul asta de hotel cu all inclusive in Bulgaria si Turcia, etc si pot sa spun ca aici a fost spre foarte bine.

Turisti cam 80 % francezi in virsta si ceilalti alte natii in perioada aia adica luna mai.

PreturI

Pret camera dubla cu vedere la gradina 70 euro pe noapte cu DP in perioada aia adica luna mai, acum in sezon aceeas camera dubla cu DP costa 164 euro tot cu vedere la gradina, cu vedere la mare costa 180 - 200 euro cu DP.

La inceput de sezon pina aprox 15 aprilie sau dupa 1 octombrie camera dubla fara vedere la mare costa aprox 60 euro cu DP. Aici in octombrie se face baie in mare.

Ca si o concluzie un hotel bun spre foarte bun, masa buna spre foarte buna, camera la fel, distractia ai ce face, statiunea Budva e foarte aproape cam 2 km pe jos se merge de la acest hotel spre Budva prin un tunel pe plaja, tunelul trece pe sub alt mare hotel.

Budva alt fel de turism, altceva.

Poate luati in calcul pentru vacantele urmatoare acest hotel cu all inclusive sau DP, sau alta zona din Muntenegru cu preturi pentru toate buzunarele.

Zona Becici e mai mult pentru genul asta de turism cu hoteluri de lux cu all sau DP in special pline hotelurile cu turisti din vest si rusi.

O alternativa la Bulgaria sau Turcia dar cu peisaje mult peste aceste doua tari.

Dupa mini sejurul aici la Becici am plecat mai departe la urmatoarea destinatie din aceasta vacanta dar in alt loc unde se practica alt fel de turism, in zona Golfului Kotor in statiunea Tivat.

Vacanta pe cont propriu.

• AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[07.07.14 19:39:44]

NicuAUTOR REVIEW
    [07.07.14 20:33:38]

Da e ok, e primul hotel venind de la Budva sau in sens invers ultimul din statiunea Becici, in viitor nu va mai fi asa fiinca se construieste in zona foarte tare mai ales in zona aia de mers spre Budva unde se construieste un hotel imens chiar acolo linga acest hotel unde e si tunelul de mers spre Budva.

La un moment dat statiunea Becici se va uni cu Budva, in unele cazuri nu se mai foloseste Becici se spune direct Budva..

Nicu
    Alte impresii din această RUBRICĂIberostar Bellevue Hotel: