ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2009
ÎNSCRIS: 04.02.09
AUG-2008
team-building

Frumos

Dupa un drum de tara de cativa km buni care credeam ca nu mai duce nicaieri…la un moment dat “dam” de complexul Albota. Ne uitam la imprejurimi si parca natura a creat musai pentru o amenajare turistica un astfel de loc, inconjurat de munti si brazdat de un parau.

Complexul dispune de mai multe locatii de cazare, impartite pe categorii, camerele fiind mobilate rustic. Frumoase, spatioase, dar iti cam goleste buzunarul o cazare acolo.

Serviciile si preparatele restaurantului nu m-au dat pe spate, poate si din cauza faptului ca m-am dus ca la pomul laudat stiind de pastravarie si de microferma proprie complexului. Dimineata cautai cand cani, cand ceai, cand lamaia pentru ceai…iar cand le aveai pe acestea nu mai era gem, unt si tot asa….

Pastravaria este punctul de atractie al complexului: deosebita prin marimea sa. Ineditul locului il reprezinta microcentrala electica care asigura curent electric pentru uz-ul propriu, cat si vinde catre Electrica (daca am retinut eu bine:).

Eu am avut norocul sa fiu cazata in hotelul de langa parau, apa auzindu-se de ziceai ca trece prin camera…. iar pe balcon era o incatare sa stai sa citesti o carte.

Dar cine sa aiba timp de citit cand ai atata de colindat prin Rezervatia Faunistica Arpasel? Rezervatia, in suprafata de 736 ha, reprezinta arealul de dezvoltare al caprei negre, alaturi de ras, cerb cocos de munte sau lup (aici fiind recoltat “luminele”, un exemplar cotat ca record mondial), dar si o incatare pentru ochi si suflet odata ce intalnesti poiana plina de flori sau fructe de padure.

Sper ca fotografiile sa poata spune mai multe decat mine despre acest loc:).

Trimis de mirelab in 05.11.09 11:42:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN.

VIZUALIZĂRI: 5105 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelab); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din restaurant catre locatia in care am fost cazata. Totodata, se poate vedea si piscina Complexului.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 1900 PMA (din 8 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.04 EUR pe cameră

Cristian_h*
    [14.11.09 09:48:54]

webmasterXY*
    [14.11.09 12:26:18]

Muzica (propusa de Cristian) si voie buna la Arpasu de Sus!

alinush_geo
    [21.01.10 17:04:12]

foarte frumos amenajat complexul. se poate sa imi spui cat a costat cazarea? a inclus si mese? te rog frumos mai multe detalii despre tarife

mersi

[21.01.10 17:47:20]

asa cum am apare si in setarile sejurului, am fost acolo in teambuilding, deci nu am foarte multe amanunte cu privire la tarife si ar fi neconcludente fiind tarife de grup. Pe site-ul complexului gasesti si tarifele, nu sunt tocmai "prietenoase"

Locatia si imprejurimile sunt foarte frumoase, mancarea a fost ok (multi colegi au fost chiar incantati). Este un loc in care te poti relaxa pentru cateva zile.

Daca te mai pot ajuta cu ceva... cu mare placere!

danaches2003
    [11.03.10 13:55:25]

Draga Mirela,

pentru ca am mare incredere in parerile tale de turist, m-am hotarat sa imi duc juniorul la Albota de 1 Mai. Initial vroiam la Mamaia, dar cum este innebunit dupa pescuit, cred ca va fi o lovitura sa il duc acolo. Permite-mi sa iti pun cateva intrebari:

1. pescuitul se plateste si se desfasoara pe un anumit interval orar, sau poti pescui si toata ziua?

2. am vazut ca ai fost in luna noiembrie; a existat vreo problema cu caldura? Caci eu as vrea sa il duc de 1 mai dar cum vremea nu ne slabeste deloc, daca e cazul nu as vrea sa suferim de frig.

Multumesc!

[11.03.10 14:18:18]

Ma bucura sa aud ca te pot ajuta, asa ca incerc sa raspund punctual:

daca cumva va hotarati pentru mare, iti recomand aici, mai ales in extrasezon au super preturi si conditiile sunf ff bune! Si ii poti trimite pe baieti la pescuit spre Vadu.

O alta varianta care mi-a ramas mie la suflet este asta, unde la fel se poate merge la pescuit la doar 200-300 m de pensiune (sub rezerva ca nu stiu cat se "prinde" direct de pe mal. am vazut ca pescarii plecau cu barcile spre mijlocul lacului).

Revenind la Albota,

1. pescuitul nu stiu daca se plateste, noi am fost in grup organizat si nu stiu daca s-a platit pentru asta... Legat de programul de pescuit cred ca este unul rezonabil (daca este), am vazut animatie permanenta in zona in care era permis pescuitul.

2. noi am fost in august (probabil noiembrie a aparut de la data postarii fotografiilor), nu stiu mare lucru despre caldura, dar cu siguranta am vazut niste calorifere destul de mari.

Recomandare: daca vei suna pentru rezervare sa soliciti camera in locatia de langa rau, este mai cocheta si au camere mai spatioase (ma rog, si ceva mai scumpa. Tot atunci sa intrebi daca puteti vizita si ferma, asta in cazul in care piticul este interesat.

Complexul este cumva asemanator cu Cheile Gradistei, dar nu la fel de elegant (parerea mea, iar mancarea nu se ridica la acelasi nivel. Dar zona este una foarte frumoasa, compenseaza cumva...

Vacante cat mai placute!!!

danaches2003
    [11.03.10 14:41:56]

Mirela mi-a placut si varianta cu lacul Bicaz dar este foarte departe iar piciul se plictiseste foarte repede in masina. Am fost de curand la Paltinis si am facut pe drum aproape 8 ore din cauza opririlor dese... Asa ca s-ar putea sa ramana Albota pentru ca mi-a facut o impresie buna din pozele tale. Am vazut ca au verdeata, locurile cu pesti, locul de joaca, ferma, poneii, deci cred ca va fi super pentru junior.

Multumesc pentru recomandarile cu ce sa cer la receptie! De aceea este bine sa ai "pile" (adica tu) caci stii ce sa ceri! Merci!

coralia_popa
    [23.06.10 15:13:44]

As putea primi mai multe detalii despre drumetiile facute in rezervatie? Timp, dificultate? Am copii si as vrea sa stiu cam ce am putea face...

[23.06.10 15:36:56]

@Coralia, complexul este la poalele muntilor Fagaras, dar depresiunea respectiva este destul de mare astfel ca vei avea unde face drumetii nu foarte solicitante. Rezervatia naturala ofera peisaje foarte frumoase, poienite pline cu flori, fructe de padure, etc. Trasee anume chiar nu as putea sa iti spun pentru ca noi ne-am plimbat cu grupul cateva ore dupa o noapte pierduta, asa ca lipsa totala de atentie pe unde am calatorit

Curtea este foarte mare si ferita de orice trafic, deci copiii vor avea libertate de miscare fara sa fie in pericol. Complexul are si ATV-uri, biciclete si posibilitati de calarie cred (noi fiind grup organizat am avut). Asa cum am mai scris mai sus exista si posibilitatea de a pescui in curtea Complexului. Este si o piscina (nu cine stie ce, o poti vedea in fotografiile atasate de mine), dar pentru copii este mai mult decat suficienta.

Mai se poate vizita Ferma Complexului (nu stiu exact care sunt conditiile) daca esti interesata sa duci copiii acolo.

Ce sa zic... una peste alta se merita cateva zile acolo.

Vacanta placuta oriunde veti ajunge!

valeamariei
    [01.08.10 14:52:54]

mirabel zici ca: " Pe site-ul complexului gasesti si tarifele, nu sunt tocmai "prietenoase" "

dupa parerea mea doua lucruri sunt importante atunci cand vine vorba de serviicile turistice:

1. calitatea acestora reflectata in felul in care ne simtim ca turisti undeva (curatenie, relaxare, atractii, divertisment, alimentatie sanatoasa si gustoasa, etc)

2. pretul pe care-l platim pentru aceste servicii;

m-am uitat pe preturile lor: cele din timpul saptamanii mi-se par rezonabile la ceea ce ofera si ceea ce au construit acolo; in weekend imi pare si mie nitel cam maricele, dar daca este cerere atat de mare inseamna ca se merita, deci se plateste;

probabil ca cu alte preturi mai mici nu ar putea oferi calitate;

cand ceri mult iti permiti sa ai: bucatari buni, ospatari buni, personal de intretinere bun, fond suficient de rezerva pt problemele care apar si personal in plus care sa intervina rapid, deci calitate, iar cu acest lucru trebuie sa incepem sa ne obisnuim;

mentalitatea ca este criza si ca trebuie sa fie totul ieftin nu se aplica mereu, deoarece este un nivel sub care daca scazi automat unitatea trebuie sa faca rabat la calitate;

sa nu ne bucuram niciodata cand gasim undeva ceva ieftin, sau sa fugim doar spre ieftin...

in concluzie este adevarat principiul ca in viata orice avantaj are un dezavantaj.

susu
    [26.04.12 15:10:36]

foarte utile informatiile, as vrea sa merg si eu cateva zile insa nu gasesc site ul oficial unde sa vad camerele, poate ma puteti ajuta

[26.04.12 15:15:37]

@susu: e scris frumos, cu albastru (link) sub articolul ce l-ai citit...

Sau pa pagina "tehnica" a pensiunii! (amfostacolo.ro/hotel.php? ... -locuri&id=3626

alinush_geo, coralia_popa, Cristian_h*, danaches2003, susu, valeamariei
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex turistic Albota [Arpașu de Sus, SB]: