ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2012
DIN: Slatina
ÎNSCRIS: 09.11.09
AUG-2011

Am fost acolo si sper ca voi mai reveni!

Cum ne place sa ne programam concediul din timp la fel si anul trecut am inceput sa vanam destinatii ptr concediul din vara 2011. Initial am analizat ceva oferte din Grecia sau Turcia dar dupa ce am vazut cate ceva de Muntenegru ne-a atras atentia tot mai mult. Am gasit o oferta destul de buna la o agentie si dupa ce am citit si lucruri destul de bune despre acest hotel am hotarat ca acolo ne vom petrece vacanta asa ca am rezervat biletul inca din luna aprilie pentru sfarsitul lunii august.

Singura teama legata de aceasta destinatie a fost drumul deoarece peste tot scria despre drumul catre Muntenegru ca se lucreaza si existau mai multe variante si desi distanta nu e ff mare, aproximativ 850 km, se parcurge mai greu din cauza drumurilor proaste mai ales in Serbia dar si a reliefulul muntos.

In fine ne-am hotarat sa facem drumul dintr-o bucata si pe timpul noptii avand in vedere ca am plecat cu un copil mic la drum si in speranta ca va dormi fetita peste noapte. Asa a si fost!

Dupa 14 ore de drum am ajuns la hotel cam in jurul orei 10, ora lor (sunt cu o ora in urma noastra) si am fost cazati imediat desi cazarea de facea de regula la ora 12. Am primit o camera in corpul principal al hotelului, corpul A (Grand), camera cu vedere la parcare si la munte, se vedea putin si marea.

Hotelul era compus din trei corpuri Grand, Park si Terrasse fiecare cu parcari si restaurante proprii. In corpul Terrasse, fiind si o pizzerie.

Camera curata, spatioasa cu un pat matrimonial format din doua saltele alaturate si inca o canapea pe care mai putea dormi lejer o persoana. Dupa cateva minute a venit o camerista si ne-a adus patutul pentru copil, patut de lemn cu saltea relaxa si care parea nou. Apropo legat de saltele, nu stiu ce saltele aveau dar am dormit asa de bine acolo, asa de confortabile erau!

Baia era si ea ok, avea cada, nu cabina de dus.

Masa a fost ok, pentru toate gusturile, sa zic, un pic saraca la capitoul peste, ma asteptam la mai mult, adica fructele de mare au fost prezente doar intr-un fel de salata cu peste si fructe de mare si apoi am mai vazut ceva calamari pane. Era zilnic prezent si cate un fel de peste. Friptura se facea pe loc in restaurant dar era aerisirea ff buna si nu se facea fum deloc. Cateodata trebuia sa mai astepti cate un pic la rand. Bautura - erau dozatoare cu sucuri acidulate gen fanta si cola si unele fara acid, apa plata, apa minerala, vin alb si vin rosu si bere bune la gust toate. Cafeaua nu era asa grozava de aceea sincer imi luasem de acasa si am mai facut si in camera la ibric. Iar la capitolul supe nu prea ne-am inteles, n-au fost prea pe placul celei mici dar pana la urma ne-am inteles. Cum a spus si un alt coleg intr-un rewiew anterior gatesc ff bine carnea de vita. Eu care nu sunt consumatoare de fel a acestui fel de carne aici am fost fan. Fructele proaspete in fiecare zi erau o bunatate. Demult n-am mai mancat nectarine si piersici asa bune.

Mi-ar fi placut sincer sa fi avut si restaurant in aer liber dar din pacate nu aveau, era o terasa la care se puteau consuma numai bauturi. La aceasta terasa seara de la ora 21 era mini discoteca ptr cei mici si apoi cam pe la ora 22, incepea distractia ptr cei mari, aveau in toate serile si muzica live si dj.

Erau 3 piscine, doua mai mari ptr adulti si una mica ptr copii mici. La piscine era pool bar deschis de la ora 10 pana la ora 18.

Pe plaja beach-barul pentru all incl avea programul de la 10 la 17, avea bauturile mentionate mai sus dar daca vroiai sa bei un ness frappe trebuia sa iei contra cost de la terasa hotelului vecin.

Plaja cu pietricele si nisip, nu erau deranjante numai la intrarea in apa erau pietricele un pic mai mari si cam aveai nevoie de papuci speciali, mai ales copii. Apa era f limpede dar cam adanca de la mal!

Animatorii erau super, isi faceau datoria din plin, si in timpul zilei la piscina unde mai mereu antrenau turistii la aqua gym sau la tot felul de concursuri distractive. Seara erau prezenti la discoteca si la fel isi faceau prezenta cat mai placut printer turisti.

S-a intamplat ca in timpul sejurului sa ne sarbatorim al doilea anisor al micutei noastre si animatorii i-au cantat ,,Happy birthday ,,si in restaurant cand am suflat in lumanarica pusa intr-o prajitura ce a tinut loc de tort dar si in cadrul minidiscotecii.

Gradina hotelului era superba si ff ingrijita plina de palmieri si de flori. Aveau in gradina si un mic, dar mic, loc de joaca ptr copii, 2-3 tobogane si 2-3 leagane!

In perioada in care am fost noi, 28.08-03-09, hotelul era in mare parte ocupat de familii cu copii cam 40% si cam 60% persoane de varsta a treia, cred ca venite prin ceva programe speciale ptr ca intr-o zi au venit 2 autocare pline cu francezi trecuti bine de tinerete. Perechi de tineri singuri sincer in hotel mai rar am intalnit.

Posibilitatile de distractie din zona nu prea le-am vazut fiind cu copil mic, n-am putut pleca doar ce am mai iesit seara la plimbare pe faleza.

La piscina sezlongurile erau gratuite, prosoapele de baie am vazut la receptie ca se inchiriau, parca 10 e era chiria pe sejur pentru o bucata, noi am avut de acasa si nu am inchiriat.

La plaja insa sezlongurile se inchiriau contra cost, 6 eur/zi 2 sezlonguri si o umbrela, fara masuta insa... Daca vroiai puteai sa faci plaja si pe prosop, nu te obliga nimeni sa inchiriezi sezlong.

Micile mele nemultumiri poate pentru altii nu ar conta si astea ar fi...

- Lipsa frigiderului sau macar a unui racitor din camera. Noroc ca fata noastra inca mai bea lapte praf ca altfel nu stiu cum rezolvam problema.

- Din cauza pozitiei hotelului, e ultimul hotel din statiune si imediat langa plaja se afla un mic deal sa-i spun asa, nu se poate face plaja decat pana la ora 17,30, cam asa, dupa aceasta ora fiind umbra din cauza dealului.

- Tot din cauza acestui mic deal, erau acolo niste viespi salbatice care sincer nu am auzit sa fi muscat pe nimeni dar erau destul de deranjante si nu puteai tine nici macar un pahar de suc descoperit ca apareau si ptr mine cu copil mic erau totusi un stres.

- Faptul ca se platesc sezlongurile, la all incl nu mi se pare normal. Oricum fiind ultima plaja din statiune nu prea veneau turisti din alta parte sa faca plaja aici, ar fi putut fi incluse in costul sejurului.

Per ansamblu, mie mi s-a parut destul de bun hotelul, mai ales ca zona e absolut superba. Recomand hotelul in special familiilor cu copii mici!

Mare si munte la un loc! Muntenegru e o tara superba pe care o recomand oricui. Daca s-ar rezolva treaba cu drumurile prin Serbia ar fi super.

Anii urmatori cu siguranta aceasta destinatie va mai fi pe lista noastra!

Trimis de Ystely in 21.02.12 20:37:08
Validat / Publicat: 21.02.12 21:47:20
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 7028 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ystely); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera destul de mare!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

rodicabotez
    [19.05.16 10:33:24]

buna ziua; imi puteti recomanda un alt hotel la fel de bun ca Iberostar, dar care sa nu fie la marginea statiunii si care sa aiba sezlongurile incluse in pret?

m-ar interesa tot pe sistemul All Inclusive

multumesc