ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.02.2014
ÎNSCRIS: 03.03.11
FEB-2014
2 AD. + 1 COPII -- v: 6 ani

Week-end prelungit de cod rosu... la distractie!

Prima ninsoare atat de asteptata s-a abatut in ultimele zile de ianuarie, viscolul punand stapanire pe jumatate din tara, perturband traficul si autoritatile locale, a pus in alerta armata si jandarmeria, iar meteorologii avertizau ca vremea se va inrautati, anuntand cod portocaliu.

Traseele rutiere care fac legatura dintre Bucuresti si orasele limitrofe au fost relativ inchise, iar pe cele trei autostrazi (conform centrului info-trafic), circulatia a fost intrerupta, fiind paralizate de troiene.

Potrivit CNADNR-ului, in caz de blocare in nameti, trebuie sa facem dovada inzapezirii si sa evitam accidentele in lant!!!

Cu toate acestea, pe 31 ianuarie 2014 intr-o dimineata de -18 grade, am infruntat toate aceste avertizari deoarece imi era... dor, singurul cuvant care nu poate fi ,,tradus".

Imi era dor de o alta intalnire mini-afa-ista, organizata de inimoasa Violeta Balasa, in Valea Doftanei - Pensiunea Popas Viaduct.

Nu ne mai vazusem inca din octombrie, anul trecut (vezi impresii), iar locatia a fost inchiriata cu mult timp inainte!

In mod miraculos, cat m-am fatait mai bine de o ora prin Bucuresti, intampinand tot felul de blocaje, vremea s-a inmuiat de bucuria revederii si am hotarat sa pornesc spre A3. Cu dintii in inima, circuland pe un singur sens de mers, ajungand pe anumite portiuni chiar si la 70 de km/h, am ajuns la Ploiesti, localitate unde am facut jonctiunea cu utilizatorii site-ului si comandantii comandamentului de urgenta, Dana Necula si Johnyredlabel, impreuna cu frumoasa lor familie.

Cu un coeficient crescand de temperatura interioara, am despicat impreuna drumul spre Campina si apoi pe cel spre comuna Valea Doftanei, mergand pe langa rau pana la barajul Paltinu.

Apele curgatoare limpezi din Valea Doftanei, izvorasc din muntii Garbovei si se aduna in barajul in forma de arc, ce-i confera peisajului o frumusete cuceritoare, prin puterea de a strabate prin sloiurile de gheta, ce-n lumina farurilor parea o perdea de leduri multicolore.

Barajul Paltinu, inalt de 108 metri, strajuieste acest climat nuantat, cu fauna piscicola bogata, precum: pastrav, salau, stiuca, biban, clean, crap, caras, platica, rosioara si oblete - contribuind prin aceste specii in practicarea activitatilor de pescuit, dar si o placere atribuita papilelor gustative ale turistului, gustand din bunatatile traditionale ale zonei.

Totodata, barajul serveste la alimentarea cu apa potabila a localitatilor din judetul Prahova, la producerea de energie hidroelectrica dar si pentru irigatul culturilor agricole.

Situata pe partea dreapta a constructiei hidrotehnice, Pensiunea Popas Viaduct din satul Tesila, dispune de locuri de parcare, pe strada ce poarta numele Paltinului, numarul 792.

Tarife de cazare:

- camera dubla 100 lei

- camera cu trei locuri 150 lei

Pensiunea beneficiaza de un cadru natural de exceptie, structurat pe un relief variat cu munti si dealuri acoperite de omniprezenta suprafata impadurita.

Popasul este intr-o continua crestere, construita pe doua nivele, dispune in prezent de 9 camere la etajul intai si de o cabanuta cu aceleasi facilitati in spatele restaurantului, langa pastravarie.

Din spusele administratorului, urmatorul etaj va fi dat in folosinta anul acesta, cu acelasi numar de odai, impreuna cu o camera studenteasca la mansarda, prevazuta cu sase paturi.

Camera 14 in care am fost cazat este mochetata si pastreaza acelasi stil de culoare afrodiziaca (de culoarea rodiei), pastrandu-si tonalitatile pe lenjeria de pat sau in broderia perdelelor.

Baia ne propune un design in doua nuante (lila / crem), fiind utilata cu feon, prosoape generoase si cosmetice de buna calitate.

Mobilierul pastreaza mirosul de tamplarie noua, iar televizorul-plasma dispune de o retea cu conectivitate performanta.

Balconul cu vedere spre lac are o suprafata corespunzatoare unui refugiu destins, cu imprejmuire din fier forjat in inflexiuni patinate.

Gestionata gospodareste de familia Cojocaru, aceasta poposire se adreseaza tuturor iubitorilor de munte, dar si tinerilor si famililor cu copii. Se pot organiza mese festive pentru zile onomastice sau alte evenimente, fiind locul ideal mai ales pentru petreceri organizate in grup cu un venit bazat peste salariul minim.

Vara se pot face drumetii, iar pasionatii de adrenalina pot explora atat drumurile prin padure, cat si muntii din apropiere. De asemenea, te poti delecta cu jocuri recreative: darts, ping-pong, tiroliană, tras cu arcul.

Pontonul plutitor ofera un loc ideal de a-ti verifica aptitudinile de pescar si sa petreci clipe de plimbari cu barca pe lac.

Evident, noi nu am avut parte de toate aceste sentimente de multumire, nu puteam... ,,dezbraca" iarna, dar am promis s-o facem cat de curand!

Nu le consider minusuri, dar trebuie atentionat ca nu (prea) exista semnal GSM si in alte retele de telefonie mobila (Vodafone, Orange).

Obiective turistice: Cheile Doftanei, Lacul Paltinoasa, Varful Secariei, Ruinele Bisericii Vechi, Rezervatia Glodeasa, Manastirea Brebu, Baile de sare Telega, Castelul Iulia Hasdeu din Campina.

Prioritar pentru noi a fost distractia si voia buna, sa scapam de grijile cotidiene si sa ne relaxam in mijlocul naturii, impreuna cu chiciura din brazi si iarna ce defila pana-n zori.

Poti inchide ochii la lucruri pe care nu vrei sa le vezi, dar nu-ti poti inchide inima la lucrurile pe care nu vrei sa le simti. Am devenit prieteni buni si orice loc ni se pare de suflet, deoarece avem acelasi parfum in ductul de ganduri.

Ne-am dat seama ca scopul vietii noastre, este tocmai o viata plina de... scopuri.

Ma rog, cel mai frumos si mai convingator discurs despre prietenie este imbratisarea, iar eu de-abia astept s-o facem impreuna cu toata comunitatea AFA-ista, peste trei saptamani! :)

Cat despre distractia noastra de cod rosu, las fotografiile sa graiasca!... :)

Toate cele bune, prieteni!

Trimis de Marian Preda in 05.02.14 18:44:38
Validat / Publicat: 05.02.14 20:18:31

VIZUALIZĂRI: 4057 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marian Preda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P44 A inceput... cod-ul rosu!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[05.02.14 20:40:34]

Cel mai CU MINTE review posibil! Mulțumim că te-ai

ținut de cuvânt și ai postat despre această superbă locație!

balasa violeta
[05.02.14 23:12:02]

Frumos, un colt de rai din minunata noastra tara! Cred, completari ar aduce clipul de aici

Peisajele, cu pajişti în care se moţează căpiţe de fân, gardurile sunt scunde, iar casele mici, cu muşcate în geam.

Liniştea care domneşte aici nu este tulburată decât de talăngile oilor, iar viaţa localnicilor se desfăşoară după regulile strămoşeşti.

Festival pentru caşcavea desfăşurat pe 7 şi 8 septembrie – muzica si dansuri populare, rasfat culinar cu cascavea, branza de burduf, zacuscă de ciuperci, pastramă de oaie şi sucuri sau dulceţuri din fructe de pădure si bineinteles, renumita tuica.

Mai nou, se tin curse offroad Africa twin!

Pentru noi a fost o miniintalnire AFA, cu prieteni dragi, grijulii in ale distractiei, cu uitarea uratului din cotidian!

Sunt multe pensiuni in zona, gusturile nu se discuta. Eu, cu mult drag mi-am invitat prietenii la aceasta pensiune, sarbatorind aniversarea sotului si a celor doi fii ai mei.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[05.02.14 23:37:09]

@Marian Preda

Te-am asteptat la cotitura / sa-ti dau SB in batatura.

Mi-a fost un drag la Viaduct popas/ si gandul tot acolo mi-a ramas...

Caci cu prieteni dragi ne-am revazut/ si clipe de neuitat am petrecut.

Peisajul, imprejurimile toate au fost de poveste/ Iar distractia, antrenul peste, peste (asteptari)...

Multumim din suflet, prietena draga ca ne-ai adunat

Multumim pentru cat ne-ai rasfatat si pentru tot ce-ai facut pentru noi, ne-ai incantat !

Dar toate astea, sa-mi fie cu iertat / n-ar fi fost posibile daca AFA n-ar fi existat / caci aceasta super comunitate sincer ne-a apropiat !

Marian PredaAUTOR REVIEW
[06.02.14 15:26:28]

johnnyredlabel;

Nu te leaga doar tentaculele culturii grecesti, zorba the greek ai organizat-o si la... Moeciu, cu un fler indestructibil de a preceda, cea mai mare intalnire AFA-ista!

balasa violeta;

Ati fost amfitrionul ultimelor mini-intalniri AFA (Restaurantul Morgan la Dud - Bucuresti, Hanul cu Ursi Cota 1000 - Sinaia si Pensiunea Popas Viaduct - Valea Doftanei) si ne-ati facut fericiti!

Am fost noi insuti, fara capricii sau manifestari marafetice, iar in ultima locatie, ne-am dorit atat de mult sa ajungem acolo, incat vremea a conspirat cu starea noastra sufleteasca!

dananecula;

Am tot spus-o ca, fara aportul acestui site si al celor ce-l gestioneaza, nu am fi legat asemenea prietenii, unde am interactionat, am socializat sau am depanat amintiri din calatorie.

Am ajuns intamplator pe acest site, la fel cum s-a-ntamplat cu multi utilizatori, am cunoscut oameni speciali, care ulterior mi-au intrat in inima si sunt absolut convins ca la viitoare reuniune, vom gasi stranse caractere comune cu amintiri identice.

Va multumesc, dragi prieteni! Pe curand!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[06.02.14 23:07:28]

@Marian Preda: Nimic nu este întămplător pe lumea asta! Și încă ceva... TOTUL se plătește! Așa că, viața trebuie luată în glumă/cu veselie, oricum toți murim, nu-i așa?

Mulțumim Marian pentru că exiști!

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[06.02.14 23:28:06]

@johnnyredlabel, Marian Preda: "Nu luaţi viaţa în serios, oricum nu veţi ieşi vii din ea! "

balasa violeta
[07.02.14 09:21:41]

Noi, luam totul in serios!

youtube

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[07.02.14 15:00:16]

@Marian Preda: Felicitări pentru buna dispoziţie în ciuda codului roşu! Vă doresc tot mai multe astfel de întâlniri, dacă se poate fără... cod roşu!

Mirific peisaj, frumoasă iarnă pe Valea Doftanei! Cred că şi vara are frumuseţea ei acolo.

Şi dacă tot ai amintit de Castelul Iulia Hasdeu din Campina atunci când ai făcut referire la obiectivele turistice din zonă, poate că ar trebui amintit şi Muzeul Memorial Nicolae Grigorescu aflat la numai cateva sute de metri de "castelul spiritelor".

teona
[17.02.14 22:15:38]

Pensiunea Popas Viaduct a fost si pentru noi, intr-un weekend, o locatie de nota 10, la care am poposit la finele iernii trecuta, dupa o idee de moment a unor prieteni si cu complicitatea altor prieteni din Campina. Numai ca noi nu am plecat pe cod rosu din Bucuresti, ci ne-am intors, in fine nu era chiar rosu, mai degraba galben. Si noi am petrecut tot in crama, pentru ca era mai intim si am ocupat-o in totalitate. Sus in local canta o formatie in weekend. Am fost rasfatati cu tot ce ne-am dorit si imi amintesc cu nostalgie niste clatite flambate. Ma tot gandeam cum ar fi sa stai in cabanuta cu vedere spre lac intr-o seara de vara. Ma bucur ca acesta locatie aduna prieteni, chiar daca nu toti sunt AFA, dar poate devin. Oricum ma bucur de aceasta coincidenta mai ales ca acum sper sa va cunosc pe toti si face to face la intalnirea de la Moeciu.

balasa violeta, dananecula, iulianic, Marian Preda, teona, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Popas Viaduct [Teșila]: