ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2020
STATUS: CONSUL
JUL-2020
Prieteni
BUN

Cel mai bun mic dejun avut la o cazare în România

Cum planurile inițiale ale vacanței de vară au fost date peste cap de COVID, am ales destinații autohtone pentru o săptămână de concediu. Primele două nopți au fost petrecute la Păstrăvăria Albota, despre care auzisem multe lucruri frumoase. Am solicitat pe mail o rezervare pentru 3 nopți, dar nu mai erau locuri libere decât pentru 2 nopți - asta e, zic, bune și alea având în vedere că am trimis mail cu doar 2 săptămâni în avans.

Ni s-a confirmat rezervarea, fără a ni se cere avans. Tariful plătit pentru o camera dublă a fost de 275 lei/noapte (duminică-marți), cu mic dejun inclus. Acest tarif corespunde vârfului de sezon (iulie-august). Sunt disponibile mai multe unități de cazare - pe lângă corpul principal (unde se servește micul dejun), mai sunt 2 cabane (B și C) cu 9 camere fiecare, vila Poienița.

De puțin timp a apărut și un camping aflat la o distanță de vreo 300 m de complexul Albota. Campingul dispune de 9 căsuțe dotate cu tot confortul necesar și există și o piscină în aer liber. Info aici - albota.sobis.ro/camping-albota

Noi am fost cazați în corpul principal, iar parcarea pentru cei cazați în complex, este separată de spațiile de parcare pentru cei care vin doar la plimbare și pentru a servi masa. Ora de check-in este 15, noi am ajuns mai devreme (pe la ora 13), dar nu figuram pe lista de rezervări. Am arătat pe telefon mailul de confirmare și în scurt timp am fost cazați cu scuzele de rigoare și cu mențiunea că este posibil ca după prima noapte să fim mutați în altă cameră. Acest lucru s-a și întâmplat, dar am fost„răsplătit„cu o reducere de 10%. Exceptând această scăpare, am fost foarte mulțumit de toate serviciile oferite/primite.

Albota este la vreo 4 km de satul Cârțișoara și poate fi un bun popas în drumul spre sau dinspre Transfăgărașan. Locația este poziționată într-un decor încântător cu munții Făgăraș în fundal și cu bazinele cu pești în prim-plan. Spațiul este unul generos astfel că te poți plimba pe alei și poteci ca printr-un parc. 2-3 bazine cu păstrăvi sunt puse la dispoziția turiștilor pentru a putea pescui (puteți închiria o undiță cu 5 lei), iar păstrăvul prins se poate achiziționa cu 25 lei/kg. Unul din bazine găzduiește sturioni, restul fiind alocate păstrăvilor.

În weekend este foarte mare aglomerație, astfel că ar fi recomandat să veniți aici în cursul săptămânii. În curtea complexului sunt mai multe băncuțe, dar și balansoare unde vă puteți legăna în timp ce admirați peisajul înconjurător.

Camera

Din motivele expuse mai sus am beneficiat de un upgrade la cameră. Am primit Junior Suite, care avea două paturi, iar la etaj o mansardă cu alte 2 paturi astfel că este perfectă pentru familiile formate din 2 adulți și 2 copii. Ce mi-a plăcut foarte mult - calitatea foarte bună a saltelelor și pernelor, lucru remarcabil și mai greu de găsit pe la noi. Toate camerele au balcon și o baie generoasă dotată cu foen, prosoape și săpun/gel de duș.

Mobilierul camerei mai include un dulap, o masă, 2 noptiere, 2 scaune și încă 2 pe balcon. Un tv LED este amplasat pe perete lângă scara spre mansardă. Priveliștea din balcon este deosebită, multe camere având vedere la bazinele cu păstrăvi și către creasta munților Făgăraș. În cameră veți găsi, din partea casei, o sticlă cu apă plată.

Micul dejun

Prima masă a zilei începe la ora 8 și se termină la 10.30. Tot pe terasa exterioară se servește și micul dejun – fiind zonă de munte vremea poate fi mai rece, chiar și în lunile de vară. Ar fi bine să aveți și lucruri mai călduroase la voi, ca să vă tihnească masa.

La micul dejun am avut icre (excepționale), salată de vinete, zacuscă, lapte de bivoliță, iaurt și unt de casă, diverse brânzeturi, mezeluri și cârnați, legume (roșii, ardei, castraveți, morcovi), cereale, ouă etc. Pâinea este pregătită tot aici, iar ca și băuturi aveți apă, suc, ceai și cafea. Cred că este cel mai bun mic dejun de care am beneficiat la o cazare din România, cu foarte multe produse proprii, gustoase, de calitate.

Noi am fost foarte mulțumiți de ceea ce am văzut și găsit aici, astfel că voi reveni cu mare drag. Alte detalii găsiți aici - albota.sobis.ro

despre SERVICII

Personal amabil, servicii la nivel bun.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cazare foarte bună, curățenie și saltele foarte bune.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Preparatele pe bază de păstrăv sunt foarte gustoase.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cadrul natural deosebit cu vedere la masivul Făgăraș

Trimis de BOGDAN DSN in 19.09.20 22:20:28
Validat / Publicat: 20.09.20 08:10:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TRANSFĂGĂRAȘAN.

VIZUALIZĂRI: 1213 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Bazinul cu sturioni
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 34.04 EUR pe cameră

Dan&EmaPHONE
    [20.09.20 08:58:18]

Asta este o solutie pro-client care imi place, este un mod de a transforma un posibil client nemultumit intr-unul multumit. ​​

​​Remarcabil cum creste business-ul de aici, acum existand si casutele. Bravo lor! ​​

​​Felicitari pentru articol si poze! Numai bine! ????

[20.09.20 11:33:14]

@Dan&Ema:  Atitudinea fetei de la recepție a fost impecabilă - a spus de 2 ori„sigur vom găsi o soluție pentru dvs„. A durat vreo 10 minute până s-a găsit soluția, dar totul a fost ok. Singurul inconvenient a fost faptul că a trebuit să ne mutăm după prima noapte - de accea prețul plătit a fost de 510 lei în loc de 565 lei (reducere 10%)

​Ai dreptate, afacerea crește an de an - pe lângă acele bungalowuri, se vor da în folosință și câteva căsuțe (gen camping), cel mai probabil în 2021.

Mulțumesc pentru aprecieri! ​

Dana2008PHONE
    [20.09.20 18:18:43]

@BOGDAN DSN:  Minunat!

​ Felicitări pentru alegerea destinației și pentru articol!

Informațiile chiar îmi sunt necesare întrucât i-am promis juniorului că îl vom duce acolo ca să mănânce o salată de icre delicioasă pe pâine de casă... noi am fost anul trecut acolo, doar ca să mâncăm. Ne-a plăcut mult mâncarea și restaurantul și peisajul.

Acum​ mi-ar place sa și dormim acolo.

Călătorii plăcute! Numai bine! ​

[20.09.20 19:44:41]

@Dana2008:  Mulțumesc Dana!

Mă bucur că informațiile prezentate sunt utile. Da, ai dreptate, salata de icre este delicioasă ​, dar și alte preparate pot fi încercate.

​Voi reveni cu un articol despre restaurantul de aici și mesele servite, precum și cu un articol cu ce poți face/vedea dacă ești cazat la Albota.

Peisajul care se deschide este superb (în caz de vreme bună) - poza 20 este preferata mea.

[20.09.20 21:31:15]

@BOGDAN DSN:  O alegere inspirata astfel inca sa simti ca esti in vacanta si te bucuri de ea.

Felicitari, votat cu mare drag. ​

[21.09.20 20:12:55]

@mishu:  Mulțumesc, chiar a fost o alegere reușită.

Dan&Ema, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂComplex turistic Albota [Arpașu de Sus, SB]: