ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2017
ÎNSCRIS: 17.06.09
STATUS: CONSUL
JUL-2017

Popasul Viaduct - Popasul cu oameni buni și peisaje frumoase

Sfârșit de iulie zăpăcit! Când cald, când frig, când plouă, când e caniculă…

Noi, anul ăsta, din motive subiective, ținând de sănătate, am ratat Bulgaria, iar eu mă resimțeam. Simțeam acut nevoia de vacanță, de-o pauză, de încărcare a bateriilor.

Așa că, fiind eu Zână, m-am concentrat adânc și telepatic am convins o gașcă, la fel de zurlie ca mine, să mă invite la munte într-un sfârșit de săptămână nebună: 28-30 iulie.

De fapt, știam de eveniment, dar nu știam dacă putem merge. am aflat pe ultima sută de metri, dar ei știau că vom veni!

Joi plouase, fusese frig, iar vineri, vremea s-a răzgândit și-a dat-o pe bune: soare, senin, briză ușoară, călduț. Până și ea, vremea s-a prins că Zâna Zbanghie se va-ntâlni cu prieteni dragi și ne-a zâmbit.

Am plecat vineri după amiază, pe un drum de 137 km, o oră jumate zicea Google maps. Poate la ei, la noi... 4 ore! Nu intru-n amănunte, pe scurt, șoferul s-a rătăcit! Motiv de distracție, că doar la distracție mergeam!

Dar totul e bine când se termină cu bine și-am ajuns la destinație, pe Valea Doftanei, la

Popas Viaduct. Adresa este Str. Calea Paltinului, Nr. 792 A, Popas Viaduct, Sat Tesila, Valea Doftanei, judetul Prahova, Coordonate GPS ale acestui obiectiv: 45.25251900 N, 25.74223800 E.

Dacă GPS-ul ăla n-ar fi vorbit degeaba, ajungeam și noi mai devreme. La un moment-dat a fost și ea (că e o Ioana) ascultată și ne-a dus până-n ușă. Coordonatele sunt perfecte. Mulțumesc, @Marian Preda!

Primul impact a fost de WOOW față de peisajele din zonă. Nu știu dacă era ȘI picior de plai, dar gură de rai era sigur! Se numește Viaduct fiindcă, așa cum a povestit și @Marian Preda aici, este aproape de barajul Paltinu, care asigură apa potabilă în județul Prahova.

Al doilea impact a fost tot de WOW, dar în sens negativ. Deși am ajuns printre ultimii, totul era încuiat și-n beznă. Era aproape 8 seara și la munte se lasă seara. După un sfert de oră de hăulit pe-acolo, în sfârșit a apărut un băiețel care ne-a deschis ușa, ne-a cazat, dar, cum c-o zi înainte fusese furtună, nu aveam curent decât în restaurant. Am profitat și-am făcut cazarea. Apoi au venit și prietenii!

Am stat în camera 15. O camera destul de mare, frumoasă, curată, cu balcon. Inițial, văzând că e cu balconul spre șosea și de-asupra restaurantului, m-am gândit că va fi gălăgie! Spre bucuria mea, m-am înșelat! Termopanele etanșează foarte bine.

Camera are pat matrimonial cu saltea foarte bună pe care ne-am odihnit perfect, lenjerie albă, impecabilă, de bună calitate, mochetă asortată cu draperiile și cuvertura.

Pe ambele laturi ale patului sunt noptiere cu veioze funcționale, televizor LCD, dulap cu rafturi și umerașe. Mai târziu am aflat că ar fi trebuit să fie și-un mini-bar. Nu era, dar am cerut și am primit! Cu calm și cu zâmbet pe buze, orice se rezolvă.

Fiind cam răcoare, noaptea ni s-a pornit căldura la calorifer și-a fost plăcut.

Baia e elegantă și modern utilată, cu duș cu multe funcții, duș în care mi-am cam prins urechile, chiuvetă mărișoară, prosoape albe și pufoase, săpun lichid și uscător pentru păr. Apa caldă venea puuțin mai greuț, dar era.

Am coborât de la etajul 1 la restaurant și-am aflat că ni se pregătise masa jos de tot, lângă lac, departe de noxele șoselei. Dar, fiind târziu, am rămas în restaurant, unde ni se mai pregătise o masă. A doua zi am coborât acolo!

Lipită de pensiune, în vale, spre lac, mai este o căbănuță cu două camere.

Am uitat să vă spun: toată pensiunea era a noastră, deci nu deranjam pe nimeni.

Seara am mâncat ceafă cu cartofi prăjiți și-am băut bere.

A doua zi dimineață am mâncat și micul dejun: omletă cu cașcaval, cu șuncă, ficăței, roșii, lapte, unt, dulceață de mure, lapte și cafea, totul costând 17 lei

La prânz-ciorbă de burtă=8 lei, și seara, tochitura Popas. Nu cred c-am cheltuit, pentru amândoi, 200 de lei, cu bere și cafea cu tot!

Porții mari, suficiente, mâncare prospătă, bună, gustoasă. Mulți turiști opreau să mănânce aici. Tochitura și bulzul sunt de neratat, dar și ciorba de burtă.

Pe terasa din fața pensiunii este un grătar, pe care se pregătesc friptura și păstrăvul și se poate mânca.

Împrejurimile pensiunii sunt de vis! Plasată în buza pădurii, pe malul lacului Paltinu, pensiunea are și-un ponton plutitor, are tiroloană, darts, tir cu arcul, masă de ping-pong și multă verdeață în jur, unde copilașii pot zburda liber, și se pot juca în voie.

Este o liniște de început de lume, sfâșiată doar de ciripitul păsărelelor, de freamătul frunzelor și de vocile noastre. Nu sună telefoanele fiindcă, ATENȚIE: DOAR TELEKOM are semnal pe-acolo și sporadic, ORANGE. Despre net nu știu că n-am! Soarele se strecoara timid și greu prin frunzișul fagilor, iar căldura mai deloc. Afară era fierbinte, jos, la noi, liniște și răcoare.

Am petrecut un we minunat, am răni la picioare de la dans, am răgușit de la cântat și, fraților, m-au rupt scările! Am și febră musculară!

Dar a meritat din plin fiecare clipă petrecută acolo, cu prietenii! M-aș întoarce oricând, cu drag!

Trimis de Zoazore in 04.08.17 21:37:06
Validat / Publicat: 04.08.17 22:31:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VALEA DOFTANEI.

VIZUALIZĂRI: 3934 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Zoazore); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Din baie. Dușul cu multe funcții! Totul strălucea de curățenie.

ECOURI la acest review - pg. 1 / 2

se afișează ecourile [1 - 30] din total 54
[04.08.17 22:26:31]

[04.08.17 22:35:11]

@webmaster45: Coordonatele sunt perfecte! Fix în ușa pensiunii!

nicole33
[04.08.17 22:41:27]

@Zoazore:

Cu articolul ăsta ai vrut să mă enervezi arătându-mi ce am ratat? La fel ca şi cu ciorba de burtă din P21.

celeste
[04.08.17 22:46:39]

Mai Zoa, de c zici ca te- au rupt scarile... pai daca stateai ca mine la 4 din 4 si sa le mai urci cu bagaje cand vii din concedii? Am vazut ca pensiunea e asezata intr- un loc de poveste!

????????

[04.08.17 22:47:07]

@nicole33: Deh, tiza, io te-am invitat! Ciorba de burtă n-a fost bună! Nu-nu! Deloc!

[04.08.17 22:49:15]

@celeste: Nu știu, zău, @celestino! Cred că mă mutam! Pe bune m-au omorât scările alea!

adrianbogdan
[04.08.17 22:54:14]

Bravo Zana mea cea buna!

nicole33
[04.08.17 23:14:11]

Ştiu.

Dar cu ciorba nu te cred . Zici aşa ca să dorm liniştită după ce am tot poftit la toate cele.

[04.08.17 23:27:17]

danaeldreny*
[05.08.17 01:00:17]

Foarte frumoasă vacanța! La mulți ani și la mai multe!

Ce bucate delicioase!

elviramvio
[05.08.17 06:39:52]

Sa va fie de bine si sa repetati!

Dan&Ema
[05.08.17 06:53:15]

Mishtocutz!

Safta Radu
[05.08.17 07:55:21]

Domnule, când e frumos, e frumos, aia e... Și mâncare bună, și distracție, și peisaje frumoase, ce-ți poți dori mai mult de atât?

krisstinna
[05.08.17 08:07:12]

@Zoazore:

am convins o gașcă, [... ], să mă invite la munte

Deci ei au aranjat totul și tu te-ai rugat de ei?

Să vă fie de bine, foarte frumos totul

[05.08.17 08:21:29]

@krisstinna: Am aflat mai târziu și-am întrebat! Mi s-a zis că DA! Să-i refuz?

Recunosc, n-a fost cea mai inspirată exprimare! Știam de eveniment, dar nu știam dacă putem merge. am aflat pe ultima sută de metri, dar ei știau că vom veni!

krisstinna
[05.08.17 08:31:27]

@Zoazore: Ai procedat foarte bine, v-ați relaxat și vă felicit pentru alegerea făcută.

Eu doar mă speriasem că nu te dorea nimeni și nu înțelegeam de ce.

Vă pup dulce

[05.08.17 08:33:47]

@nicole33: Îhî!

[05.08.17 08:36:29]

@Safta Radu: Și mai mulți prieteni!

[05.08.17 08:41:25]

@danaeldreny: Dacă nu s-a putut un concediu, măcar un we și tot a fost bine!

[05.08.17 08:43:56]

@Dan&Ema: Este? E de mers, Dane! Ia vezi cum faci!

@elviramvio: Cu siguranță!

@adrianbogdan: Mulțumesc, piticuț!

[05.08.17 08:47:21]

@krisstinna: Nu dai și tu o fugă? e frumos și liniște acolo!

Flaviu
[05.08.17 09:27:02]

@Zoazore: Zânuțo, puteai să mai dezvolți oleacă episodul A3 (autostrada, nu coala), să ''ne'' mai râdem iar, puțin.

Numai bine, zbanghio!

zlatna
[05.08.17 09:37:10]

@Zoazore: Foarte frumos si gustos.

[05.08.17 10:56:36]

@Flaviu: N-am acordul ”împricinatului”! Deja s-au hlizit prietenii din gașcă în ziua întâmplării!

[05.08.17 11:00:07]

@zlatna: Poți încerca și tu! Merită!

Mitica49
[05.08.17 16:22:33]

@Zoazore: Măi, ce bucurie să te văd iar pe net! Ori n-ai prea scris ecouri pe la alții (de "La plăcinte" nu ți-am mai văzut scrisu' p-aci) or' n-am prea cetit eu p-acilea Poate fi și una și alta). Mi-a plăcut tare mult articolul tău, vesel ca de obicei (ne vreau să zic zbanghiu), plin de viață (normal, ce-i al tău e al tău). În plus m-am bucurat tare pentru voi că ați reușit să vă încropiți de-o mică vacanță, chiar dacă n-a fost ce-ați fi vrut.

Despre net nu știu că n-am!

Păi vezi dac-aveai netu' la tine, puneai de un photoshop la P07, și băgai sub birou un minifrigi și era poza completă.

Mă bucur de revedere, pe net, și poate de-o reauzire, la telefon, că toată luna august nu mai plec de acasă (am nepoata-n vacanță), și poate ne bucurăm papilele cu o pizza la "After Dark".

[05.08.17 17:16:12]

@Mitica49: Da, cred că de-amândouă, nene! =) )

Abia pe 1 septembrie mai ajung la Brăila! E târziu?

De photoshop n-a mai fost cazul, c-am primit răcitor cam în juma de oră de la solicitare! Și tare bine ne-a prins!

maria55 †
[05.08.17 17:32:59]

@Dan&Ema: mishtocutz si pe blătutz!!!

Poate era gasca si mai mare dacă s-ar fi stiut!

Hait, o sa ziceti că sunt ofticată!

Păi sunt????????????????!

ANILU
[05.08.17 19:27:29]

@Zoazore: Deci, ți-ai încărcat bateriile. Ai ratat tu concediul în vara asta, dar o ieșire cu prietenii te mai revigorează (cuvânt oltenesc) !!! un pic.

Frumos... natură... aer curat... distracție... febră musculară... de la scări zici tu... nu de la dans...

Felicitări și toate cele bune.

O veni și rândul meu...

Dan&Ema
[05.08.17 21:19:30]

@maria55: ????????????

19 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
adrianbogdan, ANILU, balasa violeta, celeste, Dan&Ema, danaeldreny*, Denisa13, diana2015, doinafil, elviramvio, Flaviu, maria55, mishu, Mitica49, mogly, robert, Safta Radu, zlatna, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Popas Viaduct [Teșila]: