ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2014

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 13 MIN

Insula din Nori

Gabriella Ferri-`tazza `e café

Capri - cati dintre noi nu am auzit, vazut poze, filme sau reportaje despre aceasta insula dar ca sa intelegi ce o face asa de atractiva si celebra trebuie sa o vizitezi. Un text celebru imi vine in minte "pe aceasta insula nimeni nu vine sa faca concediu este doar un sanatoriu al marii pentru suflet".

Geografic vorbind, este asezata in golful Napoli in partea sudica a peninsulei Sorrento la 19km. de aceasta si are curse regulate din toate porturile din zona si nu numai.

Etimologia numelui. Aici este o dilema, primii colonisti au fost grecii iar in limba veche "kapros" inseamna porc salbatic, amalfitanii sustin ca de fapt numele provine din latina de la cuvantul "caprae", cine e nasul nu se stie.

De ce spun ca este o insula in nori sau pacla marina. Sase zile cat am avut sejurul pe coasta o vedeam in fiecare zi dar niciodata inainte de ora 11 nu se deslusea din mare, cu toate ca am avut parte de zile insorite. Cel mai frumos se zarea profilul la apus de soare cand orizontul rosiatic delimita conturul.

Dimineata de sfarsit de octombrie la 7 eram prezenti la micul dejun pe terasa hotelului Conca Azzura pe care dupa o jumatate de ora l-am parasit cu destinatia Sorrento aflat la 24 km si in care trebuia sa ajungem pana la ora 9 pentru ca la 9.20 pleca vaporul spre Capri. Drumul de 24 km a durat 80 de minute si cum sa nu dureze cand trebuie sa treci pe soseaua Amalfitana iar in peisaj ai localitati precum Positano sau Praiano.

Ajunsi in Sorrento am intrat intr-un oras tipic sud italian cladiri cu tencuiala mancata de trecerea timpului si apropierea marii (salinitate) dar fermecator prin viata ce emana din strazile insufletite de oameni la acea ora matinala. Cu cat ne apropiam de centru si zona portuara se lumina vegetatie ingrijita, ficusi, palmieri, oleandrii cladirile capatau un aspect aristocratic, ingrijit. La recomandarea receptionerului de la hotel am parcat in Piazza Tasso in garajul central tarif 24h/14 € ceea ce insemna, 7 €/familie. De aici am strabatut bulevardul principal Corso Italia am coborat spre port printr-un pasaj urmat de trepte aproximativ de inaltimea unui bloc cu patru etaje de aici am ajuns in port. Se mai poate folosi si un lift cu care am urcat la intoarcere din port pana in centru si costa 2 € de persoana.

Mai multe curse spre Capri erau oferite de firmele de transport difera ora, pretul precum si ambarcatiunea. Caremar era ceea mai ieftina la 27,80 € dus intors dar circula doar de doua ori inainte de masa si erau foarte aglomerate. Am ales Jetfoil aveau cursele la aproximativ 45 de minute si navete rapide in 30 de minute eram la destinatie pretul era de 31,80 €. deci per total 4 €mai scumpa decat Caremar. As dori sa adaug ca preturile sunt variabile, cred ca si in functie de sezon! Pe un asemenea vas aveau loc lejer 300 de turisti este de prisos sa spun ca erau toate locurile ocupate. Din largul marii se vedea Sorrento in toata marimea si splendoarea sa cocotat pe stanci rosiatice la circa 50 metri deasupra marii in spate cu conturul muntilor o imagine perfecta de vacanta. Am navigat peste 15 minute avand in stanga Coasta Amalfitana care se vedea perfect iar de Capri care trebuia sa apara in fata din cauza luminii si a aburilor diminetii inca lipsea orice urma.

In sfarsit dupa inca ceva timp apare invaluita in ceata tasnind practic din mare un corp muntos care de la nivelul marii pare imens doua creste avand coroane de nori si versantii acoperiti cu vegetatie o imagine interesanta cum nu am mai vazut pentru o insula marina acest aspect este accentuat si de marimea insulei care nu are 7km in lungime respectiv 2 km latime iar pe ea se gaseste un munte care practic ocupa tot spatiul. Din zare nu se vede nimic plat ci doar stanci calcaroase si abrupte o imagine cum glumea prietenul a la film King Kong :)). Ne apropiem de insula spre portul Marina Grande care se afla intr-un mic golf intins si cu ajutorul unor pontoane betonate cu 1-200 de metri.

Acest loc va ramane mult in amintirile noastre imaginati-va un port din filmele cu piratii din Caraibe si fieful lor de pe o insula muntoasa inaccesibila cam asa as defini din larg vazut acest loc. Case colorate in culori foarte vii iar deasupra maiestos un versant pe a carui suprafata se deslusesc drumuri si vile asezate pentru un scenariu parca de film.

Coboram de pe vas dupa sedinta foto prelungita ne orientam pentru ce avem de facut vizitarea localitatilor Anacapri respectiv Capri si incercam sa le pozitionam. Anacapri se afla sus pe munte la capatul unei sosele ce doar privind-o din port iti da fiori iar in fata tot undeva sus se vede un drum care ne indica Capri. Suntem acostati de un batranel ce foarte simpatic ne ofera un circuit de doua ore in jurul insulei cu vaporasul vizitarea celor mai impoprtante obiective de pe traseu printre care si Grota Azzurra pret pentru 4 peroane 100 € nu suna rau dar noi venisem sa vedem interiorul iar o pestera marina vazusem Grota de smarald care oricum fusese mai mult azzurra decat verde cand am vizitat-o. Batranul deloc suparat pe refuzul nostru ne-a dat primele indicatii si ne-a facut un plan pe care l-am si urmat. Am ales sa incepem de sus de la Anacapri, chiar langa port este o statie de autobus si una de taxi acestea fiind decapotabile foarte luxoase noi am ales totusi busul care pentru 1,70 € ne ducea cei 8 km pana la Anacapri. Autobuzele sunt foarte scurte si ceva mai inguste altfel nu ar avea nici o sansa pe soselele de aici. Incepem "escaladarea" dupa circa 10 minute ajungem intr-un pasaj de drum unde doar o balustrada anemica ne despartea de haul albastru ce se casca sub noi practic soseaua era fixata pe piloni sprijiniti de versant iar in dreapta era doar vazduh. Cum stateam in picioare la anumite curbe nici nu mai zaream balustrada doar neantul o senzatie pe care o traiesti doar intr-un parc de distractii pe un roller coaster. Dupa care traseul devine as spune normal cu acelasi curbe si care trece prin frumoase zone rezidentiale de vile, hoteluri si gradini.

Anacapri. Autobusul opreste la intrarea in orasul vechi (piata Victoria) care se poate strabate doar per pedes acesta se afla undeva mai in interiorul insulei nu chiar pe tarmul inalt dar privelistea deasupra insulei este fascinanta. Prima impresie o localitate ce reflecta foarte bine romantismul Italiei. Strazi pavate cu piatra cubica case in mare parte vopsite in alb iar cand printre ele apare o alta culoare tabloul devine interesant, flori si plante cataratoare de o mare diversitate atarnand pe acestea. Strada ce duce spre centrul vechi este pe unele pasaje acoperita cu pergole de vegetatie dar si fructe precum kiwi sau alte plante tropicale, bineinteles o mare varietate de citrice care sunt aici simbolul zonei. La parterul vilelor diverse boutiq-uri sau mici ateliere artizanale unde in schimbul a 50 € se confectioneaza pe loc o pereche de sandale dupa forma si coloritul preferat de client. Chiar si celebrii pantaloni Capri se pot cumpara direct de la producator cu toate ca preturile sunt foarte mari. In rest terase, patiserii, magazine de souvenir totul frumos intercalat in albul ce domina fundalul. Centrul istoric este de fapt piata bisericii San Michele o frumosa constructie in stil baroc, piesa de baza fiind interiorul o capodopera din ceramica (majolica) ce infatiseaza scena biblica Alungarea din Paradis si expusa pe podeaua bisericii. In rest toate picturile te lasa fara suflare neavand decat un simplu hobby pentru picturi si vestigii de cult o sa las pozele si un site indrumator sa confirme... Fatada exterioara se continua pe ambele parti cu doua ziduri inalte de cca. 5 metri care se leaga la extremitati de o scoala respectiv de o vila. Eram in piata centrala in momentul cand copiii ieseau de la cursuri ne-au atras atentia uniformele baietilor care erau precum tunicile din secolele trecute cu o mare emblema inscriptionata. Aceasta biserica a nu se confunda cu villa San Michele de pe tarmul stancos ce face legatura cu portul prin Scale Feniciene si care au fost pe timpuri singura legatura cu Capri. Aceste scari sunt in numar de peste 500 si urca din port pana langa vila sctiitorului suedez A. Munthe foarte usor astazi de gasit se afla la cativa pasi de artera principala Via Provinciale! capritravelguide.com/the- ... f-saint-michael. Intereseant de amintit este ca pe mica insula s-au construit un numar de 13 biserici si capele cu una mai mult decat anticele vile edificate sub imparatul roman Tiberius care practic de aici a condus imperiul la inceputul erei (ani 26-37dHr), rezidenta permanenta fiind Capri. Vila Jovis inchinata zeului Jupiter (Zeus la greci) era si este cea mai importanta aflata pe malul stancos indicatorul ne arata din centrul vechi 40 de minute spre via Sopramonte. Ruinele acestor edificii se gasesc raspandite pe intreaga suprafata a insulei amintesc doar Vila Damecuta, Lysis, Pallazo di Mare etc. Predecesorul sau ilustrul Augustus a fost si el fascinat de Capri, insula facand se pare obiectul unui schimb cu insula Ischia cedata orasului Napoli in schimbul acesteia.

In centru nu poti sa nu remarci o cladire diferita fata de celelalte cu zidurile drepte si zigurate si de un rosu inchis ce contrasteaza puternic cu albul omniprezent, Casa Rosa interiorul se poate vizita 3 €.

Atractiile din oras sunt foarte bine marcate cu indicatoare distanta si timpul de parcurs, Grotta Azzura, aflata in nordul localitatii la 20 minute de mers din centrul istoric. Din piazza Victoria se poate urca pe cel mai inalt varf al insulei (590m) cu telescaunul pentru o persoana cost 10 €, interesant pe o costisa a aceluiasi munte se observa ruinele unei vechi fortarete care spune legenda a apartinut temutului corsar maur Khair-al-din, cunoscut precum Barbarossa. Din pacate aceasta fortareata nu este deschisa pentru vizitare cred ca din cauza sigurantei constructiei. se spune ca acolo sunt ruinele primei fortarete ce s-a construit pe intreaga insula din antichitate iar ce vedem noi astazi este constructia din secolul X-XII. De fapt insula a fost mult timp datorita dificultatii iin a fi explorata ascunzatoarea perfecta pentru generatii de corsari.

Gastronomia in Anacapri se bazeaza in primul rand pe produse marine urmate de paste la fiecare pas se gasesc mici restaurante sau standuri cu pizza sau alte produse fast food (sandwich), fresh-uri de fructe iar preturile sunt in limitele normalului. Chiar si magazine alimentare ceea ce pe coasta Amalfi este o pasare rara aici (Anacapri) pe un teritoriu restrans traiesc in jur de 6000 de oameni care nu au multe posibilitati de aprovizionare. De aici pe artera principala, Via Provinciale se coboara in Capri Town cu autobusul 3 statii si cred in jur de 2 km.

Capri. Mult mai animat, lux pur ce emana de la primele ipostaze. Am coborat in piata Umberto I unde se gaseste si primaria si unde ajunge si funicularul ce porneste chiar din port. Centrul administrativ este cu siguranta dar Capri are mai multe piete la intersectia strazilor sau aleilor pietonale care pot fi prin grandoare categorisite precum piete centrale.

Piata Umberto I supranumita "micul teatru al lumii" este o piata de forma patrata in fata aflanduse primaria, biserica San Stefano cu un turn cu ceas o emblema a orasului pe laterale se gasesc celebre terase-restaurant la parterul unor vile somptuoase, iar in spate panorama muntilor ce se pravalesc in abisul albastru al marii. O imagine ce nu se uita cred niciodata (vezi foto) De aici avem pregatit telul o plimbare de circa 1,5km. pe una din cele mai frumoase strazi Via Tragara punctul terminus fiind Belvedere di Tragara locul de unde ai o perspectiva minunata asupra stancilor Faraglioni, Via Krupp cu gradinile Augustine si toata partea sudica a insulei. Traseul trece prin via Camerrele supranumita Capri s Fifth Avenue o strada comerciala cu magazine ale celor mai mari creatori de moda (Armani, Versace, Lagerfeld s.a.m.d.) cred ca aici si-au dat intalnire gigantii luxului si high-life-ului mondial precum si VIP-uri din toata lumea care isi fac concediile aici si pe care ai sanse sa-i intalnesti mai ales la orele serii, cand "turistii de ocazie" pleaca. Vitrine luminoase in care sunt expuse exponate al caror preturi nu sunt pentru pamanteni, vanzatorii cu un aer usor ingamfat, cred ca frizerii si cosmeticieni au de lucru zilnic la "fatada" parca scoasa din filme americane a la "Marele Gatsby". Eh trebuie amintite si aspectele acestea. Si asta este Capri, am vazut orase celebre prin bogatia lor (St. Moritz, Baden, Kitzbühel, Monte Carlo, Bucuresti :) ) dar atata alb imaculat si lux aristocratic nu cred, pe m2. Opinia mea a mai fost impartasita si in alte review-uri de pe site in forme diferite.

Ajungem incet si la Grand Hotel Quisisana care se recomanda cel mai vechi de pe insula un palat in miniatura cu ornamente florale deosebite si care este prin pozitie un nod central cu multe ramificatii spre puncte turistice de pe insula poate fii luat precum reper dupa piazza Umberto I.

Via Tragara ne ureaza bine ati venit in natura o alee deosebita parcuri cu vegetatie abundenta, statui si vile totul de bun gust, din loc in loc nise prin care se zarea marea. O alee romantica care se termina la Punta Tragara o esplanada la peste 200 metri deasupra marii imprejmuita de pini si palmieri asigurata cu o balustrada. Privelistea este... nu imi gasesc cuvinte stancile Faraglioni ies precum stalagmitele din mare si au fost modelate de mare si vant in milioane de ani la forma interesanta pe care o admiram astazi iar aceasta de un albastru inchis in lumina soarelui dupa amiezii intregeste un tablou perfect. Faraglioni (greaca - pharos) in numar de patru au fost chiar botezate ceea mai mare, Stella masoara 109 m, urmeaza Scopolo la 104 m in mijloc se afla la doar 81 m poate ceea mai interesanta are in mijloc un tunel natural inalt prin care trec chiar si vase de dimensiuni considerabile, mai exista una care este mascata se zareste de pe uscat doar din Punta Tragara, Monacone. Interesant ar fii de spus ca pe aceste stancii traieste o specie de soparla unica in lume care are o culoare albastru-verzui! Toata coasta sudica a insulei muntoase este la picioarele noastre iar lumina din spate (backlight) ne prilejuieste efectuarea unor poze speciale cum rar se reusesc. Cred ca am ramas acolo mai bine de o ora atat de fascinant era locul acesta, nu uitati de el Belvedere di Tragara. Tarziu am observat hotelul ce se afla pe faleza la doi pasi de noi ce pe frontispiciu purta mandru o placa care spunea: Presedintii Eisenhower (SUA) si sir Winston Churchill (Marea Britanie) au avut o intalnire importanta in acest hotel construit dupa planurile arhitectului Le Corbosier. (travelsignposts.com/desti ... wii_HLP_DSC0442). Via Tragara are mai multe bifurcatii care ne pot duce pe alte aleei la alte atractii prcum Arco Naturale sau Via Krupp celebra alee ce porneste de langa Giardini Augusto si continua in serpentine pana la mare cca. 1300 metri cu o diferenta de nivel nu mai mult de 200 metri! Probabil datorita orei destul de tarzii aproximativ 15 era pustie dar cred ca putini se incumeta sa efectueze acel drum de aproape 3 km doar daca vin special pentru aceasta atractie. De remarcat ar fi constuctia si periculozitatea acesti traseu, a fost inchis timp de 32 de ani din cauza deselor surpari si redeschisa in iunie 2008 dupa temeinice lucrari de consolidare... Drumul de intoarcere l-am facut aproximativ pe acelasi traseu cu o mica diferenta spre final si am ajuns din nou in piata Umberto I unde satisfacuti dupa o zi plina am savurat un cappucino pe o terasa si am inteles de ce i se spune "micul teatru al lumii". Aici privind spectacolul oferit de Capri ne uitam din intamplare peste biletele de vapor si observam cu uimire ca aveam o ora trecuta pe bilet pentu intoarcere si care era trecuta binisor. Atentie deoarece seara de pe Capri se "emigreaza" in masa orele de plecare sunt impartite, majoritatea ar dori sa plece cat mai tarziu s-ar putea creea probleme cu locurile de pe ambarcatiuni. Greseala fiind infaptuita nu ne-am mai stresat si am coborat pe scarile care conform indicatorului ne duceau in 15 min. in port. in detrimentul funicularului. Traseul este frumos pasaje foarte inguste gradini de citrice dar dupa ce cobori vreo 300 de scari incep sa vibreze arcurile si nu e placut. Una stiu odata ajuns pe Capri nu as urca pe acest traseu si asta e bine de stiut funicularul este varianta optimala.

Ok la imbarcare trageam cu ochii la biletele ce le tineau ceilalti in mana si vedeam ca toti aveau ora 16.45 doar noi eram cu 15.10 eh am zis asta e mai platim o data sau dormim pe plaja piratilor imi si pregateam in gand cateva fraze in italiana si mai dulci si mai machiavelice dar spre norocul nostru ragazzi erau probabil obisnuiti si cu intarziatii si nu au reactionat.

Ne dapartam de Capri care in apusul de soare rosiatic parea mai infioratoare si mai enigmatica parasita de turisti doar pentru o noapte deoarece a doua zii urmeaza din nou sa se deschida cu "promotii" si "total Sale" pentru alti turisti.

Un singur regret as avea si anume ca nu am petrecut o noapte aici cred ca insula are doua fete, una de zi cand aici este "invazia turistilor" si alta dupa ora 17 cand linistea pune stapanire sau "paharele ieftine de plastic lasa loc celor de cristal".

Ajunsi in Sorrento pe inserate am urcat in centrul vechi unde pret de aproape doua ore am vizitat centrul vechi, Via san Cesareo care este paralela cu faleza din dreptul pietei Victoria. Cine vrea sa ia pulsul orasului aici este locul indicat: cafenele, terase, magazine de souvenir si artizanat o miniatura a Italiei asa cum o vezi in filmele anilor '60. Preturi excelente la confectii, ceramice, parfumuri de citrice si bauturi alcoolice bineinteles indigene din fructe in proportie covarsitoare, gusturi si culori deosebite. Interesant era, mai toate magazinele vindeau doar produse din zona ce nu se gasesc decat aici si nu produse internationale.

Via Corso luminata feeric strajuita de palmieri este si ea la ceasurile serii un furnicar de lume si viata aici e alta atmosfera, magazine si terase luxoase, hoteluri si vile somptuoase un bulevard pentru plimbare si shooping in special.

Iesirea cu masina din oras la ora 20 s-a dovedit foarte anevoioasa cu toate ca trafic greu este pe intreaga coasta aproape inexistent dar indisciplina si tupeul soferului italian este binecunoscuta iar scuterele sunt oricum parte integranta din viata sudului.

Seara la hotel ne depanam amintirile de peste zi la un pahar de Lacrima Christi vin ce provine de la poalele Vezuviului si puneam la cale planul de "refacere" pentru a doua zi.

Bilant: Interesant si captivant iar daca ar fi sa zic care atractie turistica din zona mi-a mers mai mult la suflet as spune: TOATE!!

Au trecut mai bine de doua luni de la excursia noastra, amintirile s-au cristalizat si acum realizez ce inseamna Capri, de ce este asa celebra si atat de "laudata" o insula de poveste.

Vizitati aceasta minunata coasta si imprejurimile chiar merita si se afla la nici doua ore de tara!

Trimis de claudiu 71 in 06.01.14 08:46:53
    Validat / Publicat: 06.01.14 14:19:13
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6444 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (claudiu 71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P12 Cassa Rosa

[06.01.14 10:29:12]

bitnic
    [06.01.14 15:34:22]

Superb și foarte bine detaliat review-ul! Dacă până acum doar urmăream această destinație, cu siguranță va fi unul dintre sejururile noastre din viitorul apropiat!

[06.01.14 18:09:36]

vlado2
    [06.01.14 18:18:32]

Foarte interesante si utile impresiile tale. Un bonus de la mine)

danamandache
    [06.01.14 19:10:26]

Impresionant!

marocanu21
    [06.01.14 19:23:30]

Imperial, ca de obicei in ultimul timp!

[06.01.14 20:15:07]

@bitnic: Ma bucur pentru interesul tau pentru zona.

Este ceva ce acum 10 ani nu ma interesa de aceea cred ca se preteaza cel mai bine pentru persoane ce au o anumita maturitate, nu pot decat sa recomand este doar

"ceea mai frumoasa coasta din lume".

Dar daca se poate a se vizita pe cont propriu altfel programul strict poate deteriora mult.

[06.01.14 20:23:18]

@danamandache:

@vlado2 Grazie! E din pura placere.

@marocanu21

[06.01.14 20:31:05]

@webmaster13: Grazie! Inspirata alegere cu Smiley Italiano

[06.01.14 21:29:24]

@claudiu 71: există impresii pe acest site care juri că sunt adevărate enciclopedii, toate bune şi frumoase, este de apreciat strădania autorilor acestora, mai sunt însă şi naraţiuni care (cel puţin în cazul meu) te fac să călătoreşti alături de autor prin locurile descrise... eii eu cred că aici este marea artă!

Emoticonul care flutură steagul ţării... prin care ¨am călătorit¨ este modul meu de a spune... mulţumesc!

[07.01.14 09:21:33]

Minunat, minunat. Si pentru ca sunt pazzamente innamorata di Roma, pot extinde fara grija aceasta stare spre toata Italia. Cand ma fac mare vreau sa ma fac turist prin Italia. Mille grazie, gentile signore!

mecut
    [07.01.14 11:30:11]

@claudiu 71

Minunata descriere a insulei, randurile scrise de tine au facut, din nou, sa-mi fie dor de acele locuri.

Mi-a placut ca ai amintit de balustrada anemica a soselei, pe care o consider o atractie in sine. Am avut un soc atunci cand, in drum spre Anacapri am crezut ca o sa cad din autobuz cu scaun cu tot, direct pe geam.

Timpul limitat la 2 ore, cat am avut atunci la dispozitie, noi l-am dedicat exclusiv vizitarii Villei San Michele, un loc unic, in care ne doream sa ajungem de mult timp si care nu ne-a dezamagit, asa cum uneori se poate intampla, fiind prea mult laudat.

Capri nu dezamageste niciodata!

[07.01.14 20:09:38]

@MCM: Tutto il meglio nel nuovo anno

PH. 58. E cu dedicatie, te stiu mare amatoare de cafea italiana sau "aghiasma" stii tu de aceea de... sus vorba amicului Motaneata.

Astept noutati de la Vatican

[07.01.14 20:29:09]

@mecut: Sa stii ca si mie imi este dor de partile acestea ale Italiei, sunt zone multe regiuni pitoresti peste tot dar asa o imbinare munte-mare, flair mediteranian etc. mai rar.,

Eu in busul cu pricina am stat in picioare aproape de geam era doar un scaun pe fiecare parte, la o curba s. a inclinat asa de tare incat unii pasageri au si strigat la sofer panicati. Nu am mai trecut detalii dar se pare ca este o "traditie"spre Anacapri sa sperii turistii.

O seara placuta.

[07.01.14 21:45:45]

@claudiu 71: Caro amico, multumesc pentru cafea (m-ai nimerit bine), dar mai ales pentru urari. Sa avem cu totii un an frumos, asa cum il meritam. Iar daca nu... sa ni-l facem frumos... cine ne poate opri?

Spre deosebire de prietenul @motaneata, eu n-am rezistat pana seara ca sa-ti citesc rew, asa ca m-am plimbat cu voi, printre sorbituri mici de cafea (cumparata de la Tazza d'Oro din Piazza Navona, cum altfel ))) in timpul diminetii.

Abia astept sa-ti povestesc/sa va povestesc despre iubirea mea - Roma. Mai dureaza putin. A presto!

Cred ca si prietenul web13 si-a dat seama de placerea mea, mica da' sincera....cafeaua )), deduc dupa melodia atasata

le_maitre
    [08.01.14 23:14:43]

@claudiu71: Amazing review, mi-a incantat pupilele si corasonul! Adanci felicitatiuni si un An mirobolant!

@Emsiema-Romana: Viva Tazza d'Oro! Friends knows why! : -)

[09.01.14 08:00:46]

@le_maitre: Indeed they do

abancor
    [09.01.14 10:27:30]

Treaba cu speriatul turiștilor e posibil să fie o tradiție, am pățit-o și eu, mai demult, are ceva vechime.

După care am continuat senzațiile tari, urcînd cu un telescaun de o persoană, de genul cu care nu mai călătorisem din copilărie (era unul la Sinaia, de la 1400 la 2000), în care te simți aproape direct suspendat, abia încăpînd pe scîndurica ce te susține, pe Monte Solaro, cel mai înalt punct al insulei, de unde se văd toate cotloanele insulei, aproape că poți număra casele, se văd aproape toate.

Oricum, insula e o sursă constantă de priveliști amețitoare. Mai peste tot e un punct de belvedere deasupra unui abrupt, aproape oriunde te afli există o balustradă, o buză de rîpă, o pantă accentuată, priveliștile sînt foarte „verticale”, privirile sînt mai atrase de puncte înalte sau joase decît de orizont. De jos, din port, contempli marele abrupt dintre Marina Grande și Anacapri, din autobuz privești invers, înspre marele hău dintre Anacapri și Marina Grande, din funicular înregistrezi rapida pierdere de altitudine, din telescaun - golul de sub tălpi și pantele insulei, de la San Giacomo te apleci să distingi falezele înalte și Faraglioni. Frumos! E perla Mediteranei.

mecut
    [09.01.14 12:57:18]

@ abancor

Interesanta comparatia cu telescaunul din Sinaia, nu m-as fi gandit niciodata; am scris un rw. despre acel telescaun care mi-a placut la maxim, in mod special datorita peisajelor pe care le poti admira de-a lungul traseului. Sincer, pe mine adrenalina in astfel de ocazii ma sperie... chiar daca reusesc sa fac fata distractiei. (clik aici)

@MCM

Abia astept sa citesc; " Poveste de Iarna la Roma " de MCM

Stiind ca iti place adrenalina si in speranta ca nu vei fi dezamagita, iti recomand telescaun-ul mai sus amintit.

[09.01.14 18:07:11]

@le_maitre: Grazie!

Molta salute e felicita nel nuovo anno!

Daca tot parlare la "Tazze d, Or"ceea virtuala, reala deja s-a evaporat cu totul chiar si din visele papilelor gustative sa stii ca "Highland"nu are decat Scotch bun.

Cred ca si din country lui McLeod se v-a face cunoscut vreun Scottish Pub abia astept sa mi-l destainui .

J'admire votre appetit de vivre!

[09.01.14 18:32:06]

@abancor: Buna seara.

La inceput am ras de prietenul meu care ne-e insotit in excursie cand a facut remarca "parca e scenariu din King Kong" dar efectiv este un peisaj ce nu are cum sa nu te miste.

Intotdeauna o diferenta de nivel pe o scara asa mica nu poate decat sa fie un high view, asta ne fascineaza mai mult si la un peisaj montan, creste, versanti, abrupti (vezi Dolomiti) decat un munte cu proeminente domoale.

Apropo telescaun avem unul exact la fel poate chiar mai vechi (an fabricatie) pe partia Alunis din Sovata chiar si coloritul este asemanator .

abancor, bitnic, claudiu 71, danamandache, le_maitre, marocanu21, MCM, mecut, vlado2
    Alte impresii din această RUBRICĂImperiala insulă Capri: