ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.06.2014
ÎNSCRIS: 26.06.13
JUN-2014

DIT Blue Pearl - Un sejur placut

Tocmai ce am revenit din Bulgaria, dupa un sejur pe litoralul bulgaresc in statiunea Sunny Beach unde am fost cazati la hotelul DIT Blue Pearl.

Este al doilea sejur consecutiv (2 ani la rand) in acesta statiune de pe litoralul bulgaresc, anul trecut (2013) am fost deasemenea in Sunny Beach dar cu cazare la alt hotel Grand Victoria - puteti citi impresiile despre mele despre acest sejur deasemenea pe acest site.

Am achizitionat un sejur de 8 nopti in perioada 11-19 iunie 2014 cu regim UAI la DIT Blue Pearl, pretul pentru sejur pentru 2 persoane (eu si prietena mea) ridicandu-se la suma de 590 Euro (dupa aplicarea unei reduceri de 30%) datorita achizitionarii biletelelor in perioada aprilie (Early Booking)

Asadar am ajuns pe data de 11 iunie in Sunny Beach, transport cu autocarul, am ajuns la hotel in jur de orele 13.30, am mers la receptie, cazarea s-a facut imediat, ni s-au pus bratarile pentru UAI si am urcat in camera situata la etajul 2, camera cu vedere la statiune (Double Room West View)

Prima problema (si de fapt cam singura) intalnita pe durata sejurului a fost ca ni s-a repartizat o camera dubla, dar cu 2 paturi single ce nu puteau fi deplasate pentru a forma un pat dublu.

Am coborat imediat la receptie, unde am prezentat problema specificand ca am dori o camera cu pat dublu noi fiind un cuplu. Receptionera mi-a comunicat ca momentan toate tipurile de camera cu pat dublu ar fi ocupate si ca se va rezolva pana a doua zi dupa micul dejun. Am specificat ca sunt dispus sa achit si un supliment pentru un alt tip de camera (cu vedere la mare, studio, etc.) doar sa aiba pat dublu in loc de 2 paturi single.

Problema s-a rezolvat a treia zi (dupa o mica discutie cu managerul hotelului - o domnisoara destul de draguta) astfel ca pe 13 iunie am fost multati intr-o camera cu pat dublu la etajul 3 de data asta dar cu vedere tot la statiune fara a mai achita nici o taxa suplimentara.

Acum fiind rezolvata mica problema sa trecem la a prezenta serviciile de care am beneficiat

Hotelul in ansamblu

Hotelul a fost dat in folosinta din ce am citit in anul 2012, incepand cu 2014 face parte din lantul bulgaresc de hoteluri DIT (din acest lant mai fac parte printre altele si hotelurile Club Evrika Beach si Majestic Resort - 2 hoteluri foarte bune din Sunny Beach).

Hotelul este pozitionat chiar pe plaja intre hotelurile Planeta, Viand, Casino si Riu Helios, o pozitionare excelenta din acest punct de vedere, are plaja privata (printre putinele hoteluri cu plaja privata din Sunny Beach).

La parterul hotelului exista casa de schimb valutar, supermarket deschis pana la orele 24:00, parcarea nu parea prea voluminoasa insa, nu am experimentat acest serviciu deoarece am calatorit cu autocarul.

Exista sala de fitness si loc de joaca pentru copii indoor (etaj 1), restaurant la parter cu autoservire ce dispune si de o terasa unde se poate servi masa in aer liber, un mini-amfiteatru pentru spectacole presupun, lobby bar la parter deschis pana la orele 24:00, piscina cu terasa, pool bar si snack bar + plaja privata la care se ajunge direct de la piscina

Pe terasa de la piscina exista si o masa de tenis pentru amatorii acestui sport, deasemenea la etajul 1 al hotelului existau cateva mese de biliard.

Hotelul dispune de 6 etaje in 3 corpuri unite, foarte curat, varuit proaspat in culori predominante alb, bleu si negru, geamuri foarte curate, 2 lifturi moderne curate si functionale, din punct de vedere al curateniei hotelul pot spune ca este mult peste medie.

Personalul atat de la receptie, baruri, piscina, sala de mese, destul de atent, zambitor in cele mai multe situatii, se descurcau cat de cat cu limba engleza - se vedea ca faceau eforturi sa te serveasca cat se poate de bine.

Camera

Noi am avut o camera dubla cu vedere la statiune (west side view), destul de spatioasa, foarte curata, mobilata modern, fara mirosuri, pete pe pereti si alte urme ale trecerii omului, gresie pe jos, AC functional (desi nu l-am folosit deloc pe parcursul sejurului - nu a fost nevoie), televizor LCD (aprox 50 posturi internationale variate dar fara posturi romanesti), baie cu cabina de dus dotata cu toate cele necesare (sampon, sapun, gel de dus), boiler pentru apa calda, uscator de par, frigider (o sticla de 2 litri de apa plata din partea hotelului inclusa in serviciile UAI), sifonier cu multe umerase, pahare, etc.

A fost liniste pe toata durata sejurului, pozitionarea hotelului excelenta din acest punct de vedere, chiar pe plaja, cu acces direct la promenada cu terase si cluburi de langa plaja ce traverseaza statiunea.

Internet gratuit in camera pe baza de cablu (cablul se ridica de la receptie la momentul checkin-ului), functiona destul de bine si wireless-ul (gratuit deasemenea) in camera si pe balcon.

Balconul destul de mic cu 2 scaunele de plastic + 1 masuta de plastic + suport de uscat rufele, nu se supara nimeni daca era un pic mai mare :).

Curatenie zilnic in camera, lenjeria de pat schimbata la 3 zile, prosoapele schimbate daca erau lasate pe jos in baie, nu pot spune ca femeia de serviciu facea excess de zel la curatenie dar per total se simtea trecerea ei zilnica prin camera (fluturasi de "Do not Disturb" / "Please clean this room" disponibili in camera).

Piscina / Plaja

Hotelul fiind situat pe plaja dispunea si de o plaja privata cu sezlonguri/umbrela gratuite pe plaja pentru clientii hotelului.

Prosoape pentru plaja/pisicina desemenea gratuite se ridicau de la piscina in schimbul unor tickete primite de la receptie, si puteau fi schimbate o data la 3 zile.

Pisicina nu foarte mare dar cu apa foarte curata si absolut neaglomerata cel putin in aceasta perioada a sezonului (asta si datorita plajei private probabil), apa intre 1.60-1.80 m, exista si o piscina pentru copii delimitata de piscina principala printr-un gard metalic

In zona sezlongurilor de la piscina pe jos era un fel de parchet foarte placut din punct de vedere estetic astfel incat nu exista pericolul sa aluneci avand picioarele ude.

Plaja privata foarte curata, cu nisip fin, sezlonguri indeajuns de multe pentru toata lumea (cel putin in aceasta perioada), intrarea in apa foarte, foarte, lina, apa a fost destul de curata pe perioada sederii noastre (a fost o singura zi in care am vazut cateva meduze moarte probabil dupa o furtuna, in apropierea plajei exista o zona de distractii motorizate pe apa (banana, crazy shark, wind surfing etc. contra cost) si deasemena o terasa chiar pe nisip dar care nu apartinea de hotel

Pe plaja venea un nene caruia ii trebuiau inmanate tichetele ridicate de la receptie (ori de cate ori mergeai la plaja) pentru sezlonguri si umbrela si astfel erai scutit de plata lor (8 leva/sezlong, 8 leva/umbrela pentru cei de la alte hoteluri)

Animatia la piscina destul de slaba, erau 2 animatori dar nu prea faceau mare lucru, nici turistii cazati la hotel nu prea participau la cele cateva jocuri propuse de acestia (water aerobics, darts, etc.); program de animatie de o ora in fiecare seara pentru copii - cateva melodii si dansuri pentru ei alaturi de animatori

Un pool bar/snack bar la piscina deschis intre orele 10.00 - 18.00, bauturi la pahar de plastic cu care puteai merge si pe plaja, berea locala slab alcoolizata 2,8% (o marca fabricata de producatorul Kamenitza), Pepsi/Mirinda/Seven Up, cafea + derivate din cafea, bauturi alcoolice locale + diferite cocktailuri bazate pe acestea destul de ok ca si gust (mai bune decat cele servite anul anterior la Grand Victoria), apa de la dozator.

Desemenea se puteau servi inghetata la cornet (cu autoservire) + preparate calde (salate, gratare, cartofi prajiti, pizza) in intervalul respectiv de timp 10.00-18.00

Internetul wireless functiona exemplar in lobby bar, la piscina, pe terasa de la pisicina si cu un pic de noroc functiona si pe plaja (mai slab dar functiona)

Masa

Restaurantul cu autoservire la parter destul de incapator, beneficia si de terasa pentru a servi masa in aer liber. la cina era recomandata o tinuta decenta (fara papuci, pantaloni scurti si maieuri pentru domni).

Preparatele de la masa pot zice ca erau destul de variate, se putea si mai bine, ideea de baza era ca nu se dorea a se face risipa ca urmare lipseau multitudinea de platouri cu varf (de cele mai multe ori inutile si fara gust) intalnite prin alte locuri, la micul dejun se gaseau printre altele cereale, ceai, lapte, fresh de portocale (destul de ok), clatite, croissante preparate in bucatarie, oua fierte, oua ochiuri, omleta, mezeluri, branzeturi, diverse legume si salate.

La pranz si cina intotdeauna 2 feluri diferite de supa/ciorba si cel putin 3 feluri diferite de carne tot timpul - majoritatea preparate la gratar, diverse garnituri, salate, sosuri, prajituri, fructe, iaurturi, bere, vin alb/rosu de la dozator, Pepsi/Mirinda/Seven Up si apa plata/minerala.

Mesele curate, tacamuri/farfurii/pahare curate, se facea debarasarea meselor destul de repede din acest punct de vedere nu am nimic de reprosat, nu am stat la coada ca sa iau masa niciodata.

Per total eu desi sunt un pic mai pretentios la mancare (nu mananc anumite feluri de mancare + anumite legume ,ierburi) pot spune ca am gasit ceva de mancare la fiecare masa la care am luat parte - nu se moare de foame cum am citit prin experientele altor persoane pe la alte hoteluri din Bulgaria, dar binenteles intotdeauna e loc de mai bine.

Statiunea

Statiunea Sunny Beach am regasit-o la fel ca anul trecut, extrem de zgomotoasa, plina de viata cu o multitudine de distractii pentru toate buzunarele, o statiune pe care o recomand oricarui tanar sau cuplu de tineri desi am vazut si foarte multe familii cu copii foarte mici aici.

Statiunea e incredibil de plina de terase, baruri, restaurante, cluburi de noapte, cazionuri, fastfood-uri, parc de distractii acvatice, parcuri de distractii mecanice pentru cei mici dar si pentru cei mari, deasemenea o multitudine de tarabe cu tot ce vrei si ce nu vrei - produse majoritatea Made in China.

In perioada in care am fost noi a inceput si campionatul mondial de fotbal asa ca mai toate terasele, barurrile si restaurantele erau dotate corespunzator cu plasme si ecrane de proiectie a meciurilor de fotbal.

O terasa de pe promenada, la care noi am fost in fiecare seara si care ne-a placut foarte mult a fost Coco Beach, situata chiar pe plaja intre hotelurile Evrika Beach si BelleVue, langa plaja privata de la hotelul Evrika Beach.

Deasemenea orice sejur in Sunny Beach trebuie sa contina macar o vizita in vechiul sat de pescari Nesebar (Old Town), o locatie extrem de pitoreasca si romantica intr-un golf stancos pe malul marii, o cina romantica, un pranz la unul din multitudinea de restaurante/terase de pe malul marii sau chiar si numai o plimbare pe stradutele inguste ale acestuia este de neuitat; de mentionat ca in Nesebar se poate ajunge din Sunny Beach cu vaporasul pe mare (10 leva de persoana) sau cu mijloacele de transport in comun care circula din 5 in 5 minute (1 leva de persoana).

Concluzie

La final pot spune ca acest sejur la hotel DIT Blue Pearl in Sunny Beach a fost unul reusit, trecand peste mica problema de la sosire cu camera (care s-a si rezolvat de altfel), hotelul este unul dintre cele mai bune hoteluri din Sunny Beach cand vine vorba de raportul servicii/pret (plaja privata, internet gratuit, pozitionare excelenta, curatenie), exista loc de imbunatatiri pe ici pe colo (animatie, masa), dar tinand cont ca este un hotel tanar si fiind primul an in lantul DIT probabil ca isi vor perfectiona serviciile, per total pot spune cu mana pe inima ca a fost un sejur reusit si recomand hotelul tuturor celor care doresc un concediu linistit la un hotel curat pe malul marii in frumoasa statiune Sunny Beach!

P. S. Voi adauga zilele astea si cateva fotografii cu hotelul pe care le-am facut in timpul sejurului!

Trimis de lilian_marius in 25.06.14 14:52:44
Validat / Publicat: 25.06.14 15:56:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 7385 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lilian_marius); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 la masa de pranz

ema27
    [27.04.15 07:36:10]

Se incepe cu cina sau cu pranzul? Mentionez ca am doi copii micuti.

lilian_mariusAUTOR REVIEW
    [27.04.15 08:13:04]

@ema27: Bună ziua, din cate mi-aduc aminte noi am început cu cina, am ajuns în jur de orele 13.00 la hotel

ema27
    [27.04.15 09:02:56]

@lilian_marius - Multumesc mult pentru promptitudine, mai ales ca plecam vineri.

ema27, lilian_marius
    Alte impresii din această RUBRICĂMPM Blue Pearl (ex DIT) Hotel: